Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-03-08, 09:15
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
Βελτίωση σε 116???

Ρε παιδιά....να ρωτήσω κάτι...καθαρά διερευνητικά ...
συμφέρει να βρεί κανείς κοκμπλέ μετατροπή για σειρά 1? δλδ να την κάνει 120 ή 130?
Αξίζει?
το κομπλέ τι περιλαμβάνει?
Κινητήρα-πλεξούδα ή θέλει και άλλο διαφορικό με τα σχετικά?
Θα πρέπει να φορεθεί της e87 το μοτέρ της 130 πχ ή θα έκανε κι ενα παλιότερο 2.5 ή 2.8?
Ξέρει κανεις ποσο πάνε πάνω κάτω οι τιμές σε μεταχειρησμένα τα παραπάνω?

Μήπως ενα απλό τούρμπισμα (light) για + 30-50 άλογα παραπάνω θα έκανε δουλειά χωρίς πολλά πολλά?
Τι κόστος θα είχε κάτι τέτοιο αν ξέρει κανείς να μου πεί?

Αξίζει ή αν θέλει κανείς κάτι πιο γρήγορο καλύτερα να πέρνει κάτι άλλο?
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-03-08, 09:30
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Το αν αξιζει η οχι μονο εσυ το ξερεις φιλε μου.

Το κομπλε περιλαμβανει πολυ περισσοτερα απο ενα κινητηρα με την πλεξουδα του. Απο κομπλε ακρα μπρος πισω (αναρτηση, φρενα, κτλ), σασμαν, διαφορικο, ηλεκτρονικα και παει λεγοντας.

Μπορεις να βαλεις οποιοδηποτε μοτερ φορεσε η σειρα 1. Φορεσε και 2.0 και 2.5 μοτερ πιστευω.

Για τουρμπισμα στο δικο σου μοτερ ειμαι εντελως κατα. Δεν ειναι σαν τα παλαιοτερα μοτερ που πεταγες μια τουρμπινα με 5 πραγματα και τελος. Δεν θα δουλεψει με τιποτα.


Για λεφτα δεν μπορω να μιλησω. Εξαλου και να ρωτησεις 10 ατομα, 10 εντελως διαφορετικες τιμες θα σου πουνε. Καλυτερα ρωτα σε εναν που ασχολειται με μετατροπες που θα την κανει κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-03-08, 09:39
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
καλά...μη νομίζεις...απλά διερευνητικά ρωτάω μπας και έχει συγκεκριμένη άποψη κάποιος αν πχ το έχει κάνει στο αμάξι του. Τώρα όντως λόγο του διπλού vanos κλπ κλπ είναι λίγο μπίζιλο το μοτέρ......
Μου περνάνε διάφορα κατα καιρους απο το μυαλό...αλλά αν δεν εχεις και σκοπό να το κρατήσεις πολλά χρόνια ένα αμάξι...........δεν λέει να του βάζεις και πολλά πολλά!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-08, 21:49
Bmw116isport Ο χρήστης Bmw116isport δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2008
Μηνύματα: 172
Bmw116isport is on a distinguished road
επείδη την έχω ψάξει την δουλειά δεν βρήκα κάτι αξιόλογο.καλύτερα να το αφήσεις έτσι...οτιδήποτε θες να ρωτήσεις στείλε μου pm.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-08, 11:37
Το avatar του χρήστη nickvas19
nickvas19 Ο χρήστης nickvas19 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-11-2007
Μηνύματα: 315
nickvas19 is an unknown quantity at this point
Εξαρτάται.Αν βρεις(δυκολο μεν αλλα ακριβο δε) πχ απο 118ι το διαφορικό είναι ίδιο με τοθ 116 όπως κ αμορτισερ κ φρένα(αμα κάνω λάθος διορθόστε με).Όμως σκέψου ότι άμα το πας στην εταιρία(που δεν ξέρω αν θα ασχοληθούν) θα σου πάρουν ένα καρο χρήματα,ενώ αμα το πας σε καποιον εκτος εταιρίας τα αποτελέσματα είναι αγνωστα εκτός αν γνωρίζεις εσύ καποιον.Θα πληρώσεις πολλά πάρα πολλά,συμφέρει να δώσεις αυτο στην εταιρία κ να πληρώσεις διαφορα με ένα new ή καποιο μεταχειρισμένο.

