Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-10-11, 21:42
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο εμενα.

Φιλε grigoris E46 αν και ο dimitrisΕ34 απαντησε σχεδον σε ολα τα ερωτηματα σου και σου εδωσε την σωστη κατεύθυνση, οφειλω να σου πω και εγω τις αποψεις μου.

Αρχικα ειχα και εγω ενα Ε30 το οποιο επαιζε καλύτερα απο το Ε36 που εχω τωρα. (το οποιο Ε36 παιζει σε επιπεδο διαγωνισμού ΕΜΜΑ HQ). Το θεωρώ πιο εύκολο και δινει λιγότερους συντονισμούς και τριξίματα. Πισω δεν ειχα μεγάφωνα καθως με ενδιαφέρει η στερεοφωνική εικονα.

Παμε στις ερωτησεις σου.
1. Πισω μπορεις να τοποθετήσεις 2 οβαλ 6''Χ 9''. Για να μπουν πρεπει αγορασεις 2 αποστάτες του εμπορίου η να φτιαξεις εσυ 2 ξύλινους αμα πιάνει το χέρι σου. Τους βιδώνεις επανω στην εταζερα και το μεγαφωνο σηκωνεται πιο ψηλα ωστε να μην βρίσκει. Σωστο ειναι ο αποστάτης να μην έχει κενά με το μεγάφωνο η την εταζερα για να μην διαφεύγει ο διακινούμενος αέρας.

Το αποτέλεσμα θα μοιάζει κάπως έτσι.



Uploaded with ImageShack.us


2. Ναι παιρνει 13αρι η αλλιως 5,25''. Το βαθος δεν το θυμαμαι αλλα για να εισαι σιγουρος βγαλε εναν kick panel με το μεγαφωνο και μετρα το. Μην βασιζεσαι σε οτι θυμαται στο περιπου ο καθενας, καθως μετα την αγορα του μεγαφωνου ισως βρεθεις προ εκληξεως..

Πολλοι εχουν βαλει και 16cm κοβοντας το πλαστικο πανελ και βιδωνοντας το μεγαφωνο εκει πανω εξωτερικα. Εκτος απο το αισθητικο κομματι που αν και δεν πολυ φαινεται για εμενα δεν αξιζει καθως ο χωρος εκει ειναι πολυ μικρος και ο διακινουμενος αερας πολυ λιγος για οτι απαιτει ενα 16 αρι. Το ηχητικο αποτελεμα δεν ειναι σωστό καθως το 16 υπολειτουργεί και ξεφευγει απο τις σχεδιαστικες του προδιαγραφες. Αρα Ψηφιζω ενα καλο και βαρβατο 13 αρι.

3. Αν πας σε 13 αρι προτεινω ανεπιφυλακτα να πας πας σε διαιρουνο και οχι σε ομοαξονικο. Η Focal στις entry level σειρες δεν ειναι καλη. Δεν στην συστηνω. Μονο εαν πας σε Polyglass VR η K2P. Παλι για τα γουστα μου ειναι πολυ σκληρα. Μονο τα K2P μου αρεσουν καπως καλυτερα.

4. Απο πηγη δεν προκειται να σε παροτρύνω πολυ καθως παιζει ρολο και η προτίμηση του καθενος στις χροιές. Δεν θα μπω στην διαδικασία να αποδείξω πια ειναι καλυτερη. Για εμενα στο αυτι μου ταιριαζει η χροια των pionner. (πολυ καλη αναλυση, σωστο δεσιμο χαμηλου με το υπολοιπο φασμα σε επιπεδο EQ και οχι να εντυπωσιάσει. Αριστα φιλτρα). Απο εκει και περα μπορεις να επιλεξεις οτι θες. Απλα προσεξε να εχει οπωσδήποτε 3 set RCA Pre Out (καλο θα ηταν να ειναι απο 5V και ανω). Ενα σωστο EQ με 8 με 10 περιοχες. Και να εχει ενσωματωμένο crossover High pass, low pass. (αυτα τα εχει και ο ενισχυτής αλλα καλο ειναι να παιζεις απο μπροστα.). Βεβαια για να πετυχεις σωστο imaging στο Ε30 πρεπει η πηγη να εχει χρονικη διωρθωση (time alighnment). Καθως το mid με το tweeter θα εχουν αχανη αποσταση και το matching θα ειναι πολυ δυσκολο εως ακατορθωτο. Ειναι πολυ ακριβο χαρακτηριστικο. Η JVC εχει πηγες πολυ οικονομικες με πολλα ποιοτικά χαρακτηριστικα. Αμα βρεις βεβαια κανα P88RS μεταχειρισμενο θα ειναι πολυ καλη περιπτωση.

