Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-03-09, 08:12
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Ε30 drift project!!!

ειχα την ευκαιρια και αγορασα απο το τοπικο τελονειο ενα Ε30 325e σε υπερβολικα καλη τιμη!!! Για αρκετο καιρο καθοταν στην αυλη του σπιτιου μου και το κοιταζα και ολο ελεγα οτι θα το φτιαξω και θα ζευγαριζω τις πιστες με αυτο κτλ κτλ... προ μερικες μερες λοιπον πηγα μια βολτα στη τοπικη πιστα οπου γινοταν πανικος απο αυτοκινητα και κοσμο (πιο πολυ και απο τις μερες αγωνων...) και επηρεαστηκα τοσο πολυ απο το θεαμα που αποφασισα να βαλω μπροστα το Ε30...

Υ.Γ. να σημειωθει παρακαλω οτι το αμαξι θα μπορουσα να το εστελνα απο συνεργειο σε συνεργειο και να βγει τελειο... αλλα για οικονομικους λογους και κυριως για λογους προσωπικης απολαυσης θα ηθελα να το φτιαξω μοναχος μου και οτι κανω... γνωσεις δεν εχω πολλες ουτε εμπειριες αλλα ελπιζω οτι εδω μεσα υπαρχουν πολλοι που θα με στηριξουν και θα μου δωσουν την συμβουλη τους οταν τη χρειαστω...!!!

παραπεμπω λοιπον μερικες φωτο απο το Ε30 325e...


Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg 16032009080.jpg (280,2 KB, 15 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg 16032009081.jpg (275,0 KB, 11 εμφανίσεις)
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-03-09, 08:15
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough


Αυτο ειναι το αμαξακι μου.... και εχω κολλησει τωρα για τη χρηση... να το κανω καθαρα για αγωνες (αδειο μεσα με roll κτλ) η να το κανω και βολτισιο.... ιδου η απορια μου!!!
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-03-09, 09:01
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
Καλημερα φιλε μου...Καταρχην με γεια το 30αρι..Πως και ειναι αμερικανικη εκδοση;Βολτισιο πως θα το κανεις αφου θελει τελωνειο κανονικα και δεν αξιζει να το περασεις..;εχει πολλα εξτρα καλουδια μεσα;διακρινω το μεγαλο obc...Ο κινητηρας δουλευει;προχωραει το αμαξι;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-03-09, 09:10
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Ωραία επιλογή.

Το σκαρί κοίτα αν είναι καθαρό.

Σημεία προσοχής :

1)Εμπρός θόλοι (στο ύψος λίγο πάνω από το πόδι του οδηγού)
2)Πίσω μέρος στην πινακίδα
3)δες στις πίσω θήκες του πορτ μπαγκάζ αριστερά - δεξιά, και το χώρο της ρεζέρβας, εκεί πρέπει να έχει κάτι τρυπούλες για να φεύγει το νερό, τα μέρη αυτά είναι συνήθως ευαίσθητα στη σκουριά
4)οι μαρσπιέδες κάτω από την πίσσα επίσης
5)αν αλλάξεις ανάρτηση φρόντισε να αλλαχτούν και τα top mounts

Τι μοτέρ θα βάλεις έχεις σκεφτεί;

Εύκολη λύση είναι η μετατροπή του <<e>> μοτέρ που έχεις τώρα σε <<i>>, θα χρειαστείς πιστόνια από το << i >> καθώς και την κεφαλή του.

Αλλιώς μπαίνει κουτί ο Μ30Β35 από Ε32 735 (όχι σαν του φίλου ianni, για το εξακύλινδρο λέω).

Επίσης για να δεις αν όντως το σκαρί είναι καλό, πάρε μια μεζούρα και βάλτη στο κέντρο του εμπρός top mount και μέτρα την απόσταση μέχρι το κέντρο του απέναντι top mount, πρέπει να είναι ΝΤΑΝ ένα μέτρο.

Επίσης πριν βγεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ βόλτα καλό είναι να κάνεις μια αλλαγή στα υγρά φρένων.

