Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-05-10, 11:54
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Αλλαγή ηχείων σε Ε92.

Αν και είχα πει ότι θα το έκανα αρκετά νωρίτερα, διάφορα ζητήματα κάθε φορά (τα περισσότερα οικονομικής φύσεως) με έκαναν να το αναβάλλω. Τελικά την εβδομάδα που μας πέρασε όμως το έκανα πράξη. Το θέμα λοιπόν είναι «αλλαγή εργοστασιακών ηχείων σε Ε92 με aftermarket». Πάμε…

Αμάξι αγορασμένο από 7/2009. Ε92 320. Όχι ότι έχει και ιδιαίτερη σημασία αυτό. Ηχοσύστημα με radio cd business και ηχεία μαμά. Από την πρώτη στιγμή είχα πει ότι θα άλλαζα τα ηχεία για να βελτιώσω όσο μπορώ τον ήχο που από μαμά είναι απλά… υποφερτός. Δεν ήθελα να αλλάξω πηγή προκειμένου να κρατήσω εργοστασιακό look (ίσως μόνο αν βρω σε τιμή ευκαιρίας κανένα cd professional να κάνω την τράμπα). Επίσης δεν ήθελα να βάλω ενισχυτές και subwoofer σε κούτα στο πορτ μπαγκάζ. Δεν θα αναλύσω το γιατί, θα πω μόνο ότι μετά από πολύ χρήμα σε 3 προηγούμενα αυτοκίνητα αποφάσισα ότι δεν αξίζει τόσο πολύ πια… Προσωπική άποψη αυτή. Το μόνο λοιπόν που ήθελα να κάνω είναι να αλλάξω τα μαμά ηχεία με άλλα καλύτερα και να πάρω ότι μπορεί να δώσει μία τέτοια μικρή μόντα.

Πήγα σε μαγαζί γνωστού επαγγελματία, και πάνω από όλα φίλου, όπου αφού είπα τι θέλω και μου είπε και αυτός τι και πως, προχωρήσαμε στην αντικατάσταση. Αναλυτικά λοιπόν έχουμε:

Α) Πόρτες μπροστά. Αλλάχτηκαν τα μαμά 10’’. Στην κολώνα της πόρτας μπήκε twitter (είχα ήδη αγοράσει τα τρυπητά πλαστικά τρίγωνα από την BMW – κόστος νομίζω 25 ευρώ). Έτσι φτιάχτηκε ένα αρκετά καλό διαιρούμενο σύστημα. Ο χώρος που έχει πάντως για το ηχείο είναι πολύ ρηχός και δεν αφήνει πολλά περιθώρια για να βάλεις μεγαλύτερο ηχείο. Μπορεί να μπει δηλαδή και 6,5’’ ηχείο αν κάποιος είναι διατεθειμένος να κόψει και λίγο από την επένδυση της πόρτας για να μεγαλώσει η τρύπα, αν και το βάθος πάλι θα τον περιόριζε. Εγώ όπως είπα ήθελα μαμά εμφάνιση οπότε ούτε έκοψα επένδυση ούτε τίποτα. Βάλαμε ένα ρηχό 10’’ ηχείο στην μαμά θέση βιδωμένο από την πλευρά της επένδυσης (αλλάχτηκαν οι σίτες και είναι η μόνη διαφοροποίηση από το μαμά look), και όλα καλά.

Β) Πόρτες πίσω (ας πούμε έτσι τα πίσω πλαϊνά αφού είναι δίπορτο ). Εδώ στη θέση του μαμά 10’’ μπήκε 10’’ δίδρομο. Θα μπορούσε να μπει και εδώ ξεχωριστό twitter αλλά ι) θα έπρεπε να κοπεί η επένδυση ιι) θα ανέβαζε το συνολικό κόστος και τελικά ιιι) δεν θα προσέφερε και πολλά, αφού η μαμά θέση για το twitter στην πίσω επένδυση είναι αρκετά χαμηλά και, για όσους γνωρίζουν, ένα twitter για να παίξει καλά πρέπει να είναι ψηλά (ιδανικά στο ύψος του αυτιού!). Και εδώ δεν υπάρχει βάθος, και εδώ βιδώθηκε το ηχείο από έξω, και εδώ αλλάχτηκαν οι μαμά σίτες.

