Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-04-12, 08:21
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
συμφωνώ μαζί σου. Κάπως μεγάλες μου φαίνονται οι καταναλώσεις των 316. Αυτή την στιγμή εχω 7.2 μικτή χρήση στο 320. Ήπια οδήγηση βέβαια.
Τελευταία το top gear είχε συγκριτικό στην κατανάλωση μιας M3 και ενός Toyota prius. Μετά από 10 γύρους (με ίδια ταχύτητα βέβαια) είχαν κατανάλω 5.2 και 4.6 αντίστοιχα. Όχι κι άσχημα.
Ανάποδα τα έγραψες, 4.6 και 5.2
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-04-12, 16:26
Το avatar του χρήστη montoya
montoya Ο χρήστης montoya δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2007
Μηνύματα: 1.910
montoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to allmontoya is a name known to all
5.2 το m3
είχε περισσότερη κατανάλωση αλλά η διαφορά ήταν πολύ μακριά από αυτή που περιμέναμε.
__________________
Από τη θέση του οδηγού.....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-04-12, 06:26
Takisiliadis Ο χρήστης Takisiliadis δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 07-07-2010
Μηνύματα: 96
Takisiliadis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από montoya Εμφάνιση μηνυμάτων
5.2 το m3
είχε περισσότερη κατανάλωση αλλά η διαφορά ήταν πολύ μακριά από αυτή που περιμέναμε.
το video υπάρχει στο YouTube ξαναδές το. Το μ3 έκαψε λιγότερο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-12, 17:58
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
ολιγον οφτοπικ, να μου επιτραπει να πω οτι στο προσφατο ταξιδι μου μεχρι την αγγλια, η μπεμπα μου με τον Ν46Β20 (2.0λτ 150ιπποι) εκαψε για τα 2.040χλμ που εκανα 6.5~6.6λτ/100χλμ με ταχυτητες περιπου 140-150χλμ/ωρα στο μεγαλυτερο μερος του ταξιδιου.
ηταν φουλ φορτωμενο το πορτ-παγκαζ οσο δεν παει δλδ με την προικα μου αλλα και τα πισω καθισματα με 1 βαλιτσα κ πολλα μπουφαν με οδηγο κ συνοδηγο. εβαζα 95αρα κ προσπαθουσα να εχω συνεχεια 6η στο σασμαν αν κ στην γαλλια ειχα, αρκετες μεν αλλα με ηπια κλιση δε, ανηφορες.
στα 17'' ελαστικα ειχα πιεση εμπρος-πισω 31-35, το αμαξι ειναι απο αλλαγη λαδιων-φιλτρου & με πλυμενο το K&N.
σημειωνω οτι προσεχα σχετικα αρκετα την καταναλωση μου χωρις πολλες αποτομες επιταχυνσεις κλπ κ επισης ισως να σημειωνα ακομα λιγο πιο κατω αν δεν με ετρωγαν οι δρομοι με αρκετα χλμ μεσα στο μιλανο κ στην βασιλεια μεχρι να βρω οικονομικο ξενοδοχειο να μεινω.
συνοψιζω λεγοντας οτι στο ταξιδι το Ε90 ειναι οικονομικο με τον 2.0λτ "παλιό" πολλαπλου ψεκασμου κινητηρα. ειμαι περιεργος να μαθαινα τι καταναλωση θα μπορουσε να πετυχει αυτος με τον αμεσο ψεκασμο
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-12, 00:36
Το avatar του χρήστη xristaras
xristaras Ο χρήστης xristaras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-10-2006
Μηνύματα: 593
xristaras will become famous soon enough
να σε ρωτησω ο κινητηρας αυτός είναι του Ε90 2005 μοντέλο? απο δύναμη πως είναι?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-04-12, 11:03
Το avatar του χρήστη topmar
topmar Ο χρήστης topmar δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2008
Μηνύματα: 981
topmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura abouttopmar has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LefterisK;461224...... οτι στο προσφατο ταξιδι μου μεχρι την αγγλια, η μπεμπα μου με τον Ν46Β20 (2.0λτ 150ιπποι) εκαψε για τα 2.040χλμ που εκανα [B
6.5~6.6λτ/100χλμ[/B] με ταχυτητες περιπου 140-150χλμ/ωρα στο μεγαλυτερο μερος του ταξιδιου.
ηταν φουλ φορτωμενο το πορτ-παγκαζ οσο δεν παει δλδ με την προικα μου αλλα και τα πισω καθισματα με 1 βαλιτσα κ πολλα μπουφαν με οδηγο κ συνοδηγο. εβαζα 95αρα κ προσπαθουσα να εχω συνεχεια 6η στο σασμαν αν κ στην γαλλια ειχα, αρκετες μεν αλλα με ηπια κλιση δε, ανηφορες.
στα 17'' ελαστικα ειχα πιεση εμπρος-πισω 31-35, το αμαξι ειναι απο αλλαγη λαδιων-φιλτρου & με πλυμενο το K&N.
.........
Καλημέρα,

εστιάζοντας στα τονισμένα σημεία (bold) του κειμένου σου, απλά η κατανάλωση που λες δεν μπορεί να είναι πραγματική........εκτός κι αν έγινε diesel το αμάξι σου.....

