Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης > LPG και εναλλακτικά καύσιμα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιά 11-03-12, 20:11
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον ο κύκλος ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμοτητας υπο σταθερό όγκο είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειοτυργία των Μ.Ε.Κ. με αναφλεκτήρα, τελος.

Δευτερον δεν χρειάζεται να σου απόδειξω τιποτα γιατι αυτα που γραφω για τις βαλβίδες τα έχω δεί στην πράξη. όταν πάρεις στην μασχάλη τις βαλβίδες να δω τι θα λες.

Και τρίτον εγω σταματώ εδώ αυτη την συζήτηση.
1 λίτρο βενζίνης έχει 33000 btu
1 λίτρο lpg έχει 24000 btu
Ενα λίτρο βενζίνης λοιπόν δίνει κατά την καυση του 9000 btu περισσότερα απο το LPG..
Με άλλα λόγια, 1 άλογο είναι 33400 btu.. με την βενζίνη το έχεις..
Με το LPG σου λείπει 25%...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf FUEL_CONVERSION_WORK_SHEET.pdf (122,0 KB, 8 εμφανίσεις)
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 11-03-12, 22:48
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτον ο κύκλος ΟΤΤΟ ή κύκλος με προσαγωγή θερμοτητας υπο σταθερό όγκο είναι αυτός που πλησιάζει πιο πολύ την λειοτυργία των Μ.Ε.Κ. με αναφλεκτήρα, τελος.

Δευτερον δεν χρειάζεται να σου απόδειξω τιποτα γιατι αυτα που γραφω για τις βαλβίδες τα έχω δεί στην πράξη. όταν πάρεις στην μασχάλη τις βαλβίδες να δω τι θα λες.

Και τρίτον εγω σταματώ εδώ αυτη την συζήτηση.
Συγνώμη μα δεν έχεις ιδέα από μηχανολογία.

Ο κύκλος ΟΤΤΟ είναι ο κύκλος περιγραφής λειτουργίας των βενζινοκινητήρων, δεν τους "πλησιάζει" και δεν περιγράφει την λειτουργία οποιασδήποτε άλλης μηχανής. Ο θεωρητικός (ιδεατός) αποτελείται από δύο ισόογκες και δύο πλήρως αδιαβατικές μεταβολές, πράγμα που δεν υπάρχει στην φύση και χρησιμοποιείται μόνο για πρόχειρους υπολογισμούς (δηλαδή στις εξεταστικές στα ΤΕΙ/ΑΕΙ...). Ο πραγματικός κύκλος θέλει πρόγραμμα υπολογισμού πεπερασμένων στοιχείων ή ρευστομηχανικής ή κάτι εξειδικευμένο για να κάνεις ακόμα και τους απλούστερους υπολογισμούς. Και όπως και να τον δεις τον άτιμο τον κύκλο, δεν έχει και καμία σχέση με αυτά που υποστηρίζεις.

Ναι, έγινε. Εγώ έχω δει ροζ ελέφαντες, ο Βενιζέλος νίκη στις επόμενες εκλογές και οι Μάγια το τέλος του κόσμου...

