Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 17-02-07, 14:35
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Βαγγέλη, εντελώς φιλικά, σοβαρέψου... Θα βάλεις χέρι στο εργαλείο σου και θα μπλέξεις με κόψε ράψε για 20-30 κιλά;;; Θα το μετανιώσεις... Αν δεν σου κάνουν καλή δουλειά θα χτυπάς το κεφάλι σου.
.... Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο...
Nίκο sorry αλλά ΟΥΤΕ κατάλαβες , όυτε ξέρεις , ούτε είπα για ξήλωμα και ράψιμο ούτε είναι θέμα να σκεφτείς .... τα πράγματα είναι απλά και προπάντως ΜΑΜΑ ή δοκιμασμένες λύσεις ....
Συγνώμη αλλά ΑΝ δεν ξέρουμε κάτι ΔΕΝ είναι υποχρεωτικό να ποστάρουμε ΣΩΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MZ3 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα αμα βαλεις χερη στην οροφη και την ξηλοσης μιας και μπενης στον κοπο βαλε και την ανθρακονηματινη του CSL η καπια αφτερ μαρκετ ανθρακονημα...παντος δεν το θεορω σωστο να ξηλωσης την οροφη
ΔΕΝ ΞΗΛΩΝΩ ΟΡΟΦΗ .... ΑΦΑΙΡΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ (που ο μηχανισμός της και το τζάμι ζυγίζουν 30 κιλά).... ΕΛΕΟΣ διαβάστε τι λέω ... το βαρύ πράγμα δεν είναι η οροφή αλλά ο μηχανισμός και το τζάμι της ηλιοροφής.... ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ 100 ΦΟΡΕΣ.....
Μετά την όλη διαδικαδία θα είναι ΣΑΝ το αμάξι να ΜΗΝ είχε ηλιοροφή , ούτε aftermarket oροφή , ούτε carbon , ούτε ΤΙΠΟΤΑ .....

Νικόλα ...

Παράθεση:
και όσο για το θέμα του βάρους αν θυμάσαι καλα κυριέ μου οταν πριν μήνες είχες ρωτήσει αν ξέρουμε κιλά απο τα μέρη του αυτοκινήτου σου είχα παραθέσει ολόκληρη λίστα με όλα τα κιλάκια σε μισή ώρα
Δεν σε λέω τυχάια ΕΓΚΥΚΛΟΠΑΙΔΕΙΑ .... βέβαια έχω τη full list πλέον emailed from Germany ... ... (λινκ στο άλλο θρεντ το excel-άκι)....

Πάντως τα πίσω ΜΕ ΤΑ armrest είναι ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΛΑ κιλά

Seat - Rear Bottom______ 6,03___ 1______6,03
Seat - Rear Back Left _____5,76___1______5,76
Seat - Rear Back Right ___11,34___1_____11,34
Seat - Back Tilt Latch Ass___0,68___2_____1,36
Seat - Rr Side Moulding ____1,36___2_____2,72
HeadRest - Rear __________0,68___2_____1,36
ArmRest Rear Side ________0,45___2_____0,91
SUM _______________________________29,48

Να σου φτιάξω κανά δύο στατικές μελέτες ΤΣΑΜΠΑ να μου στείλεις το λινκ για τα ΠΙΣΩ ????

Γιατρέ μου ...

Παράθεση:
Εγώ τυχαίνει να τα βλέπω κάπως πιο απλά τα πράγματα.
Μια Μ3 έχει τόση πολύ έρευνα και εξέλιξη πίσω της που θεωρώ ότι το κόστος , ο χρόνος και οι δοκιμές που θα απαιτηθούν για να γίνει καλύτερη και δυνατότερη θα κοστίσουν μια μικρή περιουσία.
Και όμως με τα λίγα αυτά που ψιλό-κουτσο έμπαξα Η ΔΙΑΦΟΡΑ είναι πραγματική ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ... από εκέι και πέρα ΗΔΗ το έγραψα (και ας ΤΣΑΝΤΙΖΕΤΑΙ ο μουρλός...) δεν πιστεύω ότι μπορεί να γίνουν πολλά με ΛΟΓΙΚΟ κόστος ....

Δημήτρη ,

Παράθεση:
παντως φιλικα,εαν κανεις κατι μην πας σε extreme λυσεις,ακουσε με...το αυτοκινητο ειναι,ακουγεται και παει γρηγορα και αξιοπιστα....απολαυστε το μεχρι να αλλαξεις κατηγορια..θα τα πουμε αμμεσα απο κοντα
συμφωνώ και το έγραψα ήδη στην παρατήρηση για κατανομή βάρους...και για αυτό μιλάω για ΛΟΓΙΚΑ πράγματα (κατάργηση ηλιοροφής , Pole position , carbon boot lid -κλπ) που ΚΑΙ δε ξευτηλίζουν το αμάξι (μάλλον πιό τούμπανο το κάνουν) και δε χαλάνε την κατανομή.
Ήδη από καταλύτες και τελικό είμαι 10-12 κιλάκια κάτω ...