Για εμενα το κλειδι της επιτυχιας σου ειναι να βρεις ενα καλο βαρβατο mid που να παραγει αρκετο και ποιοτικο spl. Διαιρουμενο, με το tweeter στο κολονακι στο υψος των αυτιων σου .Με 13 mid απαραιτητο και ενα sub οχι μεγαλυτερο απο 12'' προτιμοτερο κλειστου τυπου ωστε να μην π
ιανει πολυ χωρο αλλα και για εχεις Hi-Fi αποτελεσματα. Ολα αυτα θα πρεπει να οδηγηθουν απο ενισχυτη ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ καθως με τα ρευματα του ενισχυτη της πηγης το αποτελεσμα δεν θα ειναι ουτε καν μετριο. Ο ενισχυτης σου θα μπορουσε να ειναι 4 καναλος με 2 καναλια για το εμπρος σετ και τα αλλα 2 γεφυρα για το sub. Στην περιπτωση ενεργης οδηγησης θες 5 η 6 καναλια. Για πισω μεγαφωνα προσθετεις αλλα 2 καναλια.

Εαν θες να καταλαβεις λιγα περισσοτερα απο το θεωρητικό σταδιο μπορεις να διαβασεις ενα παλιο μου ποστ εδω.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ED%F4%E1+audio
κοιτα για πηγή είπα να κινηθώ μέχρι τα 200 ευρώ γιατι αυτές τις εποχές δε μπορώ παραπάνω είναι το όριο μου. απο εκεί και πέρα είπα να κινηθώ όπως ανεφερα πιο πάνω στην alpine 9880R. βεβαια έχει 2v εξόδους δυστυχώς.. το λέω γιατι με ενδιαφέρει και λίγο το παρουσιαστικό κομμάτι και θέλω πορτοκαλί φωτισμο.. απο εκεί και πέρα αν έχει κατι υπόψιν σου που αξίζει καλυτερα απο την alpine και παρέχει και 4v εξόδους σε ακούω.. απο εκεί και πέρα έλεγα για αρχή να παίξω με ενα ζευγάρι 5.25 ιντσών διαιρούμενο και αργότερα θα σκεφτόμουν εναν ενισχυτή και ίσως ενα sub 10αρι για να συμπληρώνω τα χαμηλά. τωρα όσον αφορά τα ηχεία ακούω τις γνώμες σου για το τι θα μπορούσα να επιλέξω σε λογικά πλαίσια παντα μιας και είπα να διαθέσω περίπου στα 130 ευρώ όπως πχ έχουν τα focal 130a1..

ξέρω δεν είναι ιδιαίτερο bugdet αλλά αν είχα λεφτά οκ focal utopia... αλλά δεν...

τωρα για πίσω ηχεία δεν τρελένομαι να βάλω απαραίτητα. όπως είπα και στον Dimitri s_E34 καλό θα θεωρούσα ενα συστηματάκι με μια σωστή πηγούλα σαν αυτή που σκέφτομαι ή μια σαν αυτή που θα προτείνεις στο budget μου (και αφου είσαι γνώστης δικαιολογόντας τηn υπεροχή αυτής που θα προτείνεις :-) ), ενα ζευγάρι 5.25 μπροστά και ένα μικρό υπογούφερ πάντα για αρμονική συμπλήρωση του ακουστικού φάσματος μαζί με έναν ενισχυτή της τάξης του magnat που είπε ο Dimitris_E34 που μου φάνηκε αρκετα καλός για αυτά που προσφέρει σε σχέση με την τιμή του.. και οχι για να τρίζω τα πεζοδρόμια..

