Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 26-02-07, 07:28
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Με αυτά και τα αλλά με έχουν ζώσει και εμένα τα φίδια.
Τι γίνεται ρε παιδιά με τους Ασσους?
Νάσσο περιμένουμε και τα δικά σου νέα.
Ελπίζω να μην είναι τίποτε σοβαρό.
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-02-07, 11:09
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρατηρησες καμια πτωση στην αποδοση;(κατεβασμα-προσπερασμα-ανηφορα κλπ)

δεν πτοουμαι,αλλα εχω σπαστει....
Λοιπόν δεν ξέρω τι θα σου πουν στο συνεργείο σήμερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν ότι είναι αισθητήρας λ και χρειάζεται αλλάγη. θα το αλλάξεις και μετά από λίγο πάλι θα σου ανάψει το λαμπάκι. άκου τι πρέπει να κάνεις. πρέπει να τους πεις να σου κάνουν μια αναβάθμιση στο πρόγραμα του κινητήρα. μόλις στην κάνουν και ανάψει πάλι το λαμπάκι, γιατί θα ανάψει πάλι, θα το βάλουν στο διαγνωστικό και τότε θα δείξει ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημα. εμένα για τώρα θα μου αλλάξουν όλη την αντεριά όπως λες, θα το αφήσω μέσα 1 μέρα. αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν νομίζω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα. από ότι έχω ακούσει και από άλλους αλλά και από κάποιο site που ασχολείται μόνο με άσσους το πρόβλημα αυτό είναι γνωστότατο στη bmw άλλο αν δεν κάνει τίποτα και ότι λύνεται μόνο αν αλλάξεις τον μετρητή αέρα. αλλά για να στον αλλάξουν πρέπει να το βγάλει το διαγνωστικό. και για να στο βγάλει πρέπει να περάσεις όλα αυτά τα στάδια.
όσον αφορά τώρα το κόμπιασμα, δεν το κάνει συνέχεια. το κάνει μόνο όταν είσαι χαλαρός στην εθνική με 5η και γύρω στις 3.000 στροφές και πατήσεις γκάζι για να προσπεράσεις. μόλις φτάσει στις 3.500 με 4.000 κάνει ενα κόμπιασμα αισθητό. μετά αέρας.
περιμένω νέα σου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-02-07, 11:13
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
παρατηρησες καμια πτωση στην αποδοση;(κατεβασμα-προσπερασμα-ανηφορα κλπ)

