Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 20-11-09, 09:32
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostis47 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε τα τακάκια όταν τα αλλάξεις πρέπει να αλλάξεις και ένα καλώδιο για να σβήσει η ένδειξη στο καντράν αλλιώς δεν σβήνει. Το συγκεκριμένο ανταλλακτικό βρίσκεται στον αριστερό εμπρός τροχό και στον πίσω τροχό δε θυμάμαι σε ποιον. Αυτά σε e46 coupe. 25€ το είχα πληρώσει.
κοίτα το link παρακάτω:
http://bmwfans.info/parts/catalog/E4...ke_pad_sensor/
αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-11-09, 09:44
Nick_E60_GR Ο χρήστης Nick_E60_GR δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-11-2007
Μηνύματα: 1.522
Nick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the roughNick_E60_GR is a jewel in the rough
Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-11-09, 10:11
Το avatar του χρήστη stef
stef Ο χρήστης stef δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-05-2004
Μηνύματα: 3.953
stef is just really nicestef is just really nicestef is just really nicestef is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_E60_GR Εμφάνιση μηνυμάτων
Νάσο, κι αυτοί τι θα κάνουν? κλέφτες θα γίνουν? Πληρώνουν υπαλλήλους. Δεν είναι μόνο η τοποθέτηση, είναι και το σετάρισμα. Αν ξέρεις και μπορείς να τα κάνεις μόνος σου γλυτώνεις 20 ευρώ, είναι απλό.

