Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 01-01-10, 20:47
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
την μπαρα τι την εκανες?την εδωσες?
δες Post #6
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-10, 01:01
Το avatar του χρήστη Fairytale
Fairytale Ο χρήστης Fairytale δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Μηνύματα: 3.775
Fairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud ofFairytale has much to be proud of
Κώστα η φιλτροχοάνη εκεί είναι ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΗ.
Δεν χρειάζονται ποτάμια, η 1η λούμπα με νερό θα είναι μοιραία. Η 1η όμως και το καλοκαίρι αργεί...
C U out there
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-10, 07:11
Το avatar του χρήστη Action Man
Action Man Ο χρήστης Action Man δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2004
Μηνύματα: 4.576
Action Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to beholdAction Man is a splendid one to behold
Δεν είναι καλό σημείο για φιλτροχοάνη.Θα είσαι συνέχεια με το άγχος,και όπως ξέρεις οι λακούβες με νερό στην Ελλάδα είναι σύνηθες φαινόμενο.
Θυμάμαι ακριβώς το ίδιο είχαμε κάνει σε clio sport to 2001(είχαμε βάλει ένα κιτάκι Κ-Ν με ακριβώς ίδιο σχεδιασμό)και η ζημιά δεν άργησε να γίνει.
Το αμάξι έβγαινε μόνο ΣΚ για στροφιλίκια κτλ,αλλά η στραβή δεν άργησε να γίνει.

φιλικά
__________________


"Treat all tires like they deserve to die"
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-01-10, 11:34
Το avatar του χρήστη ΔημητρηςΜ3
ΔημητρηςΜ3 Ο χρήστης ΔημητρηςΜ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-11-2006
Μηνύματα: 1.088
ΔημητρηςΜ3 is on a distinguished road
με το καλο!!!!!!! βαλε videaki με τον τον ποροτικο ηχο!!
__________________
Tα παντα ολα και σε καλες τιμες λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-01-10, 12:49
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από S38B38 Monsta Εμφάνιση μηνυμάτων
oops οι φωτό...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΘΡΑΚΑΣ
ΦΟΡΑΣ ΚΑΒΟΥΚΑ ????
... χεχεχε καλώς τα δέχτηκες ρεεεεε ...

Ξενερωτικό πρώτο σχόλιο ...

Για να αλλάξεις λάδια πρέπει ΔΥΣΤΥΧΩΣ να ΑΦΑΙΡΕΙΣ κάθε φορά την εισαγωγή αφού δεν βγαίνει η τάπα για να αλλάξεις φίλτρο λαδιού ...

πράγμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο και χρονοβόρο !!! ... επίσης ακόμα πιο δύσκολο να την ΞΑΝΑ ΒΑΛΕΙΣ !!!

Η δικιά μου που είναι ΜΚ ευτυχώς δεν εμποδίζει (και χοράει και η ΟΕΜ μπάρα θόλων ) αλλά αυτή που έβαλες (και που φόραγε και ο Νίκος ο Φίλος) είναι custom made πολύ μεγάλη και αν και του το είχα πει το πρόβλημα αυτό ο φουντωτής επέμενε να φτιάξει καβούκα τέρας !!!

Προσοχή (στην επανατοποθέτηση) μην στραβο-πατήσουν (σικ) οι τσιμούχες (σικ2) της καβούκας (σικ3) !!!

Δεύτερο σχόλιο

Βάλε τους ΜΑΜΑ κολιέδες (σικ4)

Τρίτο σχόλιο

Πρόσεξε πολύ να κουμπώσει καλά το σωληνάκι του ρελαντί (στο κάτω μέρος της εισαγωγής) ... έχει ξεκουμπωθεί και σε μένα και στο Νικολάι ... και μέχρι να καταλάβουμε τι είχε συμβεί φάγαμε 1 βδομάδα !!!

