Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Συντήρηση

Συντήρηση Εδώ συζητάμε όλα τα θέματα που έχουν σχέση με τη συντήρηση του αυτοκινήτου μας (service, επισκευές, φανοποιία)

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-03-12, 21:10
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paganis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημητρη για ποιο λογο ,θελεις να αλλαξεις ελατηρια?? καις λαδια?? εχεις μετρησει μειωμενη συμπιεση??
ακομα και αν συντρεχει λογος για ανοιγμα μοτερ...πως μπορεις να λες ,πως απλα θα αλλαξεις ελατηρια εμβολων και τιποτα αλλο??
ανοιξε εφοσον επιμενεις το μοτερ και συντρεχει λογος,....ελενξε κατασταση πιστονιων ελατηριων...δες και τι γινεται με τα τοιχωματα των κυλινδρων! το να δεις τα τοιχωματα χωρις χαρακιες δεν σημαινει πως ειναι και ενταξει...πρεπει να μετρησεις την διαμετρο καθ ολο το υψος του κυλινδρου..να ειναι ιδια! και αν ολα αυτα ειναι ενταξει αλλαξε μονο ελατηρια...
Φίλε μου χρειάζεται να ανοιχτεί. Καίει λάδια δυστηχώς, και δεν είναι απο τσιμουχάκια βαλβίδων. Βλακεία μου τότε που το άνοιξα για φλάτζα δεν έκανα και αυτό να μην τρέχω τώρα.... Τέσπα...
Τα πιστόνια ειναι ΟΚ απλά είναι καπνισμένα (φυσιολογικά δηλαδή). Νομίζω πως μετά απο 225.000χλμ που έχει στην πλάτη του το μοτέρ το χρειάζεται. Και πάνω απο όλα δεν θα μπορώ να του βάλω τον σαλίγκαρο έτσι όπως είναι γιατί θα μου τα δώσει στα χέρια!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-03-12, 21:21
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
και μετα θα το ξαναανοιξεις για τη φλατζα,καντο μια και εξω εαν θες να το τουρμπισεις.
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-03-12, 21:24
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
και μετα θα το ξαναανοιξεις για τη φλατζα,καντο μια και εξω εαν θες να το τουρμπισεις.
Αφού θα μπώ που θα μπώ στην διαδικασία θα αλλάξω και φλάτζα και τσιμουχάκια....
Όλα τα έχω ήδη, μόνο τα ελατήρια δεν έχω.
Για αυτό ρωτάω για να ξέρω τι να αγοράσω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-03-12, 21:41
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Oh shit.
Δηλαδή το φάγωμα του κυλίνδρου επιβάλεται για να είναι ομοιόμορφοι όλοι οι κύλινδροι και για αυτό η BMW δίνει σε 3 στάδια πιο μεγάλα (διαμέτρου) ελατήρια....?
Που σημαίνει οτι άμα φτάσεις το 3ο στάδιο σε διάμετρο αλλάζεις μοτέρ....?
Ναι ρε Δημήτρη, αλλά αυτό λογικά είναι μετά απο 1.500.000 χλμ..
Και δε συμφέρει επισκευή, είναι καλύτερα να βάλεις με 400 ευρώ άλλο μοτέρ..
Αντε και 600 εργασία, ένα χιλιάρικο και τέλειωσες...
Βάλε κάτω το κόστος απο κουζίνέτα, ρουλεμάν στροφάλου, ελατήρια και εργατικά,
και δες οτι απλά δε συμφέρει η επισκευή..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-03-12, 21:45
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου χρειάζεται να ανοιχτεί. Καίει λάδια δυστηχώς, και δεν είναι απο τσιμουχάκια βαλβίδων. Βλακεία μου τότε που το άνοιξα για φλάτζα δεν έκανα και αυτό να μην τρέχω τώρα.... Τέσπα...
Τα πιστόνια ειναι ΟΚ απλά είναι καπνισμένα (φυσιολογικά δηλαδή). Νομίζω πως μετά απο 225.000χλμ που έχει στην πλάτη του το μοτέρ το χρειάζεται. Και πάνω απο όλα δεν θα μπορώ να του βάλω τον σαλίγκαρο έτσι όπως είναι γιατί θα μου τα δώσει στα χέρια!
Δημήτρη, πώς ξέρεις οτι δεν ειναι απο τις βαλβίδες??
Μόνος σου την έκανες την αλλαγή απο τις τσιμούχες??
Τις βαλβίδες τις έβαλες στην ίδια θέση όπως τις έβγαλες? τα ελατήρια τους?
είναι αδύνατο να καις λάδια, αν δεν έχεις υπερθερμάνει το μοτέρ σε υπερβολικό βαθμό..
Στα 225000 χλμ είναι αδύνατον να καίς λάδια απο φθορά στον κύλινδρο ή στα ελατήρια
των εμβόλων..
Αδύνατο...
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-03-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παναγιώτη άντε και βρήκα άλλο μοτέρ.
Άντε και το πήρα.
Άντε και το έβαλα πάνω.

