Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #131  
Παλιά 10-08-09, 14:23
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
οι 35αρες ειναι που βγαζουν το εντελως λευκο φως και ειναι οι ποιο ακριβες.υπαρχουν και οι 45αρε και 55αρες τις οποιες προτειμουν οι περισσοτεροι(οχι εγω) απλα και μονο γιατι το φως που βγαζουν δινει ενα ωραιο μπλε με μοβ τονο στον φωτισμο....

Αυτά τα σχόλια δεν είναι σωστά, το χρώμα (το οποίο μετριέται σε Κ, πχ 4500, 6000, 8000, κλπ) δεν έχει σχέση με τα Watt (35, 45, 55)!

Μπορείς να βρεις ΚΙΤ στα 50Watt, με χρώμα 4500Κ, που να βγάζει φωτεινότητα σχεδον 4200Lumens
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 10-08-09, 15:00
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω και εγω την αποψη μου μια και εχω προσωπικη εμπειρια απο το δικο μου αμαξι...
Εχω ενα ε36 του 95 με τα κλασικα φαναρια , ουτε projectors ουτε τιποτα.Για οσους τα εχουν ανοιξει τα κρυσταλλα εχουν τους πλαστικους ανακλαστηρες.
Ειμουνα απο τους πρωτους που εβαλα xenon κιτ, κινεζικα (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΙΝΕΖΙΚΑ ΙΔΙΑ) , περιπου 4 χρονια πριν σε τιμες τελειως κινεζικες. 100 ευρω τοτε....
Η ποιοτητα τους ΑΨΟΓΗ, μεταλικα balast, σιλικονουχα καλωδια με τελειως plug n play
κονεκτορες.Τοποθετηση ξεφτιλα.
Τα ταξιδια Μεχρι τοτε, αθηνα - θεσσαλονικη βραδυ,απειρα, ο φωτισμος τελειως συμβατικος αν και ειχα ΨΑΞΕΙ ΠΟΛΥ ΜΕ aftermarket λαμπες.Οταν εβαλα τα xenon Ο ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΣ ΦΩΤΙΣΜΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ, ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ, ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΠΡΙΝ!!!

Τα επιχειρήματά μου τωρα!!!!!
1) Οταν ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙΣ και βαζεις xenon για να ΔΕΙς και οχι για να κανεις το ΤΣΙΡΚΟ επιλεγεις περιπου 4000-6000Κ οπου βγαζουν την μεγιστη φωτεινοτητα, με προσεγγιση στο απολυτο λευκο φως , που οπως και να την κανουμε ειναι περιπου 3000lum πολυ μεγαλυτερη απο μια θνητη λαμπα.Τωρα αν τα Lum ειναι απο την Κινα ή απο την Γερμανια ειναι κατι που δεν με πειθει με τιποτα οσο αναφορα την ποιοτητα φωτος , τη στιγμη ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΡΕΜΟΠΑΙΖΟΥΝ.
Αν καποιος θελει να βαλει xenon κινεζικο ή μη, για να βλεπει, και επιλεγει 10000κ-14000κ (που εχουν φωτεινοτητα περιπου 2000lum) , τοτε καλυτερα να παρει μια ηλεκτροκοληση για να κολαει και καγκελα...Αυτα ειναι που σου κανουν τα ματια σακουλες , και το αυτοκινητο τσιρκο.
2) Καθε Λαμπα που μπαινει ή το φαναρι αλλαζεται ή το αμαξι προερχεται απο στουκα καλο ειναι να το παμε απεναντι απο καποιο τοιχο να μετρησουμε το υψος της δεσμης και να τα ρυθμισουμε.Ετσι μονο δεν θα τυφλωσουμε τους απεναντι.Δεν τυφλωνει μονο το κινεζικο φως και ολα τα αλλα ειναι απλως κερια...
Μολις περελαβα τα xenon , ρυθμισα τα φαναρια , και απο τοτε ουτε σινιαλο ουτε μουτζες απο προπορευομενα αμαξια.Οποτε γιατι ειναι καργκιοζικα τα κινεζικα???
Να δεχτω οτι επειδη ειμαι πιτα στο χαμηλωμα δεν τυφλωνω να το δεχτω, αλλα επουδενι οτι μονο τα κινεζικα τυφλωνουν...Στο κατω κατω και στα ικτεο που περασα ειμουν ΟΚ!!!
3)Γνωριζω το αμαξι μου τι τιμη εχει Τωρα.Ποιος μπορει να με πεισει οτι πρεπει να δωσω το ενα τεταρτο της τιμης για να βαλω επωνυμα xenon για να δω διαφορά με τις συμβατικες λαμπες και να ειμαι νομιμος με εγγυηση και για να μην παρω φωτια οπως λετε??????
Μαλλον κανενας...
Ειχα βαλει καποτε ενα site xenon απο τουτο εδω το φορουμ για αγορα με μονο 50$....
Απο τοτε, φιλοι μου εχουν μεταπουλησει τουλαχιστον 100 κοματια....
Με $50 αγοραζω 10 ζευγαρια για να φτασω τα επωνυμα...
Αυτα εγραψα απο προσωπικη εμπειρια για το δικο μου αμαξι.
Αν ειχα χ5, Μ3, Μ5 , 46αρια και δεν φειδομουν χρηματων ισως να αγοραζα απ τα επωνυμα και σιγουρα θα μου τα εβαζε-ρυθμιζε αλλος, αλλα επειδη δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια ολα με τα χερια μου και οσο πιο φτηνα αποσκοπωντας την ιδια - παραπλησια αποδοση.
Φιλικα
πολυ σωστος....
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 10-08-09, 15:01
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτά τα σχόλια δεν είναι σωστά, το χρώμα (το οποίο μετριέται σε Κ, πχ 4500, 6000, 8000, κλπ) δεν έχει σχέση με τα Watt (35, 45, 55)!

