Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > Χειμερινή Οδήγηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-08, 10:29
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Αγοράζοντας Χειμερινά λάστιχα…

Να καταθέσω και γω την εμπειρία μου από την αγορά Χειμερινών ελαστικών

Μετά από ένα ταξίδι που έκανα τον περασμένο χειμώνα στην Αυστρία αλλά και με αφορμή τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν στην Ελλάδα με τις πρόσφατες χιονοπτώσεις, είχα βάλει στο πρόγραμμα να αγοράσω ένα σετ Χειμερινά λάστιχα, κατά προτίμηση με ζάντες, ώστε να τα φοράω τον Νοέμβριο και να τα βγάζω τον Μάρτιο, όπως κάνουν στις περισσότερες χώρες της Κέντρο-Βόρειας Ευρώπης (αλλά και στη Βόρειο Ελλάδα πλέον).

Στράφηκα στην αναζήτηση μέσω του Γερμανικού ebay (www.ebay.de) ψάχνοντας για WINTERREIFEN και η αλήθεια είναι ότι γλυκάθηκα βλέποντας τις τιμές…
Το μόνο μου θέμα ήταν τι μεταφορικά θα πλήρωνα…

Τελικά, ύστερα από λίγο διάστημα (και περιμένοντας να φτάσει ο Απρίλιος, ώστε να εμφανιστούν περισσότερα προς διάθεση, αφού πλέον τα «βγάζουν» για φέτος από τα ΙΧ τους) κατάληξα σε έναν έμπορο στην Αυστρία (www.mvr-tuningteile.eu) ο οποίος στο ιντερνετικό του κατάστημα http://stores.ebay.de/mvr-tuningteile-eu έχει Λάστιχα μόνο για BMW & MINI, σε αρκετά καλή ποικιλία.
Να διευκρινίσω ότι έψαχνα για μεταχειρισμένα λάστιχα με αρκετό profil (πχ τουλάχιστον 6mm από τα 8-9mm που έχει ένα καινούργιο χειμερινό λάστιχο)

Αγόρασα λοιπόν πριν 15 μέρες και παρέλαβα χτες μια τετράδα Dunlop Winter Grandtrek WTM2, σε διάσταση 235/65-17 (108H) με προφίλ 6,9mm (παραγωγής 2004) με τις ζάντες τύπου 57 της BMW (αυθεντικές, αλουμινίου) στην τιμή των 350€ και πλήρωσα και 250€ για μεταφορικά από Αυστρία σε Ελλάδα (δυστυχώς 4 πακέτα των 27 κιλών έκαστο 73cm x 28cm ύψος).
Βεβαίως τα λάστιχα και οι ζάντες είναι σε εξαιρετική κατάσταση!!!



Νομίζω ότι είναι αρκετά καλύτερα σε σχέση με τα 1200€ που στοιχίζουν οι ζάντες + 700€ για τα αντίστοιχα (καινούργια) λάστιχα της Dunlop

Αν κάποιος αναζητά λοιπόν χειμερινά λάστιχα και θα συμβιβαζόταν με (καλά) μεταχειρισμένα, νομίζω ότι είναι η ιδανική στιγμή να τα αναζητήσει (η Γερμανία και το ebay προσφέρονται…)
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-08, 12:11
Το avatar του χρήστη race535
race535 Ο χρήστης race535 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Μηνύματα: 565
race535 has a spectacular aura aboutrace535 has a spectacular aura about
Και καλα εκενες και πηρες χειμερινα λαστιχα!
Θα ευχαριστηθεις παρα πολυ το αυτοκινητο σου τον επομενο χειμωνα με πολυ ασφαλεια και οδηγηκη απολαυση!
Μακαρι να ακολουθησουν και αλλοι σε αυτην επιλογη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-08, 12:15
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Στην Ελλάδα τα χειμερινά είναι σχεδόν άχρηστα... Λες και ρίχνει την πολύ βροχή, ή χιονίζει συχνά. Εγώ έτσι το βλέπω του.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-08, 14:09
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Ωραιος και αμα εισαι στην Βορια Ελλαδα θα τα ευχαριστηθεις.
Οσο για το ebay ....γενικοτερα προσφερεται για πολλα!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-08, 14:13
Το avatar του χρήστη Aristomenis
Aristomenis Ο χρήστης Aristomenis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-08-2007
Μηνύματα: 257
Aristomenis is on a distinguished road
Τα χειμερινά κάνουν δουλειά μόνο για 2 μήνες, από τέλη Δεκεμβρίου μέχρι τέλη Φλεβάρη. Εγώ έβαλα στο 320d και πραγματικά σε χιόνι, βροχή και χαμηλές θερμοκρασίες το αυτοκίνητο ήταν βεντούζα. Όταν όμως η θερμοκρασία πήγαινε πάνω από 10 βαθμούς το αυτοκίνητο γλιστρούσε αφάνταστα, ακόμη και στην εθνική οδό. Μιλάμε για κατάσταση την οποία την αντιλαμβανόταν μέχρι και η σύζυγός μου όταν το οδηγούσε....
Για βροχή και χιόνι είναι άπιαστα. Ειδικα στο χιόνι είναι σαν να οδηγάς σε άσφαλτο.

