Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #201  
Παλιά 31-07-13, 09:03
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσο για τον φιλο που τονιζει maximum αποδοση με minimum καταναλωση ολοι θα θελαμε να το εχουμε απο τα αμαξια μας.
Μα κανείς δεν τον κατηγόρησε τον φίλο γι' αυτό. Για τον τρόπο που το υπενθυμίζει δέχεται κριτική.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #202  
Παλιά 31-07-13, 09:06
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
έχεις απόλυτο δίκιο φίλε Δημήτρη.Θα βγω λίγο εκτός θέματος αλλά θα αναφέρω ένα κλασικό παράδειγμα που την πατάμε όλοι σχεδόν οι Ελληνες.Πηγαίνουμε και αγοράζουμε από καταστήματα ξένων συμφερόντων έπιπλα και λοιπά αντικείμενα τα οποία τελικά είναι κατώτερης ποιότητας και ακριβότερα από έναν Ελληνα έμπορο ο οποίος αν του ζητήσεις κάτι καλύτερο διαπραγματεύεται την τιμή.
Προσωπική εμπειρία,αγόρασα πρόσφατα μια ντουλάπα εξωτερικού χώρου γαλβανιζέ με διαστάσεις 1.75χ90χ44 175 ευρώ από ελληνικό μαγαζί με δωρεάν μεταφορά σπίτι μου.Για να την έπαιρνα από το πράκτικερ ας μη συζητήσουμε καλύτερα πόσο θα την πλήρωνα και πόσο θα μου χρέωναν την μεταφορά...Ασχετο παράδειγμα μεν αλλά ενδεικτικό νομίζω...
Απάντηση με παράθεση
  #203  
Παλιά 31-07-13, 09:23
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ Γιάννη, αλλά να υπάρχει κέρδος.
Για τον EVERGET που λέει ότι γλυτώνει 300 ευρώ στα 1000 ναι το καταλαβαίνω και το δικαιολογώ απόλυτα. Για 10 ευρώ στα 300 όμως....ή για 40 στα 500+...

Με την ίδια λογική, ας σκεφτεί ο καθένας στη δουλειά του να του λέει ο καθένας το βρήκα 2-3% φτηνότερα στο ίντερνετ.....ενώ αυτός πασχίζει να πληρώσει OAEE, ΙΚΑ, εισφορά αλληλεγγύης, φόρο και προείσπραξη φόρου (ξέρετε τι εννοώ), ΔΕΗ, ΕΕΤΗΔΕ (κάπως αλλιώς το ονόμασαν) και λοιπά.

Και ο ιντερνετοέμπορας με άγνωστα έξοδα και κεφάλαια κλείνει τα μισά μαγαζιά στη μικρή χώρα που παλεύουν με τους φακέλους που φέρνει ο ταχυδρόμος μηνιαίως.


Υ.Γ. Όσες φορές κοίταξα για λάστιχα online στα αμάξια που έχω, είδα τιμές που είναι πολύ κοντά σε ότι σου λέει το μαγαζί. Και προτιμώ να ζητήσω και 20 ευρώ έκπτωση που λέει ο λόγος από τον Έλληνα καταστηματάρχη στο τέλος.

Υ.Γ.2 Κανείς δεν κάνει κουμάντο στην τσέπη του άλλου. Ας παίρνει ο καθένας τα πάντα από το ίντερνετ (εξωτερικού κυρίως).
Αλλά μεθαύριο μη λέμε δεν έρχεται στην ταβέρνα μου ο λαστιχάς και δεν βγάζω.
Ή δεν έρχεται ο ταβερνιάρης να ψωνίσει σε μένα.
Ή δεν μπαίνω εγώ σε ταξί πια.
Δεν μπαίνει ο ταξιτζής στο δικό σου μαγαζί.
Δεν πληρώνει κανένας ούτε το 10% φόρων/εισφορών κλπ στο κράτος.
Το κράτος δεν έχει πια να δώσει παρά το 30% των παλιών μισθών στους δημόσιους.
Λόγω μειωμένων τζίρων/κλεισιμάτων δεν έχουν τα ασφαλιστικά ταμεία ούτε το 30% των εισφορων.
Έτσι δεν μπορούν παρά να δίνουν το 30% των συντάξεων στους παππούδες/γονείς μας και ΔΕΝ ΘΑ υπάρχουν στο μέλλον χρήματα για μας όταν θα έρθει η ώρα μας....

Η λίστα είναι ατελείωτη. Αλλά γλυτώσαμε 30 ευρώ.... Εγώ θα τα κάνω οικονομία από αλλού.

Εγώ στο λαστιχά που πάω και ζουν 4-5 οικογένειες Ελλήνων δεν μπορώ να το κάνω αυτό.
Δεκτο και απολυτα σεβαστο και αυτο οπως προειπα πιο πανω.