απο άλλη βελτίωση πάλι δεν αξιζει κάτι.ακριβά!!!900ευρο βρηκα τελικο επώνυμο το πιο φθηνό εκτος αν θελεις χειροποιήτο πάλι με άγνωστα αποτελέσματα(μπορεί να κόψει αντι να δώσει).

Οσο για το τουρμπο που λες το σκεφτηκα κ εγω εψαξα...ρώτησα 5-6 στην ελλάδα που ασχολούνται με τουρμπο μόνο σε BMW μου είπαν ακριβως την ίδια λέξη ΟΧΙ.Ούτε να το σκέφτεσε για τούρμπο είναι κρίμα να σου μείνει στο χέρι...δεν νομίζω να υπάρχει τουρμπισιο 116,αν το κανεις ισως να είσαι ο πρώτος.

Ακόμα δεν έχει βγει απο εταιρίες τπτ σε θεμα βελτίωσης για την 116ι...Στον σπανό ρώτησα μου είπε να κάνω υπομονή,κατι ξέρει για να το λεει.Πάντως μου κάνει εντύπωση που ακόμα δεν έχει βελτιωση!!!ισως κ να μην υπάρξει ποτε

Μόνο το sprint booster κάνει κατι στην αποκριση γκαζιού αλλα πάλι πολλά χρηματα κ δεν σου δίνει ούτε ένα αλογο.

Γνώμη μου?αστο έτσι δικέ μου
__________________
Όλα είναι δρόμος μάγκα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nickvas19 : 12-03-08 στις 11:44
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-08, 13:46
Το avatar του χρήστη gian_nykt
gian_nykt Ο χρήστης gian_nykt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-12-2007
Μηνύματα: 407
gian_nykt is an unknown quantity at this point
να σου πω....απο δω κι απο κει που βλέπω διάφορα....μάλλον δεν του βάζω φράγκο σε θέμα βελτίωσης....κι αργότερα καλά να μαστε και βλέπουμε...!!!
__________________
ΓΙΑΝΝΗΣ from Calculator Island

www.nyktariselectronics.gr

κοίτα που πας για να μην πας εκει που κοιτάς
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-08, 21:57
Το avatar του χρήστη antonis7_10
antonis7_10 Ο χρήστης antonis7_10 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2007
Μηνύματα: 143
antonis7_10 is an unknown quantity at this point
ενημερωτικά έβαλα το sprintbooster. ναι καλύτερη απόκριση στο γκάζι-μεγαλύτερη κατανάλωση όμως-αν πάλι το πατάς λίγο και πάς σιγά η κατανάλωση πέφτει πάρα πολύ (μπορώ όχι με σιγουριά ακόμα να πώ καλύτερα και από πριν) αλλά πρέπει να προσέχεις μια δύο φορές να το πατήσεις ....και αμέσως αυξάνεται. Συμπεράσματικά άμα κάνεις ταξίδια είναι καλό άν κυκλοφορείς όμως στην πόλη δεν το συνιστώ.ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ το 116ι είναι ένα αυτοκίνητο 1600cc και επομένως δεν μπορείς να περίμενεις κάτι παραπάνω.....ΟΥΤΕ είσαι VAG GROUP εγώ και εσύ και ο καθένας για να βάλεις τούρμπο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-03-08, 19:29
nautilos Ο χρήστης nautilos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Μηνύματα: 168
nautilos is on a distinguished road
Για διαβάστε εδώ http://www.racing-dynamics.net/fr_index.php
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-03-08, 12:07
sdrala Ο χρήστης sdrala δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 25-12-2006
Μηνύματα: 57
sdrala is on a distinguished road
Φίλε nautilos πρώτη φορά που ακούω κάτι τέτοιο και πραγματικά εκπλήσσομαι.
Αν όντως ισχύει τότε είναι θαύμα.
Και επιπλέον RACING DΥNAMICS σημαίνει εγγύηση με το ανάλογο βέβαια αντίτιμο….Πως θα μπορούσαμε να μάθουμε τιμές άραγε?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-03-08, 12:32
Το avatar του χρήστη Fanis
Fanis Ο χρήστης Fanis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-09-2004
Μηνύματα: 1.134
Fanis will become famous soon enoughFanis will become famous soon enough
Το μόνο που γνωρίζω είναι πρόγραμμα του Hamann που δίνει περί τους 10 ίππους: http://www.hamann-motorsport.de/229.0.html?&L=1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.