Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 22-09-09, 01:08
AlexVag Ο χρήστης AlexVag δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-03-2009
Μηνύματα: 394
AlexVag is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m-power_01 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να εξακριβωσεις με ενα gps οπως ηδη σου ειπανε. Εχε υποψιν σου ομως κατι.Το κοντερ μετραει στροφες στον τροχο αρα γωνιακη ταχυτητα (ω) rpm.Πολλαπλασιαζοντας τις στροφες αυτες με το μηκος του κυκλου της περιφερειας του ελαστικου (L) οπου L=2πR ,οπου R η ακτινα του τροχου (λαστιχο και ζαντα) ,βρισκεις την ταχυτητα του αυτοκινητου, με τις αναλογες μετατροπες μοναδων για να βγει km/h. βλεποντας λοιπον αυτον τον τυπο βλεπουμε οτι εναν ρολο παιζει το R που δεν μπορει να ειναι ιδιο ακομα και σε δυο ιδια αμαξια.Ο λογος ειναι οτι το ενα μπορει να φοραει 205/55/16 και το αλλο 22/45/17 ...υπαρχει μια αποκλιση...ακομα και απο την φθορα του πελματος!!
εγραψε ο μηχανολογος...και εγω για εκει πηγαινα αλλα...μου βγηκε ιατρικη... ναι αλλα εγω στο δικο μου εχω μεγαλυτερα λαστιχα και 18αρα ζαντα...αρα εχω μεγαλυτερη ακτινα απο το μαμα...αρα η πραγματικη μου ταχυτητα(gps) θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του κοντερ...αλλα αυτο δεν γινεται...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-09, 01:16
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Οι 100 στροφες σε ενα Ε46 316 ειναι καπου 3,2 - 3,3 km/h αποκλιση με 5η ...φανταζομαι καπου εκει και στο 36αρι! Αβυσσος...

Αυτο που ανεφερες το εκαναν ολα τα 36αρια?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-09-09, 01:20
m-power_01 Ο χρήστης m-power_01 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Μηνύματα: 873
m-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the roughm-power_01 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexVag Εμφάνιση μηνυμάτων
εγραψε ο μηχανολογος...και εγω για εκει πηγαινα αλλα...μου βγηκε ιατρικη... ναι αλλα εγω στο δικο μου εχω μεγαλυτερα λαστιχα και 18αρα ζαντα...αρα εχω μεγαλυτερη ακτινα απο το μαμα...αρα η πραγματικη μου ταχυτητα(gps) θα επρεπε να ειναι μεγαλυτερη απο αυτη του κοντερ...αλλα αυτο δεν γινεται...
Εφοσον η διασταση ειναι εγκεκριμενη απο το εργοστασιο, δεν θα εισαι παραπανω! Θα εισαι πιο κοντα αλλα οχι παραπανω! Και ο λογος ειναι ...ο ΝΟΜΟΣ !!! Αν εισαι παραπανω και πηγαινεις με 120 κοντερισια θεωρητικα θα σε γραψουν...(ισως οχι εδω,αλλα στην γερμανια)
Αρα μετα το εργοστασιο θα εχει προβλημα γιατι θα στραφεις δικαστικα εναντιον του...Αρα φυλαγεται ετσι και το εργοστασιο και εσυ!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-09, 01:22
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Δεν ξέρω να σου πώ ακριβώς. Δεν έχω βασανίσει άλλο Ε36άρι όπως το δικό μου.

Η απόκλιση πάντως στον ασσο αν είναι 3.5-5 km/h μπορεί να δικαιολογήσει το αργό προσπέρασμα απο τον άλλο. Τα ταχύμετρα έχουν απόκλιση για πολλούς λόγους:

1) Διάμετρος ελαστικού όπως πολύ σωστά είπες

2) Σκόπιμο σφάλμα για να νομίζεις οτι πας γρήγορα κ.α.
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-09, 01:33
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Βάλε σ' αυτό το >>script<< τις διαστάσεις των ελαστικών σου, το λόγο των σχέσεων ως προς τη μονάδα και το βήμα του διαφορικού σου (θα τις βρεις κάπου στις πίσω σελίδες του owner's manual)
Θα υπολογίσεις έτσι με ακρίβεια τα Km/rpm σε κάθε σχέση ...μέχρι και την όπισθεν. Αν έχεις καινούρια λάστιχα τα αποτελέσματα θα είναι απολύτως ακριβή. Μετά σύγκρινε τα με τις ενδείξεις των οργάνων.
Έτσι θα βρεις ακριβώς πόσο "κλέβει" ...συνήθως είναι 7-8 χλμ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_E60_GR : 22-09-09 στις 01:39
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.