Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-12, 15:04
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
ΕΡΩΤΗΣΗ ΕΝΔΕΙΞΗΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ

χελοου εβριουαν...

Σε bmw 320i e90 εφοσον απο το trip computer μηδενισω την μεση καταναλωση και ξεκιναω..
Στα πρωτα χιλιομετρα γιατι οταν ειμαι σταματημενος πχ. σε ενα φαναρι γιατι εκει που η μεση καταναλωση ειναι πχ. 11-12l/100km (για πολη μιλαμε) με το που σταματησω με πολυ γρηγορο ρυθμο ανεβαινει ενω ειμαι σταματημενος και παει πχ. 13-15-17-19-25 (δεν παει με τετοιο ρυθμο παραδειγμα δινω) και αυτο μεχρι να αναψει το πρασινο. και μετα μολις ξεκινησω ξαναπεφτει σιγα σιγα σε μια φυσιολογικη καταναλωση για εντος πολης...

αυτο γιατι γινεται ενω ειμαι σταματημενος και δεν καιω τπτ με το ρελαντι στο φαναρι...?


ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-12, 16:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
χελοου εβριουαν...

Σε bmw 320i e90 εφοσον απο το trip computer μηδενισω την μεση καταναλωση και ξεκιναω..
Στα πρωτα χιλιομετρα γιατι οταν ειμαι σταματημενος πχ. σε ενα φαναρι γιατι εκει που η μεση καταναλωση ειναι πχ. 11-12l/100km (για πολη μιλαμε) με το που σταματησω με πολυ γρηγορο ρυθμο ανεβαινει ενω ειμαι σταματημενος και παει πχ. 13-15-17-19-25 (δεν παει με τετοιο ρυθμο παραδειγμα δινω) και αυτο μεχρι να αναψει το πρασινο. και μετα μολις ξεκινησω ξαναπεφτει σιγα σιγα σε μια φυσιολογικη καταναλωση για εντος πολης...

αυτο γιατι γινεται ενω ειμαι σταματημενος και δεν καιω τπτ με το ρελαντι στο φαναρι...?


ευχαριστω...
Σταματας μονο με φρενο προφανως σωστα?.. Δηλαδη φρεναροντας για να επιβραδυνεις μεχρι να σταματησεις, δε χρησιμοποιεις και ταχυτητες να 'φρεναρουν' το μοτερ κατεβαζοντας πχ απο 4η-3η, 3η-2α και μετα να σταματησεις... Φρεναρεις και εχεις βγαλει ταχυτητα, πας με νεκρα... Λογικο ειναι η καταναλωση να αυξανεται ετσι καθως ο εγκεφαλος δινει εντολη να παρεχεται παραπανω καυσιμο για να μη σβησει το μοτερ και να κρατησει τις στροφες του. Ειναι αναλογο με την καταναλωση στην κατηφορα. Το αυτοκινητο καιει πολυ λιγοτερο οταν πας σε κατηφορα πχ με 5η ή 6η παρα να εισαι με νεκρα. Ασε οτι και στις 2 περιπτωσεις καταπονεις τα φρενα σου χειροτερα...

