Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 11-12-09, 20:55
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Εχω και γω παιδιά το ίδιο πρόβλημα αλλά λίγο διαφορετικό και περίεργο.
Το αμάξι το είχα στην Κρήτη και δούλευε πάντα μια χαρά.
Τώρα που μετακόμισα Αθήνα που κάνει περίεργα πράγματα λες και δεν του αρέσει το κλίμα.

Όταν το ξεκινάω κρύο και ο καιρός δεν έχει πολύ υγρασία, όλα βαίνουν καλός.
Όταν όμως το ξεκινάω κρύο τη νύχτα-χαράματα που έχει πάρα πολύ υγρασία και το αμάξωμα είναι όλο μούσκεμα, μου παρουσιάζει τα παρακάτω περίεργα:

Μόλις γυρίζω το κλειδί στη δεύτερη σκάλα ο δείκτης στροφών αρχίζει να ανεβαίνει λες και κάνει ηλεκτρονικό τέστ (κανονικά όταν βάζεις μπροστά αυτό δεν συμβαίνει).
Με το που φτάσει περίπου στις 3.000 στροφές πέφτει απότομα στις 0 στροφές και ανάβει το κίτρινο λαμπάκι του ASC.
Όταν γυρίσεις το κλειδί για να εκκινήσει η μίζα, αυτό παίρνει μπροστά κανονικά και μετά απο 3 δεύτερα σβήνει μονομιάς. Όταν σβήσει με αυτόν το τρόπο, ανάβει και το κίτρινο λαμπάκι του ASC.
Για να ξαναπάρει μπροστά πρέπει να κάνεις πολλές προσπάθειες...

Τα παραπάνω συμβαίνουν μόνο όταν υπάρχει υπερβολική υγρασία. Υποψιάζομαι μήπως είναι πρόβλημα ηλεκτρονικό..

Γνωρίζει κανείς απο δω να με βοηθήσει;
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΑ ΜHΝ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗΝ BMW
ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ.

Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-12-09, 21:31
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Πρεπει να ναι ηλεκτρονικα 'φαντασματακια' λογω υγρασιας. Κι εγω το χα αφησει μια φορα καμια βδομαδα χειμωνα ακινητο εξω μεσα στο κρυο και στην υγρασια χωρις κουκουλα και οταν το πηρα μετα ξεκινησε κανονικα αλλα λιγο πιο κατω αναψε η ενδειξη του DTC και ο αισθητηρας πιεσης ελαστικων. Κατεβηκα σ ενα βενζιναδικο να τσεκαρω τα λαστιχα, ηταν οκ, κανενα σκασμενο, και οταν το ξαναβαλλα μπροστα να φυγω απ το βενζιναδικο ειχαν σβησει τα λαμπακια κι απο τοτε δε μου το ξανακανε. Τι να πω...μυστηριο...
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-12-09, 21:41
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Μακάρι να μου ανάβανε και μένα λαμπάκια, αλλά το να μην ξεκινάει είναι πάρα μα πάρα πολύ ενοχλητικό ... ξεφτίλα....
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΑ ΜHΝ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗΝ BMW
ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ.

Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-12-09, 21:53
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τσεκαρε το διακοπτη της μιζας μηπως κατι δε παει καλα εκει και κραταει υγρασια ή μπαινει υγρασια απο καπου (πχ κολωνα τιμονιου, παρ μπριζ) και σου κανει αυτα τα κολπα. Ισως να ναι και καμια μονωση φαγωμενη ή κανα καλωδιο φθαρμενο επισης...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-12-09, 02:05
Το avatar του χρήστη percis
percis Ο χρήστης percis δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-01-2005
Μηνύματα: 468
percis is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τσεκαρε το διακοπτη της μιζας μηπως κατι δε παει καλα εκει και κραταει υγρασια ή μπαινει υγρασια απο καπου (πχ κολωνα τιμονιου, παρ μπριζ) και σου κανει αυτα τα κολπα. Ισως να ναι και καμια μονωση φαγωμενη ή κανα καλωδιο φθαρμενο επισης...
Thanks, θα δω τι θα κάνω αν εξακολουθήσει να το κάνει.
__________________
ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΣΑΒΒΑΤΟ
ΝΑ ΜHΝ ΠΟΤΙΖΕΙΣ ΓΛΑΣΤΡΕΣ
ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΗΝ BMW
ΚΑΙ ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΛΑΣΠΕΣ.

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-12-09, 19:30
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Unhappy Ε36 is δεν παίρνει μπροστά

Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, εδώ και αρκετό καιρό, το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπορστά με την πρώτη δηλα΄δή δεν κράταγε ρελαντί και έσβηνε. με τη δεύτερη ή τρίτη , με γκάζι, έπαιρνε και δεν το ξαναέκανε για κανένα μήνα περίπου. Αυτό γινόταν και με καθαρισμένη βαλβίδα ρελαντί.

