Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-07-07, 04:35
Το avatar του χρήστη Rezaf
Rezaf Ο χρήστης Rezaf δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 143
Rezaf is on a distinguished road
Η παλιά super τέλος και τώρα?

Όπως θα βλέπετε η παλιά η super όσο πάει εξαφανίζεται από τα βενζινάδικα.
και αυτά που την έχουνε είναι ποιο ακριβή και από την super αμόλυβδη.

Όταν εξαφανιστεί τελείως τι κάνουμε εμείς που βάζουμε super???
Ξέρει κανεις?

Παρουσιάζονται προβλήματα άμα βάλουμε αμόλυβδη απλή?
Aμα βάλουμε αμόλυβδη super?

Εγώ που έβαλα αμόλυβδη απλή το μονο που πρόσεξα ήτανε ότι μου μειώθηκε η τελική κατά 20-30 χιλιόμετρα.


Οποτε τι κάνουμε?
__________________
http://index.hu/cikkepek/totalcar/ka...18899webff.jpg
Πωλούνται μηχανισμοί για ηλεκτρικά παράθυρα μαζί με τα τζαμια για m40.
η ανταλλάσσονται μονο με τους μηχανισμούς για e30
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-07-07, 13:15
Το avatar του χρήστη kacey
kacey Ο χρήστης kacey δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-07-2004
Μηνύματα: 962
kacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the roughkacey is a jewel in the rough
Eξαρταται απο το μοτερ σου. Ο μολυβδος εινα λιπαντικο υλικο, και επαιζε ρολο στην λιπανση των βαλβιδων κλπ (κυριως στις εδρες των βαλβιδων υπαρχει προβλημα). Αν το μοτερ σου μπορει να καιει και αμολυβδη, τοτε δεν εχεις προβλημα. Πχ ειχα Lada του '83 και μπορουσε να καιει αμολυβδη. Μπορει το δικο σου μοτερ ομως να μην εχει τετοια δυνατητοτα και καποια στιγμη θα το παρεις στο χερι.

ΥΓ Επισης καιγοντας αμολυβδη χωρις καταλυτη παραγεις αρωματικους υδρογονανθρακες (=καρκινογονες ουσιες).
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-07, 13:33
Το avatar του χρήστη M3Convertible
M3Convertible Ο χρήστης M3Convertible δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 1.087
M3Convertible is on a distinguished road
Συμφωνώ με τον kacey.

ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρέπει να κάνουμε καύση αμόλυβδης βενζίνης χωρίς τη χρησιμοποίηση καταλύτη.
Κάνει πολύ μεγάλο κακό στην υγεία όλων μας!!!

Σε πολλά αυτοκίνητα συμβατικής τεχνολογίας υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί η κεφαλή του μοτέρ ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα στη λειτουργία του. Μπορείς να ρωτήσεις το μηχανικό σου ή κάποιο καλό ρεκτιφιέ.
Φυσικά θα πρέπει να βάλεις και καταλύτη μετά.

Σε ορισμένες περιπτώσεις μπορεί να μην συμφέρει όλη αυτή η εργασία λόγο κόστους και η αλλαγή του μοτέρ με όλα τα παρελκόμενα να είναι μονόδρομος.

Σκέψου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-07, 14:15
Το avatar του χρήστη psimos
psimos Ο χρήστης psimos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-08-2004
Μηνύματα: 354
psimos is on a distinguished road
Ακριβως οπως αναφερθηκε!

Εαν δεν ειχε το μαγικο αυτοκολλητο (που ειχαν καποτε σε κατι nissan πισω στο τζαμι ) "καιω και αμολυβδη" σε καποια χιλιομετρα θα την ακουσει το μοτερακι.
Εβαλα και εγω κανα 2 φορες σε ενα starlet του 80 και δεν ειδα και ιδιατερη διαφορα σε αποδοση. Η συνεχης χρηση ομως αμολυβδης θα εκανε ζημια στη ...τσεπη μου (συμφωνα με ειδικους)

Οσον αφορα την υπαρξη καταλυτη εχει συζητηθει παλιοτερα σε καποιο thread εαν ρυπαινει περισσοτερο η χρηση η οχι καταλυτη απο οτι ρυπανει ενα συμβατικο με super βενζινη...
Σιγουρα η χρηση του μονο για καλο ειναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-07, 14:30
Δημήτρης Ο χρήστης Δημήτρης δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2007
Μηνύματα: 312
Δημήτρης is on a distinguished road
Πάντως τα μοτέρ Μ40 καίνε και σούπερ και αμόλυβδη-δεδομένου ότι δεν έχεις καταλύτη, μάλιστα τα τελευταία 3 γεμίσματα χρησιμοποιώ αμόλυβδη απλή 95 οκτανίων και έχω εντυπωσιαστεί καθώς ο κινητήρας δουλεύει πιο ομαλά, είναι πιο ελαστικός. Τώρα για διαφορά στη κατανάλωση δε παρατήρησα. Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-07, 14:34
Christos 330i ///M Ο χρήστης Christos 330i ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 5.426
Christos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the roughChristos 330i ///M is a jewel in the rough
Rezaf . . .

