Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 22-08-13, 22:40
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Λιγότερο φημισμένα αλλά καλύτερα κατασκευασμένα από τα Quaife. (mfactory)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 22-08-13 στις 22:42
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-08-13, 10:54
Το avatar του χρήστη ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Μηνύματα: 362
ΑΝΔΡΕΑΣ ΔΡΑΓΑΖΗΣ is on a distinguished road
Μια χαρα ολα...

Να πω σε όλους τους φίλους ότι το διαφορικό παρά τα ζόρια που έχει φάει δεν κάνει κιχ…ουτε τσικ και πάει μια χαρά θα το πρότεινα ανεπιφύλακτα σε όποιον θέλει και στα δυο πόδια δύναμη .!!!
Συνημένες Εικόνες
Τύπος Αρχείου: jpg NICO1476.jpg (61,6 KB, 56 εμφανίσεις)
Τύπος Αρχείου: jpg NICO1472.jpg (69,9 KB, 56 εμφανίσεις)
__________________
Τα μυστικά τις οδήγησης είναι πολλά και τα ανακαλύπτω ένα ένα ……με το σωστό τρόπο...... και το σωστό το όχημα....
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-08-13, 17:16
Το avatar του χρήστη InsaneDriver
InsaneDriver Ο χρήστης InsaneDriver δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-06-2004
Μηνύματα: 2.889
InsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to beholdInsaneDriver is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιγότερο φημισμένα αλλά καλύτερα κατασκευασμένα από τα Quaife. (mfactory)
Δεν την ήξερα την εταιρία αυτή.

Στο εξωτερικό θεωρείται αξιόπιστη;
__________________

"Exhaust gases go into the turbocharger and spin it, witchcraft happens, and you go faster..." - Jeremy Clarkson
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 23-08-13, 17:49
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Έχω εγω mfactory στην μπροστοκουνα μου.
Αγόρασε άφοβα.
Έχει άψογη κατασκευή και λειτουργία.
Να φανταστείς ότι το εργοστασιακο γκρουπ έμοιαζε κινέζικο της λαϊκής μπροστα του.
Μετα απο κάμποσες χιλιάδες χλμ(τουρμπισμενα)με ρολλ,στάσεις αλλα και πίστα δεν κάνει κιχ!
Και δεν βάζω και torco βαλβολινες που τονίζει ο κατασκευαστής..
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 23-08-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από InsaneDriver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν την ήξερα την εταιρία αυτή.

Στο εξωτερικό θεωρείται αξιόπιστη;
Κάποια στιγμή πριν χρόνια η Quaife αντέγραψε το σχέδιο της mFactory για να ελαφρώσει λίγο τα διαφορικά της, βέβαια δεν το έμαθε ποτέ κανείς γιατί η mFactory δεν είναι τόσο γνωστή
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 26-08-13, 01:09
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.
Σαντο δυστηχως ειναι η πρωτη λυση που κοιταξα, αλλα το κοστος ειναι σχεδον τριπλασιο απο το ΜΦακτορι...
Μπορειτε να μου εξηγησετε την διαφορα μεταξύ των 2¨

http://www.ebay.co.uk/itm/1709412135...84.m1423.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/1810234359...84.m1423.l2649

Επειδή εχω μπερδευτει, ειναι γραναζωτα η δισκατα?
Πρακτικα ποια η διαφορα στην χρηση?

Επισης ποιο ειναι καλυτερο για πιστα, παντιλικια και κυριως χιονι...?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Αλεξης
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-08-13, 18:17
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστω πολύ για τις απαντησεις σας.
Σαντο δυστηχως ειναι η πρωτη λυση που κοιταξα, αλλα το κοστος ειναι σχεδον τριπλασιο απο το ΜΦακτορι...
Μπορειτε να μου εξηγησετε την διαφορα μεταξύ των 2¨

http://www.ebay.co.uk/itm/1709412135...84.m1423.l2649

http://www.ebay.co.uk/itm/1810234359...84.m1423.l2649

Επειδή εχω μπερδευτει, ειναι γραναζωτα η δισκατα?
Πρακτικα ποια η διαφορα στην χρηση?

Επισης ποιο ειναι καλυτερο για πιστα, παντιλικια και κυριως χιονι...?

