Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Εμφάνιση των αποτελεσμάτων της ψηφοφορίας: νέο Ζ4 ή νέο 370Ζ ?
νεο Ζ4 66 62,86%
νέο 370Ζ 39 37,14%
Ψήφισαν: 105. Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #171  
Παλιά 20-05-09, 14:00
morpheus Ο χρήστης morpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 05-05-2009
Μηνύματα: 83
morpheus is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από arisk Εμφάνιση μηνυμάτων
To alcantara στα καθίσματα θα το χαρακτήριζα και όμορφο! Για τις θύρες εξακολουθώ να έχω τις αμφιβολίες μου...
ΒΤW που το είδες το αμάξι...??
Βασικά το πως δείχνει η Alcantara έχει να κάνει και με το χρώμα μιας και σε μερικά δίνει την αίσθηση του "μόνιμα βρώμικου"... σε κάποια άλλα όμως είναι πολύ καλαίσθητο.
Το είδα στην -πρώην πλέον- δουλειά μου (γνωστός εκδοτικός όμιλος) οπου έχουν ένα Deep Sea Blue / Ivory White 23άρι για test... (και συγκριτικό με το ΤΤ2.0Τ).

@Stef, έχω αντίθετη άποψη αλλά μικρή σημασία έχει...

@Energy, η αναλογία kg/hp παίζει ρόλο μόνο στις χαμηλές ταχύτητες (και φυσικά όχι μόνο αυτή)...
Όσον αφορά την κόντρα, περιμένουμε να δούμε μετρήσεις, μιας και βάση τεχνικών χαρακτηριστικών το 370Ζ θα πρέπει να είναι μπροστά... τα πρώτα δείγματα όμως δεν δείχνουν κάτι τέτοιο...
Απάντηση με παράθεση
  #172  
Παλιά 20-05-09, 14:54
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #173  
Παλιά 20-05-09, 16:33
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?
Eγώ πάντως που τα σύγκρινα στο δρόμο, τα 3.5 λίτρα του 350Ζ τρώνε πολύ ξύλο.
Απάντηση με παράθεση
  #174  
Παλιά 20-05-09, 16:36
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι πλεον τα στοιχεια ειναι:
370Z roadster:1554kg - Ζ4 i35 1565kg
Για να θεωρηθεί λίγο πιο έγκυρο αυτό, θα ήθελα να δούμε και τις εκάστοτε συνθήκες μέτρησεις. Το βάρος που δίνει η BMW είναι 1600 κιλά για την 35i, αλλά αυτό συμπεριλαμβάνει 90% πλήρωση ρεζερβουάρ, 68 κιλά οδηγό και 7 κιλά αποσκευές. Οι αντίστοιχες προδιαγραφές μέτρησης του 370Ζ roadster ποιές είναι;
Απάντηση με παράθεση
  #175  
Παλιά 20-05-09, 17:32
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ πάντως που τα σύγκρινα στο δρόμο, τα 3.5 λίτρα του 350Ζ τρώνε πολύ ξύλο.

Και του είπες άντε γεια.....
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #176  
Παλιά 20-05-09, 18:25
eNeRGy Ο χρήστης eNeRGy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Μηνύματα: 279
eNeRGy will become famous soon enougheNeRGy will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από morpheus Εμφάνιση μηνυμάτων
@Energy, η αναλογία kg/hp παίζει ρόλο μόνο στις χαμηλές ταχύτητες (και φυσικά όχι μόνο αυτή)...
Όσον αφορά την κόντρα, περιμένουμε να δούμε μετρήσεις, μιας και βάση τεχνικών χαρακτηριστικών το 370Ζ θα πρέπει να είναι μπροστά... τα πρώτα δείγματα όμως δεν δείχνουν κάτι τέτοιο...
Ποια κοντρα ρε παιδια... ειδατε τους χρονους πιστας?... ποια κοντρα μου λετε? Ευθειας? Φαναρακιας στα 33 μου θα γινω...??? Μιλαμε για στησιμο και πιο ικανο/στριφτερο αμαξι...
Και ξανα ξυλο να φαει στην ευθεια... παλι καλυτερα στημενο θα ειναι γιατι με τετοια στοιχεια δεν μπορει να μην βελτιωσαν τους χρονους του... λιγο υπομονη... το ξυλο θα φανει σε λιγους μηνες...
Το δυσκολο το κερδισε η bmw μαλλον οπως λετε... τα φαναρια...! Πολυ δυσκολο task...!
Απάντηση με παράθεση
  #177  
Παλιά 20-05-09, 18:35
eNeRGy Ο χρήστης eNeRGy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Μηνύματα: 279
eNeRGy will become famous soon enougheNeRGy will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stef Εμφάνιση μηνυμάτων
Με ποια λογική συγκρίνετε ανόμοια πράγματα?
Γιατί συγκρίνετε τα 3500 κυβικά του 350Ζ με τα 3000 της Ζ4 3.0Si....?
Γιατι δεν υπαρχουν μετρησεις για την νεα Ζ4 ι35...

