Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Περιποίηση

Περιποίηση Όλα τα θέματα που έχουν σχέση με την περιποίηση του αυτοκινήτου (πλύσιμο, γυάλισμα, κέρωμα, αλοιφές κλπ)

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: Proper Αuto Care (PAC) - Θα συμμετέχετε?
Ναι θα παραβρεθώ, διότι το φροντίζω μόνος μου και με πονάει 43 87,76%
Δε μ ενδιαφέρει να μάθω. Πλερώνω και μου το κάνουν άλλοι. 5 10,20%
Δε μ ενδιαφέρει καθόλου η σωστή φροντίδα. Ας τη κάνει ο επόμενος 1 2,04%
Ψήφισαν: 49. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-12-09, 22:25
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Car washing 101

Σκέφτομαι να οργανώσω ένα gathering για όσους τους ενδιαφέρει να μάθουν πως γίνεται η σωστή συντήρηση του αυτοκινήτου τους.

Ξεκινώντας από τα απλά λοιπόν θα πρότεινα να ξεκινήσουμε με το Car Washing 101.

Το συγκεκριμένο 'μάθημα' απευθύνεται σε εκείνους που φροντίζουν μόνοι τους το αυτοκίνητό τους και ΔΕΝ πηγαίνουν σε αυτόματα πλυντήρια.

Εκτός από θεωρία, θα κάνουμε και πρακτική, καθώς θα σας δείξω λεπτομέρειες για το πως πρέπει να γίνεται ένα σωστό πλύσιμο, χωρίς να δημιουργήτε ζημιά στο βερνίκι του αυτοκινήτου (αράχνες, θαμπάδες, γρατζουνιές). Θα μάθετε ποια προϊόντα πρέπει να χρησιμοποιήτε, ποια όχι και γιατί πρέπει να βάλετε αυτό τον αναθεματισμένο κουβά στο μπαλκόνι για να ποτίζετε μόνο τα λουλούδια.

Εάν υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον και τα πάτε καλά στις εξετάσεις, θα έλεγα να προχωρήσουμε σε μάθημα με ψηλές αλοιφές / κεριά και χρήση αλοιφαδόρου. Αφού προηγηθεί μάθημα για χρήση πηλού. Εδώ τώρα, όποιος καταφέρει να κάψει πρώτος το βερνίκι του, κερδίζει το πρώτο βραβείο, το οποίο δεν είναι άλλο από ΜΙΑ ΔΩΡΕΑΝ ΕΠΑΝΑΒΑΦΗ του panel που έκαψε!! Συγχαρητήρια αστέρια μου!

Να σοβαρευτούμε όμως. Η χρήση αλοιφαδόρου πράγματι μπορεί να κάνει ζημιά σε ερασιτεχνικά χέρια, δεν είναι όμως και rocket science. Αν σκαμπάζεις λίγο, καταλαβαίνεις από μόνος σου ότι δεν πρέπει να επιμένεις δήχως λόγο, ότι κάνουμε απαλές και στρωτές κινήσεις και δεν περιμένουμε το βερνίκι να αρχίσει να βγάζει καπνό πριν μετακινήσουμε με το χεράκι μας το μηχάνημα. Επίσης θα μάθετε ποιες αλοιφές είναι κατάλληλες για χρήση με το χέρι, ποιες με τον αλοιφαδόρο, και κυρίως τι 'πάτους' χρησιμοποιούμε για να μην έχουμε το φαινόμενο των ολογραμμάτων. Πως να μονώνετε το αυτοκίνητο και πως να σκουπίζετε και με τι υλικά. Πως αφαιρούμε κατάλοιπα χωρίς να κάνουμε ζημιά. Ποιες οι διαφορές μεταξύ συνθετικών και φυσικών κεριών. Πλεονεκτήματα / μειονεκτήματα.

Δεν σκοπεύω να προχωρήσω σε κάτι άλλο πλυν του κερώματος, διότι αν πάμε πιο βαθιά και με πιο λειαντικές αλοιφές, φοβάμαι ότι θα πάρετε αέρα και θα κάνετε ζημιά.

Ούτως ή άλλως εάν κάνετε αυτά τα δύο πραγματάκια σωστά, σπάνια θα χρειαστεί να γίνει κάτι πιο 'χοντρό'. Αρκεί βέβαια το αυτοκίνητο να είναι αρχικά σε τέλεια κατάσταση.

