Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-05-10, 19:09
swtos19e30 Ο χρήστης swtos19e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-04-2010
Μηνύματα: 20
swtos19e30 is on a distinguished road
Ε30 αλλαγη κινητιρα πιθανη μετατροπη..., διαφορικο, φρενα, αναρτησεις αποριες!!!

Γεια σας... λογο ενος αλλου ποστ το οποιο αφορουσε για ανακατασκεβη του αμαξιου και με την παροτρυνση φιλων του σιτε αποφασισα να αρχισω την διαδικασια... θα ηθελα την γνωμη σας και την βοηθεια σας στο θεμα αρχικα του μοτερ... εχω 316 μ40 αλλα ο κινητιρας αλλαζετε περισσοτερο λογο καταστασης παρα επιδοσεων... εχω βρει κοπλε μετατροπη απο 318ι με 700 μαξιμουμ 800 ευρω... τα 1800ις ξεφευγουν το χιλιαρικο... ακομα και 316 εχω σκεφτει να ξαναβαλω επανω και στη συνεχεια απλα να του ανεβαζα λιγο την αποδοση...(το τελευταιο το εχω σκεφτει λογο οτι ετσι πως παει η βενζινη παιζει να φτασει και τα 2 ευρω) το 1800ις ξερω οτι ρουφαει αρκετα... η διαφορα απο το 1600 με 1800 σε καταναλωση ειναι μεγαλη?? και θα ηθελα να μαθω τι κωδικο κινητιρα προτινετε και τι αν ειναι ασφαλης η μετατροπη να γινει με κινητιρα απο Ε36 και τι καθετε και τι οχι πανω στο δικο μου για να ξερω ακριβως τι θα θελει αλλαγη...μπλοκε διαφορικο ειναι καλο να μπει με αυτα τα κυβικα η δεν ειναι σημαντικο?? και αν ναι τι βημα??? τα φρενα μου ειναι δισκοφρενα μπρος πισω διπλα αεριζομενα(τα μπροστα)... θα θελουν αλλαγη??? επισης σε λιγο καιρο θελω να βαλω αναρτησεις με ενα χαλαρο χαμηλωμα... χωρις να θελω να χασω τοσο και την ανεση... (μου εχουν προτινει BILSTEIN κιτρινα-μπλε με HR ελατηρια αλλα ο κολιτος μου εχει τα ιδια σε ενα Lexus is200 και μου φαινονται αρκετα κουτσουρα... Με ACschnitzer spοrt ή με ΑΡΕΧ ελατηρια θα ειναι καλυτερα?? επισης μου εχουν προτινει απο θεμα αμορτισερ για τα ΚΟΝΙ τα κιτρινα και για τα SACHS Perfomance... Τα ΚΥΒ τι λενε??) και μια τελευταια ερωτηση τι αλλο θα πρεπει να κοιταξω κατα την μετατροπη για αλλαγη...ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη swtos19e30 : 17-05-10 στις 19:20
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-05-10, 19:45
swtos19e30 Ο χρήστης swtos19e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 23-04-2010
Μηνύματα: 20
swtos19e30 is on a distinguished road
(Μπερδεθτηκα: για τα BILSTEIN-HR ηθελα να πω οτι απλα χτυπανε παρα πολυ, και οτι δεν εχει μεγαλη διαδρομη η αναρτηση... δεν ξερω αν ειναι λογο σκληροτητας η αν ειναι πιλυ μαλακο!!! το σιγουρο ειναι πως δεν το νιωθω τοσο καλο για μενα!!!)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-05-10, 20:18
strofimios Ο χρήστης strofimios δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-04-2007
Μηνύματα: 989
strofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura aboutstrofimios has a spectacular aura about
Μπορω να σου πω μονο για την καταναλωση του is.Εγω εχω 36αρι is και ειμαι υπερ ευχαριστημενος με την καταναλωση.Αναλογα τος πως παω βλεπω απο 7-12 lt/100km.Βλεπω και πιο χαμηλη,5+,αλλα μονο σε κατι περιεργες καταστασεις.Απο τα 3 μοτερ που αναφερεις πιστευω οτι το is ειναι το πιο οικονομικο,σε καυσιμο.Υπολογισε οτι εσυ εισαι και καμια 150 κιλα ελαφρυτερος.Εαν βρεις βαλε απο 36 is εχει καποιες διαφορες απο του 30,προς το καλυτερο.
__________________
Υποστροφή έχουμε οταν χτυπάμε στον τοίχο με τη μούρη...
Υπερστροφή έχουμε οταν χτυπαμε στον τοίχο με τον κώλο...
Ισχύς είναι το ποσο γρηγορα θα πέσουμε πάνω στον τοίχο...
Ροπή είναι το πόσο μακριά θα πάρουμε σβάρνα τον τοίχο μαζί μας...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.