Την τελευταία εβδομάδα , ενώ στο πάρκινγκ παίρνει μπροστά με την 1η ακόμα και αν είναι κρύο, αν σταματήσω κάπου, πχ βενζινάδικο, παίρνει με την 10η δείχνοντας ότι είναι μπουκωμένο.

Χθες το έπαθα 3 φορές και ενώ σκεφτόμουν να το πάω από Δευτέρα συηνεργείο, τώρα έχει μείνει παρκαρισμένο και δεν παίρνει μπροστά. Πρέπει να έκανα πάνω από 30 μιζιές !!!! σε κάποιες από αυτές πήγε να πάρει αλλά μάταια.

Ο κινητήρας είναι Μ42 και το αυτοκίνητο δεν κινείται συχνά, αστάθεια ρελαντί δεν υπάρχει.

Παρακαλώ τα φώτα σας.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-11-17, 20:56
naperas Ο χρήστης naperas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-11-2017
Μηνύματα: 2
naperas is on a distinguished road
bmw 318i e46

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billparas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις, εδώ και αρκετό καιρό, το αυτοκίνητο δεν έπαιρνε μπορστά με την πρώτη δηλα΄δή δεν κράταγε ρελαντί και έσβηνε. με τη δεύτερη ή τρίτη , με γκάζι, έπαιρνε και δεν το ξαναέκανε για κανένα μήνα περίπου. Αυτό γινόταν και με καθαρισμένη βαλβίδα ρελαντί.

Την τελευταία εβδομάδα , ενώ στο πάρκινγκ παίρνει μπροστά με την 1η ακόμα και αν είναι κρύο, αν σταματήσω κάπου, πχ βενζινάδικο, παίρνει με την 10η δείχνοντας ότι είναι μπουκωμένο.

Χθες το έπαθα 3 φορές και ενώ σκεφτόμουν να το πάω από Δευτέρα συηνεργείο, τώρα έχει μείνει παρκαρισμένο και δεν παίρνει μπροστά. Πρέπει να έκανα πάνω από 30 μιζιές !!!! σε κάποιες από αυτές πήγε να πάρει αλλά μάταια.

Ο κινητήρας είναι Μ42 και το αυτοκίνητο δεν κινείται συχνά, αστάθεια ρελαντί δεν υπάρχει.

Παρακαλώ τα φώτα σας.
εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα!!!εβγαλες ακρη τοτε???
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-11-17, 22:53
naperas Ο χρήστης naperas δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 27-11-2017
Μηνύματα: 2
naperas is on a distinguished road
Unhappy

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από naperas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ακριβως τα ιδια συμπτωματα!!!εβγαλες ακρη τοτε???
καθε συμβουλη πολυτιμη.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 28-11-17, 20:07
///Mflyin' Ο χρήστης ///Mflyin' δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 11-11-2015
Μηνύματα: 219
///Mflyin' is on a distinguished road
Εμενα παντως εδω και καποια χρονια, μονο οταν ειναι υπερβολικα ζεσταμενο και παω να το βαλω μπρος (πχ οταν παρκαρω ενω το μοτερ εχει ζεσταθει πληρως και παω να το βαλω μπρος μετα απο λιγη ωρα, να εχει συσσωρευτει δηλαδη πολλη ζεστη κατω απ το καπο) μερικες φορες θελει γκαζι για να κρατησει ....θελει 2 3 ξερογκαζιες για να κρατησει απο μονο του μετα...δεν το εχω ελεγξει αλλα απ οτι εχω καταλαβει ειναι μαλλον ο αισθητηρας εκκεντροφορου, η βαλβιδα ρελαντι παιζει επισης, αλλα εφοσον δεν εχω θεμα οταν ειναι κρυο η σε καμια αλλη περιπτωση δεν νομιζω να φταιει..εχω αλλαξει φιλτρο βενζινης, τρομπα βενζινης και μπουζι αλλα ακομα συνεχιζει...γενικα παντως οταν ειναι ζεσταμενο και εχει μεινει ωρα ωστε να καψει, παντα κραταει ρελαντι ατσαλα και απλα καποιες φορες δεν κραταει καθολου... ενω οταν ειναι κρυο η απλα ζεσταμενο χωρις να εχει σκορπισει η ζεστη κραταει κατευθειαν...
__________________
Sideway is the right way...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 06-01-18, 21:24
manos m Ο χρήστης manos m δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 04-01-2018
Μηνύματα: 14
manos m is on a distinguished road
κ γω φιλε το ιδιο προβλημα εχω, αρχικα θα αλλαξω κολαρο εισαγωγης..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.