Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιά 01-03-14, 21:54
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που λες για Γερμανους και αντιπροσωπειες μου θυμησες τωρα προσωπικη εμπειρια με αντιπροσωπεια σε πολη της Γερμανιας, δεν ξεκιναγε ο ανεμιστηρας της καμπινας ενω ολα τα αλλα στο κλιμα δουλευαν ρολοι στο δικο μου, τους το λεω, μου λενε να παραγγειλουμε ανεμιστηρα ν αλλαξουμε, βεβαια τ αμαξι ακομα σε εγγυηση, στα τετοια μου που λεμε, αλλα επειδη δε μου πηγαινε καλα καινουριο αμαξι να ξηλωνανε οτιδηποτε το απογευμα πριν τους το παω ψαχνω λιγο τις ασφαλειες και δεν παταγε αυτη του ανεμιστηρα καλα! Οι τυποι δεν ειχαν δει καν τις ασφαλειες!
Μου αρέσει που πολλές φορές κατηγορούμε τους Έλληνες μηχανικούς για τέτοια θέματα.Αλλά όσο καιρό ασχολούμαι με τα αυτοκίνητα εντατικά και αυτά τα λίγα που γνωρίζω έχω δει ότι και οι Γερμανοί είναι πολλοί οι οποίοι τζάμπα βρίσκονται σε αυτόν τον κλάδο! Φυσικά υπάρχουν και εξαιρέσεις όπως στην Ελλάδα και στην Γερμανία. Απλά βρίσκω πολλές φορές αδικαιολογητη τη ν αντίδραση κάποιων...
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 23-03-14, 13:01
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Αλλάχτηκε και στην προηγούμενη αλλαγή λαδιών μια φλάντζα στο φίλτρο λαδιού.. Το άτιμο είχα λάδια στις 124.000 και στις 124.010 μου άναψε λαμπάκι για συμπλήρωση.. Λέω τον ήπιαμε αν καίει λάδια από τις 124.000.. Πάω συνεργείο αμέσως για αλλαγή και ευτυχώς μόλις ανοίξαμε το καπό ήταν όλα μέσα στο λάδι από αυτή την φλάντζα..

Από τότε έκανα 1500km και η στάθμη είναι όλοσωστη ευτυχώς!!

Δείτε κι ένα θέμα που άνοιξα για αέριο σε 116 εδώ: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ad.php?t=32008
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 15-07-14, 00:06
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Ενα θεματακι που ηθελα να μοιραστω με το φορουμ ειναι το εξης:

Καποιες στιγμες στη ζωη του αυτοκινητου εχω παρατηρησει οτι αν το σβησω, το αφησω να κρυωσει αρκετες ωρες το μοτερ και το ξαναβαλω ακουγεται ενας θορυβος σαν κροταλισμα ή σαν μεταλλικο 'σουρσιμο' θα λεγα, καπως ετσι θα το περιεγραφα. Αρχικα ψαχτηκα με ρουλεμαν, ραουλακια, καστανιες, τροχαλιες, τη μιζα και την επαναφορα του γραναζιου της κλπ κλπ. Τελικα κατεληξα στο εξης: Προσεξα οτι μου το παρουσιαζει οταν το μοτερ εχει σχετικα χαμηλη σταθμη λαδιου. Τοση ωστε να μην εχει αναψει ακομα το '+1l' στο bc, αλλα στην αντιστοιχη ενδειξη σταθμης εκει ηταν χαμηλα, οριακα πριν το '+1l'. Σα να λεμε αν ειχε βεργα, στο κατω σημαδι. Οταν συμπληρωσω 1λιτρο ή και λιγοτερο λαδι, 750-500ml, τοτε σταματαει αυτος ο θορυβος ή περιοριζεται δραστικα.
Οποτε νομιζω οτι με χαμηλη σταθμη λαδιου κι αφου εχει κατσει σβηστο το μοτερ ωρες, αρα εχουν σουρωσει τα λαδια απ τα ψηλοτερα σημεια, αυτος ο θορυβος που ακουγεται σα μεταλλικο θροισμα εντονο, ισως ειναι η καδενα στη γλιστρα της χωρις επαρκη ποσοτητα λαδιου! Και με το που στροφαρει το μοτερ αρα κι η αντλια λαδιου, παει λαδι παντου και δεν κανει κανενα θορυβο μετα.
Θα θελα και τις γνωμες σας, ειδικα των εμπειροτερων σε αυτο, παντα ειναι ευπροσδεκτες και καλοδεχουμενες ολες οι γνωμες και πολυ χρησιμες φυσικα. Ευχαριστω προκαταβολικα γι αυτες.
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 15-07-14, 01:42
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Δεν είχαμε μια ανάκληση υποτίθεται για τεντωτήρα καδένας πριν 4-5 χρόνια? Υποτίθεται αυτό το θόρυβο έλυνε..