τωρα για ηχεία πίσω αργότερα βλέπουμε.
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 31-10-11, 01:14
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Ενα καλο setup με HQ χαρακτηρα:

1 Μεγαφωνα Rainbow SLC 230.25 NG 180 ευρω.
Εδω τα specs http://195.243.203.21/rainbow/techni...221112&lan=ENG
2. Ενισχυτης ESX 4120 239 ευρω
3. Πηγη Pionner DEH-9300SD 190 ευρω. (εχει ασπρο φωτισμο ο οποιος μπορει να μετατραπει σε πορτοκαλι με πατεντα),
4. Προτιμησε 12 αρι σε κλειστου τυπου κουτι Peerless RESOLUTION R 12 η RAINBOW 12'' HAMMER στα 170 ευρω.

Με αυτα θα παζεις πολυ καλα. Βασικο να γινει σωστη ρύθμιση.

Τωρα για οικονομικοτερες λυσεις μπορεις να πας σε μεγαφωνα οπως τα Concord C5 95 ευρω. Στα λεφτα του οτι καλυτερο εχω ακουσει. Αλλα τον τσαμπουκα των rainbow και τις Hi-Fi χροιες τους δεν τα εχουν. Η πλοιοψηφια που τους τα εχω βαλει παντως ειναι παραπανω απο ευχαριστημενοι.

Αμα δεν θες πατεντες με την πηγη και οπωσδήποτε πορτοκαλι μπορεις να πας και στην JVC KD-R901 η οποια αλλαζει 30 χρωματα, φανταζομαι και πορτοκαλι. στα 200 ευρω Δεν την εχω δοκιμασει αλλα απο χαρακτηριστικα τα παει παραπανω απο καλα.

Απο την αλλη και με το Alpine που διαλεξες δεν εχω καποια σοβαρη ενσταση. Τα 2,5 v δεν αποτελουν προβλημα εφοσον εχει 3 σετ και το καθενα παει εκει που πρεπει χωρις διακλαδωτηρες. Θελει λιγο το gain ψηλοτερα και ισως εχουμε λιγο hiss noise παραπανω.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 31-10-11 στις 01:17
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 31-10-11, 07:11
Το avatar του χρήστη LEO328
LEO328 Ο χρήστης LEO328 δεν είναι συνδεδεμένος
bmw motorsport e36 maniac
 
Εγγραφή: 14-03-2011
Μηνύματα: 2.316
LEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the roughLEO328 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
LEO328 δεν σε εχω ξεχασει αλλα τρεχω πολυ. Ισως αυτη την εβδομάδα να τα καταφέρω. Θα στειλω μυν να σου πω.
με την ησυχια σου μαριε!πρωτα οι δουλειες και μετα τα μπαξιματα.οταν εισαι ηρεμος στειλε μυνημα να κατεβω για καφεδακι να το φτιαξουμε μπαμ-μπαμ......(sorry για το offtopic....).
__________________

its not what can you say,its what you can proove.(training day film-denzel washighton).
e36 till death!

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...ewpost&t=32556
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 31-10-11, 15:02
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Αν θέλεις πίσω οβάλ..... Κοίτα μια πατέντα που έκανα σε Ε36 και απο πάνω δεν φαινόταν τίποτα


__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 31-10-11, 15:04
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
+1 και εγώ έτσι τα'χω!!!