Γ) Κατά τη διάρκεια της τοποθέτησης διαπιστώθηκε ότι τελικά κάτω από τα δύο μπροστινά καθίσματα υπάρχει 6,5’’ ηχείο που παίζει το ρόλο subwoofer! Λέω «τελικά» γιατί είχε γίνει κουβέντα παλιότερα στο forum και ήμουν κατηγορηματικός ότι εμένα δεν έχει, παρόλο που άλλοι φίλοι έλεγαν ότι έχουν. Δηλώνω ταπεινά συγνώμη αλλά ούτε φαίνεται (πρέπει να βγει το κάθισμα για να δεις ότι υπάρχει μια σίτα στο δάπεδο και να υποψιαστείς), και το κυριότερο, ούτε ακούγεται (αφού τα μαμά ηχεία γενικώς είναι…). Μάλιστα κάποια στιγμή είχα πάει και σε αντιπροσωπεία – service BMW και ρώτησα και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχουν ηχεία κάτω από τα καθίσματα… Είμαι φάουλ πάντως όπως και να έχει… . Τες πα. Χαράς ευαγγέλια για μένα αφού αλλάζοντας τα ηχεία αυτά θα μπορούσα να κερδίσω και από εκεί κάτι. Έτσι κι έγινε. Για να μπουν τα ηχεία αυτά χρειάζεται να γίνει κάποια ξυλοκατασκευή (ένα απλό πανελάκι δηλαδή) και μετά τα ηχεία μπαίνουν στην μαμά θέση. Γενικά είχε λίγο πατέντα αυτή η τοποθέτηση αλλά είναι κάτω από το κάθισμα και όταν αυτό μπει στη θέση του δεν φαίνεται τίποτα απολύτως.

Συνολικά λοιπόν μπήκαν 8 ηχεία. 2 σε κάθε πόρτα μπροστά (4 σύνολο), 2 στα πίσω πλαϊνά, και 2 κάτω από τα καθίσματα. Κόστος δεν είμαι σε θέση να σας πω ακριβώς, αφού με τον φίλο μου είχαμε και άλλα πάρε δώσε και τα κλείσαμε όλα με αυτή την τοποθέτηση. Στο περίπου όμως που ρώτησα πρέπει να είναι γύρω στα 600 ευρώ όλα κομπλέ (ηχεία, εργασία κ.λ.π.). Η τιμή αυτή είναι για τα ηχεία που έβαλα εγώ βέβαια. Από ότι μου είπε ο φίλος, θα μπορούσα να πάω και πιο χαμηλά, όπως φυσικά θα μπορούσα να πάω και πιο ψηλά …

Το αποτέλεσμα? Από άποψη αισθητικής πρώτα, αφού και αυτό με ενδιέφερε, η αλλαγή είναι πολύ μικρή. Το αμάξι γενικά παραμένει σε εργοστασιακό look και μόνο όσοι έχουν το ίδιο (ή γνωρίζουν αρκετά) θα καταλάβουν διαφορά. Από άποψη ήχου τώρα. Απλά…. άλλο πράγμα!!! Δεν περίμενα ποτέ ότι με το να αλλάξω τα ηχεία και μόνο θα είχα τέτοια διαφορά στην ποιότητα. Έχει γεμίσει όλο το φάσμα, από χαμηλά (μην περιμένετε και τρομερά πράγματα βέβαια με μαμά ενίσχυση και 6,5’’άρια κάτω από τα καθίσματα για sub!), στα μεσαία όπου ο ήχος έγινε μελωδικός και πιστός και στα ψηλά όπου τα twitter… σκοτώνουν! Δεν μπορώ να περιγράψω το πόσο ευχαριστημένος είμαι για το μπάξιμο που έκανα. Με λίγα (σχετικά με άλλες μετατροπές που έκανα στο παρελθόν) χρήματα, πήρα πάρα μα πάρα πολλά. Σε όσους το σκέφτονται θα τους έλεγα να προχωρήσουν ασυζητητί. Προσοχή μόνο στο που θα κάνετε την εγκατάσταση και στα ηχεία που θα βάλετε. Ειδικά για τα ηχεία, μην με ρωτήσετε να σας πω μάρκες και Watt γιατί με αυτά απλά δεν ασχολείσαι, αν σε ενδιαφέρει να κάνεις σοβαρή δουλειά . Μόνος κριτής είναι το αυτί. Εγώ δοκίμασα διάφορα ηχεία σε κάθε θέση (ακούγοντάς τα εννοώ) μέχρι να καταλήξω στο κάθε ένα ξεχωριστά.

