Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-06-15, 17:25
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Τρακάρισμα με όχημα ξένης χώρας

Καλησπέρα σας.

Θα ηθελα τα φωτα σας, οσοι γνωριζετε, σχετικα με ενα περιστατικο που έτυχε στην κοπέλα μου, ή οποία τράκαρε το αυτοκίνητο της, ενα Οπελ Κορσα με νταλίκα με Βουλγάρικες πινακίδες. Το ατυχημα εγινε σε κεντρικο δρομο του Πειραια, το φορτηγο ηταν τρακτορας με ρυμουλκα-επικαθήμενο, ολα με Βουλγαρικες πινακιδες και Βουλγαρο οδηγο.
Ευτυχως δεν υπηρχε καποιος τραυματισμος, ημουν κι εγω συνοδηγος κι απ οτι φαινεται η ζημια δεν ειναι και τοσο μεγαλη.
Το φορτηγο μας χτυπησε πισω και αριστερα και εμφανη ζημια εχει το πισω αριστερο φτερο και πισω αριστερα ο προφυλακτηρας, αν και κατι κοπαναει απ τον πισω αριστερα τροχο, οταν περναει απο λακουβες ή σαμαρια. Ισως να χει προκληθει ζημια και σε μηχανικα μερη οπως αμορτισερ, τροχο, πισω αξονα, αλλα αυτο θα το δουν στα συνεργεια, ξηλωνοντας και βλεποντας.

Το προβλημα μας τωρα ειναι το εξης.

Ο Βουλγαρος, δε δεχτηκε οτι εφταιγε, ηρθε η Τροχαια, του κρατησε στοιχεια, χαρτια, αδειες, διπλωματα, πρασινες καρτες ολα. Μιλησαμε με το γραφειο εδω στην Αθηνα που εκπροσωπει την ασφαλιστικη τη Βουλγαρικη. Απ οτι φαινεται η διαδικασια αργει και θα αργησει παρα πολυ καθως δεν υπαρχει καμμια προοδος, ουτε ενημερωση για το τι θα γινει απο πλευρας ασφαλιστικης και αποζημιωσεων. Το αυτοκινητο κινειται κανονικα, αν και κανει εκεινον το θορυβο που ανεφερα που για μενα πρεπει να ξεκινησει εργασιες αποκαταστασης των ζημιων αμεσα, αλλα δεν κανουμε τιποτα ακομα εφοσον καθυστερουν οι ασφαλιστικες.

Και ρωταω εγω τωρα ως ασχετος.
Τι μπορουμε να κανουμε; Στο φανοποιειο που το πηγε η κοπελα μου τ αμαξι, εγω δεν ασχοληθηκα με αυτο, δε βλεπω και πολυ φως ή να βγαζω ακρη. Με την ασφαλιστικη, ειδικα την ξενη το ιδιο. Η ασφαλεια του αυτοκινητου δεν ειναι μικτη αλλα εχει νομικη καλυψη.

Να ενοχλησουμε την ασφαλεια τη δικη μας, ωστε να κινηθουν αυτοι νομικα;..

Να ψαξουμε να βρουμε καλο δικηγορο;..

Να αλλαξουμε φανοποιειο και να παμε καπου οπου θα δεχτει να ξεκινησει εργασιες κι επισης θα ασχοληθει το συνεργειο με αποζημιωσεις;..
Ακομα δεν εχω ρωτησει εγω δικα μου γνωστα συνεργεια, καθως δεν ειναι και δικο μου τ'αμαξι, αλλα προσπαθω να κανω οτι μπορω να βοηθησω κι εγω απ την πλευρα μου να βγει ακρη και συντομα μαλιστα.
Αυτο που θα θελαμε φυσικα ειναι να επισκευαστει το αυτοκινητο οσο γινεται πιο συντομα και επισης πολυ φυσικα να μην τα πληρωσουμε εμεις απ την τσεπη μας και περιμενουμε ποτε θα αποζημιωσουν οι Βουλγαροι, αν αποζημιωσουν και ποσα θα δωσουν.

Εχω πολυ κακη παρομοια εμπειρια προ 10ετιας και βαλε, με δικο μου τρακαρισμα, που και δεν εφταιγα, και κανανε, σε αντιπροσωπεια μαλιστα, να το φτιαξουν τ αμαξι μηνες και μ ειχαν χωρις αμαξι, και το καναν σαν τα μουτρα τους, τα χα βαλει απ τη τσεπη μου ολα, δανεικα απο συγγενεις και στο τελος με αποζημιωσε η ασφαλεια του αλλου ενα ποσο λιγοτερα και καλα για παλαιοτητα, ασχετα αν τ αμαξι ηταν 1μιση ετους μονο!

Ολα αυτα θελω να αποφυγω τωρα, ολη αυτη την ταλαιπωρια και το σπασιμο νευρων, το χασιμο χρονου, χρηματος και διαθεσης και τελικα να γινει τ αμαξι σωστο, συντομα!