0000000000000000000000000000

Συμφωνώ και επαυξάνω!!!!
__________________
BMW-SHEER DRIVING PLEASURE

Καλοκαιρινές διακοπές για πάααντα...!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-11-09, 10:18
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Δεν είπα να γίνουν κλέφτες,προς θεού!απλά να μην κλέβουν (τόσο) εμένα! ακόμα και με αυτή την αναπόφευκτη επίσκεψη τελικά φθηνότερα μου ήρθε...ήθελαν 155€ για τακάκια/εργασία και μου στοίχισε 95€ (55€ τα τακάκια και 40 ο αισθητήρας με την εργασία...) ε,στο σύνολο γλίτωσα 60€ όσο να κάνεις είναι "σεβαστό ποσό" ακόμα...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-11-09, 13:01
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
...μετά από σχεδόν 55000+ κμ ήρθε η ώρα για αλλαγή στα πίσω τακάκια...ο κομπιούτερας αναφέρει πως απομένουν γύρω στα 500κμ για τα πίσω και καμιά 6000 για μπρος...η τιμή ανά άξονα πάει στα 150€ στο Σπανό και σκέφτομαι τη κλασική μέθοδο: αγοράζω τακάκια και τα αλλάζω μόνος μου...βρήκα τα ίδια με της μαμάς (Ferodo) στα περίπου 55€/άξονα...με το μηδενισμό τι γίνεται;μπαίνω στο κρυφό μενού και το κάνω ή έχει κάποιο άλλο κόλπο;
εννοείται πως θα μπουν φωτό από την αλλαγή σε στυλ "φωτορομάντζου" για όσουν θέλουν να κάνουν το ίδιο!
Νασο νομιζω πως η εταιρια βαζει μαμα Textar και οχι Ferodo, αυτο βεβαια το λεω με μια επιφυλαξη γιατι απο παρτιδα σε παρτιδα αυτοκινητων, μπορει να αλλαζει και ο προμηθευτης για φρενα πχ.
Στον δικο μου ασσο σιγουρα ειχε Textar, και αυτα συνεχιζω και βαζω αν και μου τη δινει στα νευρα η μαυριλα που βγαζουν!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-11-09, 13:15
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτό το καλώδιο είναι ο αισθητήρας φθοράς και το αντικαθιστάς με κάθε αλλαγή τακακιών...βρίσκεται στον πίσω δεξιό τροχό και κόστισε μαζί με την τοποθέτηση (γιατί δεν μου το έδιναν στο χέρι ) 40,7€ ...την επόμενη φορά θα το παραγγείλω απ'έξω και δε θα με ξαναδούν για μια απλή συντήρηση...72€ την εργατώρα χρεώνει ο Σπανός και χρέωσε 20€ για μια δουλειά που δεν κάνεις πάνω από 5 λεπτά...
Και πολυ καλα θα κανεις να μην ξαναπας γιατι εχει παραγινει το κακο τους με τις χρεωσεις!Λοιπον, επειδη εχω αλλαξει κι εγω πισω τακακια προσφατα, εκτος εξουσιοδοτημενου βεβαια, και ειχα και ενα προβλημα με το καλωδιο που λες, βλ. ποστ μου: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...t=19422&page=2
... Πηρα νεο καλωδιο απο φρενά εξω μολις 20€ και μαλιστα της εταιριας ΑΤΕ, που προμηθευει την BMW. Οποτε μπορουμε ολοι να καταλαβουμε για ποσο κοροιδα πελατες μας θεωρουν...
Αυτο με το καλωδιο παντως στη σειρα 1, για αλλες σειρες δεν ξερω, εχω μια επιφυλαξη αν θα πρεπει να αλλαζεται με καθε αλλαγη στα τακακια και τα εμπρος και τα πισω.
Εφ οσον το BC υπολογιζει τη φθορα των φρενων και μας ενημερωνει εγκαιρα να παμε να τ αλλαξουμε, αυτα τα καλωδια ειναι η τελευταια προειδοποιηση πως το τακακι εχει φτασει στο τελος της ζωης του και πως εχουμε να κανουμε λιγα χιλιομετρα μεχρι το κοντινοτερο συνεργειο και με συνεση στο φρενο για να παμε γι αλλαγη.
Μου εχει τυχει λογω αργιων να βρω κλειστα τα συνεργεια και νομιζα πως ειχα λιγο ακομη τακακι στα μπροστινα, με ειχε ειδοποιησει το BC, και σε καποια φαση αναψε κοκκινη ενδειξη των φρενων που δεν εσβηνε!
Οταν ανοιξαν τα συνεργεια και πηγα να τ αλλαξω μου ειπαν πως θελει και το καλωδιο αλλαγη γιατι λογω φθορας των φρενων αυτο 'πατησε' πανω στο δισκο, ενεργοποιησε την επαφη για την κοκκινη ενδειξη οποτε παει αχρηστο.
Αν τωρα αλλαζουμε τα τακακια πριν ενεργοποιηθει αυτη η ενδειξη τοτε δε νομιζω πως θελει καθε φορα αλλαγη αυτο το καλωδιο... Τι λετε κι εσεις;..
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-11-09, 14:36
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Textar-Ferodo και εργατώρες...

(Γιάννη απαντώ σε ένα πόστ για να μη διπλοποστάρω)

Ναι,τα Textar είναι η μαμά τοποθέτηση,και απο μαυρίλα άστα να παν...από απόδοση δεν είχα παράπονο...
Τώρα τα Ferodo (που τα έχω σε μεγαλύτερη υπόληψη)πιστεύω να είναι τουλάχιστον ισάξια αν όχι κλάσεις ανώτερα...
όσο για τον αισθητήρα,αυτό το πραγματάκι έχει τόσο πάχος όσο το τακάκι,έτσι όσο φθείρεται το τακάκι φθείρεται κι αυτό...με λίγα λόγια σε κάθε αλλαγή πάει πακέτο με τα τακάκια...
εντιτ:
και ναι φίλε δε θα με ξαναδεί τουλάχιστον για τα "ψιλά" καλό,χρυσό το σέρβις του,άψογοι σε φέρσιμο και καθαριότητα,εγγυημένη δουλειά,αλλά έλεος μεγάλο "μαγαζί" είναι,και μερικά πράγματα είναι πολύ φτηνά και εύκολα για να τα υπερχρεώνεις με εργατικά...είπαμε,να βγάζεις από εργασία π.χ.φανοποιίας,κάνα δίσκο/πλατώ αντικατάσταση μοτέρ σαζμάν κλπ "χοντρά",αλλά το να χρεώνεις 20€ μια αλλαγή καλωδίου ή ακόμα χειρότερα 40€ αντικατάσταση φίλτρου καμπίνας ε,ακόμα και τον πιο πάμπλουτο τον κάνουν να νιώθει κορόιδο...μη πω τίποτα βαρύτερο...
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nassosbmw1 : 20-11-09 στις 14:44
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-09-10, 20:56
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σημερα αλλαξα τα πισω τακακια, μπηκαν τα Ferodo FDB1806, αλλαχτηκε και το καλωδιο-αισθητηρας φθορας (Ferodo FWI268).
Επισης βγηκαν και τα εμπρος τακακια που εχουν 'ψωμι' ακομα και τριφτηκαν οι ακρες τους γιατι εκαναν πολυ θορυβο και εγινε φυσημα με αερα και στις 4 δαγκανες και δισκους για να φυγει η σκονη και η βρωμια πριν δεθουν ολα.
Χρεωση 80€ σε συνεργειο φρενων.