Μπορείς να βρεις ΚΙΤ στα 50Watt, με χρώμα 4500Κ, που να βγάζει φωτεινότητα σχεδον 4200Lumens
οκ ξανα τσεκαρε το για εμενα γιατι εγω που εψαχνα δεν βρηκα..
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 10-08-09, 15:12
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιο απλά λοιπόν γιατί δε φαίνεται να κατάλαβες (φιλικά το λέω, ούτε ειρωνεία ούτε τίποτα).

Μια συσκεύη 35w θα εκλύσει θερμότητα 35W, και μια των 55 θα εκλύσει 55.

Όταν κατά 99% το υλικό το εξωτερικό του λαμπτήρα είναι τό ίδιο (και το πάχος είναι τρομερά αμελητέο) τότε ποια λάμπα νομίζεις ότι θα θερμανθεί περισσότερο; Μα φυσικά των 55W.

Το ίδιο ισχύει και με τις λάμπες πυράκτωσης στο σπίτι με τις οικονομικές (όχι οικολογικές), παράγουν τον ίδιο φωτισμό (σε ένταση) αλλά οι πυρακτώσεως ΑΠΛΑ ζεματάνε, κάτι που οι οικονομικές (και όχι οικολογικές) θα φτάσουν το πολύ 55 - 60 βαθμούς.
δηλαδη οι λαμπες οι κανονικες ειναι ιδιας ποιοτητας και κατασκευασμενες απο το ιδιο υλικο με τις xenon?? οκ δεν εχω κατι να πω.δεν ηξερα κατι τετοιο.ζητω συγγνωμη κι ολας.μαλλον το οτι οταν βαζεις xenon σε πλαστικο φαναρι τοτε αυτο αρχιζει να θαμπωνει ακριβως κατα τον ιδιο τροπο που θα θαμπωνε αν αναπτυσοταν μεγαλη θερμοκρασια μεσα στο φαναρι τοτε πρεπει να οφειλεται σε εναν εξωγενη παραγοντα που δεν εχει να κανει με την θερμοκρασια τις λαμπας αλλα με την θερμοκρασια κατι αλλου.ας πουμε το νερο στο ψυγειο... αυτο που δεν μου δεινεις να καταλαβω με τον μη ειρωνικο σου τροπο ειναι γιατι τα φαναρια ζαρωνουν κατα αυτο τον τροπο(προφανως εχεις δει φαναρι που εχει καει απο xenon γιατι εγω δει ουκ ολιγα και οταν ρωτησα μου εδωσαν ακριβως σαν απαντηση οτι εχω παραθεσει στα ποστ μου)μονο οταν τοποθετηθουν τα εκαστοτε xenon και δεν παθαινουν καμια βλαβη κατα την περιοδο που λειτουργουν με συμβατικες λαμπες και οχι με xenon...
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 10-08-09, 15:21
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Μήπως η ακτινοβολία φωτο-πολυμερίζει το κάλημα και αλλάζει το χρώμα?
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 10-08-09, 15:22
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως η ακτινοβολία φωτο-πολυμερίζει το κάλημα και αλλάζει το χρώμα?
αν δεις το καλυμα απο το φαναρι στην μεσα μερια ειναι θαμπαδα καψιματος φιλε στρατο.το καταλαβαινεις απο την υφη του
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 10-08-09, 15:24
Το avatar του χρήστη asot
asot Ο χρήστης asot δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-06-2007
Μηνύματα: 501
asot will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ξανα τσεκαρε το για εμενα γιατι εγω που εψαχνα δεν βρηκα..
Ριξε μια ματια εδώ
http://www.hids-direct.co.uk/hid-products.html

