Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 04-11-12, 14:18
john318is turbo Ο χρήστης john318is turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 7
john318is turbo is on a distinguished road
lovato,landirenzo evo,aeb,omvl,ultra gas ειναι σιγουρο οτι χρησιμοποιουν δικο τους μαπ.θα το βαλω διαγνωστικο σα πρωτη φαση και θα σας πω.απλα επειδη ειναι σαβ/κο και δεν εχω το διαγνωστικο μαζι μου ηθελα μια μικρη βοηθεια.
__________________
Ως αγάπη, ή μάλλον παναγάπη, ο Θεός με αγάπη λατρεύεται και ευαρεστείται. Γι αυτό απαιτεί ολοκληρωτική αγάπη «εξ όλης ψυχής, καρδίας, διανοίας και ισχύος
  #12  
Παλιά 04-11-12, 14:24
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Κάτσε Άγγελε....γιατί δεν έχουν καταλάβει όλοι ποιον εννοείς άσχετο από όσους έγραψαν στο θρεντ αυτό...γιατί από την ανάγνωση του θρεντ...

Ο John δεν χαρακτήρισε πάντως κανέναν από αυτούς που τον βοηθούν...στο πρόβλημα που δεν μπορεί να αντιμετωπίσει...

John, πρέπει να κάνεις υπομονή μάλλον, γιατί η λύση στο πρόβλημα σου θα πρέπει να δωθεί διαγνωστικά και από κάποιον που γνωρίζει καλά τι να διαγνώσει σε BMW.

Πάντως το MAF και το MAP που αναφέρεις στο τελευταίο ποστ, δεν είναι ακριβώς το ίδιο αν εννοείς το δεύτερο. Φαντάζομαι τα ξέρεις καλύτερα από μένα γιατί δεν είμαι μηχανικός.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
  #13  
Παλιά 04-11-12, 14:31
john318is turbo Ο χρήστης john318is turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 7
john318is turbo is on a distinguished road
lovato,landirenzo evo,aeb,ultra gas χρησιμοποιουν σιγουρα μαπ,θα το βαλω διαγνωστικο και θα σας πω.απλα επηδη ειναι σαβ/κο δεν εχω διαγνωστικο και ηθελα μια γνωμη απο δω μεσα.
__________________
Ως αγάπη, ή μάλλον παναγάπη, ο Θεός με αγάπη λατρεύεται και ευαρεστείται. Γι αυτό απαιτεί ολοκληρωτική αγάπη «εξ όλης ψυχής, καρδίας, διανοίας και ισχύος
  #14  
Παλιά 04-11-12, 14:41
aggelos_xr Ο χρήστης aggelos_xr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-02-2005
Μηνύματα: 246
aggelos_xr is on a distinguished road
dim77 για τον νεκροθαφτη μιλαω.
  #15  
Παλιά 04-11-12, 15:21
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aggelos_xr Εμφάνιση μηνυμάτων
dim77 για τον νεκροθαφτη μιλαω.
δεν ειμαι νεκροθαφτης.
ηθελα να ευθυμισουμε ολοι μαζι.Δεν ειναι μονο ο φιλος εγκαταστατης με στεναχωριες.

αλλα ακομα γελαω για να ειμαι ειλικρινης.
__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
  #16  
Παλιά 04-11-12, 15:34
kplc16 Ο χρήστης kplc16 δεν είναι συνδεδεμένος
Νίκος ο Όμορφος
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Μηνύματα: 979
kplc16 will become famous soon enoughkplc16 will become famous soon enough
εγω ο ασχετος θα βοηθησω τους σχετικους να χαλαρωσουν