Στο ρελαντι σταματημενος το BC τουλαχιστον στον ασσο μου δειχνει παυλες, λογικα ετσι α ναι και σε 3αρα. Απλα η καταναλωση ειναι αρκετα χαμηλη, οχι μηδενικη παντως αν το μοτερ λειτουργει, περιπου 1λτ/ωρα και στις BMW απλα δεν εχουν φτιαξει τα BC να σου δειχνουν στιγμιαια καταναλωση σταματημενος, ενω σε Audi πχ και Skoda που εχω δει, δειχνουν περιπου 1l/h κι αυτο αναλογα αν το μοτερ ειναι κρυο ή ζεστο παιζει και λιγοτερο, 0.8 καπου εκει.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-12, 16:11
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο γιατι γινεται ενω ειμαι σταματημενος και δεν καιω τπτ με το ρελαντι στο φαναρι...?
Το ακριβώς ανάποδο. Γίνεται γιατί είσαι σταματημένος και καταναλώνεις καύσιμο χωρίς να κινείσαι, ήτοι έχεις άπειρη κατανάλωση ανά χλμ. Αφού ο υπολογιστής κοιτάει τα τελευταία Χ χλμ και διαιρεί τα λίτρα που καταναλώθηκαν με αυτά, προφανώς ανεβαίνει. Και στην περίπτωση που τον έχεις μηδενίσει πρόσφατα, προφανέστατα θα ανέβει ραγδαία, αφού υπολογίζει ως προς λίγα χλμ μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-12, 16:59
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ακριβώς ανάποδο. Γίνεται γιατί είσαι σταματημένος και καταναλώνεις καύσιμο χωρίς να κινείσαι, ήτοι έχεις άπειρη κατανάλωση ανά χλμ. Αφού ο υπολογιστής κοιτάει τα τελευταία Χ χλμ και διαιρεί τα λίτρα που καταναλώθηκαν με αυτά, προφανώς ανεβαίνει. Και στην περίπτωση που τον έχεις μηδενίσει πρόσφατα, προφανέστατα θα ανέβει ραγδαία, αφού υπολογίζει ως προς λίγα χλμ μόνο.
Σωστα, οταν εχεις μολις μηδενισει τον μετρητη μεσης καταναλωσης και κινεισαι μεσα στην πολη και τον κοιταξεις σε συντομο διαστημα απ το μηδενισμο του, τοτε θα δεις τρελες καταναλωσεις καθως δεν εχει πιασει μια 'λογικη' μεση καταναλωση. Μηδενισε το, κανε καποια χλμ και κοιτα το ξανα μετα απο κανα δυο μερες να δεις τι θα σου δειξει. Παντως για 1600αρια μοτερ σε 3αρες και ασσους και με κλιμα ειδικα μεσα στην πολη βλεπεις ευκολα 'ψηλα' 11αρια εως και 12αρια αμα πηξεις και λιγο στην κινηση η εισαι φορτωμενος και με επιβατες μπαγκαζια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-12, 17:10
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σταματας μονο με φρενο προφανως σωστα?.. Δηλαδη φρεναροντας για να επιβραδυνεις μεχρι να σταματησεις, δε χρησιμοποιεις και ταχυτητες να 'φρεναρουν' το μοτερ κατεβαζοντας πχ απο 4η-3η, 3η-2α και μετα να σταματησεις... Φρεναρεις και εχεις βγαλει ταχυτητα, πας με νεκρα... Λογικο ειναι η καταναλωση να αυξανεται ετσι καθως ο εγκεφαλος δινει εντολη να παρεχεται παραπανω καυσιμο για να μη σβησει το μοτερ και να κρατησει τις στροφες του. Ειναι αναλογο με την καταναλωση στην κατηφορα. Το αυτοκινητο καιει πολυ λιγοτερο οταν πας σε κατηφορα πχ με 5η ή 6η παρα να εισαι με νεκρα. Ασε οτι και στις 2 περιπτωσεις καταπονεις τα φρενα σου χειροτερα...