Μάλλον πήγαινες με 120Km/h όπου είχε όρια ταχύτητας, με μερικά ανοίγματα στα 150.....πολύ μερικά όμως.....

ΥΓ: Χωρίς ίχνος ειρωνείας το σχόλιό μου και φιλικά πάντα.....βασιζόμενος στις καταναλώσεις του δικού μου επί 65Κ ΚΜ.....
__________________
Πρώην κάτοχος BMW E90 320d Stage 1 (217HP).... Νυν κάτοχος VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi 300HP (Stage 1) R-Line DSG7 7seater
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-04-12, 15:54
mpjim Ο χρήστης mpjim δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-03-2012
Μηνύματα: 41
mpjim is on a distinguished road
Γιατι εσυ πρεπει να βλεπεις ποιο χαμηλα νουμερα σε ηπιο ταξιδι.....με λιγα χλμ στο κοντερ.............
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-04-12, 16:39
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@xristaras: ναι ο κινητηρας ειναι ειναι φεις 1, μοντελα 2005 με μεσα 2008 με τον πολλαπλο ψεκασμο κ οχι τον αμεσο, δλδ εχει 150 και οχι 170 ιππους. η bmw με super plus unleaded (δλδ 98+ οκτανια) δηλώνει 0-100 σε 9'' για τα 150άλογα δλδ σχετικα γρήγορο όχημα (ουσιαστικα για αυτη την αναλογία κιλων/ιππο ειναι απο τα πιο γρηγορα οχηματα). προσωπικα θεωρω τον κινητηρα αρκετα ικανοποιητικο για το βαρος του αμαξιου και οτι το κινει με αξιοπρεπεια. σε καμια περιπτωση δεν ειναι αργο...και κυριως , αν διαβασες κ προηγουμενα ποστ μου, ειναι αρκετα οικονομικος παλι για την ταχυτητα που προσφερει και για τα κιλα που "σηκωνει"
μεταξυ μας ομως, η βενζινη ειναι τοσο ακριβη που τελικα το αμαξι οδηγειται σχετικα αργα
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-04-12, 16:55
Το avatar του χρήστη LefterisK
LefterisK Ο χρήστης LefterisK δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-11-2010
Μηνύματα: 697
LefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura aboutLefterisK has a spectacular aura about
@topmar: φιλε μου με το ποστ σου με εβαλες σε σκεψεις και εκανα κατι που -κακως- ειχα αμελησει να κανω και που ηθελα να το κανω πριν γραψω αυτο το ποστ που σχολιαζεις. εβαλα λοιπον κατω αποδειξεις πληρωμης καυσιμου, λιτρα που καταναλωθηκαν και τα συνολικα χιλιομετρα που διανυθηκαν. τελικα η πραγματικη μεση καταναλωση μου για αυτο το ταξιδι (με τις συνθηκες που ανεφερα πιο πανω δλδ φορτωμα, αερα ελαστικων, στυλ οδηγησης και που ξεχασα να πω οτι σχεδον μια ολοκληρη μερα εβρεχε καρεκλοποδαρα εχοντας θερμανση υαλοκαθαριστηρες μεσαια φωτα κλπ ανοιχτα) υπολογιστηκε ως 6.8λτ/100χλμ (6.79λτ/100χλμ για την ακριβεια). η τιμη αυτη ειναι οπως την "εγραψε" η μανικα, η τσεπη μου και ο χιλιομετρητης του οχηματος...
προσωπικα εκτιμω οτι θα ηταν χαμηλοτερη αν δεν εκανα περιπου 40-50χλμ ξεκινα-σταματα/αναψε-σβησε μηχανη μεσα στο μιλανο ψαχνοντας για φθηνο ξενοδοχειο και καμια 30χλμ στη βασιλεια για τον ιδιο λογο.
ξαναλεω η οδηγηση μου ηταν ηπια με οχι αποτομες επιταχυνσεις και μπορω να πω οτι η βελονα ηταν κυριολεκτικα κολλημενη στα 140χλμ/ωρα (μην ξεχνας οτι ο Ν46Β20 με το 6αρι σασμαν εχει 3200rpm στα 140χλμ/ωρα!! ) ...το οριο δρομου στο περισσοτερο κομματι ηταν 130χλμ/ωρα (ετσι εγραφε κ το gps) και απλα σε στιγμες που βαριομουν ή ηθελα να μικρυνω την διαδρομη πηγαινα με 160χλμ/ωρα σταθερα κ αρκετη ωρα! φυσικα στις μεγαλες ανηφορικες κλισεις που ανεφερα στο προηγουμενο ποστ μου επεφτα στα 130 για να κραταω χαμηλα τις στροφες μου.
__________________
Η BMW οδηγείται σαν να την έχεις μόλις κλέψει...
E90 Montego Blue 320i N46B20
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 05-01-18, 20:53
Το avatar του χρήστη koukesiotis
koukesiotis Ο χρήστης koukesiotis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2011
Μηνύματα: 135
koukesiotis is on a distinguished road
καλησπερα. σε ε90 316 οταν δειχνει το obc λαθος λιτρα/χιλιομετρα ( 0,6 ) φταιει το μαφ ή παιζει κατι αλλο?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.