Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 27-09-15, 10:48
MarinosE46 Ο χρήστης MarinosE46 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2012
Μηνύματα: 792
MarinosE46 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οκ καταλαβα!αν πληκτρολογησω το vin του καθε αυτοκινητου που βλεπω στο realoem λογικα θα μου βγαλει χρονολογια κ τον τυπο κ τον κυβισμο κινητηρα..σωστα??
σωστά.Μήνα,χρονολογία,τύπο και κυβισμό κινητήρα και αν είναι ευρωπαικό,αριστεροτίμονο-δεξιοτίμονο κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-10-15, 12:57
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Κάτοχος από τον Απρίλιο του '15 ενός Compact Ε46, έκδοση Exclusive, με 142 χιλ. χλμ στο κοντέρ, μοντέλο 4/2004, με κινητήρα N40B16 (https://en.wikipedia.org/wiki/BMW_N40) και ήδη έχω στο ενεργητικό μου περί τα 8.000 χλμ., τα οποία περιελάμβαναν πόλη, επαρχιακό δίκτυο, Αττική Οδό, Εθνική Οδό, νησιά, βουνά, γενικώς τα πάντα όλα.
Το αυτοκίνητο είναι ατρακάριστο, καλοσυντηρημένο μηχανικά από την προκάτοχό του. Έγινε έλεγχος πριν το αγοράσω από μηχανικούς (ξαδέρφια με εξειδικευμένο συνεργείο BMW ) και φανοποιό που γνωρίζω και είμαι πελάτης τους πολλά χρόνια. Αλλάχτηκαν με την αγορά λάδια-φίλτρο λαδιού (just in case) και ένα μήνα μετά τα εργοστασιακά (!) αμορτισέρ Boke με Bilstein μαύρα γιατί είχαν το μαύρο τους το χάλι (τα Boke, όχι τα Bilstein ). Στα 148 χιλ. χλμ. έκανα ένα σέρβις (λάδια-φίλτρο λαδιού-μπουζί-φίλτρο βενζίνης-φίλτρο αέρα εισαγωγής-φίλτρο αέρα καμπίνας), μιας και προσπαθώ να τηρώ τον άγραφο κανόνα "σέρβις ανά 10 χιλ. χλμ. με ενδιάμεση αλλαγή λαδιών & φίλτρου στα 5 χιλ. χλμ." και το τελευταίο σέρβις που είχε κάνει ήταν γύρω στα 136 χιλ. Να σημειωθεί πως
α) ούτε είχα στην κατοχή μου, ούτε είχα οδηγήσει ποτέ πριν BMW και
β) το αμάξι έχει λάστιχα 5ετίας και περίπου 50.000 χλμ. στο ενεργητικό τους, κάτι που γνωρίζω διότι η κυριούλα που είχε το αυτοκίνητο πριν από μένα τηρούσε ιστορικό σέρβις, ζημιών, κτλ. συνοδευόμενο από τις αντίστοιχες αποδείξεις (καλό. Θα αλλαχτούν σε κάνα δυο βδομάδες περίπου, έρχονται οι βροχές...

Τώρα, τα συμπεράσματά μου μέχρι στιγμής, ξεκινώντας από τα θετικά:
1) Η οδηγική συμπεριφορά, σε συνδυασμό με τη στιβαρότητα του πλαισίου. Νιώθω πως το αυτοκίνητο μπορεί να κάνει πολλά περισσότερα από αυτά που μπορώ να κάνω εγώ. Το σύστημα ευστάθειας (DSC) είναι μονίμως ενεργοποιημένο για ευνόητους λόγους (βλ. ελαστικά)
2) Ο τρόπος απόσβεσης των ανωμαλιών του οδοστρώματος. Το αμάξι είναι θωρηκτό για την κατηγορία του, τηρουμένων των αναλογιών.
3) Το φρενάρισμα. ΦΡΕΝΑΡΕΣ! Άριστη λειτουργία ABS που βέβαια έχει δουλέψει σε μένα, λόγω κακών ελαστικών, αρκετές φορές αλλά δεν τρομάζει και σώζει.