Κάνω και μία δημοσκόπηση για να δω συμμετοχές. Δεν πρόκειται να έρθω πάντως Κυριακή, αν δε μαζευτεί ένα σοβαρό νούμερο ατόμων. Όσο για το χρονικό, προτείνω να γίνει προς την Άνοιξη, αφενός για να ζεστάνει λίγο ο καιρός, αφαιτέρου διότι είναι μία πολύ καλή εποχή για τη δύσκολη καλοκαιρινή περίοδο.

Εννοείτε ότι η συμμετοχή είναι δωρεάν και θα πραγματοποιηθεί στο χώρο μου.

Ακούω και άλλες ιδέες / προτάσεις.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-12-09, 22:28
bmw330vasilis Ο χρήστης bmw330vasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-10-2007
Μηνύματα: 2.452
bmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nicebmw330vasilis is just really nice
δηλωνω 1ος συμμετοχη......κ προσωπικα σ ευχαριστω εκ των προτερων.... για την καλη σου διαθεση κ για τον χρονο που θα δαπανησεις.....!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-12-09, 22:30
Το avatar του χρήστη fanisk
fanisk Ο χρήστης fanisk δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Μηνύματα: 650
fanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura aboutfanisk has a spectacular aura about
Μεσα και εγω! Ευχαριστουμε που μοιραζεσαι τοσα "μυστικα" του επαγγελματος σου.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-12-09, 22:36
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Ευχαριστώ κι εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-12-09, 22:38
scania124 Ο χρήστης scania124 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-11-2007
Μηνύματα: 568
scania124 will become famous soon enough
μακαρι να ημουν κοντα να ερχομουν και εγω.....ειμαι μεγαλος ΦΑΝ στο να πλενω το αυτοκινητο μονος μου.....παω σε πλυντηριο που και που το αγροτικο αλλα την μπουμπου ΠΟΤΕ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-09, 22:44
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
ενοητε πως θελω να συμμετεχω,,,,το ποναω το καμαρι μου.,,και ειμαι ο μονος που βαζει χερι πανω του....οποτε θελω να μαθω οσα μπορω για την περιποιηση του!!! να σαι καλα...σ ευχαριστουμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-09, 22:55
Το avatar του χρήστη Airness
Airness Ο χρήστης Airness δεν είναι συνδεδεμένος
You 're despicable!!!
 
Εγγραφή: 21-06-2008
Μηνύματα: 1.087
Airness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really niceAirness is just really nice
Να 'σαι καλά για την καλοσύνη σου να τα μοιραστείς μαζί μας! Θα το ήθελα πάρα πολύ να παραβρεθώ αλλά δυστυχώς η απόσταση είναι αμείλικτη... Καλά μαθήματα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-12-09, 00:04
Το avatar του χρήστη ThugAngeL
ThugAngeL Ο χρήστης ThugAngeL δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 14-07-2007
Μηνύματα: 99
ThugAngeL is on a distinguished road
Αν γινει μεχρι την Κυριακη ειμαι μεσα!!!
Τρομερη κινηση!!! Μπραβο!!!
__________________
Αρτα και τα μυαλα στα καγγελα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-12-09, 00:31
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Κώστα μιλάμε για περίοδο λίγο πρίν ή λίγο μετά το Πάσχα σωστά?
Είμαι και εγώ μέσα...
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-12-09, 00:42
Το avatar του χρήστη saikoE39
saikoE39 Ο χρήστης saikoE39 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-02-2005
Μηνύματα: 1.715
saikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nicesaikoE39 is just really nice
Πολυ καλό......με ενδιαφέρει παρά πολυ μιας και έχω τρελά με την καθαριότητα και γενικα τα χρώματα των οχημάτων μου θελω να ειναι λαμπερά και να εχουν πολύ σοφτ ύφη..χαχα...!!!!!όποτε θα είναι μια καλη ευκαιρία να δω αν αυτά που κάνω είναι σωστά η και να δω και άλλους τροπους!

Ps.Κώστα… είμαι το παλικάρι με το μπορντό fiat bravo που είχε γίνει άσπρο από τις πιτσιλιές μπογιάς αν θάμασε..!!!(ακόμα πονώ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.