Για όσους τους ενδιαφέρει το κάτι παραπάνω, να σας πω ότι από μαμά υπάρχει θέση στο κέντρο του ταμπλό μπροστά για τοποθέτηση ενός κεντρικού ηχείου, ενώ στην εταζέρα πίσω υπάρχει και εκεί υποδοχή για δύο διαιρούμενα ηχεία (θα πρέπει όμως να τρυπηθεί η εταζέρα ή να αγοραστεί μαμά εταζέρα με τα καπάκια κανονικά από BMW με άγνωστο, αλλά υψηλό φαντάζομαι, κόστος). Σε συζήτηση με τον φίλο στο μαγαζί μου είπε ότι τίποτα από τα δύο δεν θα δώσει σημαντική διαφορά. Για την ακρίβεια, ίσως το κεντρικό μπροστά να ωφελούσε, αλλά με τη δουλειά που ήθελε για να μπει… το ξέχασα αμέσως. Αυτό που θα αλλάξει πάρα πολύ τον ήχο και θα τον ανεβάσει αρκετά παραπάνω είναι η τοποθέτηση ενισχυτή και sub με κούτα στο πορτ μπαγκάζ. Μου είπε συγκεκριμένα ότι υπάρχει μικρός τετρακάναλος ενισχυτής που μπαίνει κάτω από την μοκέτα του πορτ μπαγκάζ, στη μαμά θέση που υπάρχει για τοποθέτηση ενισχυτή (σύστημα Pro Logic 7), και σε συνδυασμό με μια μικρή κούτα και sub (να μην χάσουμε και πολύ χώρο), θα μπορούσε να κάνει θαύματα. Το κόστος θα πήγαινε γύρω στα 700 ευρώ με όλα μέσα. Αν και πιστεύω τα λόγια του περί μεταμόρφωσης του αυτοκινήτου, δεν έχω ούτε τα 700 (δημόσιος υπάλληλος με μείον αρκετά ευρώ το χρόνο πλέον ετήσιο εισόδημα ), ούτε και τη διάθεση για όλα αυτά. Είμαι υπερευχαριστημένος με ότι έχει ήδη γίνει, και για τώρα τουλάχιστον μένω σε αυτά. Μελλοντικά βέβαια… ποιος ξέρει τι μπορεί να γίνει…

Ευχαριστώ όσους έφτασαν μέχρι εδώ διαβάζοντας το σεντόνι μου… Θα χαρώ να βοηθήσω, αν μπορώ, όποιον φίλο θέλει να με ρωτήσει κάτι.

Keep baxing!
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-05-10, 12:23
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Φίλε εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...
Επειδή είμαι παντελώς άσχετος, θα ήθελα να καταλάβω (ίσως βλακώδες ερώτημα για τους μυημένους) τι χρησιμεύει το κεντρικό ηχείο στο ταμπλώ (γράφεις ότι υπάρχει θέση για κεντρικό ηχείο...)
Με ενδιαφέρει γιατί έχει και το ταμπλώ του Ε21 θέση για κεντρικό ηχείο (το μόνο που το παρείχε κιόλας στο στάνταρ εξοπλισμό) για...μονοφωνικό τότε ραδιόφωνο...
Σήμερα, έχοντας τοποθετήσει (πιο σύγχρονα και καλύτερα) ηχεια, στις θέσεις που προέβλεπε ο κατασκευαστής (με μια μικρή ατασθαλία : ένα ενεργό sub κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού) και έχοντας αφαιρέσει το παλαιό και κατεστραμμένο πλέον, από το χρόνο, τις ζέστες κλπ "κεντρικό" ηχείο απο το ταμπλώ, έχει μείνει ένας χώρος για ένα μικρό ηχείο (και με κάποια τροποποίηση της βάσης τοποθέτησης, ίσως και λίγο μεγαλύτερο)...

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον κάνω κάτι τον χώρο αυτό...(εννοώ σε ηχείο κλπ)

Πολύ θα με ενδιέφεραν οι ιδέες σου...Και όποιου μπορεί να προτείνει κάτι, φυσικά...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-05-10, 15:57
Το avatar του χρήστη bimmer-corfu
bimmer-corfu Ο χρήστης bimmer-corfu δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 15-11-2004
Μηνύματα: 3.021
bimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to allbimmer-corfu is a name known to all
πόσο σου κόστισαν όλα αυτά?
__________________
Αν δεν μπορείς να πας γρήγορα με 100 ίππους, τότε, δεν θα πας ούτε με 500
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-05-10, 20:02
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από petroscf Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εγώ θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...
Επειδή είμαι παντελώς άσχετος, θα ήθελα να καταλάβω (ίσως βλακώδες ερώτημα για τους μυημένους) τι χρησιμεύει το κεντρικό ηχείο στο ταμπλώ (γράφεις ότι υπάρχει θέση για κεντρικό ηχείο...)
Με ενδιαφέρει γιατί έχει και το ταμπλώ του Ε21 θέση για κεντρικό ηχείο (το μόνο που το παρείχε κιόλας στο στάνταρ εξοπλισμό) για...μονοφωνικό τότε ραδιόφωνο...
Σήμερα, έχοντας τοποθετήσει (πιο σύγχρονα και καλύτερα) ηχεια, στις θέσεις που προέβλεπε ο κατασκευαστής (με μια μικρή ατασθαλία : ένα ενεργό sub κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού) και έχοντας αφαιρέσει το παλαιό και κατεστραμμένο πλέον, από το χρόνο, τις ζέστες κλπ "κεντρικό" ηχείο απο το ταμπλώ, έχει μείνει ένας χώρος για ένα μικρό ηχείο (και με κάποια τροποποίηση της βάσης τοποθέτησης, ίσως και λίγο μεγαλύτερο)...

