Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-08, 17:11
Το avatar του χρήστη drohos
drohos Ο χρήστης drohos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 267
drohos is on a distinguished road
διαγνωστικό καλώδιο για e36?

παιδιά ψάχνω να βρω ένα διαγνωστικό καλώδιο για το e36(στρογγυλή φυσα) και βρίσκω στο ebay αλλα βρίσκω διαφορες εκδόσεις,έχει δοκιμάσει κανεις κάποιο η έχετε να μου προτείνεται τίποτα?ευχάριστο προκαταβολικά
__________________
http://img517.imageshack.us/img517/930/clipboardvp6.jpg
The Joy of driving in compact size
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-08, 18:34
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drohos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά ψάχνω να βρω ένα διαγνωστικό καλώδιο για το e36(στρογγυλή φυσα) και βρίσκω στο ebay αλλα βρίσκω διαφορες εκδόσεις,έχει δοκιμάσει κανεις κάποιο η έχετε να μου προτείνεται τίποτα?ευχάριστο προκαταβολικά
Αν έχεις υπομονή μέχρι την άλλη βδομάδα, θα σου πώ εντυπώσεις. Έχω ήδη παραγγείλει και την περιμένω ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-08, 18:43
Το avatar του χρήστη drohos
drohos Ο χρήστης drohos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-08-2006
Μηνύματα: 267
drohos is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις υπομονή μέχρι την άλλη βδομάδα, θα σου πώ εντυπώσεις. Έχω ήδη παραγγείλει και την περιμένω ...
έγινε φιλε μου,περιμένω εντυπώσεις,αν μπορείς στείλε μου και το link από που την αγόρασες είτε εδώ είτε με pm
__________________
http://img517.imageshack.us/img517/930/clipboardvp6.jpg
The Joy of driving in compact size
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-08, 22:17
Το avatar του χρήστη zmy5710
zmy5710 Ο χρήστης zmy5710 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-11-2007
Μηνύματα: 197
zmy5710 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drohos Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδιά ψάχνω να βρω ένα διαγνωστικό καλώδιο για το e36(στρογγυλή φυσα) και βρίσκω στο ebay αλλα βρίσκω διαφορες εκδόσεις,έχει δοκιμάσει κανεις κάποιο η έχετε να μου προτείνεται τίποτα?ευχάριστο προκαταβολικά
φιλε μου μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο δηλαδη τι κανεις το συνδεεις σε ενα λαπτοπ και τσεκαρεις το αμαξι?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-02-08, 00:12
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν έχεις υπομονή μέχρι την άλλη βδομάδα, θα σου πώ εντυπώσεις. Έχω ήδη παραγγείλει και την περιμένω ...
Ρε τομαρι δεν ειπες οτι θα ανεβασεις θρεντ να το παρουμε ολοι μαζι?? Φτου σου ρε, μας αδειασες παλι!!!!!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-02-08, 09:28
Το avatar του χρήστη peter79
peter79 Ο χρήστης peter79 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 28-12-2004
Μηνύματα: 1.050
peter79 has a spectacular aura aboutpeter79 has a spectacular aura about
Καλωδίωση έχω και δουλεύει. Έχει κανείς το πρόγραμμα όμως;

το Carsoft σε μένα κάπου μου βγάζει error στο .exe file
__________________
Don't drive fast, just fly low!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-08, 09:21
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Λοιπόν έχω παραγγείλει τα παρακάτω;

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-Interface-...QQcmdZViewItem
http://cgi.ebay.co.uk/BMW-CARSOFT-v6...QQcmdZViewItem

Μόλις τα λάβω θα έχετε εντυπώσεις
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-03-08, 08:52
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Ήρθαν λοιπόν τα πραγματάκια .... Κάνω εγκατάσταση του Software στο PC, συνδέω φύσα και αρχίζει ο Γολγοθάς:
Εκτελώ το "Perform Diagnosis -> Total Diagnose". Τα ledakia αναβοσβύνουν, το πρόγραμμα crashάρει και εγώ αρχίζω να φορτώνω. Δοκιμάζω με σβηστό μοτέρ, διακόπτη στη θέση 1,2, αναμένο μοτέρ, τίποτις ... Μέσα στο προγραμματάκι υπάρχει και μία άλλη επιλογή, "Live Data" η οποία δίνει αρκετές πληροφορίες με το μοτέρ σε λειτουργία (Εικόνα 1). Με τα πολλά, με τα λίγα, μόνο αυτό δούλεψε... Το αφήνω (αφού είχε ήδη νυχτώσει) και πάω για νανάκια.

