Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 02-08-12, 21:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το αυτοκίνητο ειναι μαμά η ίδια η εταιρία εχει βάλει τον κοφτη εκει που πρέπει ώστε κάθε αλλαγή όταν γινεται πριν το κοφτη στροφών να προσφέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ειναι δυνατόν να βγάζει την δύναμη στις 5 και να στροφαρει μέχρι τις 7 απο το εργοστάσιο;!δεν εχει νόημα αυτο! Το τι ελαστικά φοράει τι σχέση εχει που θα αλλάξουμε ταχύτητα;
Οχι, είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Μάκος..
Ο κόφτης δεν είναι εκεί για την απόδοση, είναι για να μη σπάσει το μοτέρ..
Κάθε αλλαφή πρίν τον κόφτη, δεν προσφέρει βέλτιστο αποτέλεσμα.
Τα οχήματα δεν είναι φτιαγμένα για να επιταχύνουν απο στάση στον καλύτερο χρόνο..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-12, 00:09
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Πείτε μου ένα παράδειγμα από αυτοκίνητο που πρέπει να αλλάζεις πολύ πριν τον κόφτη για να παει καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-12, 00:21
Το avatar του χρήστη Veldrin
Veldrin Ο χρήστης Veldrin δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-04-2010
Μηνύματα: 220
Veldrin is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το αυτοκίνητο ειναι μαμά η ίδια η εταιρία εχει βάλει τον κοφτη εκει που πρέπει ώστε κάθε αλλαγή όταν γινεται πριν το κοφτη στροφών να προσφέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ειναι δυνατόν να βγάζει την δύναμη στις 5 και να στροφαρει μέχρι τις 7 απο το εργοστάσιο;!δεν εχει νόημα αυτο! Το τι ελαστικά φοράει τι σχέση εχει που θα αλλάξουμε ταχύτητα;
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν είναι καθόλου όπως το σκέφτεσαι. Κάθε κινητήρας δίνει σε άλλη τιμή στροφών τη μέγιστη ισχύ ή ροπή του. Συνεπώς το που έχει κόφτη είναι για άλλα θέματα, κυρίως αντοχής των υλικών.
__________________
Κι όπως θα παίρνω τις στροφές, κάτσε στο VAG και κοίταζε με
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-12, 00:41
Το avatar του χρήστη ditris
ditris Ο χρήστης ditris δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-09-2010
Μηνύματα: 977
ditris is just really niceditris is just really niceditris is just really niceditris is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το αυτοκίνητο ειναι μαμά η ίδια η εταιρία εχει βάλει τον κοφτη εκει που πρέπει ώστε κάθε αλλαγή όταν γινεται πριν το κοφτη στροφών να προσφέρει το βέλτιστο αποτέλεσμα. Ειναι δυνατόν να βγάζει την δύναμη στις 5 και να στροφαρει μέχρι τις 7 απο το εργοστάσιο;!δεν εχει νόημα αυτο! Το τι ελαστικά φοράει τι σχέση εχει που θα αλλάξουμε ταχύτητα;
Εχω επισυνάψει ένα άρθρο σε παραπανω ποστ(μεταδοση μερος 2 συγκεκριμενα).Διαβασε το κ θα καταλαβεις πολλα που μαλλον συγχεεις ή εχεις λαθος στο μυαλο σου.Αλλάζοντας ολες τις ταχυτητες στον κοφτη ή λιγο πριν.....η ισχυς πριν την αλλαγη δεν ειναι ιδια με την ισχύ μετα την αλλαγη.Επισης τα τουρμπο αυτοκινητα μπορει ναχουν κοφτη στις 6500rpm(π.χ vag group 20vt 150&180ps) αλλα η ισχυς παιρνει την κατιουσα απο τις 5500rpm...αρα στροφαρισματα μετα τις 5500 ειναι ακυρα!!Ο κοφτης στα ατμοσφαιρικα ιδιως τα πολύστροφα αξίζει να φλερταρεται...αλλα οχι σε ολες τις ταχυτητες κ επισης οχι αλλαγες στις ιδιες rpm για ολες τις στροφες.Ενας αλλος κινητηρας (μιας κ τοφερε το θεμα, το ζητησες κιόλας...!) και στο οποιο δεν αξιζει να το πιεζουμε μετα τις 5300rpm παροτι ατμοσφαιρικος και 16βαλβιδος ειναι παλι αυτος του group vag που φορουσαν τα golf 4, polo 1.4, ibiza 1.4 με τα 75 ονομαστικα αλογα!Ο κοφτης ειναι στις 5900 στροφες αλλα η ισχυς παιρνει την κατιουσα απο τις 5300rpm!

