Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-11-07, 08:39
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Opel GT.

Μετά απο αναμονή 6 μηνών και μετά απο πολύ άγχος ο φίλος μου ο Γιάννης παρέλαβε εχθές το μαύρο Opel GT premium που είχε παραγγείλει.
Πέρασε απο το σπίτι και με μόλις 67 χιλιόμετρα στο οδόμετρο κάναμε μια βόλτα στην Πεντέλη και σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου ως συνοδηγός κυρίως και για ελάχιστα λεπτά οδηγός του αυτοκινήτου.

Κατ αρχήν ειναι εντελώς πολεμίστρα. Καμμία σχέση με την χαλαρή άνεση που μπαίνεις μέσα σε ενα Ζ4 ή ακόμα και σε ενα Mazda MX.
Μπαίνεις μέσα και ζορίζεσαι να κάτσεις.
Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι βέβαια δύσκολο σαν Super 7 αλλά σε προδιαθέτει για πόλεμο απο την πρώτη στιγμή.
Αν στο πρώτο ΤΤ της Audi είχα νοιώσει οτι θα με πλακώσει το ταβάνι, σε αυτό έχεις την εντύπωση οτι θα σε συνθλίψει η πόρτα όταν κλείσει. Αυτο δεν είναι όμως απαραίτητα κακό.
Βάλε το κοκπιτ που σε προδιαθέτει για αμαρτίες, βάλε και ενα τεράστιο τούνελ κάτω απο το δεξί σου χέρι, είσαι καταδικασμένος να οδηγήσεις.
Δεν υπάρχουν περιθώρια να μην βρεις θέση που να σου ταιριάζει εκει μέσα και ένα παράξενο πράγμα, οπως και να κάθεσαι ο λεβιές πέφτει πάντα σωστά στο χέρι σου.
Για τον διάκοσμο και τα σχετικά μπλιμπλίκια μέσα δεν έχω να πώ τίποτα, ούτε καν τα παρατήρησα, παρόλο που έχει διάφορα MP3 κτλ κτλ αλλά αυτά ειναι εντελώς δευτερεύοντα σε σχέση με το θέμα που είχα στο μυαλό μου.
Πως να πώ του Γιάννη με μόλις 67 χιλιόμετρα να μου το δώσει και πως θα γίνει να το πλακώσουμε.
Προσεκτικά ξεκινήσαμε στην Ηρακλείτου για Αναπαύσεως και μετά για Πεντέλη, σε κάτι δρόμους ολο γλίτσα, βρώμα και που και πού μερικές ψιχάλες - λες και έβρεχε τοπικά στα τετράγωνα-.
Το αυτοκίνητο δείχνει πως έχει τρελλό Potential και ειναι πολύ παράξενο που φτιάχνεται στην Αμερική.
Δείχνει εντελώς ευρωπαϊκό και ιδιαίτερα καλοστημένο, κάτι που όμως το επηρεάζει και στις λακούβες και τα σαμάρια, τόσο που νοιώθεις τον κώλο σου να μαζεύεται σε κάθε γκουπ της ανάρητησης.
Tο είπα στον Γιάννη και εισέπραξα την πληρωμένη απάντηση - GT το λένε ρε μλκ οχι GLX.
Στην ανηφορα της Πεντέλης προς τον Ιορδάνη, έστω και με 4.000 το Οπελάκι σε φτιάχνει τρελλά.
Ανεβάζει σαν ηλεκτρικό και δείχνει πως μπορεί κιάλλο, πολλύ ακόμα.
Στις χαζοστροφές της Πεντέλης με τρίτη και φόρα, βαράει κωλίδι για την πλάκα του και σε κάνει να ψάχνεις τσιγάρα κλειδιά κινητό και πορτοφόλι καθώς δεν έχει κανένα χώρο πουθενά για να τα βάλεις. Αν υπολογίσεις και το ότι δεν εχει σχεδόν καθόλου πορτ μπαγκαζ, τότε ο χαρακτήρας του ειναι ακόμα πιό ξεκάθαρος.
Ειναι φτιαγμένο για να στρίβει, με εσένα στο τιμόνι και ένα φίλο δίπλα.
Για γυναίκα δίπλα, ούτε λόγος, καθώς σε εξωθεί σε τόσο αντικοινωνικές συμπεριφορές που η γκρίνια θα ειναι μόνιμη.
Στην υπόλοιπη διαδρομή το πήρα εγώ και με τη σχετική προσοχή στο γκάζι μπορώ να πώ οτι έχει πολυ καλό τιμόνι, σωστή απόκριση (μέχρι εκεί που το είδα τουλάχιστον) και με τίποτα δεν μπορεί να χαρακτηριστεί βαρελότο - όπως ενα Punto GT ας πούμε- αλλά ούτε και διαβήτης -όπως ενα Lotus-.
Είναι αυτό που λέει, ενα αμάξι για την πάρτη σου, που δίνει πολύ χαρά και έχει πάρα πολύ καλή συμπεριφορά, αρκεί να ξέρεις που είναι τα όριά σου - ειδικά με τα ηλεκτρονικά εκτός.
Συμπέρασμα για το λίγο που το γνώρισα?
Ναι, αν ειχα τα φράγκα για 3ο αυτοκίνητο, θα το έπαιρνα και λόγω της τιμής του και λόγω της συμπεριφοράς του.
Ισως το έπαιρνα και για 2ο αν δεν είχα γυναίκα, σκέλο, βάρκα και ημουν και 30 ετών.
Πάντως δείχνει και είναι ίσως το πιό τίμιο αυτοκίνητο στα λεφτά του, με σωστό στήσιμο και γνήσια συμπεριφορά.
Ο Γιάννης λέει οτι βγάζει και θόρυβο η κουκούλα και δεν του αρέσουν πολύ τα πλαστικά του αλλά αυτά ειναι για εμένα λεπτομέρειες, καθώς ακόμα ψάχνω τον αναπτήρα μου που κάπου έπεσε και δεν τον βρήκαμε ποτέ.
Πολύ καλό, μεγάλη έκπληξη για made in the U.S of A.