Αν είχαν την παραμικρή υπόσταση αυτά που γράφεις, θα σου ήταν πανεύκολο να βρεις μία επίσημη πηγή να τα υποστηρίξεις. Αλλά εδώ όχι απλά πηγή δεν μπορείς να βρεις, ούτε την διαφορά μεταξύ βάρους και όγκου που στην εξηγήσαμε 4 φορές 3 άτομα δεν την αντιλαμβάνεσαι, το οποίο δεν είναι καν κάτι πολύπλοκο...
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 12-03-12, 07:36
Το avatar του χρήστη paris_m3
paris_m3 Ο χρήστης paris_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Μηνύματα: 49
paris_m3 is on a distinguished road
παμε για μαθημα:
υγρεαέριο: γενικός όρος που χρησιμοποιείται για να περιγράψει τα υγροποιημένα αέρια που αποτελούνται κυρίως απο κορεσμένους υδρογονανθρακες, στην φύση υπάρχουν με αέρια μορφή με μικρή όμως αυξηση της πίεσης υγροποιούνται. Διακινούνται και αποθηκευονται σε υγρη φάση γιατι καταλαμβάνουν το 1/250 του χωρου που θα καταλαμβαναν σε αέρια φαση.
Αρα τι έχουμε? υγρο καυσιμο με θερμογόνο σε Kcal / kg.
(βλεπε εγχειριδιο υγραεριου Πετρογκαζ isbn 960-85834-03
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 12-03-12, 07:53
Sras Ο χρήστης Sras δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-10-2004
Μηνύματα: 227
Sras is on a distinguished road
Καλημερα
Εγω δεν ξερω τι λενε οι ειδικοι του φορουμ για διαφορες στις θερμοκρασιες υγραεριου και βενζινης,οκτανια κλπ.Ξερω οτι εχω βαλει υγραεριο εδω και 14 μηνες εχω κανει 30000 χλμ
καιω σε κοστος οσο ενα Γιαρις 1300κ.ε.(εχω ενα τετοιο) η μπεμπα παει φυσεκι οπως και με την βενζινη(ειναι Ε46 328 κουπε στεπτρονικ μοντελο 2000 και εχει 235000 χλμ στο κοντερ).
και μεχρι σημερα δεν εχω κανενα προβλημα εαν εξαιρεσουμε καποια μικρα που ειχαμε κατα την τοποθετηση μεχρι την τελικη ρυθμηση του πνευμονα.
Το κοστος τοποθετησης το εχω ηδη αποσβεσει και με τα κερδη απο την καταναλωση πληρωνω τα τελη κυκλ/ριας,ασφαλειες κλπ.και κανω οσα χλμ θελω χωρις να σκεφτομαι ποσo θα καψει η μπεμπα. Ολα τα αλλα ειναι φιλοσοφιες και αλλα λογια να αγαπιωμαστε.
Συγνωμη για το υφος μου αλλα αλλο η θεωρια και αλλο η πραξη.
Sras
__________________
Εαν με κρεμασουν με τους λογικους θα παω αδικα.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 12-03-12, 07:56
Το avatar του χρήστη paris_m3
paris_m3 Ο χρήστης paris_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Μηνύματα: 49
paris_m3 is on a distinguished road
μαθήματος συνέχεια:
ορισμός κύκλου ΟΤΤΟ : Τεχνική θερμοδυναμική, Κ. Δελίδης, ΙΩΝ 2001, σελ 131 {7.3
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 12-03-12, 08:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Πάρη, αν δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά από βάρος σε όγκο (που ο όγκος χρησιμοποιείται στην περίπτωση του υγραερίου στο αυτοκίνητο), τότε ότι και να αντιγράψεις σε ''μαθήματα'' εδώ μέσα από όποια πηγή νομίζεις, είναι ανώφελο.

Σου έγραψαν αναλυτικά στη γλώσσα που έπρεπε να καταλαβαίνεις και επιμένεις.

Για τον sras πιο πάνω, είναι σίγουρο ότι είσαι ευχαριστημένος. Φυσικά και λειτουργεί μια χαρά το υγραέριο και εφόσον κάνεις χιλιόμετρα θα κάνεις απόσβεση.
Εννοείται ότι πάει ''φυσέκι'' το 328. Και 180ps να σου έχουν μείνει, πάλι ''φυσέκι'' θα πηγαίνει.

Με το υγραέριο πάντως κάποιοι εκμεταλλεύονται τον δείκτη αντικροτικότητας και την θερμογόνο τιμή ανά κιλό (βάρος δηλαδή που μπορεί στον ίδιο όγκο να μεταβληθεί αν αυξήσουμε την πίεση) (που στο αμάξι βάζουμε όγκο όμως γιατί πρέπει να έχει συγκεκριμένη και χαμηλή προφανώς πίεση) για να πείσουν τους υποψήφιους πελάτες, ότι δε φτάνει που θα κάνουν οικονομία αλλά θα κάνουν και ''βελτίωση'' κιόλας.

Επίσης η ''παρέμβαση'' του Πάρη, ότι το υγραέριο χαλάει τις βαλβίδες (χοντρικα), ενώ ένας καλός εγκαταστάτης (όπως ο ίδιος δηλαδη?) δεν θα δημιουργήσει τέτοια θέματα, είναι ένα ερώτημα.