Καθε προταση, ιδεα, σκεψη σας, ευπροσδεκτη και σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-06-15, 19:20
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
το πρωτο πραγμα που θα κανεις ειναι να πας και στην δικη σου ασφαλιστικη εταιρεια.... η τροχαια μπορει να ηρθε αλλα αυτο δεν σημαινει οτι θα σου φτιαξει την δικη σου ζημια ο βουλγαρος γτ πολυ απλα η τροχαια ηρθε σαν μαρτυρας για το συμβαν.επρεπε ηδη να ενημερωσεις και την δικη σου εταιρεια απο την ωρα του ατυχηματος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-06-15, 20:53
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Εαν έχεις νομική κάλυψη, μπορείς να βρεις άκρη μέσω της δικής σου ασφαλιστικής πιθανώς γιατί θα αναλάβει η δική σου ασφαλιστική την υπόθεση δικαστικώς. Έτσι μου είχαν πεί σε περιστατικό με Έλληνα νταλικιέρη που έλεγε επίσης ότι δεν έφταιγε.

Εγώ δεν είχα νομική κάλυψη και πήγα εγώ δικαστικά τον νταλικιέρη και την ασφαλιστική του και κέρδισα τη δίκη παίρνοντας τα χρήματα 4-5 χρόνια μετά....
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-06-15, 23:14
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Η ασφαλεια η δικη μας ενημερωθηκε και ηρθε κι αυτη επι τοπου, παραλειψη μου, δεν το εγραψα πιο πανω. Μαζι σχεδον με την τροχαια ηρθε και η δικη μου ασφαλεια, φωτογραφησε, πηρε στοιχεια.
Νομικη καλυψη υπαρχει κι εχει ενημερωθει ηδη.
Απο κει και μετα. Επειδη πρεπει τ αμαξι να επισκευαστει το συντομοτερο, να ψαξω να βρω συννενοησιμο συνεργειο που να βρω μια ακρη πως γινεται να κανω τη δουλεια μου χωρις να χρειαστει να πληρωσω και να περιμενω μετα να αποζημιωθω, να το φταξω τ αμαξι και να τα σκασω και να περιμενω μετα οποτε και ποσα θα παρω πισω;..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-15, 00:33
Το avatar του χρήστη BMW_330i
BMW_330i Ο χρήστης BMW_330i δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Μηνύματα: 882
BMW_330i is on a distinguished road
δυσκολο να βρεις συνεργειο που θα περιμενει να παρει τα λεφτα γτ ειναι χρονοβαρα η ολη διαδικασια και θα παρει καιρο λογο του οτι το αλλο οχημα ειναι απο εξωτερικο.το μονο που μπορεις να κανεις και αυτο με συνεννοηση με την ασφαλιστικη σου ειναι να δωσεις τα λεφτα απο την τσεπη σου και οταν δικαιωθεις απο την ασφαλιστικη να τα παρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-15, 09:10
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Υπάρχουν κάποια συνεργεία που δουλεύουν με αυτόν τον τρόπο. Να μην πληρώσεις εσύ, αλλά να πάρουν αυτοί από την ασφάλεια τα χρήματα.

Παλαιότερα δεν γινόταν αυτό, αλλά τώρα με τις δυσκολίες, προκειμένου να μην δουλεύουν καθόλου, το κάνουν. Ρώτα παντού....(Ξεκινώντας απο αυτά που εμπιστεύεσαι). Δεν είναι ντροπή.

Το όχημα είναι από το εξωτερικό, αλλά εφόσον έχει τη διεθνή κάλυψη ασφάλειας, σίγουρα θα βρεθεί άκρη.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-15, 09:36
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας, να στε καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-06-15, 00:23
gupakos Ο χρήστης gupakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-07-2008
Μηνύματα: 252
gupakos will become famous soon enough
Γιάννη, η δική μου ασφαλιστική (hellas direct) σε ανάλογο περιστατικό δέχτηκε (εντάξει τους πίεσα και λίγο) να καλύψει αυτή όλη τη ζημιά (κ μάλιστα χωρίς εκπτώσεις, απλά αξιολογώντας την προσφορά του συνεργείου και τελικά εγκρίνοντάς την όπως είχε) και μετά να 'κυνηγήσει' την άλλη ασφαλιστική για να αποζημειωθεί.

Την αποκατάσταση την έκανα στο συνεργείο που μου είχες πει και στο οποίο πηγαίνω πλέον αποκλειστικά εδώ και 4 χρόνια στο Καματερό.

Ήταν βέβαια για περίπτωση με άλλη ελληνική ασφαλιστική στην οποία ο άλλος οδηγός ανέλαβε επι τόπου την ευθύνη. Θέλει ίσως λίγο πίεση στην ασφαλιστική της κοπέλας σου.

Περιττό να πω ότι η Hellas Direct παραμένει έκτοτε η ασφαλιστική μου και έχω να πω μόνο καλά λόγια (αλλά ελπίζω να είναι από εδώ κ πέρα αχρείαστη).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-06-15, 01:57
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Καπως ετσι φαινεται οτι θα γινει. Η μια ασφαλιστικη, η ξενη, θα αποζημιωσει τη δικια μας, μεσω του εκπροσωπου τους εδω. Απλα θελει χρονο κι οπως λες θελει ζορισμα και κυνηγι σε ολους αυτους μπας και κλεισει επιτελους κυκλωμα και κανουμε δουλεια.
Καλα αμα ηταν δικο μου οχημα, μπορει να το ειχα φτιαξει ηδη, αλλα ξερετε τωρα πως ειναι, γυναικες...Εχουν τις...ιδιοτροπιες τους! Και αυτο καθυστερει τη διαδικασια! Τελος παντων, θα δουμε. Ευχαριστω για το ενδιαφερον και τις απαντησεις σας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.