Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 30-06-10, 15:27
Το avatar του χρήστη jim_pas
jim_pas Ο χρήστης jim_pas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 15-05-2009
Μηνύματα: 380
jim_pas is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mit$o$ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι πιο δίκαιη είναι αυτή η "κόντρα"....

http://www.zeperfs.com/en/duel1231-249.htm

Από ότι έχω ακουσεί από κατόχους των slk και Z4 , καθώς και από περιοδικά, ιντερνετ κτλ, η Z4 κερδίζει τον όδηγό της στον τομέα της απόλαυσης, της σπορ οδήγησης και εν τέλει είναι ποιό "αντρικό" αυτοκίνητο από την merc. Εκεί που υπερτερεί η merc είναι στην άνεση των επιβατών καθώς και στην ροπή του kompressora(αν συγκρίνουμε την slk 163ps με την Z4 2.0 ή 2.2). Εγώ προσωπικά δεν θα έπαιρνα κάποιο sport roadster το οποίο θα είχε "ξύλινο" τιμόνι, ασαφές κιβώτιο και δεν θα μπορούσα να απενεργοποιήσω πλήρως τα ηλεκτρονικά...Η slk, κατά την γνώμη μου, έχει χάρες τις οποίες θα χαρούν άτομα με μικρότερες ανησυχίες ή αλλιώς άτομα >40 ετών, που θέλουν άνεση, ποιότητα, τα πάντα όλα ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά και να τους πηγαίνει το αυτοκίνητο(όχι ο οδηγός βλέπε Ζ4).
όντως και αυτή είναι δίκαιη και ίσως εδώ να είναι και πιο γρήγορο το ζ4.....
τι εννοείς ξύλινο??το τιμόνι της το θεωρώ καλό στην απόκριση και πιο κοφτερό απο του ζ4....για το κιβώτιο δεν το θεωρώ ασαφές,ούτε ένα 2θέσιο κάμπριο είναι για 40+ αλλα ο καθένας όπως το βλέπει...δεν μπορώ να φανταστώ τον παππού μου με slk....όσο για τα ηλεκτρονικά είναι θέμα τι ζητάει ο καθένας....η merc ίσως το έχει φτιάξει για κάποιους τύπους πιτσιρικάδες που οδηγάνε χωρίς λογική και ίσως κινδυνεύουν.....υπάρχει δυνατότητα μέσω του κρυφού μενού να απενεργοποιηθεί πλήρως αλλα παράλληλα απενεργοποιείται η υποβοήθηση του τιμονιού,το abs και γενικά όλα τα ηλεκτρονικά αλλα δεν το συνιστώ.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 30-06-10, 15:41
djkostas20 Ο χρήστης djkostas20 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-01-2008
Μηνύματα: 368
djkostas20 is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσα κιλά είναι το Ζ4 ?
1350 κιλα περίπου σε όλους του κινητήρες!!! για 150 και 170 άλογα είναι πολύ βαρύ για να κάνεις παιχνίδια ειδικά με έλειψη μπλοκέ!!!

Τώρα όσο για το την slk για μένα προσωπικά όποιος την παίρνει απλά το κάνει μόνο και μόνο για την μόστρα κατα κύριο λόγο!!! Μιλάω φυσικά για την ελληνική κοινωνία...
Για μένα προσωπικά τι να το κάνω το roadster με την κίνηση στους πίσω τροχούς αν δεν μπορώ να χαρώ αυτές ακριβώς τις χαρές της πισωκίνησης...

Τώρα αν πάμε σε επιδόσεις σε ευθεία γτ να μην πάρω κανένα VAG group που παίρνει και τούμπανες βελτειώσεις και πατάω τους πάντες και δεν έχω και πολλά κυβικά!

Νομίζω πάντως ότι τα παραναλύοθμε τα πράγματα...Είναι σαφές ότι χωρίς μπλοκέ, με μεγάλο βάρος και με βάση ότι η Ζ4 δεν φτιάχτικε με την φιλοσοφία "παιχνιδιαρίσματος" θές όσο πιο πολλά άλογάκια μπορείς ή υπολογίζεις ένα επιπλέον κόστος 1500€ και βάζεις μπλοκέ!

Αλλιώς η λύση και φθηνή και σχετικά όμορφη για τα λεφτά της υπάρχει στην αγορά! ΜΧ5 2,0
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 30-06-10, 15:42
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Νομίζω τα ηλεκτρονικά είναι λίγο παρεξηγημένη υπόθεση. Επειδή έχω οδηγήσει SLK, τα ηλεκτρονικά σπάνια θα επέμβουν ή και καθόλου σε οδήγηση με γραμμές. Τώρα όποιος ονειρεύεται φλικαρίσματα, προτοποθετήσεις, παρατεταμένα drift κ.α. τότε καλύτερα να στραφεί προς Ιαπωνία μεριά (S2000) ή προς κάποιες πιο focused κατασκευές.