Να σημειωσω οτι δεν εχω παρει ποτε απο το εξωτερικο λαστιχα,κοιταω αλλα δεν εχω παρει.Στις διαστασεις του Μ3 Ε46 που ειχα πριν ειχε διαφορα να πω την αληθεια.Στα μικροτερα οχι οπως λενε και οι υπολοιποι.

Δημητρη,το λεω αυτο γιατι δεν μου αρεσει να κατηγορω τους αλλους,μπορει και αυτοι να το σκεφτονται οπως εσυ αλλα απλα να μην μπορουνε.

Σκ@τ@κατασταση τί να λεμε τωρα.Αστα βραστα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #204  
Παλιά 31-07-13, 09:24
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα κανείς δεν τον κατηγόρησε τον φίλο γι' αυτό. Για τον τρόπο που το υπενθυμίζει δέχεται κριτική.
Εχασα επεισοδιο μαλλον,για κατατοπισε με!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #205  
Παλιά 31-07-13, 09:29
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεκτο και απολυτα σεβαστο και αυτο οπως προειπα πιο πανω.

Να σημειωσω οτι δεν εχω παρει ποτε απο το εξωτερικο λαστιχα,κοιταω αλλα δεν εχω παρει.Στις διαστασεις του Μ3 Ε46 που ειχα πριν ειχε διαφορα να πω την αληθεια.Στα μικροτερα οχι οπως λενε και οι υπολοιποι.

Δημητρη,το λεω αυτο γιατι δεν μου αρεσει να κατηγορω τους αλλους,μπορει και αυτοι να το σκεφτονται οπως εσυ αλλα απλα να μην μπορουνε.

Σκ@τ@κατασταση τί να λεμε τωρα.Αστα βραστα!
Ναι βρε Γιάννη, δεν κατηγορούμε. Απλά υπενθυμίζουμε ότι τελικά μπορεί να μην είναι τόσο απλά τα πράγματα.
Γιατί υπάρχει και η αντίληψη, όταν μιλάμε για online shopping:

''100 ευρώ στο ίντερνετ, 110-120 στο μαγαζί της γειτονιάς, τον αλήτη τον έμπορο....χέζεται στο τάληρο''....Αλλά η αλήθεια μπορεί να είναι πολύ διαφορετική για τον όποιον έμπορο στο ίντερνετ και τον έμπορο της γειτονιάς.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #206  
Παλιά 31-07-13, 13:43
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ο καθενας σκεπτεται και πραττει αναλογα με την τσεπη του και τον τροπο που μεγαλωσε στην προκειμενη περιπτωση.Μην κατηγορουμε αλληλους....αλλος ειναι "Σκρουτζ"κι αλλος ειναι " large"...Ολα δεκτα....
Υ.γ πριν μερικα χρονια ελεγα ηλιθιους αυτους που ψαχνανε τα βενζιναδικα για να βρουν το λεπτο διαφορας...Πλεον ομως πιανω και τον εαυτο μου να σκεφτεται:"πανακριβος,παω στον πιο πανω"
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #207  
Παλιά 31-07-13, 14:59
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καθενας σκεπτεται και πραττει αναλογα με την τσεπη του και τον τροπο που μεγαλωσε στην προκειμενη περιπτωση.Μην κατηγορουμε αλληλους....αλλος ειναι "Σκρουτζ"κι αλλος ειναι " large"...Ολα δεκτα....
Υ.γ πριν μερικα χρονια ελεγα ηλιθιους αυτους που ψαχνανε τα βενζιναδικα για να βρουν το λεπτο διαφορας...Πλεον ομως πιανω και τον εαυτο μου να σκεφτεται:"πανακριβος,παω στον πιο πανω"
Μιχάλη, εγώ δεν είπα να μην κοιτάμε τί μας συμφέρει και να μπαίνουμε στο πρώτο μαγαζί που βρίσκουμε...Η έρευνα αγοράς κάνει ΜΟΝΟ καλό...

Είπα αν είναι ακριβός ο Κώστας, πήγαινε πιο πάνω στον Βαγγέλη ή τον Ηλία, αλλά όχι στον James ή τον Mark...

Με λίγα λόγια αν οι διαφορές είναι μικρές, ενισχύουμε την εγχώρια αγορά, όποιο μαγαζί κι αν είναι αυτό...π.χ. να πάρω την ρυθμιζόμενη AP από τον Νίκο και όχι από τον γερμανό... Αν είναι μεγάλες, τότε κοιτάμε και εξωτερικό (και όσο μεγαλώνουν τα ποσά μεγαλώνει και ο ΦΠΑ μην το ξεχνάμε)

Eπιπλέον, πολλοί ξεχνάνε ότι αγοράζοντας ένα προϊόν αυτοκινήτου αγοράζεις και customer service...Άλλο να ψάχνεις λύση μέσω email κι άλλο με προσωπική επαφή σε ένα κατάστημα με φυσική υπόσταση
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.