Τώρα που το λες μου τον κάνει κι εμένα μια στο τόσο, αλλά δεν έδωσα σημασία.. Παίζει να ισχύει αυτό που λες με την στάθμη λαδιού γιατί έχω μια υποψία ότι το ακούω σε συγκεκριμένο μέρος που παρκάρω και είναι κατηφορικό.. Αύριο θα το δοκιμάσω και θα σου πω!
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 15-07-14, 09:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τον ειχα αλλαξει κι εγω αυτον τον τεντωτηρα που λες. Δεν εκανε θορυβο ομως ουτε με τον παλιο, αρχικο τεντωτηρα! Οποτε λογικα πρεπει να ακουγεται η καδενα που 'γρατζουναει' πανω στις γλιστρες λογω ελλιπως λιπανσης. Ακουγεται για να καταλαβεις κατι σαν 'χρρρρρ' κατα την εκκινηση και μετα δεν ξανακουγεται τιποτα. Κι αν σβησω και ξαναναψω, δε θα ακουστει. Τοτε ομως εχει λαδι αρκετο παντου. Δοκιμασε με ικανοποιητικη σταθμη λαδιου στο μοτερ σου να δεις αν θα ακουστει κατι.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 15-07-14, 20:26
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Σίγουρα είναι ο τεντωτήρας της καδένας.Μετά από λίγα δευτερόλεπτα που γεμίζει με λάδι σταματάει ο ήχος.
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 15-07-14, 21:42
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostastnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είχαμε μια ανάκληση υποτίθεται για τεντωτήρα καδένας πριν 4-5 χρόνια? Υποτίθεται αυτό το θόρυβο έλυνε..
...
μπορεις να δωσεις μερικα παραπανω στοιχεια; για ποιους κινητηρες ηταν αυτη η ανακληση; δεν νομιζω να εχει αλλαχθει κατι στον δικο μου (Ν46Β20 , 2007)
ευχαριστω
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 15-07-14, 23:39
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να δωσεις μερικα παραπανω στοιχεια; για ποιους κινητηρες ηταν αυτη η ανακληση; δεν νομιζω να εχει αλλαχθει κατι στον δικο μου (Ν46Β20 , 2007)
ευχαριστω
Ειναι αρκετα παλια ιστορια κι αφορα τις πρωτες σειρες 1 και 3 του 2004 και 05. Ρωτα για σιγουρια σε καποια αντιπροσωπεια να σου πουν. Αν δεν κανω λαθος απ το 07 και μετα που βγηκαν τα φ/λ μοντελα αλλαξαν και τα μοτερ με αλλα, νεοτερα, οποτε αυτο το θεμα δεν το ειχαν.
Σε καποια απ τα παλια μοτερ ειχαν καρφωσει βαλβιδες λογω δυσλειτουργιας του τεντωτηρα της καδενας των εκκεντροφορων. Ξεχρονιζε το μοτερ, πηδαγε δοντι η καδενα και γινοταν πανικος με αποτελεσματα καταστροφικα για τα μοτερ.
Εγω ημουν τυχερος, δε με ειχε ειδοποιησει καμμια αντιπροσωπεια που πηγαινα ανελλιπως απ την αγορα του καινουριο το 04 εως και το 07-08 που εκτοτε τους εκοψα και τυχαια στην Κρητη πηγα αναγκαστικά ξανα σε αντιπροσωπο το 09 και εκει μου το σφυριξε το παραμυθι και μου τον αλλαξε δωρεαν τοτε.
Σκεφτομαι μονο οτι η τυχη μου ηταν να εχω το παλιο μοτερ με το θεμα στον τεντωτηρα, να εχω δει μαλιστα και κανα δυο κατεστραμενα μοτερ σαν το δικο μου σε αλλα συνεργεια απο 3αρες, με λιγοτερα απο μενα χλμ και ευτυχως δε μου κατσε το 'λαχειο' να χα κι εγω δραματα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMW Power : 16-07-14 στις 07:41
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 16-07-14, 13:06
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Γιάννη αυτό με την κατηφόρα δεν ισχύει τελικά.. Τυχαία το κάνει.. Το είχε κάνει πριν 5-6 μέρες και υπέθεσα ήταν από αυτό.. Τώρα δεν το ξανακάνει με τίποτα.. Θα δοκιμάσω και ανηφόρες τώρα γιατί έχω την υποψία ότι παίζει ρόλο η κλίση..