Y.Γ Στο επισυναπτομενο αρθρο πουλεγα(διαβασε το αξιζει!) εχει κ ενα παραδειγμα με ενα peugeot rallye 1.6 16v ατμοσφαρικο(σκουπα+εξατμιση) στο οποιο λεει σε ποιες ακριβως rpm ειναι τα βελτιστα σημεια αλλαγών......
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ditris : 03-08-12 στις 00:43
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-12, 03:01
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
κατ αρχην συγγνωμη για τα κεφαλαια....

εν συνεχεια που καταληγουμε..? ευρος στροφων περιπου..? συγκεκριμενο ευρος υπαρχει η οχι..? η πρεπει να παω σε δυναμομετρηση..? η πρεπει να το βρω πειραματικα μονος μου...?

το ολο θεμα ειναι οτι δεν εχω bmw m3 και αμαξι με σουπερ ουαου επιδοσεις 150 ταπεινα αλογακια εχω...
αλλα οσο να ναι οταν ερχεται το saxorallo τερμα χαμηλομενο που χει μονο φιλτρο και απο εξατμιση μονο και σου πουλαει ιστορια για 250 και 300 αλογα και μου φευγει μονο οταν εγω σπινιαρω φουλ και μετα τον στελνω σπιτι του.. η εκκινηση ειναι ενα κομματι που θελω να δουλεψω... και απο αποψης σπινιαρισματος στην εκκινηση και απο αποψη μεγιστης εκμεταλλευσης των σχεσεων με βαση τις στροφες....

και ολα αυτα για τα ψοφιμια saxo, rallye, leon tsi, και τα καγκουρε σαραβαλα.... που σπανε @@ με τα σαπια κακοηχα μαρσαρισματα τους....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-08-12, 05:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stradale Εμφάνιση μηνυμάτων
Πείτε μου ένα παράδειγμα από αυτοκίνητο που πρέπει να αλλάζεις πολύ πριν τον κόφτη για να παει καλα.
Seat ibiza 1,8 κατασκευής 1994.. Πάρα πολύ πριν τον κόφτη, ούτε καν κοντα...
Κάπου στις 4000..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-12, 05:51
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχην συγγνωμη για τα κεφαλαια....

εν συνεχεια που καταληγουμε..? ευρος στροφων περιπου..? συγκεκριμενο ευρος υπαρχει η οχι..? η πρεπει να παω σε δυναμομετρηση..? η πρεπει να το βρω πειραματικα μονος μου...?

το ολο θεμα ειναι οτι δεν εχω bmw m3 και αμαξι με σουπερ ουαου επιδοσεις 150 ταπεινα αλογακια εχω...
αλλα οσο να ναι οταν ερχεται το saxorallo τερμα χαμηλομενο που χει μονο φιλτρο και απο εξατμιση μονο και σου πουλαει ιστορια για 250 και 300 αλογα και μου φευγει μονο οταν εγω σπινιαρω φουλ και μετα τον στελνω σπιτι του.. η εκκινηση ειναι ενα κομματι που θελω να δουλεψω... και απο αποψης σπινιαρισματος στην εκκινηση και απο αποψη μεγιστης εκμεταλλευσης των σχεσεων με βαση τις στροφες....