Την άλλη μέρα βάζω μπροστά να φύγω, και τρώω την δεύτερη κατραπακιά. Που είναι το (ηλεκτρονικό) clima οέο???? Ούτε φωτισμός, κανένα κουμπί δεν έκανε την οποιαδήποτε λειτουργία, νεκρό τελείως (μόνο το μοτεράκι του ακουγότανε). Το απόγευμα γυρνάω σπίτι και αρχίζω το googling. Για το C@rS0ft βρήκα ότι το πρόβλημα του κολλήματος λύνεται με την εγκατάσταση του SP1. To βρίσκω από το net, το κατεβάζω, το εγκαθιστώ και είμαι έτοιμος για δοκιμή. Εκείνη τη στιγμή σκάει μύτη και ο Βασίλης (bilparas) από το σπίτι. Του λέω να ετοιμάσει τον πυροσβεστήρα και αρχίζουμε τις δοκιμές (στο δικό μου!). Και ναι, αυτή την φορά εκτελεί το "Total Diagnose", και βγάζει ίσα με 852 λάθη (που λέει ο λόγος) - Μόνο το Airbag ήταν χωρίς πρόβλημα. Εδώ να σημειώσω πως το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ έχει λαμπάκι check engine (γιατί αν είχε προφαβώς θα ήταν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο !). Το πρώτο diagnose φαίνεται στο πρώτο pdf.

Μιας και βρήκαμε τα λάθη, άντε και να τα σβήζουμε (με έτρωγε ...). Αρχίζω ένα-ένα να κάνω erase, όσπου το αποτέλεσμα φαίνεται στο 2ο pdf. Τα "Live Data" συνεχίζουν να δουλεύουν, ενώ υπάρχουν και αρκετές άλλες λειτουργίες στο προγραμματάκι, τις οποίες (ακόμα?) δεν τις δοκίμασα.


Όσον αφορά το κλίμα τώρα, η άποψή μου είναι ότι ήταν τυχαίο (όσο και αν αυτό σαν φαίνεται παράξενο). Από καιρό μου αναβόσβηναν τα μπλε ledakia (της μείωσης θερμοκρασίας), χωρίς βέβαια να μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Σε googling στο net, είδα ότι αυτό είναι στανταρ βλάβη, και υπάρχει σχετικό fix (για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να βάλω το αντίστοιχο link), με το οποίο απλά γίνεται αντικατάσταση ενός πυκνωτή.

Αυτά προς το παρόν - περιμένω τα σχόλιά σας...
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg LiveData.JPG (33,8 KB, 24 εμφανίσεις)
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf CARSOFT Diagnosis report .pdf (6,5 KB, 26 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: pdf CARSOFT Diagnosis report 4 .pdf (6,2 KB, 19 εμφανίσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-08, 10:43
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sswift13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήρθαν λοιπόν τα πραγματάκια .... Κάνω εγκατάσταση του Software στο PC, συνδέω φύσα και αρχίζει ο Γολγοθάς:
Εκτελώ το "Perform Diagnosis -> Total Diagnose". Τα ledakia αναβοσβύνουν, το πρόγραμμα crashάρει και εγώ αρχίζω να φορτώνω. Δοκιμάζω με σβηστό μοτέρ, διακόπτη στη θέση 1,2, αναμένο μοτέρ, τίποτις ... Μέσα στο προγραμματάκι υπάρχει και μία άλλη επιλογή, "Live Data" η οποία δίνει αρκετές πληροφορίες με το μοτέρ σε λειτουργία (Εικόνα 1). Με τα πολλά, με τα λίγα, μόνο αυτό δούλεψε... Το αφήνω (αφού είχε ήδη νυχτώσει) και πάω για νανάκια.