Με το να μην καταλαβαίνεις διαφορές αυτονόητων εννοιών όπως τη διαφορά βάρους και όγκου, δημιουργείς κακή εντύπωση.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 12-03-12, 09:10
paganis Ο χρήστης paganis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-06-2009
Μηνύματα: 2.177
paganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nicepaganis is just really nice
παρακολουθω την κουβεντα-αντιπαραθεση και πλεον εχω βγαλει το συμπερασμα..οτι το μυνημα ενος συμφορουμιτη μας οτι οντως...''τα μαστορια χαλανε τα αυτοκινητα μας'' ισχυει 100%! μιας και εχω μια ειδικευση σε μηχανολογια αγροτικων μηχανων-κατασκευων...εχω δικαιωμα να εκφερω την γνωμη μου! αποψη μου ειναι, πως δυστηχως το επιπεδο γνωσεων των περισσοτερων μηχανικων..περιοριοζεται σημαντικα απο την ελλειψη θεωρητικης καταρτισης! καλη η πρακτικη καταρτιση-εμπειρια(απαραιτητη)...αλλα οταν οι γνωσεις σου δεν ειναι πληρης στο πως λειτουργει μια μηχανη..καλο ειναι να τις επεκτεινεις , διαβαζοντας και οχι ψαχνοντας βιβλιογραφια ,προσπαθωντας να υποστηριξεις την ημιμαθεια σου!
προφανως τα παιδια...που γραψαν στα ποστ..εχουν καποιο θεωρητικο υποβαθρο...ισως δεν εχουν την δικη σου πρακτικη εμπειρια...αλλα σιγουρα μπορουν να σου υποδειξουν...που υστερεις !
οσο για τις καμμενες -οξειδωμενες βαλβιδες..ειναι καθαρα θεμα θεμα εγκαταστασης...και καλο θα ηταν αφου τις βλεπεις στο καταστημα σου..να κανεις καλυτερη ρυθμιση στο μελλον, εφοσον τοποθετεις τετοια συστηματα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paganis : 12-03-12 στις 09:13
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 12-03-12, 09:11
Το avatar του χρήστη paris_m3
paris_m3 Ο χρήστης paris_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Μηνύματα: 49
paris_m3 is on a distinguished road
Ξεκαθαρίζω ότι δεν είμαι εγκαταστατης αλλα υπευθυνος γενικου συνεργειου αντιπροσωπείας, ( μονο service) δεν έχω ποτε ασχοληθεί με την τοποθετηση παρα μονο επισκευη οχηματων που τυχαινει να εχουν κιτ. επίσης ότι λέω το αναγω στα φυσικά μεγέθη (θεωρία) που σαφώς έχουν διαφορά από τον πραγματικό κινητήρα. Στα φυσικά μεγέθη το υγραέριο έχει σαφώς μεγαλύτερη θερμογονο. Αυτό λέω τόσες μέρες αλλά έγινε παρεξήγηση. Επίσης για τις βαλβίδες λέω ότι είχαμε δύο περιπτώσεις κινητήρων με καμένες βαλβιδες εξαγωγής και καταλήγω ότι δεν είναι ιδανικοι όλοι οι κινητηρες για κιτ υγραερίου ουτε όλα τα κιτ για ολους τους κινητηρες. Τι δεν καταλαβαινετε απο αυτά ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paris_m3 : 12-03-12 στις 09:24
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 12-03-12, 11:30
Το avatar του χρήστη paris_m3
paris_m3 Ο χρήστης paris_m3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 15-07-2009
Μηνύματα: 49
paris_m3 is on a distinguished road
Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος και για γενική ενήμερωση, χωρίς να αφορά 100 % την συγκεριμένη συζήτηση, παραθέτω άρθρο του περιοδικού 4 τροχοί, παρακαλώ διαβάστε την επίσημη θέση κάθε αντιπροσωπείας σχετικά με την τοποθέτηση υγραερίου.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pn...2&art_id=12371

Επίσης, για τον φίλο που με κατηγορεί για ημιμάθεια, απλά παράθεσα δυο πηγές με ορισμούς για την καλύτερη ενημέρωση όλων σχετικά με κύκλο ΟΤΤΟ και υγραέριο δεν προσπαθησα να αποδείξω κάτι με αυτό. Στην σχολή που τελέιωσα (ΤΕΙ Πειραιά) έχω διδαχθεί και θερμοδυναμική και ΜΕΚ και μηχανική ρευστών και όλα τα μαθήματα του κύκλου σπουδών.
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 12-03-12, 16:52
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
(βλεπε εγχειριδιο υγραεριου Πετρογκαζ isbn 960-85834-03
Το "άρα τι έχουμε" ήθελα να ήξερα πως το βγάζεις από την παραπάνω παράγραφο και τι σχέση έχει αυτό με το ότι έχεις μπερδέψει τα κιλά με τα λίτρα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαθήματος συνέχεια:
ορισμός κύκλου ΟΤΤΟ : Τεχνική θερμοδυναμική, Κ. Δελίδης, ΙΩΝ 2001, σελ 131 {7.3
Ναι, διάβασέ τον κιόλας τώρα γιατί εγώ τον διαβάζω και λέει ακριβώς ότι σου έγραψα. Εκτός βέβαια αν δεν το καταλαβαίνεις ούτε αυτό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα φυσικά μεγέθη το υγραέριο έχει σαφώς μεγαλύτερη θερμογονο. Αυτό λέω τόσες μέρες αλλά έγινε παρεξήγηση. Επίσης για τις βαλβίδες λέω ότι είχαμε δύο περιπτώσεις κινητήρων με καμένες βαλβιδες εξαγωγής και καταλήγω ότι δεν είναι ιδανικοι όλοι οι κινητηρες για κιτ υγραερίου ουτε όλα τα κιτ για ολους τους κινητηρες. Τι δεν καταλαβαινετε απο αυτά ?
To υγραέριο έχει μεγαλύτερη θερμογόνο ανά κιλό καυσίμου, 40% μικρότερη κατ'όγκο. Η παροχή καυσίμου σε οποιαδήποτε μηχανή είναι σε όγκο και ο όγκος του θαλάμου καύσης κάθε κινητήρα είναι απολύτως σταθερός. Έτσι έχεις περίπου 40% μικρότερη θερμογόνο στον ίδιο κινητήρα. Εσύ τι δεν καταλαβαίνεις δηλαδή που πρέπει να βρεθούμε 20 άτομα να σου κάνουμε ζωγραφιστό κάτι που είναι γνώσεις γυμνασίου;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paris_m3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνέχεια προηγούμενου μηνύματος και για γενική ενήμερωση, χωρίς να αφορά 100 % την συγκεριμένη συζήτηση, παραθέτω άρθρο του περιοδικού 4 τροχοί, παρακαλώ διαβάστε την επίσημη θέση κάθε αντιπροσωπείας σχετικά με την τοποθέτηση υγραερίου.
http://www.4troxoi.gr/default.php?pn...2&art_id=12371

