Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-12, 19:18
parisboss Ο χρήστης parisboss δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 19-08-2012
Μηνύματα: 2
parisboss is on a distinguished road
Καθίσματα Bucket M από e46 (πόνος στην μέση)

Γεια σας παιδιά,
Έχω τα Bucket Καθίσματα M από e46 για compact 318ti, τα οποία έχουν ένα μικρό στήριγμα στην μέση. Γενικά μετά από μια μικρή οδήγηση νιώθω έναν πόνο στην μέση μου, παρόλο που έχω αλλάξει πολλές φορές το κάθισμα. Δοκίμασα και τα απλά καθίσματα του compact, αλλά και αυτά είναι λίγο bucket, εχουν μια μικρή κλίση στην μέση με αποτέλεσμα να με πονάει και με αυτά. Πρόβλημα με την μέση μου δεν έχω, διότι όταν οδηγάω άλλα αυτοκίνητα με απλά καθίσματα είμαι μια χαρά. Μήπως μπορεί κάποιος που έχει τα ίδια καθίσματα να με βοηθήσει στην ρύθμιση τους ή να μου προτείνει κάτι άλλο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-08-12, 00:01
Το avatar του χρήστη trifonas
trifonas Ο χρήστης trifonas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2009
Μηνύματα: 364
trifonas will become famous soon enough
Φιλε μαλλον εχεις θεματακι με τη μεση και οχι με τα καθισματα. Ψαξτο λιγο παραπανω κατι θα βρεις. Και αν δεν ειναι δομικο το θεμα δηλ δεν εχει υποστει εκφυλισμο καποιος ιστος τοτε η μυικο θεμα εχεις η λειτουργικο.
Οταν ερθει η σπονδυλικη στηλη σε λορδωση τοτε πονας μαλλον οπως το περιγραφεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-12, 00:23
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από trifonas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε μαλλον εχεις θεματακι με τη μεση και οχι με τα καθισματα. Ψαξτο λιγο παραπανω κατι θα βρεις. Και αν δεν ειναι δομικο το θεμα δηλ δεν εχει υποστει εκφυλισμο καποιος ιστος τοτε η μυικο θεμα εχεις η λειτουργικο.
Οταν ερθει η σπονδυλικη στηλη σε λορδωση τοτε πονας μαλλον οπως το περιγραφεις.
Σωστος...το καθισμα ειναι σχεδιασμενο να ξεκουραζει τη λορδωση και οχι να τη φορτιζει. Μακαρι να κανουμε λαθος αλλα κανε μια αξονικη στους οσφυικους σπονδυλους(1-5) για να σιγουρευτεις....
οταν εχεις θεμα με τη μεση τις περισσοτερς φορες ο,τι κανει καλο στους αλλους κανει κακο σε σενα γι αυτο ξεγιελιεσαι...μην το αφηνεις.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 20-08-12 στις 00:26
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-12, 01:28
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Έχει ένας φίλος παρόμοιο θέμα και έχει ένα μαξιλαράκι ειδικό για αμάξια το οποίο είναι σαν κατηφορικό από την μία μεριά.. Έτσι σηκώνεται λίγο από την θέση και στηρίζεται πιο ίσια η πλάτη.. Γιατρός του το πρότεινε και το βρήκε κανά 50άρι σε μαγαζί με ορθοπεδικά..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-12, 02:07
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
ξεβιδωσε τις πισω βασεις του καθισματος ριξε 5-6 ροδελες απο την κατω μερια και θα εισαι οκ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-12, 09:53
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πρώτα από όλα.

Πόσο μακριά έχεις τη βάση του καθίσματος.

Αν την έχεις τόσο μακριά ώστε το πόδι σου τερματίζοντας τον συμπλέκτη σχεδόν τεντώνεται (πρόσεχε πρέπει να είναι αρκετά λυγισμένο, να πατάς το συμπλέκτη τέρμα και να ''έχει και άλλο'' χωρίς να ανασηκώνεται ή να πιέζεται στο παραμικρό η λεκάνη και μέση), τότε αυτό φταίει κατά 95% για το πρόβλημα σου.

Και φυσικά η πλάτη επίσης πρέπει να είναι σχεδόν όρθια με μια μικρή κλίση προς τα πίσω.

Οι άνετες θέσεις με τεντωμένα χέρια πόδια μπορεί να σου φαίνονται άνετες, αλλά καταπονούν το σώμα πάρα πολύ.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-08-12, 11:09
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
εγω ξερω οτι η σωστη θεση ειναι οταν τεντωνεις τα χερια οι καρποι σου να ακουμπανε ακριβως με το πανω μερος της στεφανης του τιμονιου σου.
ετσι πρεπει να υπολογιζετε η σωστη θεση-αναλογη ρυθιση του καθισματος....
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-08-12, 13:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ασχέτως θέσεων,
τα καθίσματα στα BMW δεν είναι για ανθρώπους με ευαίσθητες μέσες..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-08-12, 13:47
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 15-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LEO328 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω ξερω οτι η σωστη θεση ειναι οταν τεντωνεις τα χερια οι καρποι σου να ακουμπανε ακριβως με το πανω μερος της στεφανης του τιμονιου σου.
ετσι πρεπει να υπολογιζετε η σωστη θεση-αναλογη ρυθιση του καθισματος....
αυτο με την προυποθεση η πλατη-μεση να εφαπτεται με την πλατη του καθισματος ενοειται....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασχέτως θέσεων,
τα καθίσματα στα BMW δεν είναι για ανθρώπους με ευαίσθητες μέσες..
το χω καταλαβει ηδη εγω!:jester
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-08-12, 17:14
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.552
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Εγώ πάντως τα μόνα καθίσματα στα οποία καθόμουν άνετα ήταν στο Ε30 τα ημιμπάκετ (ίδια με του Μ3) που υποστήριζαν και την μέση.

Σε Ε46 (απλά καθίσματα), Ε36 Vaders και σειρά 1 (πάλι τα απλά)που έχουμε δεν μπορώ να καθίσω πολύ ώρα και πιάνεται η μέση μου. Ίσως γέρασα ξέρω γω, αλλά αυτό το καρουμπαλάκι που είχαν τα του Ε30 ήταν θεωρώ σωτήριο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.