Στην επομενη αλλαγη εμπρος θα πρεπει να αλλαχτουν και οι δισκοι γιατι εχουν κανει δοντι και ειναι αρκετα φαγωμενοι. Γι αυτο και κανουν και αρκετο θορυβο τα εμπρος φρενα, σφυριγμα και 'βαβουρα' ειδικα οταν ειναι ζεστα.
Εκτιμηση κοστους για νεες δισκοπλακες (Ate), τακακια (Lukas) και καλωδιο-αισθητηρα φθορας με εργατικα και ΦΠΑ 220€.
Μου φαινεται καλη τιμη αλλα για τους δισκους Ate δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα και εχω διαβασει αρκετες αναφορες για παραπονα για κραδασμους.Θα ρωτησω και στο συνεργειο που το παω για σερβις να δω τι τιμη θα μου πουν κι εκει, οπως επισης θα ρωτησω ποσο θα μου κοστισει να τα παρω τα ανταλλακτικα απο μεγαλο εισαγωγεα και να τα βαλω στο συνεργειο φρενων που πηγα σημερα.
Πιο πολυ, ειδικα στα μπροστα φρενα θα ηθελα να ειχα μονο οτι βαζει το εργοστασιο γιατι ειχα μεινει πολυ ευχαριστημενος απ'τα 'μαμα' φρενα. Τελος με τα φρενα δεν κανω τσιγκουνιες αλλα κοιταω και να μη με κλεβουν.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-09-10, 23:14
kmilioris Ο χρήστης kmilioris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-02-2010
Μηνύματα: 47
kmilioris is on a distinguished road
Επειδή κοιτάω κ εγώ για αλλαγή σε δίσκου κ τακάκια (ναι κάναμε μ@@@@ κ τους ανάψαμε με 10000χιλ) έχω καταλήξει στο να πάρω δίσκου EBC Ultimax (Είναι χαρακωτοί ) & EBC Green τακάκια, κόστος μαζί με τα μεταφορικά 250€ (θα τα περάσω μόνος μου).
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-09-10, 23:26
Το avatar του χρήστη Driver M
Driver M Ο χρήστης Driver M δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 19-04-2009
Μηνύματα: 1.423
Driver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to allDriver M is a name known to all
Απ'ό,τι γνωρίζω,αν αλλάξουμε τακάκια πριν βγει η ένδειξη ότι θέλουν αλλαγή (ακόμα και 100 μέτρα πριν που λέει ο λόγος), μπορούμε να κρατήσουμε τον ίδιο αισθητήρα φρένων.

Μόνο αν βγάλει ένδειξη ότι τα τακάκια θέλουν αλλαγή πρέπει αναγκαστικά να πάρουμε καινούριο αισθητήρα.

Δεν παίρνω κι όρκο βέβαια, οπότε αν κάποιος γνωρίζει σίγουρα ας πει.
__________________
the more people agree with me
the more I think i'm wrong
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.