Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-11, 13:10
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ is on a distinguished road
κοντο διαφορικο

καλησπερα παιδεσ πηρα ενα ε30 και φωραει μοτερ απο ε36 2.5 βανος το προβλημα που εχω ειναι οτι το αμαξι ειναι πολυ κοντο παει 160 χιλιομ σπαστο πως μπορω να ξεχωρισω τα διαφορικα για να βρω λιγο ποιο μακρυ βημα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-11, 13:50
Το avatar του χρήστη NAKATA-E30
NAKATA-E30 Ο χρήστης NAKATA-E30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Μηνύματα: 287
NAKATA-E30 is on a distinguished road
πανω στο διαφορικο (κατω ακριβως απο το καβουκι) στην αριστερη πλευρα εχει ενα λεπτο σιδερακι 5 ποντους (λεπτο σαν χαρτι)που γραφει εναν κωδικο.σε αυτο των κωδικο θα βρεις εναν δεκαδικο αριθμο πχ 3,25.αυτο ειναι το βημα σου.οσο πιο μεγαλος αριθμος τοσο πιο κοντο διαφορικο τοσο πιο λιγα χλμ ανα στροφες.εσυ λογικα θα φορας κατι σε 4,45 οπως φοραγα και εγω παλιοτερα.τετοια διαφορικα να ξερεις προερχονατι συνηθως μονο απο αυτοματα αμαξια.
__________________
ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ:
ΘΕΛΩ ΝΑ ΓΙΝΩ V8
(ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΓΙΝΩ Μ5)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-11, 13:59
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ is on a distinguished road
ευχαριστω θα το κοιταξω να δω τι ειναι μηπως εχεισ κατι στο μυαλο σου να μου προτεινεις εγω το αμαξι το εχω ποιο πολυ για drift απλα θελω να το πηγαιινω και καμια βολτα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-11, 16:02
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Αν φορας σασμαν απο Ε30(που λογικα ετσι ειναι) τοτε το καλυτερο διαφορικο για ντριφτ ειναι το 4.10ακομη και το 4.27.Εργοστασιακα τα 325 Ε30 με τα 174hp φοραγανε 3.91 και η αντιστοιχια του με σασμαν Ε36 ειναι το 3.15.Τα Ε36 ειχαν κοντυτερες σχεσεις και μακρυτερα διαφορικα.Κι εγω υποψιαζομαι οτι φορας διαφορικο απο αυτοματο(4.44) αλλα και παλι με το ''μαμισιο'' σασμαν των Ε30 θα'χες περιπου 210χλμ τελικη.Οποτε για να σπαει στα 160χλμ ισως φορας σασμαν απο Ε36 μαζι με το μοτερ του και διαφορικο Ε30 4.44......Μαθε τι σασμαν και τι διαφορικο φορας να δουμε τι παιζει...
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-11, 16:59
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ is on a distinguished road
το σασμαν ειναι σιγουρα απο Ε36 το διαφορικο πρεπει να δω........
εγω απλα θελω να βρω ενα διαφορικο να πηγαινει το αμαξι 200-210 το πολυ δεν χρειαζομαι παραπανω και αν βγαινει κανενα απο αυτα με καποιο ποσοστο μπλοκε για να μην το κολησω κι αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-11, 17:04
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Τι κιβώτιο έχεις φίλε??
Και το διαφορικό, απο τι μοντέλο/κυβικά είναι??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-11, 17:09
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ is on a distinguished road
το σασμαν ειναι το μαμα απο το 2.5 το μοτερ τωρα το διαφορικο δεν ξερω ακριβος απο τι ειναι πρεπει να το κοιταξω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-11, 17:23
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Ρίξε μια ματια,
να βάλουμε τα δεδομένα σε ένα εξελάκι και να δούμε ποιός λόγος διαφορικου σου ταιριάζει.
Πού έχει κοφτη το μοτέρ σου??
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-01-11, 01:20
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
το σασμαν ειναι σιγουρα απο Ε36 το διαφορικο πρεπει να δω........
εγω απλα θελω να βρω ενα διαφορικο να πηγαινει το αμαξι 200-210 το πολυ δεν χρειαζομαι παραπανω και αν βγαινει κανενα απο αυτα με καποιο ποσοστο μπλοκε για να μην το κολησω κι αυτο
Οποτε ισχυει αυτο που ειπα,εχεις σασμαν απο Ε36(κοντο σε σχεση με τ'αντιστοιχα των Ε30) και φορας διαφορικο 4.44(40:9) ή 4.45(49:11).Οποιοδηποτε διαφορικο με βημα πανω απο 3.91 θα'ναι πολυυυυυ κοντο γι'αυτο το σασμαν.(μ'αυτο το σασμαν εγω φοραω 3.46 κι εχω τελικη 220 max).Επειδη ομως το διαφορικο σου νομιζω οτι ειναι διαφορετικο απ'των Ε36 σαν καβουκι(αν και τα 2 τα δινει σαν Typ188mm),ψαχνεις μπλοκε ειτε με βημα 3.64-3.73(190-195χλμ τελικη) ειτε κατι μακρυτερο.....
Αλλα μπορεις να παρεις μονο το γκρουπακι μπλοκε και ν'αγορασεις το κορωνοπηνιο της αρεσκειας σου που ομως να ταιριαζει στο καβουκι σου.Το ''μαμισιο'' 325 Ε30 εχει 3.91 βημα(κοντο για σενα) και 3.64(δεν ειναι καθολου κακο,περιπου 205-210 τελικη).Σε μακρυτερο βημα πας σε 3.23(απο 323Ε30) και σε 3.25(απο Μ3Ε30)....Σε περιπτωση που μπαινει το διαφορικο των Ε36 βρες ενα 3.15 και βαλε κορωνοπηνιο απο 520Ε34(3.46) οπως εκανα εγω.
Ελπιζω να βρεις ακρη.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-11, 15:00
Το avatar του χρήστη ΔΗΜΗΤΡΗΣ
ΔΗΜΗΤΡΗΣ Ο χρήστης ΔΗΜΗΤΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 19-11-2008
Μηνύματα: 28
ΔΗΜΗΤΡΗΣ is on a distinguished road
απ οτι βλεπω θελει ψαξιμο η υποθεση αλλα πρεπει να γινει η αλλαγη
ο μηχανικος μου μου προτινει για καλητερη λυση να βρουμε ενα απο(Ε30 Μ3) απλα μου εξιγησε οτι και το κοστος θα ειναι μεγαλητερο απ οτι καποιο αλλο διαφορικο.
εσεις τι λετε καλητερα να τον ακουσω η να ψαχτω να βρω το βημα που ερχεται ποιο κοντα σε αυτο που εχω στο μυαλο μου και με αυτα που βλεπω το ποιο κοντινο σε αυτο που θελω ειναι το 3.64...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.