Επίσης, για τον φίλο που με κατηγορεί για ημιμάθεια, απλά παράθεσα δυο πηγές με ορισμούς για την καλύτερη ενημέρωση όλων σχετικά με κύκλο ΟΤΤΟ και υγραέριο δεν προσπαθησα να αποδείξω κάτι με αυτό. Στην σχολή που τελέιωσα (ΤΕΙ Πειραιά) έχω διδαχθεί και θερμοδυναμική και ΜΕΚ και μηχανική ρευστών και όλα τα μαθήματα του κύκλου σπουδών.
Τελείωσες ΤΕΙ και δεν γνωρίζεις καν την διαφορά μεταξύ θερμογόνου σε κιλά και λίτρα, ενώ πετάς "κορδέλες" περί S.I. και κύκλων OTTO που είναι παντελώς άσχετοι με το θέμα λες και έχεις να εντυπωσιάσεις παιδάκια του γυμνασίου. Ευτυχώς που δεν είχες εμένα καθηγητή δηλαδή.
Τι και αν έβαλες "πηγές"; Εδώ σου ζήτησα να βάλεις πηγή από επιστημονικό περιοδικό (π.χ. οίκος Elsevier, IEEE, κτλ) και εσύ βάζεις από...τους 4 τροχούς! Εντελώς άσχετη και η δήθεν πηγή με οτιδήποτε υποστηρίζεις. Τι μας νοιάζει το τι εγγυήσεις δίνουν οι κατασκευαστές και αν δέχονται μετατροπές σε υγραεριοκίνηση; Την πολιτική της κάθε εταιρίας θα κρίνουμε;

Κύκλος Όττο και μάλιστα Ελληνικά (σου επισυνάπτω και μέρος μίας ωραιότατης πτυχιακής που επιβλέπων είναι ένας σοβαρότατος συνάδελφος):

Παράθεση:
Η θεωρητική λειτουργία του τετράχρονου βενζινοκινητήρα περιγράφεται από
θερμοδυναμικό κύκλο ο οποίος βασίζεται στον ιδανικό κύκλο αέρα Otto, λαμβάνοντας
υπόψη τις ιδιαιτερότητες των διεργασιών εισαγωγής – εξαγωγής και των τεσσάρων
χρόνων.
....
Στον πραγματικό κύκλο λειτουργίας του τετράχρονου βενζινοκινητήρα, παρουσιάζονται
αρκετές αποκλίσεις σε σχέση με τις αντίστοιχες θερμοδυναμικές διεργασίες που
περιγράφονται στον αντίστοιχο ιδανικό κύκλο
...
Ενεργειακή πυκνότητα (Energy Density) καυσίμων (σε μονάδες S.I. που τόσο σου αρέσουν):

http://en.wikipedia.org/wiki/Energy_...ergy_densities

LPG 27.7MJ/l (πλήρες μίγμα βουτανίου, ιδανική περίπτωση)
Petrol 34.2MJ/l

Όσον αφορά τις βαλβίδες, επισυνάπτω την λίστα με τις συγκεκριμένες βλάβες που παρουσιάζουν συγκεκριμένα οχήματα. Βαλβίδα ποτέ δεν κάηκε από την χρήση LPG σε όχημα (εκτός και αν η ρύθμιση ήταν γιού-χου, δεν φταίει το καύσιμο), χημική ασυμβατότητα υπάρχει με ορισμένα μοντέλα και καταστρέφει τις επιστρώσεις των βαλβίδων. Τελεία και παύλα...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf LPG Issues Database.pdf (301,8 KB, 5 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf Pages from nikitach_investigation 1-12.pdf (720,1 KB, 5 εμφανίσεις)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 12-03-12 στις 16:59
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.