Τέταρτο σχόλιο

Μην ανυσηχείς τόσο πολύ με τη θέση της φιλτροχοάνης ... εγώ έχω περάσει (γ@μω τα ηλίθια ραντεβου μου στο Κεφαλάρι) από τρελό λιμνάκι με τρελή βροχή και δεν έγινε τίποτα ... επίσης 1,5 χρόνο και βάλε που έχω εκεί το χοανάκι δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα ... βέβαια θα μου πεις αυτό το θέμα είναι ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ (ή ρουφας νερό και bye bye ή τίποτα) αλλά τελικά δεν είναι όσο επικίνδυνο φαίνεται

Έχω τσεκάρει την χοάνη μετά από 2 ωρη οδήγηση σε τρελή βροχή και δεν έχει τραβήξει μέσα τίποτα ... θεωρώ επιβεβλημένο να βγάλεις το πλαινό πλαστικό δεξιά κάτω που στέλνει αέρα στα φρένα ώστε να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να συσσωρευθεί νερό στην κοιλότητα του αεραγωγού ... εννoώ τό 9

http://www.realoem.com/bmw/showparts...98&hg=41&fg=10

ΟΜΩΣ ...

Πάντα προσέχω να ΜΗΝ πατάω το κάζι (σικ5) όταν διέρχομαι από νερά !!! ... μιλάω για λίμνες όχι το σύνηθες νερό που μαζεύουν οι κεντρικοί δρόμοι (μεσογείων ας πούμε)

Tέλος προτείνω να Mη βάλεις green χοάνη ... έγω έβαλα για 2η φορά BMC ... αυτό : FBTW110-140 ... προφανώς εκεί κάτω που είναι ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥΝ# εύκολα οπότε ετοιμάσου για συχνή αλλαγή ...

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις - καθαρίσεις το φιλτράκι ΔΕ χρειάζεται να βγάλεις ούτε εισαγωγή , ούτε προφυλακτήρες κλπ κλπ !!! ... βρήκαμε ωραίο πατεντάκι με Κάψα - Σοφοκλή και γίνεται απλούστατα ... το πρόβλημα είναι βασικά στο κάτω-κάτω μέρος της εισαγωγής (το κουμπωτό) ... όταν έρθει η στιγμή μιλάμε !!!

όσον αφορά τον καθαρισμό ... shake mildly ... xexe (inside joke για Μπαρλά , Ματσούκα , Σάντο ...)

Πέμπτο σχόλιο

Δεν υπάρχει ΟΕΜ Μ short shift ... ξέρω (δηλ. φαντάζομαι) τι έχει στο μυαλό του αυτός που στο είπε (αφού εγώ μάλλον του το είπα ... που μου το είπε ο Στράξ που του το είπε ... ποιος άλλος Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ !!!) ... είναι BMW μεν αλλά όχι Μ !!!

Αγοράζω το λεβιέ σου ΤΩΡΑ και το leather boot αν ΔΕΝ είναι με wood trim !!!

KAΛΟΦΟΡΕΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ είσαι πλέον και εσύ mafless !!!

p.s. Θα μπερδεύει πάντως ... εγώ στο λέω !!! χεχεχεχε
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-01-10, 13:07
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Ευχαριστώ όλους για το feedback.

Ευάγγελε, thanks for the long post, άλλωστε είναι η σπεσιαλιτέ σου.

Κοίτα εδώ http://m3forum.net/m3forum/showthrea...=252410&page=3 Post# 28 ή κάνε κλικ πάνω στι φωτό για απευθείας μετάβαση στον Tischer. To θέμα είναι ότι δεν στέλνουν από ΗΠΑ πλέον πράγματα, οπότε το παράγγειλα από εδώ.