Έχω σκεφτεί πολλές φορές να τον κάνω κάτι τον χώρο αυτό...(εννοώ σε ηχείο κλπ)

Πολύ θα με ενδιέφεραν οι ιδέες σου...Και όποιου μπορεί να προτείνει κάτι, φυσικά...
Νομίζω ότι στα αυτοκίνητα ειδικά, το κεντρικό ηχείο μπαίνει για να φέρει τη σκηνή πιό μπροστά. Να έχεις την αίσθηση δηλαδή ότι η μουσική έρχεται από μπροστά σου και όχι από το πλάι όπως συμβαίνει σε συμβατικές τοποθετήσεις ηχείων στις πόρτες. Από τη στιγμή που έχεις και υποδοχή και καλωδιώσεις, δεν χάνεις τίποτα να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις να βάλεις ένα ηχείο εκεί για να ακούσεις τη διαφορά. Εμένα το θέμα της καλωδίωσης με απέτρεψε από το να βάλω ηχείο εκεί, μιας και ναι μεν υπ΄ζρχει υποδοχή για 10αράκι ηχείο αλλά δεν υπάρχει καλωδίωση. Για να περαστεί αυτή έπρεπε να λυθεί το ταμπλό. Άντε γεια δηλαδή...
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-05-10, 20:02
Το avatar του χρήστη Andreas_E92_ilsvm41
Andreas_E92_ilsvm41 Ο χρήστης Andreas_E92_ilsvm41 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Μηνύματα: 158
Andreas_E92_ilsvm41 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bimmer-corfu Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσο σου κόστισαν όλα αυτά?
Περί τα 600 ευρώ Πέτρο...
__________________

Ε92 320 και τα μυαλά στο μίξερ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-10, 10:28
Το avatar του χρήστη petroscf
petroscf Ο χρήστης petroscf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-06-2009
Μηνύματα: 619
petroscf will become famous soon enoughpetroscf will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andreas_E92_ilsvm41 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι στα αυτοκίνητα ειδικά, το κεντρικό ηχείο μπαίνει για να φέρει τη σκηνή πιό μπροστά. Να έχεις την αίσθηση δηλαδή ότι η μουσική έρχεται από μπροστά σου και όχι από το πλάι όπως συμβαίνει σε συμβατικές τοποθετήσεις ηχείων στις πόρτες. Από τη στιγμή που έχεις και υποδοχή και καλωδιώσεις, δεν χάνεις τίποτα να πας σε ένα μαγαζί και να δοκιμάσεις να βάλεις ένα ηχείο εκεί για να ακούσεις τη διαφορά. Εμένα το θέμα της καλωδίωσης με απέτρεψε από το να βάλω ηχείο εκεί, μιας και ναι μεν υπ΄ζρχει υποδοχή για 10αράκι ηχείο αλλά δεν υπάρχει καλωδίωση. Για να περαστεί αυτή έπρεπε να λυθεί το ταμπλό. Άντε γεια δηλαδή...
Καλά, παίζει να πρέπει και στο δικό μου να γίνει μεγάλη μετατροπή για να μπορέσω να κάνω κάτι σωστό, γιατι 1) η έτοιμη θέση είναι για οβάλ 6x4" και 2) η καλωδίωση δεν ξέρω σε τικατάσταση θα βρίσκεται μετά απο 34 χρόνια...μάλλον πρέπει να ξαναπεραστεί νέα καλωδίωση...Οπότε καλό είναι να ξέρω τι περίπου αποτέλεσμα να περιμένω ώστε να αποφασίσω αν θα το κάνω ή όχι...Πάντως μια ερώτηση δεν βλάπτει, όπως το λές
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.