Ποιός μου εγγυάται οτι θα είναι εντάξει?
Τα ανταλλακτικά για την επισκευή πες οτι υπάρχουν ήδη.
Το άνοιξα, το έφτιαξα και το έβαλα πάνω. Με σωστό στρώσιμο κάνω υπομονή για 1500-2000 χλμ και έχω ένα καινούριο μοτέρ που αν πάθει κάτι ευθύνομαι αποκλειστικά και μόνο εγώ.
Ενώ αν πάρω ένα άλλο που δεν ξέρω τι χρήση έχει γίνει και μου παρουσιαστεί χειρότερο απο το δικό μου τι γίνεται?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-03-12, 21:53
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δημήτρη, πώς ξέρεις οτι δεν ειναι απο τις βαλβίδες??
Μόνος σου την έκανες την αλλαγή απο τις τσιμούχες??
Τις βαλβίδες τις έβαλες στην ίδια θέση όπως τις έβγαλες? τα ελατήρια τους?
είναι αδύνατο να καις λάδια, αν δεν έχεις υπερθερμάνει το μοτέρ σε υπερβολικό βαθμό..
Στα 225000 χλμ είναι αδύνατον να καίς λάδια απο φθορά στον κύλινδρο ή στα ελατήρια
των εμβόλων..
Αδύνατο...
Δεν πείραξα καθόλου βαλβίδες. Έριξα βενζίνη κάτω απο τις βαλβίδες, σκέπασα με πλέξυ την κυλινδροκεφαλή και περίμενα να δώ διαρροή. Δεν είχα διαρροή.
Όταν όμως κάθε 500-600χλμ πρέπει να βγάζω μπουζί 3ου κυλίνδρου και να το καθαρίζω απο την λαδίλα τι σημαίνει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-03-12, 22:19
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πείραξα καθόλου βαλβίδες. Έριξα βενζίνη κάτω απο τις βαλβίδες, σκέπασα με πλέξυ την κυλινδροκεφαλή και περίμενα να δώ διαρροή. Δεν είχα διαρροή.
Όταν όμως κάθε 500-600χλμ πρέπει να βγάζω μπουζί 3ου κυλίνδρου και να το καθαρίζω απο την λαδίλα τι σημαίνει?
Θα σου πώ ένα κόλπο, αλλά δε θα το πείς σε κανέναν..
Βρές ένα δρόμο με μεγάλη μεγάλη κατηφόρα..
Ξεκίνα με 120 χιλιόμετρα και πέμπτη, και άσε τελείως το γκάζι..
Ασε το αυτοκίνητο να κατηφορίσει χωρίς να πατήσεις γκάζι..
Στο τέλος της κατηφόρας, πάτα συμπλέκτη και τέρμα γκάζι.. Αν σκάσει πίσω μπλέ καπνό,
είναι τσιμούχες απο βαλβίδες..
------------------------------------------------------------------------------------------------------
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-03-12, 22:26
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris ///M Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πείραξα καθόλου βαλβίδες. Έριξα βενζίνη κάτω απο τις βαλβίδες, σκέπασα με πλέξυ την κυλινδροκεφαλή και περίμενα να δώ διαρροή. Δεν είχα διαρροή.
Όταν όμως κάθε 500-600χλμ πρέπει να βγάζω μπουζί 3ου κυλίνδρου και να το καθαρίζω απο την λαδίλα τι σημαίνει?
Δεν μπορείς με αυτόν τον τρόπο να εντοπίσεις διαρροή απο τα τσιμουχάκια αγόρι μου..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-03-12, 22:28
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα σου πώ ένα κόλπο, αλλά δε θα το πείς σε κανέναν..
Βρές ένα δρόμο με μεγάλη μεγάλη κατηφόρα..
Ξεκίνα με 120 χιλιόμετρα και πέμπτη, και άσε τελείως το γκάζι..
Ασε το αυτοκίνητο να κατηφορίσει χωρίς να πατήσεις γκάζι..
Στο τέλος της κατηφόρας, πάτα συμπλέκτη και τέρμα γκάζι.. Αν σκάσει πίσω μπλέ καπνό,
είναι τσιμούχες απο βαλβίδες..
------------------------------------------------------------------------------------------------------
Δεν με αφήνει για θετική ψήφο.....
Αλλά θα το δοκιμάσω και θα σου πω!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.