Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 18-07-11, 19:09
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμ μπραβο! και κατι ακομα! δες στην δεξια πλευρα του ψυγειου σου αν εχεις "ταπα" στο πλαι , εαν εχεις τοτε την βγαζεις και εκει βαζεις την βαλβιδα για το βεντιλατερ

Όπως κοιτάμε το ψυγείο απο την μεριά των κολλάρων κάτω απο το παγούρι αριστερά έχει μια τάπα μπλέ που βιδώνει/ξεβιδώνει!

Εννοείς μάλλον πάνω δεξιά: http://realoem.com/bmw/showparts.do?...&fg=05&lang=el (το Νο.10) Ναι έχει τάπα απλά είναι σφραγισμένη με βίδα!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-07-11, 19:15
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
ακριβως εκει!
βγαζεις βιδα - βαζεις βαλβιδα βεντιλατερ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 18-07-11, 19:23
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bassakos Εμφάνιση μηνυμάτων
ακριβως εκει!
βγαζεις βιδα - βαζεις βαλβιδα βεντιλατερ
Ευχαριστώ Bassakos!

Και πρέπει να βρωμάει ο τόπος απο βαλβίδες! Θα παω αύριο σε ενα δικό μου να δώ αν έχει αλλιώς να μου την παραγγείλει!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-07-11, 19:42
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
στην τάπα που έχει εκεί μπαίνει μόνο η βαλβίδα που δίνει η bmw για τα air condition,η οποία είναι πολύ στενή και δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο εμπόριο,εκτός αυτού ανοίγει σε υψηλή θερμοκρασία κάτι που δέν κάνει για τη χρήση που θές,τι κάνεις λοιπόν;θα πάς σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξουν ένα ορειχάλκινο αντάπτορα και να βάλεις ότι βαλβίδα θές μετά,σε ότι αφορά τη φτερωτή δίνει η spall φτερωτή με ενισχυμένο μοτέρ,πτερύγια χατζάρες(αθόρυβο)και πολύ στενό,κόστος περίπου 100ευρώ,του δίνεις και ένα ρέυμα απο τη μπαταρία με 30άρα ασφάλεια και είσαι άψογος,εγώ αυτό έχω κάνει και δουλέυει τέλεια εδώ και ένα χρόνο

υγ.άμα θές σου στέλνω και φωτό των επίμαχων σημείων εάν αυτό σε βοηθάει
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-11, 19:45
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about


προσεξε τι βαλβιδα θα βαλεις αναλογα με τον θερμοστατη νερου που εχεις!
μην βαλεις καμια βαλβιδα με την 1τη σκαλα βεντιλατερ ποιο χαμηλα απο τον θερμοστατη νερου
θα εχεις θεμα μετα!

με το καλο να το κανεις σκεφτομαι και εγω να το κανω στο δικο μου καποια στιγμη
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-07-11, 19:48
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην τάπα που έχει εκεί μπαίνει μόνο η βαλβίδα που δίνει η bmw για τα air condition,η οποία είναι πολύ στενή και δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο εμπόριο,εκτός αυτού ανοίγει σε υψηλή θερμοκρασία κάτι που δέν κάνει για τη χρήση που θές,τι κάνεις λοιπόν;θα πάς σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξουν ένα ορειχάλκινο αντάπτορα και να βάλεις ότι βαλβίδα θές μετά,σε ότι αφορά τη φτερωτή δίνει η spall φτερωτή με ενισχυμένο μοτέρ,πτερύγια χατζάρες(αθόρυβο)και πολύ στενό,κόστος περίπου 100ευρώ,του δίνεις και ένα ρέυμα απο τη μπαταρία με 30άρα ασφάλεια και είσαι άψογος,εγώ αυτό έχω κάνει και δουλέυει τέλεια εδώ και ένα χρόνο

υγ.άμα θές σου στέλνω και φωτό των επίμαχων σημείων εάν αυτό σε βοηθάει
σωστος! δινεις ρευμα με μια ασφαλεια στην βαλβιδα και απο εκει στο βεντιλατερ
και εισαι ετοιμος!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-07-11, 20:00
Το avatar του χρήστη Dimitris ///M
Dimitris ///M Ο χρήστης Dimitris ///M δεν είναι συνδεδεμένος
Τρελός Επιστήμονας
 
Εγγραφή: 10-07-2011
Μηνύματα: 880
Dimitris ///M has a spectacular aura aboutDimitris ///M has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mike21 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην τάπα που έχει εκεί μπαίνει μόνο η βαλβίδα που δίνει η bmw για τα air condition,η οποία είναι πολύ στενή και δέν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στο εμπόριο,εκτός αυτού ανοίγει σε υψηλή θερμοκρασία κάτι που δέν κάνει για τη χρήση που θές,τι κάνεις λοιπόν;θα πάς σε ένα μηχανουργείο να σου φτιάξουν ένα ορειχάλκινο αντάπτορα και να βάλεις ότι βαλβίδα θές μετά,σε ότι αφορά τη φτερωτή δίνει η spall φτερωτή με ενισχυμένο μοτέρ,πτερύγια χατζάρες(αθόρυβο)και πολύ στενό,κόστος περίπου 100ευρώ,του δίνεις και ένα ρέυμα απο τη μπαταρία με 30άρα ασφάλεια και είσαι άψογος,εγώ αυτό έχω κάνει και δουλέυει τέλεια εδώ και ένα χρόνο