και ολα αυτα για τα ψοφιμια saxo, rallye, leon tsi, και τα καγκουρε σαραβαλα.... που σπανε @@ με τα σαπια κακοηχα μαρσαρισματα τους....
Με BMW 150 αλόγων, δεν αρπάζεις τα σαξόραλα των 70 αλόγων, ούτε με κόλα στα
λάστιχα.. Απλά ξέχασε το..
Το σπινιάρισμα, δεν είναι ενδειξη εκμετάλευσης των σχέσεων, είναι καθαρά θέμα
πρόσφυσης ελαστικών. Συνεπώς, την πρώτη σου, την έχεις "σκασμένη"
Εγώ παλιά, το καλύτερο που είχα βρεί, ήταν τέρμα γκάζι, άφημα του συμπλέκτη..
Μετά το αρχικό δευτερόλεπτο του σπινιαρίσματος, άφηνα τελείως το γκάζι, και το ξαναπατούσα..
Ετσι έκοβα το σπινιάρισμα, και μετέφερα όλο το φορτίο σε πατινάρισμα στο δίσκο..
Δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος για εκκίνηση, δε θα έχεις δίσκο πλατώ μετά απο 30.000 χιλιόμετρα..
Αν πάρεις χαρτί και μολύβι, καταγράψεις όλες τις ταχύτητες πόσα χιλιόμετρα πάνε με
1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000, κόφτη και μετά δείς το βιβλίο του κατασκευαστή
για τη θεση της μέγιστης ροπής σου, μπορείς πανευκολα να ξέρεις πού είναι η ιδανική
στιγμή αλλαγής κάθε ταχύτητας, χωρίς δυναμόμετρο και χωρίς τίποτα...
(βασικά μόνο στις 1000 ή στον κόφτη φτάνει, αλλά θέλει πάρα πολύ εξήγηση μετα..)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-12, 10:40
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
κατ αρχην συγγνωμη για τα κεφαλαια....

εν συνεχεια που καταληγουμε..? ευρος στροφων περιπου..? συγκεκριμενο ευρος υπαρχει η οχι..? η πρεπει να παω σε δυναμομετρηση..? η πρεπει να το βρω πειραματικα μονος μου...?

το ολο θεμα ειναι οτι δεν εχω bmw m3 και αμαξι με σουπερ ουαου επιδοσεις 150 ταπεινα αλογακια εχω...
αλλα οσο να ναι οταν ερχεται το saxorallo τερμα χαμηλομενο που χει μονο φιλτρο και απο εξατμιση μονο και σου πουλαει ιστορια για 250 και 300 αλογα και μου φευγει μονο οταν εγω σπινιαρω φουλ και μετα τον στελνω σπιτι του.. η εκκινηση ειναι ενα κομματι που θελω να δουλεψω... και απο αποψης σπινιαρισματος στην εκκινηση και απο αποψη μεγιστης εκμεταλλευσης των σχεσεων με βαση τις στροφες....

και ολα αυτα για τα ψοφιμια saxo, rallye, leon tsi, και τα καγκουρε σαραβαλα.... που σπανε @@ με τα σαπια κακοηχα μαρσαρισματα τους....
βαλε μπλοκε εάν δεν έχεις θα δείσ μεγάλη διαφορά στ εκκίνηση εγώ με το κολλημένο είδα τεράστια διαφορά μιλάμε για άλλο αμάξι
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-12, 10:56
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Με BMW 150 αλόγων, δεν αρπάζεις τα σαξόραλα των 70 αλόγων, ούτε με κόλα στα
λάστιχα.. Απλά ξέχασε το..
γιατί ραπίντ εγώ εχω κεράσει πολλά τσαιγια σε φανάρια σε κάτι 106, 206, 306 όλα αυτα είναι πάνω από 70 άλογα κ μένα είναι 140 λέτε να ταν ΤΠΤ τελείωσ άσχετοι κ τζάμπα χαιρόμουν
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-12, 15:16
Stradale Ο χρήστης Stradale δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 26-02-2012
Μηνύματα: 85
Stradale is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Seat ibiza 1,8 κατασκευής 1994.. Πάρα πολύ πριν τον κόφτη, ούτε καν κοντα...
Κάπου στις 4000..
Νόμισα μιλάγαμε για αυτοκίνητα, και όχι για βαμμένα κουτιά με ρόδες και πήραμε "ότι κιβώτιο βρήκαμε το κολλήσαμε με τον κινητήρα να τσουλάει το αμάξι" να μπορώ να βάζω 2 κιβώτια με πατάτες απο το χωριο μαζι με μια σακουλα κρεμμυδάκια και να κατεβαίνω.. Αν είναι έτσι παω πάσω και ανακαλω!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Stradale : 03-08-12 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
κόντρα, ταχύτητων


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.