Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #41  
Παλιά 27-08-13, 19:46
Το avatar του χρήστη zaharias
zaharias Ο χρήστης zaharias δεν είναι συνδεδεμένος
... is dreaming of a CSL
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Μηνύματα: 4.302
zaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to beholdzaharias is a splendid one to behold
Talking

Ωραια πραγματα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-08-13, 22:21
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick_compact Εμφάνιση μηνυμάτων
Τo Quaife είναι μόνο 2.1:1 Mike... δεν το δίνουν σε άλλη παραλαγή
Το ποσοστό εμπλοκής αλλάζει μόνο με το upgrade kit που κάνει 100 USD αν το πάρεις μαζί με το διαφορικό ή κανά 300άρι αν το πάρεις μετά, έχω μιλήσει μαζί τους, καθώς mFactory έχω αποφασίσει να αγοράσω
Αυτο το 2,1:1 σε τι ακριβως αντιστοιχει Νικο??Πρωτη φορα το ακουω!Επισης λες οτι ειναι ''φιξ'' το ποσοστο εμπλοκης στο Quaife,τη στιγμη που η ιδια η εταιρεια διατεινεται οτι ειναι συνεχους μεταβαλλομενης εμπλοκης και μπορει να στειλει μεχρι και 80% της δυναμης που χανεται,στον απεναντι τροχο....Οδηγωντας το τα τελευταια χρονια,μπορω να πω οτι το'χω δει να συμβαινει(να σπινιαρει δλδ ελαχιστα ο εσωτερικος!! τροχος και η δυναμη να περναει στον εξωτερικο στην αρχη του ντριφταρισματος και στη διαρκεια του να μοιραζεται ετσι ωστε να νιωθεις ολο τον αξονα να παταει κατω σαν να φοραει κολλημενο.....Δυστυχως σε καθε ''ασε'' του γκαζιου παλευε να μου κλεισει την γωνια κι αυτο ακριβως ζητησα απο την Quaife:Να μου δωσει ενα μονιμο ποσοστο προφορτισης πχ 30-40%,ωστε να κραταει την γωνια και ν'απλωνει στο αφημα του γκαζιου,οπως κανουν ολα τα δισκατα 1.5 και 2 δρομων....Δυστυχως μου απαντησε αρνητικα κι εβαλα ενα κολλητο διαφορικο για το σκοπο που το χρειαζομαι....
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-08-13, 22:45
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Η φράση "ποσοστό εμπλοκής" είναι λίγο λάθος να την λέμε (και εγώ και εσύ) για τα torsen, βασικά δεν "μπλοκάρουν" όπως τα δισκάτα. Αλλά anyway, ναι είναι συνεχώς μεταβαλόμενης εμπλοκής, αλλά μέχρι της σχέσης 2.1:1. Έτσι "μετρούνται" τα torsen.
Έτσι λοιπόν ένα διαφορικό torsen με σχέση 2.1:1 μπορεί να στείλει μέχρι και 2.1 φορές παραπάνω ροπή στον τροχό με την περισσότερη πρόσφυση, ή αλλιώς 68% περίπου. Αυτό με την πρυπόθεση ότι έχουν και οι 2 πρόσφυση, αν ο ένας έχει μηδενική πρόσφυση (πχ αν σηκωθεί στον αέρα), τότε γίνεται ελεύθερο, σε αντίθεση με το δισκάτο, που θα "μπλοκάρει", και θα στείλει ότι είναι ρυθμισμένο να στείλει (πχ 25%).
Αυτό το ποσοστό στα Quaife είναι φιξ, δεν αλλάζει, δε μπορούν να στο μεγαλώσουν. Η mfactory δίνει κιτ γραναζώματος (γιατί γρανάζωμα αλλάζεις για να αλλάξεις το μέγιστο ποσοστό "εμπλοκής"), και πάει στο 2.5:1, δηλαδή 5% παραπάνω περίπου, 72%.
Οπότε ποσοστή κατανομής το λέμε για τα torsen, στα αγγλικά torque bias

Και quote από τον Stephen @ mFactory :

Hello Nick,

the race pack upgrade is $99.95 if purchased at the same time as the LSD, otherwise it is $249.95.