Επιστρέφω στα υπόλοιπα σχόλια σε λίγο.....
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-10, 13:12
Το avatar του χρήστη chief
chief Ο χρήστης chief δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-08-2008
Μηνύματα: 557
chief is a jewel in the roughchief is a jewel in the roughchief is a jewel in the rough
Μπραβο στον Κωστα για το εγχειρημα και μπραβο γιατι με το που πηρε το Μ3 προχωρησε σε βελτειωσεις.
Το alpha-n και η εισαγωγή θα ειναι το επομενο μου βημα στην περιπτωση που δεν προχωρησω ( λογο καποιας οικογενειακης ατυχίας που ηρθε προσφατα ) στην αγορα του csl .
Αν και ειναι αλλο πραγμα η αγορα csl και αλλο η βελτειωση του Μ3 θα περιμενα απο τον Κωστα να ανοιξει με ενα μαμα ή με ενα φ.π.ε. και να μας πει τις διαφορες πριν αλλαξει διαφορικό και βολάν γιατι δεν θα βγουν σωστα συμπερασματα οταν τα αλλαξει και μετα...

Σκεφτομαι να μανατζαρω τον Κωστα...
Πρεπει να ραψουμε τον Ευαγγελο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mitsos_chania Εμφάνιση μηνυμάτων
την μπαρα τι την εκανες?την εδωσες?
Το δικό μου δεν ειχε και δεν εχει. Δεν ξερω γιατι.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-10, 13:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Ρε συ άλλο κοντύτερος λεβιές άλλο short shift ... εγώ λέω να μειώσεις τη διαδρομή με ΟΕΜ πράμα !!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-10, 13:17
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chief Εμφάνιση μηνυμάτων
...Το δικό μου δεν ειχε και δεν εχει. Δεν ξερω γιατι.
Γιατί είναι 2001 ή στην έφαγε ο προηγούμενος !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-10, 13:23
Το avatar του χρήστη S38B38 Monsta
S38B38 Monsta Ο χρήστης S38B38 Monsta δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-08-2004
Μηνύματα: 704
S38B38 Monsta has a spectacular aura aboutS38B38 Monsta has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
... χεχεχε καλώς τα δέχτηκες ρεεεεε ...

Ξενερωτικό πρώτο σχόλιο ...

Για να αλλάξεις λάδια πρέπει ΔΥΣΤΥΧΩΣ να ΑΦΑΙΡΕΙΣ κάθε φορά την εισαγωγή αφού δεν βγαίνει η τάπα για να αλλάξεις φίλτρο λαδιού ...

πράγμα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δύσκολο και χρονοβόρο !!! ... επίσης ακόμα πιο δύσκολο να την ΞΑΝΑ ΒΑΛΕΙΣ !!!

Η δικιά μου που είναι ΜΚ ευτυχώς δεν εμποδίζει (και χοράει και η ΟΕΜ μπάρα θόλων ) αλλά αυτή που έβαλες (και που φόραγε και ο Νίκος ο Φίλος) είναι custom made πολύ μεγάλη και αν και του το είχα πει το πρόβλημα αυτό ο φουντωτής επέμενε να φτιάξει καβούκα τέρας !!!

Προσοχή (στην επανατοποθέτηση) μην στραβο-πατήσουν (σικ) οι τσιμούχες (σικ2) της καβούκας (σικ3) !!!

Δεύτερο σχόλιο

Βάλε τους ΜΑΜΑ κολιέδες (σικ4)

Τρίτο σχόλιο

Πρόσεξε πολύ να κουμπώσει καλά το σωληνάκι του ρελαντί (στο κάτω μέρος της εισαγωγής) ... έχει ξεκουμπωθεί και σε μένα και στο Νικολάι ... και μέχρι να καταλάβουμε τι είχε συμβεί φάγαμε 1 βδομάδα !!!