4) Εσωτερικό. Απλά πανέμορφο. Ο κλιματισμός δουλεύει άψογα, η ηλιοροφή είναι όλα τα λεφτά (κολλάει καμιά φορά το κάλυμμα την ώρα που κλείνει αν έχει δει ο ήλιος το αμάξι πολλές ώρες, ελέω διαστολής), τα μπάκετ (μισό δέρμα-μισό ύφασμα) στηρίζουν άψογα το σώμα και όπως σε όλα τα BMW (έτσι λένε), θα βρεις την ιδανική θέση οδήγησης για σένα. Κάτι που με ψιλοπαίδεψε στην αρχή λόγω μεγάλης διαδρομής συμπλέκτη και ύψους 1,73 με το ζόρι, αλλά πλέον νιώθω σα να το φοράω το αυτοκίνητο.
5) Το ταξίδι. Πραγματικά, δεν έχω λόγια για το μεγάλο ατού αυτού του αυτοκινήτου. Πρώτα θα κουραστείς εσύ και μετά το αυτοκίνητο. Πραγματικός χιλιομετροφάγος, κάτι που προδίδει και το μεγάλο του ρεζερβουάρ (63 λίτρα + 8 λίτρα ρεζέρβα). Εδώ μου λείπει το cruise control που σκέφτομαι να το κάνω DIY οσονούπω, που μπορεί (υποθέτω, δεν ξέρω) να μου επιφέρει και χαμηλότερη κατανάλωση στο ταξίδι. Μέχρι στιγμής, είναι μετρημένη στα 8,3 λίτρα με μέση ταχύτητα της τάξης των 140-150 χλμ.

Πάμε τώρα στα αρνητικά:
1) Η κατανάλωση εντός πόλης. Εδώ πέφτει κλάμα... Η BMW δίνει 9,5 l/100 klm, έχω καταφέρει να κάνω 9,7 με πάααααρα πολλή προσοχή (και πρόκληση εκνευρισμών στους από πίσω μου). Θεωρώ πως το 10άρι είναι ο κανόνας εντός πόλης και αυτό με πολλή προσοχή και ελαφρύ πόδι. Βοηθάει κάπως εδώ το αναλογικό οικονομόμετρο. Να μην ξεχνάμε πως το αυτοκίνητο ζυγίζει 1350 κιλά... άδειο! Αυτό είναι όμως το τίμημα της πόρτας και του πλαισίου "χρηματοκιβώτιο".
2) Οι επιδόσεις. Για την ακρίβεια, η από στάση επιτάχυνση κατά πρώτο λόγο και κατά δεύτερο, οι ρεπρίζ. Τα 115 άλογα είναι λίγα για την καρότσα αυτή, κάτι που το νιώθεις καθημερινά. Θα σου πρότεινα να αποφύγεις τα μοντέλα με αυτό τον κινητήρα και να ψάξεις να βρεις με κινητήρα N42B20 ή N46B20, 318 ti δηλαδή. Πιστεύω πως, παρόλο που οι εν λόγω κινητήρες είναι 1.995 cc, θα αποφέρουν χαμηλότερη κατανάλωση εντός πόλης μιας και θα δουλεύουν πολύ πιο ξεκούραστα και δεν θα χρειάζονται ζόρια για να κινηθείς αξιοπρεπώς. Εννοείται βέβαια πως και οι ρεπρίζ θα πάρουν την ανιούσα και ίσως εδώ να είναι επιτακτική η ανάγκη του cruise control αν κάνεις πολλά ταξίδια, για να μη ξεφεύγεις
Τέλος, όσον αφορά ζημιές που μου έχει βγάλει μέχρι στιγμής, δεν πιστεύω πως το μοτέρ νερού για τα πιτσιλιστήρια των παρμπρίζ πιάνεται. Όχι ότι έχει χαλάσει, απλά έχει πέσει η απόδοσή του και μια φορά κόλλησε, μια μέρα που είχε 40 βαθμούς Κελσίου. Θα αλλαχτεί και αυτό οσονούπω. Κατά τ' άλλα, απολύτως τίποτα, φτου φτου φτου.

