Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 16-05-12, 09:43
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
γιατί για κόντρες το έχεις
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 16-05-12, 09:57
Το avatar του χρήστη bmw e46 316
bmw e46 316 Ο χρήστης bmw e46 316 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Μηνύματα: 19
bmw e46 316 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ziaba Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατί για κόντρες το έχεις
δεν το εχω για κοντρες αλλα ηδη τα 115 αλογα που εχει ειναι λιγα και φοβαμαι αν πεσουν και αλλο οι επιδοσεις οτι μεσα σε πολη θα ζοριζεται.(να πω οτι φοραω 16'' ζαντες αν εχει σημασια)
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 16-05-12, 10:35
Το avatar του χρήστη ziaba
ziaba Ο χρήστης ziaba δεν είναι συνδεδεμένος
ɹƃ˙ʇɹodsɹoʇoɯ-ʍɯq˙ʍʍʍ
 
Εγγραφή: 27-04-2010
Μηνύματα: 1.348
ziaba will become famous soon enoughziaba will become famous soon enough
όχι δε θα ζοριζεται έτσι κ αλλιώς το μοτέρ σου βγάζει χαμηλά τ ροπή δε φορας τ f20c
__________________
B M W - M o t o r s p o r t . g r

__________________

عشق دریفت
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 16-05-12, 12:17
Το avatar του χρήστη bmw e46 316
bmw e46 316 Ο χρήστης bmw e46 316 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 13-05-2012
Μηνύματα: 19
bmw e46 316 is on a distinguished road
το μονο που θελει ειναι αλλο διαφορικο?ή χρειαζεται και αλλον αξονα κ.τ.λ και ποσο περιπου κοστολογειτε αυτη η μετατροπη?
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 09-10-15, 10:36
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε θα σου ανοίξουν το σασμάν αγόρι μου.
Απλά θα σου κρεμάσουν την εξάτμιση, και μετά θα κατεβάσουν το κιβώτιο.
Το πρόβλημα (ΤΟΥΣ) είναι, ότι το πλατώ σου είναι κουρδισμένο μαζί με το δίσκο,
και δεν ξέρουν να το ξανακουρδίσουν.
Οπότε, αν βγάλουν δίσκο πλατώ για έλεγχο, θα ξεκουρδιστεί και δεν έχουν
την ικανότητα να μπορέσουν να τα ξαναφορέσουν πάνω στο αυτοκίνητο..
Και πρέπει να χρεωθείς νέο σέτ.. Κατάλαβες??
Σου πετάνε λοιπόν την καραμέλα για το βολάν, σου λένε οτι δεν έχεις πρόβλημα,
απο το χοροπήδα χοροπήδα ο δίσκος σου και το πλατώ θα τα "παίξουν" σε 20.000 χλμ,
(ενώ χαλαρά βγάζουν πάνω απο 200.000 τα συγκεκριμένα), θα ζήσεις και 20.000 χλμ με
το όχημα να ξεκινάει σαν κατσίκι, και μετά απο τα 500 που θα πληρώσεις άδικα
ολα τα προβλήματα θα λυθούν δια μαγείας.. Ούτε τόρνους θα χρειαστείς, ούτε τίποτα..
Υ.Γ. πολλές φορές, απο τα απότομα ξεκινήματα, μπορεί, ενώ έχεις υλικό τριβής επάνω στο
δίσκο, να έχεις την συμπεριφορά που αναφέρεις, εάν έχουν σπάσει τα ελατήρια του δίσκου..