και δω
http://www.hids4u.co.uk/
__________________
X5 3.0d (2004)
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 10-08-09, 15:25
Το avatar του χρήστη stratos
stratos Ο χρήστης stratos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-02-2008
Μηνύματα: 1.673
stratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the roughstratos is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από patrinos Εμφάνιση μηνυμάτων
αν δεις το καλυμα απο το φαναρι στην μεσα μερια ειναι θαμπαδα καψιματος φιλε στρατο.το καταλαβαινεις απο την υφη του
Ναι κατάλαβα τι εννοείς. Πάντως στο Ε36 με τα ελλειψοειδή και 8000Κ που είχα βάλει δεν είχα κανένα πρόβλημα, και κανένας δεν μου έπαιξε ποτέ φώτα οτι τον ενοχλώ...
__________________
E36 3.16i.... 1993 - 2009.... R.I.P.
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 10-08-09, 15:26
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
1. η θερμοκρασια των λαμπων δεν φτανει να καψει η να παραμορφωσει τον ανακλαστηρα των φαναριων...ειναι δοξασια...οι λαμπες ξενον συνοδευονται απο φακο για το σωστο μοιρασμα της δεσμης του φωτος.
2.το σοφο ειναι οταν βελτιωνουμε το φως στο αυτοκινητο μας, να μας βοηθα να βλεπουμε και οχι να μας βλεπουν, γι αυτο δεν πρεπει να βαζουμε σε φωτα ριφλεκτορ(παλαιου τυπου),ξενον...
3.αλλα ας οψεται(απ αυτην ξεκινησαν ολα) η ''απεναντι'' βιομηχανια(και το καταγγελω) που ηταν η μοναδικη στα χρονικα που τοποθετησε εργοστασιακα ξενον σε ριφλεκτορ,πισω στα 1997 και τυφλωνε τον κοσμο...

λευτερη εσεις οι ποντιοι δεν απαντατε στα π.μ...???
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelmaniac : 10-08-09 στις 15:29
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 10-08-09, 15:34
patrinos Ο χρήστης patrinos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 19-03-2009
Μηνύματα: 504
patrinos has a spectacular aura aboutpatrinos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asot Εμφάνιση μηνυμάτων
Ριξε μια ματια εδώ
http://www.hids-direct.co.uk/hid-products.html

και δω
http://www.hids4u.co.uk/
εσυ προφανως μιλας για την περιπτωση που κανεις αλλαγη στο κιτ που ηδη φορας ή δεν καταλαβα καλα???ειδα λαμπες 35 για Η4 και 50W για το κιτ το supervision... τελος παντων το αφηνω γιατι ναι εχεις δικιο μπορει να κανω και λαθος.. δεν ειμαι γνωστης του θεματος και αυτα τα οποια ειπα παραπανω ειναι πραγματα που εχω ακουσει απο παθοντες και τους μαστορους τους οποτε δεν με αφορα το θεμα.εμενα τα xenon μου ειναι μια χαρα και μου κοστισαν 120 με τοποθετηση.δεν συνεχιζω την κουβεντα γιατι ηδη παρεκτραπικα με τον φιλο πριν αν ειναι θερμοκρασια υψηλοτερη η οχι τις συμβατικης λαμπας και δεν εχω σκοπο να τσακωθω με κανεναν εδω. δεν μπαινω για να τσακωθω αλλα για να μαθω και να πω 5 σωστα παραγματα απο εκει και περα δεν εχω κατι αλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.