Αυτά τα... "ολίγα" μπορώ να συνεισφέρω μέχρι στιγμής. Είμαι ανοιχτός σε ερωτήσεις και ελπίζω να μπορώ να στις απαντήσω με τις μέχρι στιγμής λίγες, η αλήθεια είναι, γνώσεις μου πάνω στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Πάντως, όταν κοιτάζω τα διπλά της φανάρια, ξέρω πως δεν πρόκειται να αλλάξω ξανά μάρκα αυτοκινήτου στη ζωή μου...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-10-15, 15:31
Το avatar του χρήστη PetrosD
PetrosD Ο χρήστης PetrosD δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Μηνύματα: 1.101
PetrosD will become famous soon enoughPetrosD will become famous soon enough
Ωραία περιγραφή!
__________________
1988 E30 318i.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-10-15, 15:40
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία περιγραφή!
Έκανα ότι μπορούσα καλύτερο, για να ξέρει ο "συνάδελφος" που πάει να πέσει, και τα καλά και τα άσχημα...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 07-10-15, 16:29
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Όντος ωραία περιγραφή. Μπράβο για τον χρόνο που διέθεσες να τα γράψεις.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 07-10-15, 21:37
gogos523 Ο χρήστης gogos523 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-11-2011
Μηνύματα: 85
gogos523 is on a distinguished road
Συγγνώμη, αλλά ανά 5.000 χιλιόμετρα αλλαγή λαδιον;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 07-10-15, 22:29
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gogos523 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγγνώμη, αλλά ανά 5.000 χιλιόμετρα αλλαγή λαδιον;
Το προτιμώ έτσι, το είχα πάντα κανόνα. Θέλω να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-10-15, 02:52
Το avatar του χρήστη Dokimos e36
Dokimos e36 Ο χρήστης Dokimos e36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-05-2013
Μηνύματα: 311
Dokimos e36 is on a distinguished road
Σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο σου κειμενο!εισαι κατατοπιστικοτατος οπως κ οι αλλοι συναδερφοι!εχω κοιταξει αρκετα e46 compact..ελπιζω ολα να πανε κατευχειν κ να αποκτησω κ εγω ενα!αλλιως..η πληρης επισκευη του compact 36αριου μου..δυστηχως..ειναι μονοδρομος..
__________________
"ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΕΝ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΗΡΩΕΣ.....ΟΙ ΗΡΩΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥΝ ΣΑΝ ΕΛΛΗΝΕΣ"..!!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-10-15, 10:41
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο σου κειμενο!εισαι κατατοπιστικοτατος οπως κ οι αλλοι συναδερφοι!εχω κοιταξει αρκετα e46 compact..ελπιζω ολα να πανε κατευχειν κ να αποκτησω κ εγω ενα!αλλιως..η πληρης επισκευη του compact 36αριου μου..δυστηχως..ειναι μονοδρομος..
Εύχομαι από καρδιάς να βρεις ένα καθαρό, απ' όλες τις απόψεις, που να σου αρέσει και να σου ταιριάζει. Αν έχει δε και το αυθεντικό M Pack, όπως ανέφερε και ο MZ3 πιο πάνω, ακόμα καλύτερα
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-10-15, 09:00
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dokimos e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω πολυ για το αναλυτικο σου κειμενο!εισαι κατατοπιστικοτατος οπως κ οι αλλοι συναδερφοι!εχω κοιταξει αρκετα e46 compact..ελπιζω ολα να πανε κατευχειν κ να αποκτησω κ εγω ενα!αλλιως..η πληρης επισκευη του compact 36αριου μου..δυστηχως..ειναι μονοδρομος..
οποτε θες ελα να δεις το δικο μου!!!δεν εχεις δει αλλο compact e46!
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.