Στο ρελαντι σταματημενος το BC τουλαχιστον στον ασσο μου δειχνει παυλες, λογικα ετσι α ναι και σε 3αρα. Απλα η καταναλωση ειναι αρκετα χαμηλη, οχι μηδενικη παντως αν το μοτερ λειτουργει, περιπου 1λτ/ωρα και στις BMW απλα δεν εχουν φτιαξει τα BC να σου δειχνουν στιγμιαια καταναλωση σταματημενος, ενω σε Audi πχ και Skoda που εχω δει, δειχνουν περιπου 1l/h κι αυτο αναλογα αν το μοτερ ειναι κρυο ή ζεστο παιζει και λιγοτερο, 0.8 καπου εκει.
Ακριβώς, δεν επιτρέπουν στο λογισμικό να σου δείξει lts/hour.... (αν είχες ένα scangauge συνδεδεμένο με την θύρα obd, θα έβλεπες κανονικά και lts/hour)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-08-12, 21:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 316e36compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακριβώς, δεν επιτρέπουν στο λογισμικό να σου δείξει lts/hour.... (αν είχες ένα scangauge συνδεδεμένο με την θύρα obd, θα έβλεπες κανονικά και lts/hour)
Θα προτιμουσα ενα κανονικο οργανο θερμοκρασιας κινητηρα, τωρα λαδι θα ναι αυτο, νερο θα ναι, το ιδιο θα μου εκανε. Ειμαι λιγο της παλιας σχολης τι να κανουμε και στραβωνω ακομα και τωρα και δε λεω να το χωνεψω που δεν εχει θερμομετρο! Ας μη λεει βαθμους, ας εχει σκετες παυλες, min., μεση νορμαλ και max-high θερμοκρασια! Ξεφυγα λιγο απ το θεμα του φιλου, με συγχωρειτε!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-12, 22:08
koszyg Ο χρήστης koszyg δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Μηνύματα: 42
koszyg is on a distinguished road
οποτε δειχνει τρελη καταναλωση στα πρωτα μετρα και χιλιομετρα γτ ενω η καταναλωση ειναι η φυσιολογικη τα χιλιομετρα που χω κανει ειναι λιγα.... αρα δηλαδη γινεται γιατι στην αναλογια που κανει υπολογισμους το κομπιουτερ τα Χ χιλιομετρα που υπολογιζει ειναι λιγα η και μηδενικα...?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-08-12, 23:08
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koszyg Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε δειχνει τρελη καταναλωση στα πρωτα μετρα και χιλιομετρα γτ ενω η καταναλωση ειναι η φυσιολογικη τα χιλιομετρα που χω κανει ειναι λιγα.... αρα δηλαδη γινεται γιατι στην αναλογια που κανει υπολογισμους το κομπιουτερ τα Χ χιλιομετρα που υπολογιζει ειναι λιγα η και μηδενικα...?
Ναι. Αν το μηδένιζες, το άναβες και καθόσουν ακίνητος, θα έδειχνε άπειρη (παύλες). Αν έκανες ένα χλμ και το άφηνες 10 ώρες στο ρελαντί θα έδειχνε (λέμε τώρα) 80λ/100χλμ γιατί σε ένα χλμ έκαψες μισό ντεπόζιτο.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-08-12, 11:30
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι. Αν το μηδένιζες, το άναβες και καθόσουν ακίνητος, θα έδειχνε άπειρη (παύλες). Αν έκανες ένα χλμ και το άφηνες 10 ώρες στο ρελαντί θα έδειχνε (λέμε τώρα) 80λ/100χλμ γιατί σε ένα χλμ έκαψες μισό ντεπόζιτο.
Σωστός κατά 99,9%...
3000λίτρα/100 θα έδειχνε...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-08-12, 14:40
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα προτιμουσα ενα κανονικο οργανο θερμοκρασιας κινητηρα, τωρα λαδι θα ναι αυτο, νερο θα ναι, το ιδιο θα μου εκανε. Ειμαι λιγο της παλιας σχολης τι να κανουμε και στραβωνω ακομα και τωρα και δε λεω να το χωνεψω που δεν εχει θερμομετρο! Ας μη λεει βαθμους, ας εχει σκετες παυλες, min., μεση νορμαλ και max-high θερμοκρασια! Ξεφυγα λιγο απ το θεμα του φιλου, με συγχωρειτε!

Αγόρασε ένα scangaugeII Γιάννη - αν και υπάρχουν εφαρμογές για smartphones (συνδέεις το τηλέφωνο στην obd θύρα και εμφανίζονται οι ενδείξεις στην οθόνη του κινητού σου)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 120ihatch : 04-08-12 στις 14:42
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.