Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά Z > Σειρά Z - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-08-09, 22:36
stako Ο χρήστης stako δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2009
Μηνύματα: 33
stako is on a distinguished road
Smile Στην αναζήτηση για Ζ4...

Γεια σας παιδιά, χάρηκα πολύ που σας βρήκα.

Από ότι φαίνεται σε λίγο καιρό θα αλλάξω αμάξι και έχω καταλήξει στο Ζ4 (για διάφορους λόγους αλλά 100% σε Ζ4). Έχω ήδη διαβάσει αρκετά στο φόρουμ σχετικά με το μοντέλο αλλά χρειάζομαι μερικές ακόμα πληροφορίες που πρέπει να ρωτήσω άμεσα.

1. Έχω μπερδευτεί λίγο σχετικά με τις διάφορες εκδόσεις που έχει βγει. 2.0, 2.2, 2.5, 3.0, Μ...... Συν τα "απλά" i και τα si... Δεν ξέρω αν υπάρχει και σκέτο, χωρίς i ή si στην κατάληξη... Υπάρχει κάποιο site που να έχει πληροφορίες σχετικά με εκδόσεις παλαιότερων αυτοκινήτων που να αναφέρει κινητήρες, κυβικά, ιπποδύναμη, ροπή κτλ? Γιατί τώρα βρίσκω αναφορές αλλά είναι πολύ διάσπαρτη η πληροφορία και φοβάμαι για τυχόν λάθη. Αν έχει και πληροφορίες για τα φρένα, τις αναρτήσεις και τα άλλα περιφερειακά ακόμα καλύτερα.

2. Με την εφορία, τέλη και ασφάλειες το "σκαλοπάτι" είναι στα 2200 κυβικά? Από εκεί και πάνω ότι και να πάρεις είναι το ίδιο? (με το τωρινό καθεστώς τουλάχιστον που δεν έχει τεκμήρια κτλ, θα περιμένω έτσι κι αλλιώς Σεπτέμβρη-Οκτώβρη να ανακοινώσουν τα νέα μέτρα που από ότι φαίνεται έρχονται και βλέπουμε. Α και έχω υπόψη μου και για την "έκτακτη" εισφορά που βγάλανε πριν λίγο καιρό.)

3. Για μικτή ασφάλεια, αξία αυτοκινήτου ας πούμε 20000€, να υπολογίζω γύρω στα 1200 το χρόνο? Συμπεριλαμβάνει και κουκούλα το πακέτο? Οι απαλλαγές σε ζημιές και κουκούλα πόσο είναι?

Ενημερωτικά το "ταβάνι" το έχω θέσει στα 25000€, για αμάξι 2004-2005, τώρα τι θα είναι αυτό θα δείξει, ανάλογα τι θα βρεθεί στην κατάσταση που θέλω... Πχ βλέπω παίζουν και τρίλιτρα σε αυτή τη τιμή αλλά δεν έχω δει κανένα ακόμα από κοντά οπότε δεν ξέρω αν ο στόχος αυτός είναι ρεαλιστικός...

Στην πορεία θα έχω σίγουρα κι άλλες απορίες.........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stako : 05-08-09 στις 22:43
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-09, 00:46
Το avatar του χρήστη DimitrisZ4
DimitrisZ4 Ο χρήστης DimitrisZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 816
DimitrisZ4 will become famous soon enough
με το ταβανι π εχεις θεσει , αποκλειεις κ ορισμενες εκδοσεις Ζ4 οποτε δεν χρειαζεται καν να τα κοιταξεις, τωρα αν θες προ facelift μπορεις κ 3,0 να βρεις αλλα δε ξερω σε τι κατασταση θα βρισκεται , 2,5 σιγουρα 2,2 κ 2,0 ναι, για μετα facelift 3,0si δυσκολα , ισως 2,5si αλλα κ αυτο πολυ δυσκολα , 2,0 μετα του 2006 μπορει να βρεις.. εγω θα διαλεγα το 3,0 με τα 231 αλογατα εκτος αν εχεις πορβλημα με εφορια κ τετοια , χτυπα ενα 2,0 με facelift! για ασφαλεια εγω δινω 1900 το χρονο , αλλα εχω το Ζ4 Μ . για την 1η σου ερωτηση , αμα ψαχνεις για Ζ4 κ ακομα δεν ξερεις αυτα , ισω να το ψαξεις λιγο παραπανω....φιλικα παντα
__________________

I got a problem with authority
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-09, 03:27
Το avatar του χρήστη MaSt0RaS
MaSt0RaS Ο χρήστης MaSt0RaS δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-02-2007
Μηνύματα: 1.463
MaSt0RaS is on a distinguished road
δεν ξερω οι αποριες σου με προβληματιζουν...
Καταρχας πες μας λιγο την ηλικια σου...
Πες μας τι θες απο το αμαξι...
οσο για την κουκουλα αν θες να την ασφαλισεις ειναι λιγες ασφαλειες που το κανουν και αυτες βαρανε καλα...
Καλυτερα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για αυτο κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο μπορει να σου παει...
Εγω σε 2.5Si και κατω απο 23 εδινα 2300ε..!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-09, 08:43
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Cool

Πες μας την ηλικία σου > 17 στα 18 και περιμένει να βγάλει δίπλωμα

Σταύρο, σχετικά με τους κινητήρες.
Οι σειρές 'si' βγήκαν όταν έγινε το facelift. Τα μοτέρ si είναι τα νεώτερης γενιάς που έχουν και valvetronic (βλαβητρόνικ).

To 2.2i έχει το μοτέρ M54B22 -->

The 2.2 L (2171 cc/132 in³) M54B22 produced 125 kW (170 hp) at 6100 rpm and 210 N·m (155 ft·lbf) at 3500 rpm.