Για μένα πάντως, για να μην είμαστε εκτός θέματος, δε τίθεται θέμα. Η 6κύλινδρη Ζ4 είναι καλύτερη σε όλα. Με οικονομοτεχνικά κριτήρια πάντως θα επέλεγα τη δίλιτρη.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-07-10, 09:00
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Φιλοι μου, οσοι απαντησαν κ οσοι διαβασαν το θεμα, απο σημερα ειμαι κατοχος μιας αριστης ΒMW Z4 2.0!!!

Ειναι πρωτο χερι, ελληνική, facelift, 25.000χλμ, βιβλίο σέρβις, ατρακάριστη, δέρματα-ηλεκτρική οροφή! Πέρασε ενδελεχή έλεγχο στα παντα κ αγοράστηκε από γνωστό-γνωστού, και σε εξαιρετική τιμη!!

Το αμάξι είναι εξαιρετικό κ είμαι ενθουσιασμένος!:P:P

Και μια πρωτη ερωτηση: εχει αγορασει κανεις απο ebay την γρίλλια χρωμίου για την μουρη της Ζ4?? μπαινει ευκολα plug n play ή θελει να βγαλεις κατι??

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-CHROME-Fro...item5d2758b0c6
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-07-10, 09:40
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
άντε κ καλά χλμ να έχεις με ασφάλεια. Μια 17άρα να βάλεις.
Η γρίλλια ξεκουμπώνει-κουμπώνει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 08-07-10, 09:55
6zylindermaniac Ο χρήστης 6zylindermaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-08-2008
Μηνύματα: 250
6zylindermaniac will become famous soon enough6zylindermaniac will become famous soon enough
Mεγειές μεγειές!! Το καλοκαιρί είναι η καλύτερη εποχή για Ζ!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 08-07-10, 10:04
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Καλορίζικο !


Γράψε δυο λόγια σχετικά με τις διαφορές mx5 1.8 και z4 2.0.
Σε ποια σημεία υπερέχει το καθένα?

Το z4 και το mx5 nc μπορεί να είναι δύο πολύ διαφορετικά αυτοκίνητα αλλά στην περίοδο που περνάμε έχουν έρθει κοντά από πλευράς τιμής (mx5 nc 1.8 2009 με z4 2.0 2005 για παράδειγμα). Επειδή και τα 2 είναι διθέσια κάμπριο, είναι φυσικό κάποιοι υποψήφιοι αγοραστές που θέλουν roadster να σκεφτούν για παράδειγμα λίγο παλιότερο BMW ή mx5 ενός έτους?

Γράψε τις διαφορές των δύο αυτοκινήτων από την πλευρά σου, ίσως να φανεί χρήσιμο σε κάποιους φίλους που ψάχνονται για αυτοκίνητο.



Το τονίζω πάλι για να αποφευχθούν τυχόν παρεξηγήσεις: αρκετοί ίσως να μην βρεθούν ποτέ σε αυτό το δίλημμα αφού κάθε αυτοκίνητο από τα δύο έχει το δικό του κοινό. Αν όμως, λέμε αν, ενδιαφέρεται κάποιος για ένα από τα δύο, καλό είναι να διαβάσει δύο λόγια από κάποιον που έχει βρεθεί πίσω από το τιμόνι τους.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 08-07-10, 10:48
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Καλοτάξιδο και καλά και ασφαλή χιλιόμετρα.

Βάλε και καμιά φωτογραφία να το δούμε.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 08-07-10, 11:59
mit$o$ Ο χρήστης mit$o$ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-06-2010
Μηνύματα: 13
mit$o$ is on a distinguished road
Καλορίζικό, καλοτάξιδο και πολλά χαρούμενα και ασφαλή χιλιόμετρα...
Άντε και στα δικά μου.... Φαντάζομαι την πλάκα που θα έχεις πάθει με τον συνδιασμό:
μούρης - σπορτιφ αίσθησης. Το 6αρι κιβώτιο και τιμόνι πρέπει να είναι όλα τα λεφτά...
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 08-07-10, 12:12
kakwskeimena Ο χρήστης kakwskeimena δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 24-12-2008
Μηνύματα: 72
kakwskeimena is on a distinguished road
Ευχαριστω ολους για τις ευχες σας!

Οντως η συγκριση ΜΧ5 NC 1.8 vs. Z4 2.0 θα εχει ενδιαφερον, και θα γραψω ενα κειμενακι πολυ πολυ συντομα πανω σε αυτο, ,μπορει κ σημερα!

Μητσο, ασε, 1 μικρη κ συντομη βολτα εχω παει μονο με το αμαξι ανοιχτο κ μουχει κανει φοβερη εντυπωση το ποσο ελκυει τα βλεμματα κ την προσοχη.. Σε σχεση με το ΜΧ5 η μερα με την νυχτα.. Χαμηλο προφιλ δν μπορεις να κρατησεις με τπτ! :P Εντομεταξυ ανοιχτο, οταν βλεπεις την τεραστια μουρη απο την θεση του οδηγου, ειναι ΟΛΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ!:P:P:P

Το τιμονι εξαιρετικο, κ το 6ταχυτο κιβωτιο ειναι αντιστοιχο του ΜΧ5, πολεμικο κ με κοντες σχεσεις, παρα πολυ καλο..!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.