__________________
Θα τουρμπιστω απο το παραθυρο!
  #17  
Παλιά 04-11-12, 16:24
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από john318is turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
lovato,landirenzo evo,aeb,ultra gas χρησιμοποιουν σιγουρα μαπ,θα το βαλω διαγνωστικο και θα σας πω.απλα επηδη ειναι σαβ/κο δεν εχω διαγνωστικο και ηθελα μια γνωμη απο δω μεσα.
Map?? η MAF??
Το MAP στα LPG είναι μετρητής πίεσης και θερμοκρασίας του αερίου και μόνο
καμία σχέση με το MAP ή το MAF του εγκεφάλου που μετράει εισερχόμενο αέρα..
Αν νομίζεις οτι στο βαλβτρόνικ παρακάμπτεις το MAF του αυτοκινήτου με MAF
της εταιρίας LPG που καμία, μα καμία δεν έχει δικό της MAF, έχεις ξεκινήσει σε λάθος βάση.
ΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΑΦ, ΜΗ ΤΟ ΠΕΙΡΑΞΕΙΣ
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #18  
Παλιά 04-11-12, 20:16
intasg Ο χρήστης intasg δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-11-2007
Μηνύματα: 231
intasg will become famous soon enough
Στο ίδιο αυτοκίνητο με εγκατάσταση υγραερίου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το αμάξι σου είναι μια χαρά. Κανένας αισθητήρας δεν ευθύνεται για αυτό. Αυτό που θα κάνεις είναι να πας στον εγκαταστάτη του υγραερίου, να βάλει το αυτοκίνητο στον υπολογιστή και να ρυθμίσει τη ροή του υγραερίου. Και εμένα μου το έκανε αυτό και έριχνε λιγότερο υγραέριο από αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα το διαγνωστικό να βγάζει φτωχό μίγμα. Για αυτό το λόγο σου ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Αυτός είναι επίσης και ο λόγος που οι στροφές σου δεν είναι σταθερές. Το ίδιο πρόβλημα είχα. Μην ψάχνεσαι. 5 λεπτά δουλειά είναι. Επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου. Έχω κάνει 30.000 χλμ περίπου με υγραέριο. Ακόμη και σήμερα όταν το αυτοκίνητο δουλεύει σε βενζίνη οι στροφές του ρελαντί παίζουν σε ένα φάσμα περίπου 100 στροφών προς τα κάτω και το αυτοκίνητο είναι σαν μπουκωμένο. Μόλις μπει το υγραέριο όλα έρχονται στο φυσιολογικό. Αυτό ενώ το είχα ψάξει πάρα πολύ καιρό σε πολλούς εγκαταστάτες, αντιπροσωπείες και εξουσιοδοτημένα δεν βρήκα την αιτία. Δεν είναι όμως ενοχλητικό και το έχω αφήσει, αφού σε ένα λεπτό μπαίνει το υγραέριο.
  #19  
Παλιά 04-11-12, 22:46
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από intasg Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ίδιο αυτοκίνητο με εγκατάσταση υγραερίου είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Το αμάξι σου είναι μια χαρά. Κανένας αισθητήρας δεν ευθύνεται για αυτό. Αυτό που θα κάνεις είναι να πας στον εγκαταστάτη του υγραερίου, να βάλει το αυτοκίνητο στον υπολογιστή και να ρυθμίσει τη ροή του υγραερίου. Και εμένα μου το έκανε αυτό και έριχνε λιγότερο υγραέριο από αυτό που έπρεπε με αποτέλεσμα το διαγνωστικό να βγάζει φτωχό μίγμα. Για αυτό το λόγο σου ανάβει το λαμπάκι της μηχανής. Αυτός είναι επίσης και ο λόγος που οι στροφές σου δεν είναι σταθερές. Το ίδιο πρόβλημα είχα. Μην ψάχνεσαι. 5 λεπτά δουλειά είναι. Επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου. Έχω κάνει 30.000 χλμ περίπου με υγραέριο. Ακόμη και σήμερα όταν το αυτοκίνητο δουλεύει σε βενζίνη οι στροφές του ρελαντί παίζουν σε ένα φάσμα περίπου 100 στροφών προς τα κάτω και το αυτοκίνητο είναι σαν μπουκωμένο. Μόλις μπει το υγραέριο όλα έρχονται στο φυσιολογικό. Αυτό ενώ το είχα ψάξει πάρα πολύ καιρό σε πολλούς εγκαταστάτες, αντιπροσωπείες και εξουσιοδοτημένα δεν βρήκα την αιτία. Δεν είναι όμως ενοχλητικό και το έχω αφήσει, αφού σε ένα λεπτό μπαίνει το υγραέριο.
valvtronic έχεις;;;;
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
  #20  
Παλιά 05-11-12, 18:55
john318is turbo Ο χρήστης john318is turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 7
john318is turbo is on a distinguished road
intasg σε ευχαριστω παρα πολυ σημερα που το εβαλα στο διαγνωστικο το διαπιστωσα ''εστρωσα'' το χαρτη του υγραεριου και το αμαξι εστρωσε,ηταν οντως το μιγμα,ουτε μαφ ουτε τιποτα αλλο.thnx guys!!!
__________________
Ως αγάπη, ή μάλλον παναγάπη, ο Θεός με αγάπη λατρεύεται και ευαρεστείται. Γι αυτό απαιτεί ολοκληρωτική αγάπη «εξ όλης ψυχής, καρδίας, διανοίας και ισχύος
Κλειστό Θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.