Ζυγίζεις και αποφασίζεις

Y.Γ Verdestein snowtrack 2
__________________
DIESEL POWER...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-08, 14:25
Το avatar του χρήστη thmangr
thmangr Ο χρήστης thmangr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 182
thmangr is on a distinguished road
Επειδή μένω Βόρεια Ελλάδα και μάλιστα Δυτική Μακεδονία το 80% των οδηγών εδώ βάζουν χειμερινά στο διάστημα του Χειμώνα. Ο μόνος λόγος για να καταλάβετε πόσο χρήσιμα είναι πρέπει να οδηγήσετε με βροχολάστιχο σε χιόνι και έπειτα το ίδιο αυτοκίνητο με χιονολάστιχο σε ίδιες συνθήκες. Μετά ελάτε να μου πείτε αν χρειάζεται ή όχι το χιονολάστιχο το Χειμώνα . Πόσο μάλιστα που εμείς είμαστε κάτοχοι BMW που όλα είναι πισωκίνητα. Όσοι πιστοί προσέλθετε για ένα Test Drive στο χιόνι.
ΑΠΟΛΑΥΣΗ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-08, 14:26
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Παρα πολυ καλη τιμη τα πηρες ευγε . . .


Το 2009 μαλλον θα ειναι και οριστικο μετα χειμωνιατικα λαστηχα . . .

Θα πρεπει να εχουμε χειμερινα-καλοκαιρινα οπως στο εξωτερικο . . .

Και αν δεν τα φοραμε σε ελγχο τροχαιας θα εχουμε και την απαραιτητη κληση . . .

Η αληθεια ειναι οτι σε πολλες περιοχες δεν ειναι απαραιτητα . . .

Και για να πουμε οτι φοραμε χειμερινα ελαστικα ειναι μονοδρομος . . .

Nokian ειναι αλλου στην χειμερινη περιοδο . . .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Christos 330i ///M : 19-04-08 στις 14:30
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-08, 14:27
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Εδώ πάω πάσο, δεν το σκέφτηκα έτσι, όσοι είναι Βόρεια Ελλάδα έχουν ένα λόγο παραπάνω. Αλλά εγώ και πολλοί άλλοι που κινούμαστε από Αθήνα και κάτω τι να τα κάνουμε;;;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-04-08, 14:29
Το avatar του χρήστη thmangr
thmangr Ο χρήστης thmangr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2008
Μηνύματα: 182
thmangr is on a distinguished road
Σε αυτό που λες Nick συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν χρειάζονται στην Αθήνα αλλά αν έχεις σκοπό με το BMW να πας σε χειμερινό προορισμό τότε ξανασκέψου το.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-04-08, 14:31
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thmangr Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε αυτό που λες Nick συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν χρειάζονται στην Αθήνα αλλά αν έχεις σκοπό με το BMW να πας σε χειμερινό προορισμό τότε ξανασκέψου το.
Ακόμα και έτσι φίλε μου, θεωρώ ότι δεν αξίζει να έχω ένα σετ ζάντες και ελαστικά χ αξίας να κάθονται στο γκαράζ μου για 5 μέρες τον χρόνο. Παίρνω τις αλυσιδούλες μου ή τα autoshocks μου και πάω Αράχωβα ας πούμε ή όπου αλλού θέλω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.