(o.τι λιγο φαινεται απο τη φωτο τελος παντων χαχα)

__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 RULES!! : 31-10-11 στις 15:08
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-10-11, 15:07
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
19mm MDF φίλε μου! All time classic κόλπο και γλυτώνεις τα αδιάκριτα μάτια! Ούτε λαμαρίνες να κόβεις ούτε τίποτα!
__________________
Και οι γριές έχουν ψυχή.... Ε34 518i ///M40
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-10-11, 15:13
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
19mm MDF φίλε μου! All time classic κόλπο και γλυτώνεις τα αδιάκριτα μάτια! Ούτε λαμαρίνες να κόβεις ούτε τίποτα!
Ετσι! Σ'ενα μαγαζι που παιρνω διαφορα ψιλολογια για το αμαξι κατα καιρους ειχε πλαστικες βασεις, οι οποιες απο τη μια μερια ειχαν υποδοχη για να παρουν το οβαλ, και απο την αλλη ειχαν υποδοχη που εμπαινε στην εταζερα απο κατω (ειχε τρυπες απο μαμα) και ολα κομπλέ! Αν δεν τις ειχε (ηταν και φθηνες), MDF all the way!

Οπως ειπες και εσυ, ουτε λαμαρινες κοψιμο, ουτε τιποτα!!!!
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-10-11, 20:10
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα καλο setup με HQ χαρακτηρα:

1 Μεγαφωνα Rainbow SLC 230.25 NG 180 ευρω.
Εδω τα specs http://195.243.203.21/rainbow/techni...221112&lan=ENG
2. Ενισχυτης ESX 4120 239 ευρω
3. Πηγη Pionner DEH-9300SD 190 ευρω. (εχει ασπρο φωτισμο ο οποιος μπορει να μετατραπει σε πορτοκαλι με πατεντα),
4. Προτιμησε 12 αρι σε κλειστου τυπου κουτι Peerless RESOLUTION R 12 η RAINBOW 12'' HAMMER στα 170 ευρω.

Με αυτα θα παζεις πολυ καλα. Βασικο να γινει σωστη ρύθμιση.

Τωρα για οικονομικοτερες λυσεις μπορεις να πας σε μεγαφωνα οπως τα Concord C5 95 ευρω. Στα λεφτα του οτι καλυτερο εχω ακουσει. Αλλα τον τσαμπουκα των rainbow και τις Hi-Fi χροιες τους δεν τα εχουν. Η πλοιοψηφια που τους τα εχω βαλει παντως ειναι παραπανω απο ευχαριστημενοι.

Αμα δεν θες πατεντες με την πηγη και οπωσδήποτε πορτοκαλι μπορεις να πας και στην JVC KD-R901 η οποια αλλαζει 30 χρωματα, φανταζομαι και πορτοκαλι. στα 200 ευρω Δεν την εχω δοκιμασει αλλα απο χαρακτηριστικα τα παει παραπανω απο καλα.

Απο την αλλη και με το Alpine που διαλεξες δεν εχω καποια σοβαρη ενσταση. Τα 2,5 v δεν αποτελουν προβλημα εφοσον εχει 3 σετ και το καθενα παει εκει που πρεπει χωρις διακλαδωτηρες. Θελει λιγο το gain ψηλοτερα και ισως εχουμε λιγο hiss noise παραπανω.
ναι την είχα δει την pionner.. κοιτα εφόσον είναι όλο λευκό μπορώ να ζήσω. απο οσο βλέπω έχει και 4βολτες εξόδους. πάντως γενικά επειδή το κατέχεις το θέμα θα μπορούσες να μου κάνεις μια σύγκριση μεταξη της pionner και της alpine? που κερδίζω και που χάνω σε θέματα ήχου? επίσης τα ηχεια τα rainbow για αρχή θα μπορούσαν να παίξουν χωρις ενισχυτή? γιατί στα αρχικά μου σχέδια για αγορα είνα μια πηγή και ενα ζευγάρι ηχεία.. μονομιας δεν διαθέτω ολα τα λεφτα
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 01-11-11, 00:08
Το avatar του χρήστη graphe36
graphe36 Ο χρήστης graphe36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-09-2008
Μηνύματα: 371
graphe36 will become famous soon enoughgraphe36 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από grigoris_E46 Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι την είχα δει την pionner.. κοιτα εφόσον είναι όλο λευκό μπορώ να ζήσω. απο οσο βλέπω έχει και 4βολτες εξόδους. πάντως γενικά επειδή το κατέχεις το θέμα θα μπορούσες να μου κάνεις μια σύγκριση μεταξη της pionner και της alpine? που κερδίζω και που χάνω σε θέματα ήχου? επίσης τα ηχεια τα rainbow για αρχή θα μπορούσαν να παίξουν χωρις ενισχυτή? γιατί στα αρχικά μου σχέδια για αγορα είνα μια πηγή και ενα ζευγάρι ηχεία.. μονομιας δεν διαθέτω ολα τα λεφτα
H Pionner εχει στα υπέρ της οτι δέχεται και SD καρτες, εχει 4V εξόδους προενισχυσης και έχει και EQ 5 περιοχών ενω η Alpine δεν εχει καθόλου Οταν εχουμε EQ μπορουμε να βελτιωσουμε πολυ καλυτερα το ηχητικο αποτελεσμα. 5 περιοχες ειναι λιγες βεβαια αλλα απο το τιποτα..