Αντιμετωπίζω τώρα τελευταία το ίδιο πρόβλημα. Πρώτη εκκίνηση της ημέρας, τρέμουλο κατά την εκκίνηση με 1η κατά το άφημα συμπλέκτη. Μερικές φορές κάνει το ίδιο και με την όπισθεν σε ανηφόρα π.χ. Έχω παρατηρήσει όμως πως αν δώσω λίγο παραπάνω γκάζι δεν το κάνει. Έχω την αίσθηση όμως πως έτσι πατινάρω κατά την εκκίνηση το αυτοκίνητο παραπάνω από ότι πρέπει και είναι κρίμα...
Ξέρετε μήπως κάποιο συνεργείο στην Αθήνα (κατά προτίμηση εξειδικευμένο, άντε βαριά εξουσιοδοτημένο) όπου μπορεί να γίνει έλεγχος του βολάν (γιατί μου έχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά τώρα...), χωρίς να μου πουν "άστο έτσι και όταν είναι να αλλάξουμε δίσκο πλατώ το ξανακοιτάμε";
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 09-10-15, 11:38
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Steel_Fighting Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιμετωπίζω τώρα τελευταία το ίδιο πρόβλημα. Πρώτη εκκίνηση της ημέρας, τρέμουλο κατά την εκκίνηση με 1η κατά το άφημα συμπλέκτη. Μερικές φορές κάνει το ίδιο και με την όπισθεν σε ανηφόρα π.χ. Έχω παρατηρήσει όμως πως αν δώσω λίγο παραπάνω γκάζι δεν το κάνει. Έχω την αίσθηση όμως πως έτσι πατινάρω κατά την εκκίνηση το αυτοκίνητο παραπάνω από ότι πρέπει και είναι κρίμα...
Ξέρετε μήπως κάποιο συνεργείο στην Αθήνα (κατά προτίμηση εξειδικευμένο, άντε βαριά εξουσιοδοτημένο) όπου μπορεί να γίνει έλεγχος του βολάν (γιατί μου έχουν μπει ψύλλοι στα αυτιά τώρα...), χωρίς να μου πουν "άστο έτσι και όταν είναι να αλλάξουμε δίσκο πλατώ το ξανακοιτάμε";
Για αρχή πρέπει να ξέρουμε πότε έκανες αλλαγή τα υγρά φρένων σου και αν αλλάχτηκαν σωστά με εκκένωση απο το κυλινδράκι του συμπλέκτη.
Μετά την κατάσταση απο τα κυλινδράκια του συμπλέκτη.
Μετά πηγαίνουμε στα ελατήρια του δίσκου και αλλαγή δίσκου / πλατό / ρουλεμάν..
Αφήστε τα βολάν κατα μέρους..
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 09-10-15, 12:03
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
τετοια προβληματα και χωρις πατινάρισμα συνήθως ειναι το ρουλεμαν που εχει παραδοσει πνευμα. Μενει απο λιπανση και την παταει, ενα προστινοκηνητο που ειχα ειχε τετοιο προβλημα, δεν πατηνερνε αλλα εκανε θορυβο τριξημο και σκροτσαρισμα μεχρι μια μερα που εβγαλε και καπνους. Πηρα δισκο πλατο ρουλεμαν κατεβασαμε τα παλια και το ρουλεμαν ηταν αχρηστω επικαλημενο με πλαστικο που ειχε αρπαξη και αυτο. Το προβλημα ειναι οτι το ρουλεμαν εκει που ειναι στερητε απο λιπανση και χαλαει. Ποτε ποτε μου ερχετε ακομα και χωρις να εχω προβλημα σε αμαξη να ανοιξω καμια τρυπα στην λεκανη να περασω την μυτη στου σπρεει εκει μεσα να σημαδεψω το ρουλεμαν να λαδωσει το αντερακι του με σπρει γρασο αλυσηδας μηχανης η κανενα γραφητουχο αν υπαρχει σε σπρεει.