Mπορεί ΣΕ ΠΟΛΛΟΥΣ να φαίνεται ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ - ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ κλπ αλλά επιμένω η μείωση βάρους ΣΕ ΛΟΓΙΚΑ πλαίσια και με ΣΕΒΑΣΜΟ στην κατανομή βάρους ΜΟΝΟ ΚΑΛΟ μπορέι να κάνει .... Οκ τα περιοδικά , εκπομπές το μόνο που αχολούνται και μας πιπιλίζουν συνεχώς είναι οι ροπές και τα άλογα ... αλλά η αλήθεια είναι ότι ένα καλοστημένο αμάξι με 1000 κιλά και 200 άλογα είναι ΠΟΛΥ πιό οδηγήσιμο και τελικά γρήγορο από ένα τέρας (στυλ SL 600) με 2 τόνους και 500 άλογα ...

p.s. Nίκο(compact) ... θα εκπλαγείς αν δεις πως πηγαίνει ένα 328 Ε36 με μαμά μοτέρ , "αρκετό" ελάφρωμα και στήσιμο ... και ας έχει 130 άλογα λιγότερα από το αντίστοιχο Μ3 ...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-02-07, 14:46
Το avatar του χρήστη thanassis
thanassis Ο χρήστης thanassis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 24-01-2006
Μηνύματα: 1.974
thanassis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ ΞΗΛΩΝΩ ΟΡΟΦΗ .... ΑΦΑΙΡΩ ΗΛΙΟΡΟΦΗ (που ο μηχανισμός της και το τζάμι ζυγίζουν 30 κιλά).... ΕΛΕΟΣ διαβάστε τι λέω ... το βαρύ πράγμα δεν είναι η οροφή αλλά ο μηχανισμός και το τζάμι της ηλιοροφής.... ΜΗΝ ΤΑ ΓΡΑΦΩ 100 ΦΟΡΕΣ.....
Μετά την όλη διαδικαδία θα είναι ΣΑΝ το αμάξι να ΜΗΝ είχε ηλιοροφή , ούτε aftermarket oροφή , ούτε carbon , ούτε ΤΙΠΟΤΑ .....
καλό!!! αν είναι έτσι τότε όντως καλή ιδέα!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-02-07, 15:03
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanassis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλό!!! αν είναι έτσι τότε όντως καλή ιδέα!!!
photo of cinnamon pole position courtesy of Nikolai ....
H άλλη φώτο από Αμερικάνο κ@υλωτή ...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 155.jpg (70,9 KB, 54 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg inside.JPG (127,7 KB, 62 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-02-07, 15:09
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
αγαπητε ευάγγελε.....

πρόσεξε αυτό που λέει ο greekM3-porschetoubano-thelwgt3!!!!

ΜΗΝ βάλεις ελαφρωμένο πίσω καπώ και άλλη μπαταρία....

θα χαλάσει 100% η κατανομή του αυτοκινήτου....

για αυτό τον λόγο δεν θα βάλω ποτέ τελικό πιο ελαφρύ απο αυτο που έχω για αυτό τον λόγο και έβαλα και το γνήσιο πίσω καπώ του CSL....

αφού έχουμε αυτό το πράμα για μπούσουλα μην κάνουμε οτι θέλουμε...
πανω απο όλα το Μ3 είναι ενα καλοζυγιζμένο αυτοκίνητο και το CSL ενα πολύ πιο ειδικό όχημα....

το θέμα του ελαφρώματος θέλει πολυ ψάξιμο και εφόσον το έχω κάνει αυτό το ψάξιμο μπορώ να το υλόποιήσω σιγά σιγά....

οροφή ναι
πίσω τζάμι ναι
καθίσματα εμπρός ναι
καθίσμτα πίσω ναι
μπροστά προφυλακτήρα ναι
μπροστά καπώ ναι...

το αυτοίνητο πάνω στην ζυγαριά την ηλεκτρονική εχει κατανομή 50,8-49,2%...
το έχω τσεκάρει και αυτό.

αν αλλάξεις αυτά που σου είπα τότε εχεις τα εξής αποτελέσματα.

χαμηλώνεις το κέντρο βάρους του αυτοκινήτου δραστικά άρα κερδίζεις στο στρίψιμο.
ισσοροπείς την κατανομή στο 50,3%-49,7% σχεδόν τέλειο δηλαδή
και γενικά ελαφράνεις κατα περίπου 110 ολόκληρα κιλά που σημαίνει οτι κερδίζεις όλα όσα ανέφερες πιο πάνω....