δεν πτοουμαι,αλλα εχω σπαστει....
να ξέρεις πως όταν ανάβει το λαμπάκι δεν έχεις καμιά διαφορά στην απόδοση. όλα λειτουργούν κανονικά. σου είπα το πρόβλημα είναι ο μετρητής αέρα. δεν λειτουργεί σωστά και κάνει το λαμπάκι να ανάβει.
όσο για το κόμπιασμα, το κάνει με σβηστό το λαμπάκι. δεν σημαίνει δηλαδή ότι όταν θα κάνει το κόμπιασμα αυτό θα ανάψει το λαμπάκι.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-02-07, 11:15
tzort Ο χρήστης tzort δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 17-11-2004
Μηνύματα: 96
tzort is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν δεν ξέρω τι θα σου πουν στο συνεργείο σήμερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν ότι είναι αισθητήρας λ και χρειάζεται αλλάγη. θα το αλλάξεις και μετά από λίγο πάλι θα σου ανάψει το λαμπάκι. άκου τι πρέπει να κάνεις. πρέπει να τους πεις να σου κάνουν μια αναβάθμιση στο πρόγραμα του κινητήρα. μόλις στην κάνουν και ανάψει πάλι το λαμπάκι, γιατί θα ανάψει πάλι, θα το βάλουν στο διαγνωστικό και τότε θα δείξει ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημα. εμένα για τώρα θα μου αλλάξουν όλη την αντεριά όπως λες, θα το αφήσω μέσα 1 μέρα. αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν νομίζω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα. από ότι έχω ακούσει και από άλλους αλλά και από κάποιο site που ασχολείται μόνο με άσσους το πρόβλημα αυτό είναι γνωστότατο στη bmw άλλο αν δεν κάνει τίποτα και ότι λύνεται μόνο αν αλλάξεις τον μετρητή αέρα. αλλά για να στον αλλάξουν πρέπει να το βγάλει το διαγνωστικό. και για να στο βγάλει πρέπει να περάσεις όλα αυτά τα στάδια.
όσον αφορά τώρα το κόμπιασμα, δεν το κάνει συνέχεια. το κάνει μόνο όταν είσαι χαλαρός στην εθνική με 5η και γύρω στις 3.000 στροφές και πατήσεις γκάζι για να προσπεράσεις. μόλις φτάσει στις 3.500 με 4.000 κάνει ενα κόμπιασμα αισθητό. μετά αέρας.
περιμένω νέα σου
Συμφωνώ απολύτως. Το κόμπιασμα το κάνει και εμένα όταν πηγαίνω χαλαρά και πατήσω απότομα το γκάζι, μετά από 2-3 ανόγματα στρώνει. Το μεγαλύτερο κόμπιασμα το κάνει με 2α ταχύτητα νομίζω. Αν δεν βγει νέο λογισμικό δεν βλέπω να αλλάζει κάτι. Νομίζω το κάνει κυρίως τα καλοκαίρια
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-02-07, 20:31
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
116 νεωτερα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν δεν ξέρω τι θα σου πουν στο συνεργείο σήμερα, αλλά είμαι σίγουρος ότι θα σου πουν ότι είναι αισθητήρας λ και χρειάζεται αλλάγη. θα το αλλάξεις και μετά από λίγο πάλι θα σου ανάψει το λαμπάκι. άκου τι πρέπει να κάνεις. πρέπει να τους πεις να σου κάνουν μια αναβάθμιση στο πρόγραμα του κινητήρα. μόλις στην κάνουν και ανάψει πάλι το λαμπάκι, γιατί θα ανάψει πάλι, θα το βάλουν στο διαγνωστικό και τότε θα δείξει ποιο πραγματικά είναι το πρόβλημα. εμένα για τώρα θα μου αλλάξουν όλη την αντεριά όπως λες, θα το αφήσω μέσα 1 μέρα. αλλά να σου πω την αλήθεια μου δεν νομίζω ότι αυτό θα λύσει το πρόβλημα. από ότι έχω ακούσει και από άλλους αλλά και από κάποιο site που ασχολείται μόνο με άσσους το πρόβλημα αυτό είναι γνωστότατο στη bmw άλλο αν δεν κάνει τίποτα και ότι λύνεται μόνο αν αλλάξεις τον μετρητή αέρα. αλλά για να στον αλλάξουν πρέπει να το βγάλει το διαγνωστικό. και για να στο βγάλει πρέπει να περάσεις όλα αυτά τα στάδια.
όσον αφορά τώρα το κόμπιασμα, δεν το κάνει συνέχεια. το κάνει μόνο όταν είσαι χαλαρός στην εθνική με 5η και γύρω στις 3.000 στροφές και πατήσεις γκάζι για να προσπεράσεις. μόλις φτάσει στις 3.500 με 4.000 κάνει ενα κόμπιασμα αισθητό. μετά αέρας.
περιμένω νέα σου
Καλησπερες
πρωι-πρωι το πηγε η γυναικα μου στο Σπανο και το αφησε το μεσημερι που το πηρε της ειπαν πως εκαναν αναβαθμιση...αντε να δουμε....δε με λετε,στις ποσες φορες αναβαθμιση να αρχισω να γκαριζω;παντως πολυ θαθελα να τα βγαλει συντομα,να ληξει το θεμα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-02-07, 08:17
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Εγώ στην θέση σου θα έβγαζα εκτύπωση το Thread και θα τους το πήγαινα.
Έτσι για μην παιδεύονται και αυτοί.
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-02-07, 12:52
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερες
πρωι-πρωι το πηγε η γυναικα μου στο Σπανο και το αφησε το μεσημερι που το πηρε της ειπαν πως εκαναν αναβαθμιση...αντε να δουμε....δε με λετε,στις ποσες φορες αναβαθμιση να αρχισω να γκαριζω;παντως πολυ θαθελα να τα βγαλει συντομα,να ληξει το θεμα...
Καλημέρα και από εμένα, μη φοβάσαι το λαμπάκι θα ανάψει πάλι σύντομα, στο υπογράφω. να ευχεσαι να γίνει έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθείς. εγώ σήμερα πάω να πάρω το αυτοκίνητο. έγινε τελικά η αλλάγη της καλωδίωσης. από εδώ και πέρα ο Θεός βοηθός. ελπίζω να τελείωσα με αυτή την ιστορία. θα δείξει βέβαια.
για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω.
πάντως για αυτοκίνητο bmw και με τα λεφτά που κάνει έχει βγάλει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ προβλήματα. σε κάποιο άλλο post θα σας τα πω.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-02-07, 21:37
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και από εμένα, μη φοβάσαι το λαμπάκι θα ανάψει πάλι σύντομα, στο υπογράφω. να ευχεσαι να γίνει έτσι ώστε να μην ταλαιπωρηθείς. εγώ σήμερα πάω να πάρω το αυτοκίνητο. έγινε τελικά η αλλάγη της καλωδίωσης. από εδώ και πέρα ο Θεός βοηθός. ελπίζω να τελείωσα με αυτή την ιστορία. θα δείξει βέβαια.
για ότι νεότερο θα σας ενημερώσω.
πάντως για αυτοκίνητο bmw και με τα λεφτά που κάνει έχει βγάλει ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ προβλήματα. σε κάποιο άλλο post θα σας τα πω.
να μας τα πεις σιγα σιγα να ξερουμε τι μας περιμενει....
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-03-07, 11:08
Το avatar του χρήστη paspas
paspas Ο χρήστης paspas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-01-2006
Μηνύματα: 194
paspas is on a distinguished road
Μολις γυρισα απο σερβις.Το γνωστο προβλημα με το "κομπιασμα" του κινητηρα εντοπιστηκε απο το διαγνωστικο.Ας τα γραψω ομως αναλυτικα.