Τέταρτο σχόλιο

Μην ανυσηχείς τόσο πολύ με τη θέση της φιλτροχοάνης ... εγώ έχω περάσει (γ@μω τα ηλίθια ραντεβου μου στο Κεφαλάρι) από τρελό λιμνάκι με τρελή βροχή και δεν έγινε τίποτα ... επίσης 1,5 χρόνο και βάλε που έχω εκεί το χοανάκι δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα ... βέβαια θα μου πεις αυτό το θέμα είναι ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΞΩ (ή ρουφας νερό και bye bye ή τίποτα) αλλά τελικά δεν είναι όσο επικίνδυνο φαίνεται

Έχω τσεκάρει την χοάνη μετά από 2 ωρη οδήγηση σε τρελή βροχή και δεν έχει τραβήξει μέσα τίποτα ... θεωρώ επιβεβλημένο να βγάλεις το πλαινό πλαστικό δεξιά κάτω που στέλνει αέρα στα φρένα ώστε να ελαχιστοποιήσεις την πιθανότητα να συσσωρευθεί νερό στην κοιλότητα του αεραγωγού ... εννoώ τό 9

http://www.realoem.com/bmw/showparts...98&hg=41&fg=10

ΟΜΩΣ ...

Πάντα προσέχω να ΜΗΝ πατάω το κάζι (σικ5) όταν διέρχομαι από νερά !!! ... μιλάω για λίμνες όχι το σύνηθες νερό που μαζεύουν οι κεντρικοί δρόμοι (μεσογείων ας πούμε)

Tέλος προτείνω να Mη βάλεις green χοάνη ... έγω έβαλα για 2η φορά BMC ... αυτό : FBTW110-140 ... προφανώς εκεί κάτω που είναι ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΟΥΝ# εύκολα οπότε ετοιμάσου για συχνή αλλαγή ...

Όταν έρθει η ώρα να αλλάξεις - καθαρίσεις το φιλτράκι ΔΕ χρειάζεται να βγάλεις ούτε εισαγωγή , ούτε προφυλακτήρες κλπ κλπ !!! ... βρήκαμε ωραίο πατεντάκι με Κάψα - Σοφοκλή και γίνεται απλούστατα ... το πρόβλημα είναι βασικά στο κάτω-κάτω μέρος της εισαγωγής (το κουμπωτό) ... όταν έρθει η στιγμή μιλάμε !!!

όσον αφορά τον καθαρισμό ... shake mildly ... xexe (inside joke για Μπαρλά , Ματσούκα , Σάντο ...)

Πέμπτο σχόλιο

Δεν υπάρχει ΟΕΜ Μ short shift ... ξέρω (δηλ. φαντάζομαι) τι έχει στο μυαλό του αυτός που στο είπε (αφού εγώ μάλλον του το είπα ... που μου το είπε ο Στράξ που του το είπε ... ποιος άλλος Ο ΠΡΟΕΔΡΑΣ !!!) ... είναι BMW μεν αλλά όχι Μ !!!

Αγοράζω το λεβιέ σου ΤΩΡΑ και το leather boot αν ΔΕΝ είναι με wood trim !!!

KAΛΟΦΟΡΕΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ είσαι πλέον και εσύ mafless !!!

p.s. Θα μπερδεύει πάντως ... εγώ στο λέω !!! χεχεχεχε
Αμμμ δε μας τα πες ότι πρέπει να βγαίνει για ν αλλάξω λάδια. Βέβαια και να το λεγες λες να μη την έβαζα??? Άλλος θα το κάνει έτσι αλλιώς....

Η χοάνη απ ότι ξέρω είναι Κ&Ν, όχι πράσινη.

Thanks για το tip στο καθαρισμό.....θα ενοχλήσω όταν έρθει η ώρα....

Ο λεβιές δεν είναι ξύλινος, αν το θες δικός σου. Μεσ την άλλη βδομάδα θα πάρει δρόμο. Περιμένω και ένα κιτάκι για 'περιποίηση' (βάψιμο & βερνίκι) να μου ρθει και θα ναι σαν καινούριος....To leather boot είναι άθικτο.
__________________

E46 M3 Άλφα-Νι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.