Την άλλη μέρα βάζω μπροστά να φύγω, και τρώω την δεύτερη κατραπακιά. Που είναι το (ηλεκτρονικό) clima οέο???? Ούτε φωτισμός, κανένα κουμπί δεν έκανε την οποιαδήποτε λειτουργία, νεκρό τελείως (μόνο το μοτεράκι του ακουγότανε). Το απόγευμα γυρνάω σπίτι και αρχίζω το googling. Για το C@rS0ft βρήκα ότι το πρόβλημα του κολλήματος λύνεται με την εγκατάσταση του SP1. To βρίσκω από το net, το κατεβάζω, το εγκαθιστώ και είμαι έτοιμος για δοκιμή. Εκείνη τη στιγμή σκάει μύτη και ο Βασίλης (bilparas) από το σπίτι. Του λέω να ετοιμάσει τον πυροσβεστήρα και αρχίζουμε τις δοκιμές (στο δικό μου!). Και ναι, αυτή την φορά εκτελεί το "Total Diagnose", και βγάζει ίσα με 852 λάθη (που λέει ο λόγος) - Μόνο το Airbag ήταν χωρίς πρόβλημα. Εδώ να σημειώσω πως το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ έχει λαμπάκι check engine (γιατί αν είχε προφαβώς θα ήταν σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο !). Το πρώτο diagnose φαίνεται στο πρώτο pdf.

Μιας και βρήκαμε τα λάθη, άντε και να τα σβήζουμε (με έτρωγε ...). Αρχίζω ένα-ένα να κάνω erase, όσπου το αποτέλεσμα φαίνεται στο 2ο pdf. Τα "Live Data" συνεχίζουν να δουλεύουν, ενώ υπάρχουν και αρκετές άλλες λειτουργίες στο προγραμματάκι, τις οποίες (ακόμα?) δεν τις δοκίμασα.


Όσον αφορά το κλίμα τώρα, η άποψή μου είναι ότι ήταν τυχαίο (όσο και αν αυτό σαν φαίνεται παράξενο). Από καιρό μου αναβόσβηναν τα μπλε ledakia (της μείωσης θερμοκρασίας), χωρίς βέβαια να μου έχει δημιουργήσει το παραμικρό πρόβλημα. Σε googling στο net, είδα ότι αυτό είναι στανταρ βλάβη, και υπάρχει σχετικό fix (για όποιον ενδιαφέρεται μπορώ να βάλω το αντίστοιχο link), με το οποίο απλά γίνεται αντικατάσταση ενός πυκνωτή.

Αυτά προς το παρόν - περιμένω τα σχόλιά σας...
Την επομενη φορα Πανο που θα το βαλεις κοιτα μη σου αλλαξει και τ αυτοκινητο και στο κανει 316 τετραπορτο αααχαχαχαχαχαχααα!!!!!!
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-08, 10:56
Το avatar του χρήστη sswift13
sswift13 Ο χρήστης sswift13 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Μηνύματα: 365
sswift13 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Την επομενη φορα Πανο που θα το βαλεις κοιτα μη σου αλλαξει και τ αυτοκινητο και στο κανει 316 τετραπορτο αααχαχαχαχαχαχααα!!!!!!
Μπορεί και να το κάνει Μ3 όμως !
Τέλος πάντων, για να σοβαρευτούμε, έχει κανείς ιδέα τι να σημαίνουν τα παρακάτω λάθη?

1. Amplifier 1 in DME Control Unit
2. CAN error (πολύ γενικό μου φαίνεται ...)
3. ABS/ASC Main Relay circuit faulty (μήπως να μετρήσω τα ρελέ)
4. Wrong currant at magnetic valves
5. Key 1 not recognised (EWS)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.