Στα υπέρ της Alpine είναι οτι έχει bluetooth δέκτη για το κινητό σου τηλέφωνο.

Και οι 2 έχουν υποτυπώδες ηλεκτρονικό crossover, USB επαφη, 3 εξοδους και παιζουν τα παντα. Ειναι πολυ καλα μηχανηματα και τα 2. Οποιο και να παρεις θα ειναι πολυ καλη βαση για ενα ποιοτικο Hi-Fi. Απλα ο ηχος και οι χροιες των Pionner μου καθεται καλυτερα στο αυτι.

Για εμενα ειναι βασικο σε τετοια αυτοκινητα με τοσο κακες θεσεις στα μεγαφωνα να υπαρχει και το time alighnment το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια στο να γεφυρωνει το χασμα Mid - Tweeter που ειναι τεραστιο. Παμε αλλου ομως σε Budget..

Ναι τα Rainbow θα μπορουν να παιξουν με την πηγη απλα θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με το Volume της καθως μπορει να αντεχουν υψηλα φορτια αλλα ο ενισχυτης της πηγης δεν ειναι για πολλα και ''στεγνωνει'' ευκολα απο ρευματα με τετοια μεγαφωνα. Αυτο ειναι πολυ επικίνδυνο και θα μπορουσε να τα καταστρεψει ευκολα. Μπορεις να παιζεις δυνατα απλα να ελεγχεις ποτε θα παραμορφωνουν.

Υπ οψην η παραμορφωση που θα ακους δεν θα ειναι επειδη τα μεγαφωνα ηρθαν στα ορια τους αλλα αντιθετως ο ενισχυτης της πηγης. Μολις μπει ενισχυτης σωστος τα μεγαφωνα θα μπορουν να παιζουν πολυ δυνατοτοτερα χωρις ιχνος παραμορφωσης.

Μια οποιαδηποτε πηγη με ''και καλα'' 4Χ50W εννοει ισχυ max και οχι RMS. μαλιστα τις μετρανε στα 14,4V σε μεγαλο ποσοστο παραμορφωσης. Για την ιστορια καποτε ειχα παρακολουθησει μετρησεις με oscilator και ειδαμε πραγματικη ισχυ RMS 4 Χ 12W RMS.

