Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Ταξίδια

Ταξίδια Γράφουμε τις εντυπώσεις μας και προτάσεις απο οδικά ταξίδια που έχουμε κάνει

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 12-02-12, 17:34
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Έχεις δύο επιλογές. Ή καράβι, ή απο τη σύραγγα, όπως είπες. Στη σύραγγα ανεβαινεις σε τραίνο με το αμάξι.

Eδώ μπορείς να δεις τιμές για το τραίνο, http://www.eurotunnel.com/uk/home/. Αν παιξεις λιγο με τις ημερομηνίες θα δεις πως αν κλεισεις τώρα για σήμερα, βγαινει γυρω στις 130 λιρες. Αν βαλεις για τον Απριλιο βγαινει γυρω στις 50. Αρα ισχύει και εδώ το γνωστό ''κλεινουμε νωριτερα = φθηνοτερα'', σαν τα αεροπλάνα.

Εδώ: http://www.ferrysavers.co.uk/dover.h...FaEntAod-BliJQ σου βγάζει αρκετες επιλογες, τοσο για πλοία, όσο και για το τραίνο, και σου δειχνει τιμές αλλά και διάρκεια. Διαλέγεις και παίρνεις, αναλογα πχ με το αν βιάζεσαι να φτάσεις Λονδινο, παιρνεις τραινο που κανει μισή ώρα. Αν προτιμας να αργησεις λιγο και να ξεκουραστεις ή να κοιμηθείς για καμμια ωρίτσα, παιρνεις πλοιο που κανει μιάμιση ώρα, κλπ!

Δοκιμασε στις αναζητήσεις των 2 links, και διαλέγεις ό.τι σε συμφέρει!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-02-12, 19:19
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
πετυχα φλεβα!ευχαριστώ πολυ!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
φιλε μου Dimpass υπαρχει περιπτωση να θυμασαι(χοντρικα παντα)το υψος των ιταλικων διοδιων ;δεν μπορω να καταλαβω απο το νετ...Για να κανω λιγο πιο ακριβες το budget(aφου με κατατοπισε ο Ε36Rules!!!)
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-02-12, 20:37
Το avatar του χρήστη xx60
xx60 Ο χρήστης xx60 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 02-02-2012
Μηνύματα: 39
xx60 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
Να και η πρωτη δόση ρεαλισμού...προσγειωθηκα απότομα.Οι τιμες αυτες :καράβι ειναι απο Πατρα?εγω λεω να παω απο Ηγουμενίτσα και μου φαινονται πολλά τα 300τόσα €....Επίσης πιστευεις πραγματικά οτι θα πρέπει να εχω 3000 ευρω μετρητα μαζί μου?Απλά για να εχω μην τυχει κατι φανταζομαι οτι θα το λες γιατι εγω εχω κανει ενα προχειρο budget 1600-1700€ οτι θα μου κοστίσει.......
ναι από Πάτρα, χειμερινή περίοδο είναι φτηνότερα τα καράβια....αν και τώρα έχουν φτιάξει κοινοπραξία anek & superfast και έχουν μια τιμή... προσπάθησε με Μινωικές είναι φτηνότερα. Να έχεις 1000€ επιπλέον και ας είναι αχρείαστα....
__________________
Ε60 diesel automatic 2007
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-12, 18:55
Το avatar του χρήστη vmantas
vmantas Ο χρήστης vmantas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-04-2006
Μηνύματα: 129
vmantas is on a distinguished road
Μην κολώνεις. Αν θες και χωρίς διόδια πάρε τους Β δρόμους, απλά να έχεις καλό χάρτη και να ξέρεις ότι θα καθυστερήσεις λίγο παραπάνω.
Πάνε κοντά 20 χρόνια από τότε που το'κανα, ήμουν και μόνος μου στο πήγαινε-ελα, στο πήγαινε μια διανυκτέρευση μόνο στη Λυών, στο έλα καρφί από midlands - Ανκόνα, δεν υπήρχε μία για ξενοδοχείο, φοιτητής γαρ.
Ο Ε36rules!! τα λέει πολύ καλά και είναι και updated αυτά που σου λέει.
Α, και με citroen AX 1.1...σήμερα ποιος θα το σκεφτόταν να φύγει με 1100 τέτοιο ταξίδι, καλομάθαμε....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-12, 19:23
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
πετυχα φλεβα!ευχαριστώ πολυ!!
Xαίρομαι! Δεν κανει τιποτα!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xx60 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι από Πάτρα, χειμερινή περίοδο είναι φτηνότερα τα καράβια....αν και τώρα έχουν φτιάξει κοινοπραξία anek & superfast και έχουν μια τιμή... προσπάθησε με Μινωικές είναι φτηνότερα.
Ισχύει αυτό, όντως!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vmantas Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην κολώνεις. Αν θες και χωρίς διόδια πάρε τους Β δρόμους, απλά να έχεις καλό χάρτη και να ξέρεις ότι θα καθυστερήσεις λίγο παραπάνω.
Πάνε κοντά 20 χρόνια από τότε που το'κανα, ήμουν και μόνος μου στο πήγαινε-ελα, στο πήγαινε μια διανυκτέρευση μόνο στη Λυών, στο έλα καρφί από midlands - Ανκόνα, δεν υπήρχε μία για ξενοδοχείο, φοιτητής γαρ.
Ο Ε36rules!! τα λέει πολύ καλά και είναι και updated αυτά που σου λέει.
Α, και με citroen AX 1.1...σήμερα ποιος θα το σκεφτόταν να φύγει με 1100 τέτοιο ταξίδι, καλομάθαμε....
thank you thank you! Καρφι βρε θηριο, πώς άντεξες? Εγώ εχω σκεφτει εναλλακτική, McDonalds στην εθνική (για να εχει και κοσμο και να ειναι ασφαλες), παρκαρισμα και ύπνος μεσα στο αμαξι!

