Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-06, 20:58
Το avatar του χρήστη dimitro$
dimitro$ Ο χρήστης dimitro$ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-10-2006
Μηνύματα: 216
dimitro$ is on a distinguished road
Question Εσείς ποιά ελαστικά προτιμάτε?????? {Γνώμες}

Εδώ και μια εβδομάδα πραγματοποίησα αλλαγή ελλαστικών στα ζαντόνια μου...

Πήγα σε μάγισσες-σε χαρτορίχτρες και τελικά κατέληξα στα made in Japan Toyo...

Στην αρχή για να πω την αλήθεια προσανατολιζόμουν για Dunlop αλλά μιας και δεν έβρισκα φρέσκα στη διάσταση 185/70 R13 (για Ε21) κοίταξα για αλλού..

Αν και όταν το αποφάσισσα ήμουν αρκετά επιφυλακτικός τώρα μιας και τα τέσταρα έχω να πω:
1: Ζεσταίνονται πολύ εύκολα
2: Έχουν απίστευτο κράτημα (είναι καινούρια βέβαια...)
3: Έχουν πολύ μαλακή γόμα
4: το ελαστικό γενικότερα είναι πολύ μαλακό...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-06, 22:08
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Εγώ έβαλα στο εμπρός άξονα Continental Sport Contact 2 σε διάσταση 225/45/17, έχω κλείσει 8 μήνες μαζί τους και τα έχω βρεί πολύ καλά. Η μούρη είναι πάντα υπάκουη, και δεν βγάζει σχεδόν ποτέ "μούτρα", όπου σημαδεύω πηγαίνει. Έχουν μπεί και σε πίστα 1 φορά και αν και με λάθος πιέσεις δούλεψε αρκετά καλά αλλά στο τέλος παράζαστάθηκε και δεν κράταγε κα8όλου... Αυτά για τον εμπρός άξονα... Ο πίσω έχει την δική του ιστορία. Έχει ένα ζευγάρι Kuhmo Ecsta στην ίδια διάσταση με τα εμπρός τα οποία αν και ήταν "φρέσκα" σαν λάστιχα ήταν δουλεμένα σε πίστα και ήταν αρκετά ταλαιπωρημένα. Μίας όμως και το κράτημα στν πίσω άξονα δεν με πολυ απασχολέι τα έβαλα πίσω (..η αλήθεια είναι ότι τα πήρα και τσάμπα, οπότε σιγα μην δε τα έβαζα). Αν και ταλαιπωρημένα από την πρώτη μέρα πάνω στο αυτοκίνητο, είναι σκλήρά ελαστικά αρκετά ανθεκτικά στην σκληρή χρήση (λακούβες, πεζοδρόμια), αλλά έχει αντίκτυπο στην άνεση αφού μεταφέρει κραδασμούς (σε αντίθεση με το sport contact2 που είναι πολύ μαλακό). Αν και είναι δύο διαφορετικοί τύποι ελαστικών με έχουν βολέψει ιδανικά στο στυλ οδήγησης μου. Τώρα που γίνανε slick τα πίσω θα βάλω τα continental πίσω και μάλον και μπροστά. Πάντως ο "λαστιχάς" μου, άνθρωπος γνώστης του αντικειμένου και όχι τσαρλατάνος, αν και έχει διάφορες μάρκες ελαστικών επιμένει στα continental για την BMW μου. Μέχρι στιγμής πάντως με βρίσκει σύμφωνο. Το μόνο που ανησυχώ είναι μην παρακρατάει ο κόλος του αυτοκινήτου μετά την αλλαγή...Τεσπα. Γενικά πολύ ικανοποιημένος, αναμείνατε για νέα...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-06, 01:51
Το avatar του χρήστη kapamaru
kapamaru Ο χρήστης kapamaru δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 31-08-2006
Μηνύματα: 71
kapamaru is on a distinguished road
Φιλε δημητρη εγω παντως που ειχα βαλει toyo πιο παλια σε ενα Ε28 που ειχα στα πρωτα 3000 χιλιομετρα νομιζα οτι ανακαλυψα την αμερικη μετα ομως το γλυστρημα ηταν απιστευτο σαν να φορουσα slick.Βεβαια δεν υμουν και το καλυτερο παιδι τοτε.Ο χρονος θα δειξει..............