και το ν42 που εχω τωρα ποτε ποτε στην εκινησει κανει ενα βουητο χωρις σκροτσαρισμα χωρις πατιναρισμα οποτε ρουλεμαν ειναι.
Αλλα να αλλαξεις ρουλεμαν χωρις δισκο πλατο ειναι λιγο ρισκο σε περιπτωση που χρειαστουμε στα επομενα 50-60 χιλιαδες χιλιομετρα δισκο μπηκαμε μεσα γιατι τα ανεβα κατεβα εργατικα ειναι καμποσα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 09-10-15, 12:12
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από rapid_fast Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αρχή πρέπει να ξέρουμε πότε έκανες αλλαγή τα υγρά φρένων σου και αν αλλάχτηκαν σωστά με εκκένωση απο το κυλινδράκι του συμπλέκτη.
Μετά την κατάσταση απο τα κυλινδράκια του συμπλέκτη.
Μετά πηγαίνουμε στα ελατήρια του δίσκου και αλλαγή δίσκου / πλατό / ρουλεμάν..
Αφήστε τα βολάν κατα μέρους..
Θα πρέπει να κοιτάξω το ιστορικό του σέρβις με τα τιμολόγια και τις περιγραφές, για να σου πω αν και πότε έχει γίνει τέτοια αλλαγή. Μιλάω για τα υγρά φρένων πρωτίστως γιατί για κυλινδράκια συμπλέκτη->ελατήρια δίσκου->αλλαγή δίσκου/πλατό/ρουλεμάν (κάπου εδώ παίζει και το δίχαλο αν δεν απατώμαι, απ' όσα διάβασα παραπάνω), είμαι κατά 99% για τα 2 πρώτα σκέλη (θα βεβαιωθώ 100% όταν δω το ιστορικό) και 100% σίγουρος για το τελευταίο σκέλος, πως δεν έχει γίνει πότε και τίποτα επί αυτών.
Το αμάξι έχει 8 χιλ. χλμ. και κάτι ψιλά στα δικά μου χέρια ως δεύτερος ιδιοκτήτης, αυτή τη στιγμή είμαι στα 151 χιλ. χλμ (πραγματικά). Δεν κάνω ταρζανιές, το DSC είναι μόνιμα on (αν και μου έχουν πει ότι σε ζόρικες ανηφοριές, είτε με 1 είτε με όπισθεν, καλό θα ήταν να το βγάζω για να μην επιβαρύνω το δίσκο με έξτρα πατινάρισμα... ισχύει κάτι τέτοιο παρεπιπτόντως; ).
Το πρόβλημα παρουσιάστηκε όταν επέστρεψα από διακοπές σε νησί όπου το αμάξι έφαγε αρκετό (και πολύ κακό σε κάποια σημεία) χωματόδρομο και ανηφοριές-κατηφοριές, όπου αν και περνούσα με πολλή προσοχή, ε, όσο να' ναι, μια κάποια ταλαιπωρία την υπέστη.
Απλά, μου την έχει δώσει στα νεύρα αυτό το τρέμουλο. Άσε που φοβάμαι μήπως κόψει και κάποια βάση μηχανής καμιά ώρα. Υπερβολικός μάλλον είμαι...
Α, και εννοείται πως έχω το γνωστό γκουπ, ουκ ολίγες φορές, κατά το κούμπωμα της πρώτης. Βέβαια, αυτό το έχω από τις πρώτες μέρες που πήρα το αμάξι. Έχω την αίσθηση πως ακούγεται πίσω, από το χώρο του διαφορικού. Κάπου διάβασα εδώ στο φόρουμ ότι αυτό διορθώνεται με αλλαγή στα λάδια ( ; ) του κιβωτίου. Σωστά;
Οπότε θα προχωρήσω σε τσεκάρισμα των ανωτέρω με τη σειρά που προαναφέρθηκαν και επανέρχομαι. Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 09-10-15, 12:38
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Αλλαγή υγρών μπορεί να έχει κάνει 1000 φορές στο ιστορικό.

Σωστή αλλαγή όπως λέει ο rapid μάλλον, καμία φορά...
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 09-10-15, 19:19
Steel_Fighting Ο χρήστης Steel_Fighting δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 04-08-2015
Μηνύματα: 8
Steel_Fighting is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή υγρών μπορεί να έχει κάνει 1000 φορές στο ιστορικό.

Σωστή αλλαγή όπως λέει ο rapid μάλλον, καμία φορά...
Όντως, σωστός ο Dim77. Μόλις τσέκαρα το ιστορικό, έχει αλλάξει αρκετές φορές με τελευταία στα 138 χιλ. χλμ. περίπου. Τώρα είμαι στα 151 χιλ. Δυστυχώς, δεν μπορώ να ξέρω πως είχε γίνει αυτή η αλλαγή, ούτε και οι προηγούμενες. Οπότε, μάλλον λέω να προχωρήσω με αυτό πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.