the Quaife LSD is 2.1:1, same as our standard LSD

Thanks,

Stephen

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick_compact : 27-08-13 στις 22:57
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-08-13, 23:00
Το avatar του χρήστη Stunt Mike
Stunt Mike Ο χρήστης Stunt Mike δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-05-2007
Μηνύματα: 2.171
Stunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really niceStunt Mike is just really nice
Ok αυτο ακριβως καταλαβα κι εγω......Αλλα μου φαινεται δυσκολο να λεει μια τετοια εταιρεια ''εως 80%'' ενω τελικα κατασκευαστικα ειναι στο 68%.....Παντως για σενα,δεν θα το πληρωνα αυτο το εξτρα για να παρεις ενα 5% εξτρα ποσοστο...Δεν νομιζω οτι θα'χει τοσο μεγαλη διαφορα στην πιστα....Επισης καποια τορσεν,εχουν ενα μικρο ποσοστο προφορτισης ωστε να μην μενουν ελευθερα οταν κρεμαει ο τροχος...Μου ειχαν πει μια μαρκα,αλλα δεν θυμαμαι πια...Για ψαξτο,γιατι εμενα 2-3 φορες ετυχε να με ''πουλησει'' το Quaife σε συνθηκες μηδενικης προσφυσης(βρεγμενο πλακακι συνεργειου ή παγος σε κλειστη ανηφορικη 'πεταλο')
__________________
I was a fighter,I could turn on a thread,now I stand accused of the things I said......
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-08-13, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Κανένα torsen δεν προφορτίζει (εκτός και αν δε γνωρίζω βέβαια), μόνο ένα ξέρω, είναι Xtrac για πολύ λίγες εφαρμογές, και είναι torsen και δισκάτο παράλληλα, μόνο που τα δισκάκια εμπλέκονται μόνο όταν μηδενίσει η πρόσφυση κάποιου τροχού και πάει να γίνει "ελεύθερο".
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 28-08-13, 14:18
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Θα ηθελα να αποφυγω τα τορσεν.
Εβαλα Quaife στο Seven μου κ σε χρηση πιστας δεν ειμαι καθολου ικανοποιημενος...
Επισης επειδη το αυτοκινητο θα οδηγειται και σε χιονια, σιγουρα τα τυπου τορσεν δεν εναι η καλυτερη επιλογη.
Το Μφακτορυ απ οτι μου ειπαν βγαζει μονο για 330 αυτοματο...
Νικο μπορεις νε το επιβεβαιωσεις αφου εχεις την σχεση;
Τι αλλες επιλογες εχουμε;
Τα 1200+ ευρω μου φαίνονται παρα πολλα λεφτα...
Σε 1.5 way? υπαρχει κατι για εμας;
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 28-08-13, 16:36
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
H mfactory εκτός από torsen βγάζει και δισκάτα για Ε46/Ζ4 κλπ, σε ότι setup ζητήσεις, 1/1.5/2 way.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-08-13, 12:46
Το avatar του χρήστη DUKE
DUKE Ο χρήστης DUKE δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-05-2004
Μηνύματα: 264
DUKE will become famous soon enough
Niko pls check ur pm.
__________________
BMW E24: 635CSi (Sold)
BMW E30: 320i (Sold), 325i (RIP)
BMW E36: 320i (Sold). 325i (Sold), 328is (Sold), 328i Compact
BMW E46: 330ci M-Sport Coupe (Sold)
BMW E46: M3 Coupe - Silverstone
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-08-13, 12:57
Το avatar του χρήστη Tomi
Tomi Ο χρήστης Tomi δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-05-2008
Μηνύματα: 477
Tomi will become famous soon enough
Πάντως το mfactory που φοραω έχει προφορτιση γύρω στο 15%..κάτι με κάτι ελατηρια έχει δεν θυμάμαι ακριβώς..πάντως δισκακια δεν έχει..
Στα χιονιά και σε άμμο που το έχω δοκιμάσει,με τον ένα τροχό εκτός προσφυσης δίνει αρκετή ροπη στον άλλο για να ξεμπλεξεις..μέχρι στιγμής μόνο καλα λόγια έχω να πω.δεν με απογοήτευσε ποτε.

Υ.Γ.
Και κάτι που ξέχασα..σας είπαν 1200€ για mfactory??
Εγω το έφερα απευθείας τελειωμενο 630€ με τελωνείο...
Για ψαξτε λίγο καλύτερα.....δεν μπορει να έχει τόση μεγάλη διάφορα...
__________________
343ps????Horse or Donkeys??
I need V10 power..

Salonica Maf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tomi : 29-08-13 στις 13:00
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-01-14, 09:18
Το avatar του χρήστη compact
compact Ο χρήστης compact δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 10-07-2004
Μηνύματα: 821
compact will become famous soon enough
τι θα μπορουσα να βαλω εγω? 330 6 speed manual?
__________________
τρελο stock out στο
www.racemodels.gr με φανταστικες τιμες στα bmwakia!!(Kων/νος)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.