Καλή αρχή και ξεκίνα από τα εύκολα, δλδ ξήλωμα του εσωτερικού και ένα ΚΑΛΟ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό πλυσιμο.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-03-09, 09:50
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα φιλε μου...Καταρχην με γεια το 30αρι..Πως και ειναι αμερικανικη εκδοση;Βολτισιο πως θα το κανεις αφου θελει τελωνειο κανονικα και δεν αξιζει να το περασεις..;εχει πολλα εξτρα καλουδια μεσα;διακρινω το μεγαλο obc...Ο κινητηρας δουλευει;προχωραει το αμαξι;
χαχαχα φιλε μου... στην ελλαδα ζουμε ολα γινονται....
ειναι φουλ εξτρα εχει ηλεκτρικη οροφη, cruise control, obc αλλα δεν τα εχω δοκιμασει ακομα....
δεν επερνε τοσο καιρο μπροστα λογω της απολυας ρευματος στην αντλια της βενζινης...
οποτε συνεχιζουμε....
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη E36 M POWER : 21-03-09 στις 09:52
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-03-09, 10:02
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Επαναλαμβανω πως δεν εχω ξανασχοληθει με κατι τετοιο οποτε φανταστητε ποσο δυσκολο ειναι μεχρι να καταλαβεις πως γινετε η καθε διαδικασια και ποσες απολυες υπαρχουν...
Δευτερα λοιπον και ξεκιναω με την ευκολη διαδικασια του λυσιματος απο μπροστα...
ετσι λοιπον απο ετσι:

γινετε ετσι:

__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-09, 10:28
Το avatar του χρήστη Mike_gr
Mike_gr Ο χρήστης Mike_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-05-2008
Μηνύματα: 500
Mike_gr is on a distinguished road
κατι αλλο....τωρα διεκρινα οτι εχεις κομμενο αριθμο πλαισιου..για ποιο λογο να το κανουν αυτο οι μ@λ@κες;χαλασαν το αμαξι...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-09, 10:46
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Τριτη μεσημερι μολις που σχολαω και καθομαι και συνεχιζω με το λυσιμο του πισω μερους...
λυνοντας το ειχα προβλημα με τα πισω φαναρια!!! Ο προηγουμενος που το ειχε του ειχε κολλησει τα πισω φαναρια με μια μαυρη κολλα που μου εφαγε τα κομματια και 2 ωρες για να βγαλω τα πισω φαναρια...



συνεχιζοντας το λυσιμο ανακαλυψα κατω απο τη ρεζερβα (ναι ειχε και απο αυτη!!!) ενα κομματι απο γυψο (μαλλον)... αυτο το εβαλαν σαν αντιβαρο?

__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-09, 10:48
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mike_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
κατι αλλο....τωρα διεκρινα οτι εχεις κομμενο αριθμο πλαισιου..για ποιο λογο να το κανουν αυτο οι μ@λ@κες;χαλασαν το αμαξι...
καταλαβες γιατι σου λεω πως ζουμε στην Ελλαδα.....
__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-09, 10:52
Το avatar του χρήστη E36 M POWER
E36 M POWER Ο χρήστης E36 M POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-09-2007
Μηνύματα: 1.044
E36 M POWER will become famous soon enoughE36 M POWER will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία επιλογή.

Το σκαρί κοίτα αν είναι καθαρό.

Σημεία προσοχής :

1)Εμπρός θόλοι (στο ύψος λίγο πάνω από το πόδι του οδηγού)
2)Πίσω μέρος στην πινακίδα
3)δες στις πίσω θήκες του πορτ μπαγκάζ αριστερά - δεξιά, και το χώρο της ρεζέρβας, εκεί πρέπει να έχει κάτι τρυπούλες για να φεύγει το νερό, τα μέρη αυτά είναι συνήθως ευαίσθητα στη σκουριά
4)οι μαρσπιέδες κάτω από την πίσσα επίσης
5)αν αλλάξεις ανάρτηση φρόντισε να αλλαχτούν και τα top mounts

Τι μοτέρ θα βάλεις έχεις σκεφτεί;

Εύκολη λύση είναι η μετατροπή του <<e>> μοτέρ που έχεις τώρα σε <<i>>, θα χρειαστείς πιστόνια από το << i >> καθώς και την κεφαλή του.

Αλλιώς μπαίνει κουτί ο Μ30Β35 από Ε32 735 (όχι σαν του φίλου ianni, για το εξακύλινδρο λέω).

Επίσης για να δεις αν όντως το σκαρί είναι καλό, πάρε μια μεζούρα και βάλτη στο κέντρο του εμπρός top mount και μέτρα την απόσταση μέχρι το κέντρο του απέναντι top mount, πρέπει να είναι ΝΤΑΝ ένα μέτρο.

Επίσης πριν βγεις ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ βόλτα καλό είναι να κάνεις μια αλλαγή στα υγρά φρένων.

Καλή αρχή και ξεκίνα από τα εύκολα, δλδ ξήλωμα του εσωτερικού και ένα ΚΑΛΟ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλό πλυσιμο.
για ριξε μια ματια εδω να μου πεις την γνωμη σου....

__________________

Heaven above you...
Heaven beneath you...
///M POWER
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.