μην βιάζεσαι και αφού ξέρεις οτι είμαι ανώμαλος με το αυτοκήνητο αυτό ρώτα με και θα δείς τι πρέπει να κάνεις!!!!!

το θέμα είναι όμως και πάλι ένα για μένα.....

και εκεί κολλάω τόσο καιρό...

ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΣΨΣΤΑ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΝ CARBON?????Ε????ΠΟΙΟΣ???
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-02-07, 15:14
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
....
ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΜΟΥ ΒΑΛΕΙ ΣΨΣΤΑ ΤΗΝ ΟΡΟΦΗ ΤΗΝ CARBON?????Ε????ΠΟΙΟΣ???
Δε χρειάζεται να βάλεις carbon ... απλά βγάζεις την ηλιοροφή με το μηχανισμό και μπάζεις μαμά αλουμινίου Μ3 Ε46 ΟΕΜ ....

Τώρα τα 9 κιλά από το carbon (dd) boot lid σε συνδυασμό με το ελάφρωμα από καθίσματα και οροφή ΔΕ χαλάνε την κατανομή ... dont worry ....

Παράθεση:
μην βιάζεσαι και αφού ξέρεις οτι είμαι ανώμαλος με το αυτοκήνητο αυτό ρώτα με και θα δείς τι πρέπει να κάνεις!!!!!
Ναι καλά .... να μας ΔΕΣΟΥΝΕ ΠΑΡΕΑ ... εγώ ΔΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ... ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ...

P.S . Kαι ΤΣΑΜΠΑ επιβλέψεις ... για το λινκ με τα πίσω ....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-02-07, 15:22
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVANGELOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε χρειάζεται να βάλεις carbon ... απλά βγάζεις την ηλιοροφή με το μηχανισμό και μπάζεις μαμά αλουμινίου Μ3 Ε46 ΟΕΜ ....

Τώρα τα 9 κιλά από το carbon (dd) boot lid σε συνδυασμό με το ελάφρωμα από καθίσματα και οροφή ΔΕ χαλάνε την κατανομή ... dont worry ....



Ναι καλά .... να μας ΔΕΣΟΥΝΕ ΠΑΡΕΑ ... εγώ ΔΕ ΣΕ ΞΕΡΩ ... ΔΕ ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ...

P.S . Kαι ΤΣΑΜΠΑ επιβλέψεις ... για το λινκ με τα πίσω ....


εντάξει δεν τα χαλάμε στο carbon ή στο αλουμίνιο
πιοός θα το βάλει όμως ρε βαγγέλη??????

τα κιλά πίσω δεν είναι 9....εχεις ήδη βγάλει κιλά βάζοντας το τελικό το μπρίκι της supersprint!!!!!!!!!!ξεχάστηκες????
αρα τα 9 είναι και παρα είναι επιπλέον μείωση!!!!!

αφού ρε δεν με ξέρεις τότε δεν ξανανοίγω το στόμα μου για τίποτα!!!!!!
θες πολλές ώρες ψαξίματος για να βρείς τα πάντα σωστά!!!!!

τι θές το link?
γιατί να στο δώσω?
σε ξέρω?
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-02-07, 15:23
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
μεχρι και φώτο για τα καθίσματα σου βρήκα στο δέρμα σου!!!!

δεν αναγνωρίζεται η αξία μου τελικα!!!
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-02-07, 15:30
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
πάρτα και μαυρο κόκκινο για το δικό μου το κάρο!!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg bmw3hamman_4.jpg (17,1 KB, 66 εμφανίσεις)
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-02-07, 15:34
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NICK_M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
...τι θές το link?
γιατί να στο δώσω?
σε ξέρω?
Δουλεύω και πήχη ... κάνω και σοβάδες ,αμα λάχει ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-02-07, 16:17
Το avatar του χρήστη m_power_lunatic
m_power_lunatic Ο χρήστης m_power_lunatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 2.578
m_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to beholdm_power_lunatic is a splendid one to behold
Cool CSL ROOF....

Μπορω να σου πω σχετικα με τον ενδοιασμο σου για την τοποθετηση carbon roof απο CSL στο αμαξι σου οτι στην Ελλαδα εχει επισκευαστει CSL σφαλιαρισμενο που ειχε αρπαξει και στην οροφη,αρα καποιου τα χερακια πιανανε γιατι μετα το αμαξι ηταν οπως στην αρχη-τουλαχιστον ετσι φαινοτανε-επιπλεον οπως ξερεις και σε απλο Μ3 Ε46-θα μας καψει ο θεος-μπαινει CSL roof και ετυχε και ειδα αμαξι απο κοντα στο NURBURGRING και ηταν και πολυ ωραιο αν και phonix gelb metallic.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.