υγ.άμα θές σου στέλνω και φωτό των επίμαχων σημείων εάν αυτό σε βοηθάει
Αν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες θα σου ήμουν υπόχρεος!
Αυτό για το μοτέρ δεν το ήξερα!Αλλά και πάλι υπάρχει η λύση απο άλλη μάρκα να βάλω 2 κιόλας όπως είχα στο alfa romeo! και εκεί να δεις τι γινόταν απο ψύξη! Το σκίζαμε όλη μέρα και θερμοκρασία δεν ανέβαζε!

Τώρα για τον θερμοστάτη που ήδη υπάρχει πάνω πως θα μάθω στους πόσους βαθμούς ανοίγει? Η αν βάλω βαλβίδα στους 80 βαθμούς θα έχω πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-07-11, 20:20
Το avatar του χρήστη Bassakos
Bassakos Ο χρήστης Bassakos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-12-2009
Μηνύματα: 554
Bassakos has a spectacular aura aboutBassakos has a spectacular aura about
μαλον θα πρεπει να τον βγαλεις για να δεις τι φορας.....δεν νομιζω να υπαρχει αλλη λυση
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-07-11, 20:33
Το avatar του χρήστη mike21
mike21 Ο χρήστης mike21 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-08-2009
Μηνύματα: 974
mike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the roughmike21 is a jewel in the rough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris E34 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν μπορείς να ανεβάσεις φωτογραφίες θα σου ήμουν υπόχρεος!
Αυτό για το μοτέρ δεν το ήξερα!Αλλά και πάλι υπάρχει η λύση απο άλλη μάρκα να βάλω 2 κιόλας όπως είχα στο alfa romeo! και εκεί να δεις τι γινόταν απο ψύξη! Το σκίζαμε όλη μέρα και θερμοκρασία δεν ανέβαζε!

Τώρα για τον θερμοστάτη που ήδη υπάρχει πάνω πως θα μάθω στους πόσους βαθμούς ανοίγει? Η αν βάλω βαλβίδα στους 80 βαθμούς θα έχω πρόβλημα?
συνήθως η bmw φέρνει ένα θερμοστάτη,πήγαινε σε μία bmw και κοίτα ένα θερμοστάτη να δείς τους βαθμούς του,κάνε μέχρι αύριο υπομονή να ανεβάσω φωτό και να σου πώ τους βαθμούς της δικιάς μου βαλβίδας που λειτουργεί άψογα
η φτερωτή της spall είναι άψογη,σου έχει και επιλογές,εσωτερικό-εξωτερικό,διαστάσεις,βάσεις για να μπεί πανέυκολα,τώρα εάν βρείς κάτι μεταχειρισμένο και σε καλή τιμή βάλτο,εάν και θα μπεί πιό δύσκολα και θα σε δυσκολέψει λίγο το ηλεκτρικό μέρος γιατί συνήθως είναι δίσκαλα και δίσκαλες βαλβίδες δύσκολα βρίσκεις universal

υγ πάντως καλή η σκέψη σου να αλλάξεις το υδραργυρικό,εγώ το έχω αλλάξει και στο bmw και στα δύο φορτηγάκια της δουλειάς,ησύχασε το κεφάλι μου,και απο άποψη φασαρίας και το αμάξι δουλέυει πιό όμορφα,δύο φτερωτές είναι δύσκολο να βάλεις σε ψυγείο bmw έτσι όπως είναι φτιαγμένα,εκτός εάν τα βάλεις μέσα-έξω και όχι το ένα δίπλα στο άλλο
__________________
"Life is about passions. Thank you for sharing mine."

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mike21 : 18-07-11 στις 20:36
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 18-07-11, 23:32
Dimpas Ο χρήστης Dimpas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2008
Μηνύματα: 325
Dimpas has a spectacular aura aboutDimpas has a spectacular aura about
Αν ο θερμοστάτης είναι 90 βαθμοί τότε η βαλβίδα βεντιλατέρ θα πρέπει να είναι ΠΑΝΩ απο αυτόν ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΝΟΥΜΕΡΑ !
Παράδειγμα
Στο C20XE έχω θερμοστάτη 82 και βαλβίδα βεντιλατέρ 92-87 αυτό σημαίνει ότι τα νερά θα συνεχίζουν να τρέχουν στο ψυγείο και ο ανεμιστήρας ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ !
Αν έβαζες βαλβίδα βεντιλατέρ 85-80 ΤΟΤΕ το βεντιλατέρ-ανεμιστήρα θα λειτουργούσε σχεδόν ΠΑΝΤΑ άπαξ και έπερνε εμπρός !
__________________
Opel Kadett D GTE
Looking for a REAL car .....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.