Παρουσιαζει καποιες φορες (σπανια αλλα το κανει) κομπιασμα καπου στις 4 με 4,5 χιλ στροφες.Λαμπακι δεν εχει αναψει ποτε.Στο συνεργειο δεν γνωριζαν για το συγκεκριμενο προβλημα.
Το βαλαμε στο διαγνωστικο και εδειξε οντως οτι υπαρχει προβλημα και χρειαζεται αλλαγη η καλωδιωση.
Ομως ο μαστορας πηρε τηλεφωνο στα κεντρικα και του ειπαν οτι ναι μεν δειχνει αυτο αλλα το προβλημα ειναι στον μετρητη αερα.Ειναι γνωστο το προβλημα τελικα.
Δεν καναμε κατι τωρα αλλα θα το παω ξανα σε κανενα μηνα μηπως και δειξει τελικα το διαγνωστικο και ταυτοχρονα μηπως υπαρξει μια επισημη απαντηση απο την εταιρια(δεν το βλεπω)Σε καθε περιπτωση θα καλυφτουν ολα οπως πρεπει απο την εγγυηση.
Ειναι αντιφατικο αλλα χαιρομαι που το διγανωστικο εδειξε προβλημα.Πιστευα οτι δεν θα δειξει αφου δεν ειχε αναψει λαμπακι
__________________
Loading ....


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-03-07, 13:15
Το avatar του χρήστη pvalavan
pvalavan Ο χρήστης pvalavan δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-08-2006
Μηνύματα: 145
pvalavan is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paspas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μολις γυρισα απο σερβις.Το γνωστο προβλημα με το "κομπιασμα" του κινητηρα εντοπιστηκε απο το διαγνωστικο.Ας τα γραψω ομως αναλυτικα.

Παρουσιαζει καποιες φορες (σπανια αλλα το κανει) κομπιασμα καπου στις 4 με 4,5 χιλ στροφες.Λαμπακι δεν εχει αναψει ποτε.Στο συνεργειο δεν γνωριζαν για το συγκεκριμενο προβλημα.
Το βαλαμε στο διαγνωστικο και εδειξε οντως οτι υπαρχει προβλημα και χρειαζεται αλλαγη η καλωδιωση.
Ομως ο μαστορας πηρε τηλεφωνο στα κεντρικα και του ειπαν οτι ναι μεν δειχνει αυτο αλλα το προβλημα ειναι στον μετρητη αερα.Ειναι γνωστο το προβλημα τελικα.
Δεν καναμε κατι τωρα αλλα θα το παω ξανα σε κανενα μηνα μηπως και δειξει τελικα το διαγνωστικο και ταυτοχρονα μηπως υπαρξει μια επισημη απαντηση απο την εταιρια(δεν το βλεπω)Σε καθε περιπτωση θα καλυφτουν ολα οπως πρεπει απο την εγγυηση.
Ειναι αντιφατικο αλλα χαιρομαι που το διγανωστικο εδειξε προβλημα.Πιστευα οτι δεν θα δειξει αφου δεν ειχε αναψει λαμπακι
Αν και δεν έχω παρατηρήσει πρόβλημα μέχρι τώρα, θα πάω και το δικό μου για να κάνουν κάνα διαγνωστικό και βλέπουμε.
__________________
116 Sport
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.