Όσο για την ανάκληση πρώτη φορά που πήγα αντιπροσωπεία μόλις το αμάξι κατέβηκε Ελλάδα μου το είπαν από μόνοι τους και δεν χρειάστηκε να κάνω τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 16-07-14, 14:59
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αρκετα παλια ιστορια κι αφορα τις πρωτες σειρες 1 και 3 του 2004 και 05. Ρωτα για σιγουρια σε καποια αντιπροσωπεια να σου πουν. Αν δεν κανω λαθος απ το 07 και μετα που βγηκαν τα φ/λ μοντελα αλλαξαν και τα μοτερ με αλλα, νεοτερα, οποτε αυτο το θεμα δεν το ειχαν.
Σε καποια απ τα παλια μοτερ ειχαν καρφωσει βαλβιδες λογω δυσλειτουργιας του τεντωτηρα της καδενας των εκκεντροφορων. Ξεχρονιζε το μοτερ, πηδαγε δοντι η καδενα και γινοταν πανικος με αποτελεσματα καταστροφικα για τα μοτερ.
Εγω ημουν τυχερος, δε με ειχε ειδοποιησει καμμια αντιπροσωπεια που πηγαινα ανελλιπως απ την αγορα του καινουριο το 04 εως και το 07-08 που εκτοτε τους εκοψα και τυχαια στην Κρητη πηγα αναγκαστικά ξανα σε αντιπροσωπο το 09 και εκει μου το σφυριξε το παραμυθι και μου τον αλλαξε δωρεαν τοτε.
Σκεφτομαι μονο οτι η τυχη μου ηταν να εχω το παλιο μοτερ με το θεμα στον τεντωτηρα, να εχω δει μαλιστα και κανα δυο κατεστραμενα μοτερ σαν το δικο μου σε αλλα συνεργεια απο 3αρες, με λιγοτερα απο μενα χλμ και ευτυχως δε μου κατσε το 'λαχειο' να χα κι εγω δραματα!
ευχαριστω Γιαννη για τις πληροφοριες...μαλλον αντικατασταθηκε το ανταλλακτικο με αλλο νεοτερο στο εργοστασιο αν θυμαμαι καλα οπως λες...απλα πρεπει να δω με το δικο μου τι εχει γινει..
ο "παλιος" με τον πολλαπλο ειναι μια χαρα δοκιμασμενος
τα lci με τον Ν43 και τον αμεσο ψεκασμο πρεπει να ηρθαν ελλαδα προς το τελος του '08
ο πολλαπλος φορεθηκε στις 3αρες 05-08, αν δν κανω λαθος ο αμεσος μπηκε αρκετα πιο γρηγορα στον ασσο
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.