Απο το 1999 εχει βγει η αποφαση οτι καταργειται η απλη super αλλα ακομα δεν την κοβουν . . .

Και ουτε θα την κοψουν φιλε . . .

Σου μιλαω εκ πειρας μιας και το ζω καθημερινα με την δουλεια μου . . .

Αρα μην αγχωνεσαι . . .

Και που σαι αν θες να αλλαξεις μοτερακι στο BAUER βαζε αμολυβδη . . .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-07, 14:44
Το avatar του χρήστη Terry Grant
Terry Grant Ο χρήστης Terry Grant δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2005
Μηνύματα: 366
Terry Grant is on a distinguished road
Εγω παιδια καιω αμολυβδη εδω και δυο χρονια στη γρια μου, 140 χλμ την ημερα κανει και δουλευει ρολοι!
__________________
///M5 Προς ενοικιαση ,για απαγωγες , ξεκαθαρισμα λογαριασμων, μαφιοζικες εκτελεσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-07, 15:11
Το avatar του χρήστη EVANGELOS
EVANGELOS Ο χρήστης EVANGELOS δεν είναι συνδεδεμένος
εγώ είμαι ο Νίκος Κουκος
 
Εγγραφή: 29-09-2005
Μηνύματα: 5.534
EVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud ofEVANGELOS has much to be proud of
Xρησιμοποιέιτε ΑΜΟΛΥΒΔΗ σε αμάξι ΧΩΡΙΣ καταλύτη .... και μετά τη λέμε στα πιτσιρίκια που βγάζουν τους καταλύτες ???? ... εχμμμ οκ δεν είμαι και η Greenpeace ... αλλά ΧΟΝΤΡΟ δεν είναι ???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-07, 15:44
Το avatar του χρήστη s_goudis
s_goudis Ο χρήστης s_goudis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-06-2006
Μηνύματα: 477
s_goudis will become famous soon enough
Παιδια έλεος και στο παρελθόν ειχα ανοίξει ενα σχετικό thread με αποτέλεσμα να "πλακωθούμε΄" εδώ μέσα!
Θέλω να δώσω καποιες πληροφορίες γιατί πιστεύω εχω ασχοληθεί πολύ με το σχετικό θέμα!Πρώτον σημερα ΔΕΝ κυκλοφορεί super βενζίνη! Αν πάτε σε κάποιο πρατήριο θα δείτε ότι η βενζίνη ονομάζεται LRP. Απλά συνιθήζεται να ονομάζεται super LRP για λόγους marketing!
Δεύτερον η LRP που κυκλοφορεί σήμερα παρασκευάζεται ως εξής εχει ως βάση την αμόλυβδη βενζίνη στην οποία προσθέτουν κάποια χημικά συστατικά που ως σκοπό έχουν την λίπανση των εδράνων βάσης των βαλβιδων εισαγωγής και εξαγωγής.
Τελος ειναι πιο φιλικο για το περιβάλλον να καίει ένα αυτοκίνητο αμόλυβδη βενζίνη χωρίς καταλύτη παρά βενζίνη με μόλυβδο χωρίς καταλύτη.
__________________

___________________________________________

Όταν ασχολούνται οι άλλοι μαζί σου θετικά ή αρνητικά σημαίνει ότι αξίζεις.....
.....να αρχίσεις να ανησυχείς όταν οι άλλοι πάψουν να το κάνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-07, 15:49
Το avatar του χρήστη yiannis2002
yiannis2002 Ο χρήστης yiannis2002 δεν είναι συνδεδεμένος
I love scrap
 
Εγγραφή: 30-08-2006
Μηνύματα: 3.202
yiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really niceyiannis2002 is just really nice
To αποτέλεσμα θα είναι να ξαναπλακωθούμε, μιάς και θα αρχίσουμε να επαναλαμβάνουμε όλοι τα ίδια. Ας ψάξει λίγο ο φίλος να βρεί το αντίστοιχο Thread ή ας δώσει κάποιος το link.
__________________
Παντελονίδειος Racing Team

Δεν μετριέται με άλογα η τρέλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.