Περισότερα όταν στρωθεί (που για εμένα δεν χρειάζεται, αλλά τέλος πάντων, και ειδικά όταν πειραχτεί, καθώς ο συγκεκριμένος τύπος έχει ιδιαίτερα μεγάλη βλάβη και έχει δηλώσει πως με αυτό θα ξεκινήσει , για άγνωστους σε εμένα λόγους, απο το στήσιμο και μετά θα πάει στα μηχανικά. (δλδ τι να στήσει παραπάνω? κούτσουρα αντί για αμορτισέρ?) τέλος πάντων...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-11-07, 08:51
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Μιλαμε για το 2λιτρο τουρμπο με τα 264 αλογατα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-11-07, 08:53
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Ω ναί.
σε μαύρο χρώμα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-11-07, 09:26
Το avatar του χρήστη DaywalkeR
DaywalkeR Ο χρήστης DaywalkeR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-12-2006
Μηνύματα: 605
DaywalkeR will become famous soon enoughDaywalkeR will become famous soon enough
Σαν πρωην opelaκιας, και αν ειναι αληθεια αυτα που διαβαζω γι αυτο το αυτοκινητο, το αγοραζα χθες, ΤΕΛΟΣ
__________________
Opinions are like assholes, everybody has one...
Arrogance and Ignorance are cousins of stupidity...
318 I (AΪ) S (ΣΙΧΤΙΡ)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-11-07, 09:41
JuNiOr_ Ο χρήστης JuNiOr_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-02-2006
Μηνύματα: 303
JuNiOr_ is on a distinguished road
καλημερα!τελικα αυτο φοραει μπλοκε η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-11-07, 09:43
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaywalkeR Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν πρωην opelaκιας, και αν ειναι αληθεια αυτα που διαβαζω γι αυτο το αυτοκινητο, το αγοραζα χθες, ΤΕΛΟΣ
Βάλε μια αναμονή γιατί έχει φτάσει 1 χρόνο η παράδοση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-11-07, 09:46
Snoopy Ο χρήστης Snoopy δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 17-07-2006
Μηνύματα: 2.651
Snoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura aboutSnoopy has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από JuNiOr_ Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα!τελικα αυτο φοραει μπλοκε η οχι?
και απο τέτοιο έχει....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-11-07, 11:29
Το avatar του χρήστη randombk
randombk Ο χρήστης randombk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-05-2007
Μηνύματα: 834
randombk is on a distinguished road
Καλοριζικο πεσ του φιλου !!! και να το χαρει το μπλοκε!!!!! χιχι...

Εμενα μου φενεται παντος τελειως αμερικανια το κοψιμο ειναι σαν μικρογραφια του corvette.

Τελος BMW Z4 η? AUDI TT δεν θα γινει ποτε και ουτε προκειται παλουκαρια...
Καλα ουτε λογος για συγκριση με mazda datsun κτλ... δεν ασχολουμε καν...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-11-07, 11:43
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Καμια σχεση με Ζ4 η ΤΤ........!!!!!!!!
Τα δυο απο πανω ειναι εντελως διαφορετικα μπροστα στο Gt......!!!!
Το πραγμα ειναι για trackday-βουνο-και Κυριακες..
Πιστευω πως ειναι μια καλη επιλογη...
Panta δωσε το μοτοσακο...και χτυπα ενα Gt
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-11-07, 11:47
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
ΑΝ ειχε ηλεκτρικη οροφη θα μετρουσε πολυ εινια μλκια τωρα να πρεπει να την ανοιγοκλεινιες με τα χερια...αλλιως ειναι πολυ κλαο και δυνατο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.