Παντως χωρις sub με 13 αρι μην περιμενεις θαυματα. Ουτε χαμηλο καλο βγαζουν. Ουτε πολυ ισχυ οταν ειναι φορτομενα με αυτο. Μπαινει ενα sub, τα απαλλάσσεις απο μπασα απο το crossover και ετσι αντεχουν να δωσουν κατι παραπανω σε ενταση. Συνδυαστικά με το υπογουφερ θα εχεις και ποιοτητα και ενταση.
__________________
BMW E36 318i
(Ηλεκτρονικός) Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema. Professional Audio

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 01-11-11 στις 00:16
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 01-11-11, 00:19
Το avatar του χρήστη grigoris_E46
grigoris_E46 Ο χρήστης grigoris_E46 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 18-03-2005
Μηνύματα: 37
grigoris_E46 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
H Pionner εχει στα υπέρ της οτι δέχεται και SD καρτες, εχει 4V εξόδους προενισχυσης και έχει και EQ 5 περιοχών ενω η Alpine δεν εχει καθόλου Οταν εχουμε EQ μπορουμε να βελτιωσουμε πολυ καλυτερα το ηχητικο αποτελεσμα. 5 περιοχες ειναι λιγες βεβαια αλλα απο το τιποτα..

Στα υπέρ της Alpine είναι οτι έχει bluetooth δέκτη για το κινητό σου τηλέφωνο.

Και οι 2 έχουν υποτυπώδες ηλεκτρονικό crossover, USB επαφη, 3 εξοδους και παιζουν τα παντα. Ειναι πολυ καλα μηχανηματα και τα 2. Οποιο και να παρεις θα ειναι πολυ καλη βαση για ενα ποιοτικο Hi-Fi. Απλα ο ηχος και οι χροιες των Pionner μου καθεται καλυτερα στο αυτι.

Για εμενα ειναι βασικο σε τετοια αυτοκινητα με τοσο κακες θεσεις στα μεγαφωνα να υπαρχει και το time alighnment το οποιο κανει πολυ καλη δουλεια στο να γεφυρωνει το χασμα Mid - Tweeter που ειναι τεραστιο. Παμε αλλου ομως σε Budget..

Ναι τα Rainbow θα μπορουν να παιξουν με την πηγη απλα θα πρεπει να εισαι προσεκτικος με το Volume της καθως μπορει να αντεχουν υψηλα φορτια αλλα ο ενισχυτης της πηγης δεν ειναι για πολλα και ''στεγνωνει'' ευκολα απο ρευματα με τετοια μεγαφωνα. Αυτο ειναι πολυ επικίνδυνο και θα μπορουσε να τα καταστρεψει ευκολα. Μπορεις να παιζεις δυνατα απλα να ελεγχεις ποτε θα παραμορφωνουν.

Υπ οψην η παραμορφωση που θα ακους δεν θα ειναι επειδη τα μεγαφωνα ηρθαν στα ορια τους αλλα αντιθετως ο ενισχυτης της πηγης. Μολις μπει ενισχυτης σωστος τα μεγαφωνα θα μπορουν να παιζουν πολυ δυνατοτοτερα χωρις ιχνος παραμορφωσης.

Μια οποιαδηποτε πηγη με ''και καλα'' 4Χ50W εννοει ισχυ max και οχι RMS. μαλιστα τις μετρανε στα 14,4V σε μεγαλο ποσοστο παραμορφωσης. Για την ιστορια καποτε ειχα παρακολουθησει μετρησεις με oscilator και ειδαμε πραγματικη ισχυ RMS 4 Χ 12W RMS.
ναι πριν λιγο χαζευα τις δυο πηγες και οπως λενε και στο χωριο μου το "value for money" το κερδιζει μαλλον η pionner. αυτο με το bluetooth προσωπικα το θεωρω αδιαφορο "τζιτζιλι μιτζιλι"

να θωρησω το time alighnment παει σε διπλασιο budget ε?

μάλλον προς τα εκεί θα κινηθώ (pionner). βεβαια ανεβαίνει το budget λιγο στα ηχεία (rainbow) αλλά είμαι σιγουρος οτι τα βάζεις πάνω απο τα focal 130 a1 που λέγαμε...

θα δείξει.. σε συντομο χρονικό διαστημα ελπίζω να κάνω τα ψώνια μου επιτέλους μπας και ακούσω λιγο ηχο επιτέλους..
__________________
Ο γιατρός μου είπε να πίνω ένα ποτό την ημέρα... Και το βράδυ όσα προλαβαίνω...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.