Εχω της Μ ομως... αλλα μιλαμε για αλλη κλαση αυτοκινητου... M... respect...

8:15 --- 149.82 km/h - BMW Z4 M Roadster, 343 PS/1485 kg - Kg/PS: 4.33

8:26 --- 146.56 km/h - Nissan 350Z, 280 PS/1526 kg (sport auto 10/03) - Kg/ps: 5.45
8:32 --- 144.84 km/h - BMW Z4 3.0si coupe, 265 PS/1408 kg (sport auto 08/06) - Kg/ps: 5.31
Απάντηση με παράθεση
  #178  
Παλιά 20-05-09, 18:42
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια κοντρα ρε παιδια... ειδατε τους χρονους πιστας?... ποια κοντρα μου λετε? Ευθειας? Φαναρακιας στα 33 μου θα γινω...??? Μιλαμε για στησιμο και πιο ικανο/στριφτερο αμαξι...
Και ξανα ξυλο να φαει στην ευθεια... παλι καλυτερα στημενο θα ειναι γιατι με τετοια στοιχεια δεν μπορει να μην βελτιωσαν τους χρονους του... λιγο υπομονη... το ξυλο θα φανει σε λιγους μηνες...
Το δυσκολο το κερδισε η bmw μαλλον οπως λετε... τα φαναρια...! Πολυ δυσκολο task...!
Δηλαδή στα 33 σου, θα κυνηγιέσαι στα Λιμανάκια αν το θέτεις έτσι; Ή θα κυνηγιέσαι στο ring; Οι χρόνοι πίστας είναι κριτήριο για να επιλέξεις ποιό αυτοκίνητο θα πάρεις;
Το Ζ4 Coupe 3.0Si είναι ένα επίσης ικανό αμάξι, και αν είναι πιο αργό σε συνθήκες πίστας, δεν είναι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή η BMW κράτησε τον επιθετικό χαρακτήρα για το Μ, και έφτιαξε το Si πιο χαλαρό γενικότερα.. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει μπλοκέ που έχει το Ζ, ούτε πολυπίστονα φρένα, που χαρίζουν αντοχή σε συνθήκες πίστας. Και μια και ξεκίνησε και μια άτυπη σύγκριση Coupe 3.0Si VS 350Z, το Si ήταν πιο φθηνό, και με καλύτερο εξοπλισμό στις βασικές εκδόσεις.

Όσον αφορά το 370Ζ roadster, αφού σ'αρέσει (και εσένα) να βλέπεις χρόνους στο ring, θα το συγκρίνουμε άτυπα, και με την 35i, αλλά και με την Ζ4 Μ Roadster, γιατί η ιπποδύναμη είναι σχεδόν ίδια, και η ροπή πολύ κοντά.
Απάντηση με παράθεση
  #179  
Παλιά 20-05-09, 19:01
eNeRGy Ο χρήστης eNeRGy δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Μηνύματα: 279
eNeRGy will become famous soon enougheNeRGy will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή στα 33 σου, θα κυνηγιέσαι στα Λιμανάκια αν το θέτεις έτσι; Ή θα κυνηγιέσαι στο ring; Οι χρόνοι πίστας είναι κριτήριο για να επιλέξεις ποιό αυτοκίνητο θα πάρεις;
Το Ζ4 Coupe 3.0Si είναι ένα επίσης ικανό αμάξι, και αν είναι πιο αργό σε συνθήκες πίστας, δεν είναι επειδή είναι κακό, αλλά επειδή η BMW κράτησε τον επιθετικό χαρακτήρα για το Μ, και έφτιαξε το Si πιο χαλαρό γενικότερα.. Μην ξεχνάμε ότι δεν έχει μπλοκέ που έχει το Ζ, ούτε πολυπίστονα φρένα, που χαρίζουν αντοχή σε συνθήκες πίστας. Και μια και ξεκίνησε και μια άτυπη σύγκριση Coupe 3.0Si VS 350Z, το Si ήταν πιο φθηνό, και με καλύτερο εξοπλισμό στις βασικές εκδόσεις.

Όσον αφορά το 370Ζ roadster, αφού σ'αρέσει (και εσένα) να βλέπεις χρόνους στο ring, θα το συγκρίνουμε άτυπα, και με την 35i, αλλά και με την Ζ4 Μ Roadster, γιατί η ιπποδύναμη είναι σχεδόν ίδια, και η ροπή πολύ κοντά.
Λιμανακια...? Εχω να παω τουλαχιστο 5 χρονια τωρα αλλα σε ρωτω...: οι πιστες γιατι υπαρχουν...? Ναι μπαινω γιατι θελω να γινομαι καλυτερος... και στο δρομο μονο πατιναζ γινεται...!
Οσο για το 370Ζ, το coupe τουλαχιστο, το εστηναν ως Cayman S killer και απ'οτι λενε αυτο και καταφεραν... και το Cayman S εχει 8.11 στο nurburgring...