__________________
ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ //MΕΓΑΛΟ.......ΔΕΝ ΜΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΘΕΛΩ ΚΙ ΑΛΛΟ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-06, 00:50
Το avatar του χρήστη sotiris 328i
sotiris 328i Ο χρήστης sotiris 328i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 01-10-2006
Μηνύματα: 1.424
sotiris 328i is on a distinguished road
TOYO ολα τα ευρω!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-06, 10:04
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Πολυ driftαδικο λαστηχο το ατιμο . . .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-06, 10:58
Το avatar του χρήστη STR
STR Ο χρήστης STR δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Μηνύματα: 1.171
STR has a spectacular aura aboutSTR has a spectacular aura about
Εγω βαζω τα φτηνοτερα που βρισκω...Ετσι κι αλλιως 1-1,5 χρονο κρατανε!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-06, 16:32
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Έχω βάλει καμιά 15αρία ημέρες τώρα τα TOYO proxes R1 και είναι πάρα πολύ καλά και σχετικά φτηνά.
Απλά ο Νίκος που ουσιαστικά μου τα πρότεινε μου είπε ότι ναι μεν έχουν πολύ καλό grip αλλά θέλουν αλλαγή στις 20.000 χλμ.
Με τους ρυθμούς της Ελλάδας έτσι και αλλιώς τα λάστιχα αλλάζουν λόγω παλαιότητας όχι φθοράς λόγω πολλών χλμ , οπότε θεώρησα ότι είναι καλή επιλογή.
Για πλατείες πάντως είναι ΑΨΟΓΑ ....
Στα "πολλά" πάλι μου φαίνονται ok δεν έχω όμως εμπειρία από άλλη εταιρία στο ίδιο αμάξι οπότε...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-06, 16:33
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapamaru Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε δημητρη εγω παντως που ειχα βαλει toyo πιο παλια σε ενα Ε28 που ειχα στα πρωτα 3000 χιλιομετρα νομιζα οτι ανακαλυψα την αμερικη μετα ομως το γλυστρημα ηταν απιστευτο σαν να φορουσα slick.Βεβαια δεν υμουν και το καλυτερο παιδι τοτε.Ο χρονος θα δειξει..............
Τι εννοέις ότι ήταν σα slick δεν κρατούσαν στη βροχή ? ή ότι είχε φαγωθεί το λάστιχο εντελώς ???
Ποιά ΤΟΥΟ ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-06, 17:42
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Eγω εκανα την βλακεια και εβαλα τα turanza re 300 αν δεν κανω λαθος..
Και εκανα βλακεια...γιατι ειναι πιο μαλακα(απο κρατημα οκ ειναι..και στο νερο πολυ καλυτερα αποτα πιρελι)...απο τα πιρελι που ειχα...
Και ως καφρος που ειμαι αυτα δεν με βολευουν καθολουν...Εχω πολυ καλο κρατημα...και οταν συμπλεκταρω...πολυ απλα δεν σπινιαρουν..με αποτελεσμα..να μουν εχουν ηδη λυσαξει το δισκο...
Και η αλλη μεγαλη μου βλακεια ηταν πως δεν κρατησα τα παλια μπροστα μπαλονια μου με 36 psi..το 5αρι ηταν σαν να εχει 300 αλογα....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-07-07, 04:02
brand Ο χρήστης brand δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-10-2006
Μηνύματα: 89
brand is on a distinguished road
τελικα ναι για τα proxes??μιλαμε για το T1 R?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.