Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικά Θέματα BMW > Projects

Projects Εδώ γράφουμε με λεπτομέριες αξιόλογες μετατροπές κάθε είδους (μηχανικές, ηλεκτρονικές, ηλεκτρικές, ηχητικές κ.α) που έχουμε κάνει στα αυτοκίνητά μας, περιγράφουμε τη διαδικασία και τα κόστη. Ιδανικά βάζουμε και φωτογραφίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-01-10, 21:33
Το avatar του χρήστη ymeletis
ymeletis Ο χρήστης ymeletis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-01-2010
Μηνύματα: 11
ymeletis is on a distinguished road
BMW 3.16 e30 m40(Before starting project)

Γεια χαρά σε όλους παίδες και πάλι.Οδηγάω ένα e92 3.20i και θα το δώσω μάλλον στο πατέρα μου και θα πάρω το παραπάνω αμάξι.Επειδή είμαι καινούργιος στο χώρο των βελτιώσεων και επειδή δεν υπάρχουν και μπόλικα λεφτά για σπατάλη, η άποψη σας θα μου ήταν πάρα πολύ ευπρόσδεκτη.Το αμάξι προς το παρόν είναι μαμά 3.16i e30 m40 χρώματος κόκκινου και μηχανικής κατάστασης άψογης!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-01-10, 21:51
Το avatar του χρήστη Κωνσταντίνος
Κωνσταντίνος Ο χρήστης Κωνσταντίνος δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Μηνύματα: 900
Κωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of lightΚωνσταντίνος is a glorious beacon of light
Καλησπέρα ymeletis και καλως ήρθες.
Αν μη τι άλλο δείχνει άνθρωπο με μεράκι αλλά και guts να απαρνηθεί ένα ολοκαίνουργιο αυτοκίνητο που........φτιάχνει μέχρι και καφέ, για να ασχοληθεί με τον.....προπάππου του, το Ε30.
Καλή επιτυχία στο project σου. Εκτός απο πολλούς υποστηρικτές (δεν είμαι ανάμεσα τους) της πρόθεσης σου, εδώ μέσα θα βρεις απαντήσεις σε οτιδήποτε χρειαστείς.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-01-10, 21:54
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
γεια σου φιλε...

μπραβο για το μερακι σου...

πριν σου δωθει καποια συμβουλη, καλο θα ηταν να μας πεις για ποια χρηση θα ηθελες το αμαξι σου, οπως και αν η βελτιωση θα ειναι μηχανικη εμφανησιακη κτλ.
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-10, 22:17
Το avatar του χρήστη ymeletis
ymeletis Ο χρήστης ymeletis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-01-2010
Μηνύματα: 11
ymeletis is on a distinguished road
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Θέλω βελτίωση μηχανική και εμφανησιακή...Αλλά δεν κατέχω και πάρα πολλά απο μηχανικά ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-10, 23:03
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ymeletis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.Θέλω βελτίωση μηχανική και εμφανησιακή...Αλλά δεν κατέχω και πάρα πολλά απο μηχανικά ...
Καλώς μας ήρθες.


Μηχανικά μπορείς να κάνεις πολλά, αλλά δεν συμφέρει σε καμία περίπτωση. Ένα μικρό κατεβατό έχει στο γκαράζ μου, αλλά εμένα δεν μου στοίχιζαν τίποτα. Το μόνο που μπορείς να κάνεις σχετικά αξιόπιστα αν θέλεις δύναμη είναι να αλλάξεις μοτέρ με μεγαλύτερο.

Εμφανισιακά δεν μπορώ να σου πω τι να κάνεις γιατί είναι πράγμα καθαρά υποκειμενικό. Κοίτα εδώ στα γκαράζ αυτών που έχουν Ε30, πάρε ιδεές, πες μερικές που σου άρεσαν για να ξεκινήσουμε από κάποια βάση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-10, 23:18
Το avatar του χρήστη ymeletis
ymeletis Ο χρήστης ymeletis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-01-2010
Μηνύματα: 11
ymeletis is on a distinguished road
Μια m-power μπορώ να βάλω απάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-10, 23:23
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Αν θες να είσαι νόμιμος (δλδ μετατροπή και δήλωμα) το πιο σωστό είναι ένα IS μοτέρ είτε από Ε30 είτε από Ε36 (μ42 πάντα, το Μ44 είναι μανικομάνικο για να μπει).

Εννοείται θα μπούν τα αντίστοιχα φρένα και αναρτήσεις.

Αν πας σε εξακύλινδρο θα πας σε Μ20Β25 με τα 170.

Όλα αυτά σε mainstream λύσεις γιατί από τις υπόλοιπες το κατεβατό δεν έχει τελειωμό.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-10, 23:31
Το avatar του χρήστη ymeletis
ymeletis Ο χρήστης ymeletis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 28-01-2010
Μηνύματα: 11
ymeletis is on a distinguished road
Στάσου , αν βάλω το mpower 2000 δεν είμαι νόμιμος;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-10, 23:39
Το avatar του χρήστη Kostas Christ
Kostas Christ Ο χρήστης Kostas Christ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2005
Μηνύματα: 1.140
Kostas Christ has a spectacular aura aboutKostas Christ has a spectacular aura about
μιλας για το μοτερ απο το ιταλικο Μ3.

Αν το βρεις, που ειναι παρα πολυ δυσκολο, τοτε αν το δηλωσεις θα ειναι νομιμο.

οποιοδηποτε μοτερ που εχει φορεθει στο ε30 αν δηλωθει ειναι νομιμο

το προβλημα ειναι οτι αν το μοτερ ειναι απο 2000 κυβικα και το δηλωσεις τοτε θα ειναι παρα πολλα τα τελη.

γι αυτο σου προτειναν τα παιδια μοτερ μεχρι 1900 κυβικα
__________________
A Rhttp://www.gallery.super3.gr/public_html/yabbfiles/Smilies/bulldog.gifI S
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 29-01-10, 00:32
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ymeletis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια m-power μπορώ να βάλω απάνω;
Της Παναγιάς τα μάτια μπορείς να βάλεις πάνω. Και V12 μοτέρ 5500κε μπαίνει. Το πρόβλημα είναι ότι το S14 2.0 που λες (του "Ιταλικού Μ3" που είπαν και τα παιδιά) είναι απίστευτα δυσεύρετο, πολύ ακριβό, φονιάς στην συντήρηση και πρακτικά αδύνατον να επισκευαστεί αν πάθει το παραμικρό. Το θέμα δεν είναι τι μπορείς να βάλεις, στο Ε30 ειδικά μπαίνουν τα πάντα (κυριολεκτικά), το θέμα είναι τι σε συμφέρει να βάλεις. Αν έχεις σκοπό να πας σε μεγάλα κυβικά, έναν Μ20 2.5 που μπαίνει πανεύκολα ή ένα Μ50 2.5 που έχει πατέντες για να μπει αλλά θα το σηκώνει όρθιο το αυτοκίνητο. Αν πας για εώς 1.9 που είναι και το πιο λογικό, ένα Μ42 1.8 είναι η καλύτερη επιλογή. Το Μ44 1.9 μπαίνει σχετικά εύκολα πάλι, αλλά κοστίζει πολύ παραπάνω.

Για μένα (γνώμη μου) πέτα πρώτα πάνω άκρα-φρένα και αντιστρεπτικές από ένα 325 για να πατάει το αυτοκίνητο κάτω πρώτα και να σταματάει όπου θες εσύ και όχι άμα θέλει ο Θεός, και το μοτέρ έπεται.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 29-01-10 στις 00:35
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.