Ευχαριστω εκ των προτερων,
Αλεξης
Αν ψαξεις τα φορουμ εχω κανει παλιοτερα μια αναλογη αναλυση,για το τι δουλευει και πως.....Εν συντομια λοιπον:
Το 1ο ειναι γραναζωτο,συνεχους μεταβαλλομενης εμπλοκης κι απ'οτι λεει προρυθμισμενο μεχρι 60% να παει στον τροχο που εχει προσφυση(αφηνοντας δλδ το αλλο 40% στον τροχο που σπινιαρει ανελεητα)..Πιθανολογω οτι ρυθμιζεται και σε μεγαλυτερο ποσοστο,οπως και το Quaife....Πρακτικα λοιπον,εν κινησει εισαι 0% και μολις ανιχνευσει διαφορα ροπης αναμεσα στους 2 τροχους,αρχισει να μεταδιδει αντιστοιχο ποσοστο ροπης στον τροχο που εχει προσφυση.Σκοπος του ειναι να σου δινει παντα την μεγιστη δυνατη προσφυση,οταν πατας γκαζι,γι'αυτο και ειναι ιδανικο για πιστες,χρονο,αναβασεις και φυσικα για δρομο,ειδικα οταν εχεις μεγαλη δυναμη να διαχειριστεις.Εγω ειχα Quaife και δεν μπορεις να φανταστεις ποσο πολυ με παταγε κατω,παρα τα 45 κιλα ροπης μου......Στο αφημα του γκαζιου,γινεται ξανα ελευθερο σε συντομο χρονικο διαστημα,πραγμα αρνητικο για αγωνιστικο ντριφτ(γι'αυτο το'βγαλα) αλλα στα παντιλικια ειναι εξαιρετικα ασφαλες και προβλεψιμο....Γενικως το θεωρω ιδανικο γι'αμαξι βολτας,χωρις ενοχλητικους θορυβους σε αποτομες στροφες-παρκαρισμα κτλ......Σε συνθηκες ομως ελλειπους προσφυσης(παγο ή μια ροδα στον αερα) παιζει και να σε πουλησει ομως,γιατι εφοσον δεν υπαρχει προσφυση,μηδεν θα δωσει και στον απεναντι τροχο

Το 2ο ειναι δισκατο και το παραγγελνεις απ'οτι βλεπω σε 1way και 1.5way.....Στην 1η περιπτωση εχεις παρομοια συμπεριφορα με το γραναζωτο,στο αφημα του γκαζιου ξεκλειδωνει δλδ.....Αυτα δουλευουν ανιχνευοντας διαφορα ταχυτητας μεταξυ των 2 τροχων και μπλοκαρουν αμεσα στο προεπιλεγμενο ποσοστο εμπλοκης,ακομη κι αν ο ενας τροχος ειναι στον αερα,αλλα κι αν στριβει και ΧΩΡΙΣ γκαζι(μονο κατα το ποσοστο προφορτισης του,συνηθως γυρω στο 5-10%)!!Κι αυτη ειναι η σημαντικη διαφορα τους λειτουργικα....Το δισκατο μονο στην ευθεια,ειναι ελευθερο.Σε καθε αλλη περιπτωση σπινιαρισματος ή στριψιματος εισαι μπλοκατος,προσδιδοντας στ'αμαξι ομως μια ελαφρως πιο ζωηρη ουρα αλλα και πιο ''δεμενη'' μεσα στη στροφη με αφημενο γκαζι αν και ειναι μικρη η διαφορα τους....
Το 1.5way εχει πιο ντριφταδικο προσανατολισμο,με μονη διαφορα οτι παραμενει κλειδωμενο στο ιδιο ποσοστο εμπλοκης και κατα το αφημα του γκαζιου,ενω εχει και μεγαλυτερο ποσοστο προφορτισης συνηθως.....Πρακτικα το καταλαβαινεις,οταν στα συνεχη πατα-ασε του γκαζιου,τ'αμαξι δεν παλευει να σε ισιωσει,αλλα συνεχιζει ν'ανοιγει την τροχια του.Θελει συνηθεια,γιατι αργει να σταματησει να γλυστραει τ'αμαξι,οταν κλεισεις το γκαζι καθως ο εξω τροχος συνεχιζει να μειωνει ταχυτητα κατα 60% γρηγοροτερα απο τον εσω,οποτε χανεις καποια μετρα ελεγχου της καταστασης.......Δεν ξερω αν τα εγραψα κατανοητα,αν θες περισσοτερα παραδειγματα,στειλε μου πμ να μιλησουμε στο τηλεφωνο.....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-08-13, 18:30
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Tα γραναζωτά δεν ρυθμίζονται αν δεν αλλάξεις μέσα κάποια εξαρτήματα... το Quaife έχει torque bias (ποσοστό εμπλοκής) φιξ 2.1:1 , το mfactory επίσης, αλλά σου δίνει την επιλογή κατά την παραγγελία να το αναβαθμίσεις σε 2.5:1 με 100 USD παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-08-13, 19:30
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Αν διαβασα καλα στο site,αυτο ακριβως λεει....στο στελνει ηδη με μεγιστο ποσοστο εμπλοκης στο 60% αλλα μπορει ν'αλλαξει αυτο....Το Quaife ειναι μεχρι 80% δεν παιρνει αλλαγη.Ειχα στειλει mail στην εταιρεια,να τους το στειλω να μου κανουν καποιες αλλαγες και μου'παν οτι δεν γινεται...Τελικα εβαλα ενα κολλημενο!
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-08-13, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Τo Quaife είναι μόνο 2.1:1 Mike... δεν το δίνουν σε άλλη παραλαγή
Το ποσοστό εμπλοκής αλλάζει μόνο με το upgrade kit που κάνει 100 USD αν το πάρεις μαζί με το διαφορικό ή κανά 300άρι αν το πάρεις μετά, έχω μιλήσει μαζί τους, καθώς mFactory έχω αποφασίσει να αγοράσω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 27-08-13 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.