Midlands πού ακριβώς?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-12, 22:20
ermis1975 Ο χρήστης ermis1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-12-2004
Μηνύματα: 773
ermis1975 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από zami Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου Dimpass υπαρχει περιπτωση να θυμασαι(χοντρικα παντα)το υψος των ιταλικων διοδιων ;δεν μπορω να καταλαβω απο το νετ...Για να κανω λιγο πιο ακριβες το budget(aφου με κατατοπισε ο Ε36Rules!!!)
Βενετία - Μιλάνο φέτος περίπου 12ευρω. Υπάρχουν κι εκεί τύποι που δε πληρώνουν! Περνάς και περνάνε μαζί σου απο πίσω...και τσάμπα! Μου την είχε δώσει στα νεύρα αυτο!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-02-12, 15:14
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Καλή ιδέα είναι να κοιμηθείτε και μπροστά σε αστυνομικό τμήμα.. Το κάνει συχνά φίλος του πατέρα μου σε όλη την Ευρώπη και δεν του λένε τίποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-02-12, 19:57
Το avatar του χρήστη kostas1.6
kostas1.6 Ο χρήστης kostas1.6 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 20-09-2011
Μηνύματα: 53
kostas1.6 is on a distinguished road
Φίλε μου, ένα μέγεθος για έξοδα σε διόδια θα σου δώσει και αυτό
http://www.viamichelin.com/web/Routes
τσεκαρισμένο από εμένα το καλοκαίρι του 2010. Από Ανκόνα για Ελβετία τότε είχα πληρώσει γύρω στα 30 Ευρώ Ιταλία και Ελβετία πληρώνεις στα σύνορα κάνα 35άρι ευρώ, σου δίνουν το αυτοκολλητάκι και γυρνάς τσάμπα στη χώρα τους για όλο το έτος...
Γερμανία δεν έχει διόδια, ούτε και Γαλλία έτυχε να πληρώσω, αλλά εκεί μπήκα για λίγο.
Ανεξάρτητα αν έχεις gps, τύπωσε και τη διαδρομή πόυ σκοπεύεις να ακολουθήσεις, όπως αυτή που βγάζει το viamichelin, για να έχει ο συνοδηγός σου και για διπλοτσεκάρισμα, μπορεί να σου χρειαστεί. Για τις βενζίνες, ό,τι είπαν τα παιδιά, μην το αφήνεις κάτω από τη μέση, αλλά οι περισσότερες εθνικές τους έχουν επαρκείς πληροφορίες για το πόσο απέχεις από βενζινάδικα, ιταλία είχαν και τις τιμές των σταθμών που ακολουθούν. Α, κάνε ένα φουλάρισμα πριν από Ελβετία και ξαναβάλε αφού βγείς από εκεί, γιατί εχουν πανάκριβη βενζίνη.
Πάτρα ή Ηγουμενίτσα μου φαίνεται ότι έχει ίδιο εισιτήριο το καράβι, δεν είμαι σίγουρος όμως. Απλά τσέκαρε ημερομηνίες, γιατί έχουν τρείς διαβαθμίσεις οι τιμές ανάλογα με την ημέρα. Δηλαδή η υψηλή περίοδος δεν είναι απαραίτητα π.χ. 1 Ιουλίου με 31 Αυγούστου, αλλά συγκεκριμένες μέρες. Μπορεί αν το πάρεις μία μέρα πριν ή μετά να έχει διαφορά η τιμή. Δες εδώ και θα καταλάβεις
http://www.ferryservices.gr/gr/ferri...st/ancona.html. Άντε καλή πρετοιμασία!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-02-12, 22:52
Το avatar του χρήστη zami
zami Ο χρήστης zami δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-11-2009
Μηνύματα: 510
zami will become famous soon enough
Παιδιά,τι να πω...νοιωθω τυχερος που ανηκω στο forum!!!!Τετοιο πλουτο πληροφοριων δεν θα εβρισκα ουτε σε ενα χρονο!!Λοιπόν ο προυπολογισμος εγινε-παντα με την πολυτιμη βοηθεια ολων σας-και θελω να πιστευω οτι ειναι αρκετα ακριβής...Το ολο εγχειρημα θα στοιχισει 1840€ και περιλαμβανει Αθηνα -Πατρα οδικως,Πατρα-Ανκονα με τον πλοιο(23ωρες αεροπορικού καθισματος...),Ανκονα-Αλεξανδρια οδικως (490χλμ)με διανυκτερευση,Αλεξανδρια-Παρίσι οδικως(835χλμ) με διανυκτερευση,Παρισι-Σαλέ οδικως(220χλμ) και Σαλέ-Ντοβερ με ferrie boat και μετα καρφι Λονδινο...Το μονο που απομενει τωρα ειναι να ψαξω για ....σπονσορα!!!!
__________________
once a BMWer,always a BMWer...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.