To Z4 ηταν συνολικα καλυτερο αμαξι αλλα με τετοια υπεροψια και μπεεμβεδοψωνιτιδα εδω μεσα (φυσικα δεν παει σε ολους αυτο) ειχατε βγαλει αχρηστο το θεοβαρο 350Ζ ως datsun γυφτων αν και εκανε το bmdακι με τα κρεμυδακια σε πιστα... (το αντιστοιχο σε χρηματα μοντελο παντα).

Υπαρχει καθολου η εννοια της αντικειμενικοτητας και ελευθερια της αποψης σε αυτο το φορουμ (ποσο μαλλον οταν υποστηριζετε με στοιχεια) ή ολοι ειστε οι κλασικοι ελληναραδες με το 72 δοσεων bmw και το αριστερο μπρατσο να κρεμετε εξω με την καδενα και το τσιγαρο αλλα δε σηκωνετε κουβεντα για την ελληνογυφτοπεριφανεια που προσφερει ενα αψυχο σημα...?
Δηλαδη ελεος πια! Ντρεπομαι που στιγματιζομαι εγω και η φιρμα που αγαπω και εχω μηχανη και αυτοκινητο απο ατομα τοσο κολλημενα πια!
Απάντηση με παράθεση
  #180  
Παλιά 20-05-09, 19:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eNeRGy Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει καθολου η εννοια της αντικειμενικοτητας και ελευθερια της αποψης σε αυτο το φορουμ (ποσο μαλλον οταν υποστηριζετε με στοιχεια) ή ολοι ειστε οι κλασικοι ελληναραδες με το 72 δοσεων bmw και το αριστερο μπρατσο να κρεμετε εξω με την καδενα και το τσιγαρο αλλα δε σηκωνετε κουβεντα για την ελληνογυφτοπεριφανεια που προσφερει ενα αψυχο σημα...?
Δηλαδη ελεος πια! Ντρεπομαι που στιγματιζομαι εγω και η φιρμα που αγαπω και εχω μηχανη και αυτοκινητο απο ατομα τοσο κολλημενα πια!
Για εξήγησε μου, ποιά είναι τα απτά στοιχεία σου υπέρ του 370Ζ.

Όλοι είμαστε....;;;;;; Θα σου πρότεινα να προσέχεις τι λες πολύ περισσότερο, γιατί απευθύνεσαι σε ένα forum 6500 μελών. Το αν έχει πάρει κάποιος BMW με 72 δόσεις, εσένα δεν σε αφορά και δεν σου πέφτει λόγος. Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει. Και αν θέλει να πετάξει το μπράτσο έξω από το παράθυρο, τι σε κόφτει;;;

Ποιός δε σηκώνει κουβέντα; Μήπως μας τα έχεις κάνει τσουρέκια, στην προσπάθεια σου να αποδείξεις ότι τα Ζ της Nissan είναι καλύτερα αυτοκίνητα από τα Ζ της BMW; Εσύ μπορείς να σεβαστείς, ότι δεν ενδιαφέρει όλους τι χρόνο κάνει το 350Ζ στο Ring;

Αλήθεια, 370Ζ, έχεις δει από κοντά; Το έχεις οδηγήσει; Αντίστοιχα την νέα Ζ4;;; Την παλιά Ζ4 σε κάποια καλή έκδοση;;;

Κι εγώ ντρέπομαι που στιγματίζομαι από άτομα σαν εσένα, που έχουν BMW, και δεν μπορούν να καταλάβουν την διαφορά ενός BMW από ένα Nissan, και θέτουν σαν κριτήριο επιλογής, τι χρόνο έκανε στο Ring. Τον λόγο που είσαι κάτοχος BMW τον έχεις καταλάβει; Ή απλά ανήκεις στην παραπάνω κατηγορία σου, και την έχεις για το σήμα; Γιατί αν δεν βλέπεις την διαφορά ενός BMW και ενός Nissan, αμφιβάλλω για όλα αυτά. Και λέγοντας Nissan δεν το λέω υποτιμητικά, αλλά τονίζω την διαφορετικότητα αυτών των 2 κατασκευών.

Μιλάς για αντικειμενικότητα και ελευθερία απόψεων; Αυτήν που αντικατοπτρίζεται στον γραπτό σου λόγο; Μήπως ήθελες να πεις, υποκειμενικότητα, και επιβολή απόψεων; Κι άλλοι βρίσκουν το 370Ζ ελκυστικό, όχι μόνο εσύ, ανάμεσα σε αυτούς κι εγώ. Και δεν προσπαθούν να πείσουν τους υπόλοιπους ότι είναι καλύτερο, αυτό που προσπαθείς εσύ εδώ και πολλές σελίδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.