Το 2.5i έχει το μοτέρ M54B25 -->

The M54B25 is a 2.5 L (2494 cc) engine with an 84 mm (3.3 in) bore and 75 mm (3.0 in) stroke. It is all-alloy with Al-Sil block, fracture-split forged steel connecting rods, a one-piece forged crankshaft, and a reinforced plastic intake manifold. Output is 192 hp (143 kW) at 6000 rpm with 175 ft·lbf (245 Nm) of torque at 3500 rpm.


To 2.5si έχει το μοτέρ N52B25 -->
The N52B25 comes in two versions, both displacing 2.5 L (2497 cc/152 in³). The first produces 130 kW (174 hp) at 5800 rpm and 230 N·m (170 ft·lbf) at 3500-5000 rpm while the more powerful version is rated at 160 kW (215 hp) at 6500 rpm and 250 N·m (184 ft·lbf) at 2750-4250 rpm.
Το Ζ4 2.5si έχει 215hp.


Το 3.0i έχει το μοτέρ M54B30 -->

The M54B30 is a 3.0 L (2979 cc) successor of the 2.8 L BMW M52. Bore remains the same at 84 mm (3.3 in), but stroke is increased 5.6 mm (0.2 in) to 89.6 mm (3.5 in). Power is 231 hp (170 kW) at 5,900 rpm while torque is 221 ft·lbf (300 Nm) at 3,500 rpm.
It is an all-alloy engine with Al-Sil block. It uses SFI fuel injection, has 4 valves per cylinder with Double VANOS (variable valve timing) and features fracture-split forged steel connecting rods, a one-piece forged crankshaft, and reinforced plastic intake manifold. It is produced in Steyr, Austria.
The M54B30 was on the Ward's 10 Best Engines list through 2001-2003.


Το 3.0si έχει το μοτέρ N52B30 -->

The N52B30 comes in three versions, all displacing 3.0 L (2996 cc/182 in³) and produces variable outputs depending on the BMW model that it comes witη.
Ζ4 3.0si 195 kW (265 PS,262 hp) @ 6650 rpm and 315 N•m @ 2750 rpm

Προσωπικά μου αρέσει το 3.0i.
Τα μοτέρ si έχουν βλαβητρόνικ και η αίσθηση που μου δίνουν είναι πολύ 'ελαστική' (λες και το βολάν είναι 58 κιλά).
Η δε υστέρηση από το μοτέρ του βλαβητρόνικ (μέχρι να βυθίσει τις βαλβίδες) είναι απίστευτη.
Επίσης προ-facelift vs facelift, θα έλεγα προ-facelift μιας και ξέρω ότι δεν σε νοιάζει το να έχεις το τελευταίο μοντέλο (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ τα φανάρια του προ-facelift).

Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος τα παιδιά που έχουν Ζ4 μπορούν να σε βοηθήσουν.

ΥΓ : απλά παραθέτω ότι σε 3-4 χρόνια το βλαβητρόνικ θα καταργηθεί και θα γυρίσουμε στην παλιά καλή πεταλούδα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-09, 08:59
Το avatar του χρήστη nassosbmw1
nassosbmw1 Ο χρήστης nassosbmw1 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-12-2006
Μηνύματα: 811
nassosbmw1 will become famous soon enoughnassosbmw1 will become famous soon enough
Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.car.gr/classifieds/cars/?...tpr=25000&or=d

και ξεκίνα την ψαχτική...θα προτιμούσα το 3λιτρο στα 24-25000€ ε,όσο να κάνεις ειδικό αμάξι παίρνεις ας το πάρεις δυνατό! καλή επιλογή!!!
__________________
FERRO NOSCENTIUS AURUM
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/...gpic2735_3.gif
ειπα να το πατησω λιγο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-09, 11:53
stako Ο χρήστης stako δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2009
Μηνύματα: 33
stako is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DimitrisZ4 Εμφάνιση μηνυμάτων
με το ταβανι π εχεις θεσει , αποκλειεις κ ορισμενες εκδοσεις Ζ4 οποτε δεν χρειαζεται καν να τα κοιταξεις, τωρα αν θες προ facelift μπορεις κ 3,0 να βρεις αλλα δε ξερω σε τι κατασταση θα βρισκεται , 2,5 σιγουρα 2,2 κ 2,0 ναι, για μετα facelift 3,0si δυσκολα , ισως 2,5si αλλα κ αυτο πολυ δυσκολα , 2,0 μετα του 2006 μπορει να βρεις.. εγω θα διαλεγα το 3,0 με τα 231 αλογατα εκτος αν εχεις πορβλημα με εφορια κ τετοια , χτυπα ενα 2,0 με facelift! για ασφαλεια εγω δινω 1900 το χρονο , αλλα εχω το Ζ4 Μ . για την 1η σου ερωτηση , αμα ψαχνεις για Ζ4 κ ακομα δεν ξερεις αυτα , ισω να το ψαξεις λιγο παραπανω....φιλικα παντα
Οκ, σε ευχαριστώ, κι εγώ σε 3.0 ελπίζω εκτός κι αν μας κάνει καμιά εξυπνάδα η εφορία μετά τα μπάνια...

Το facelift πότε έγινε? Όσα βλέπω πάντως είναι 2003-2005 και μου αρέσουν μια χαρά...

Το αμάξι θα το πάρω σε 3 μήνες το νωρίτερο. Πιθανότατα και 4. Και αυτό ακριβώς κάνω τώρα, το ψάχνω να δω τι γίνεται. Εδώ μέσα είναι μια αρκετά καλή πηγή να βρεις πληροφορίες, χάζευα κάμποσες μέρες χωρίς να γράφω, τώρα το ψάχνω περισσότερο ρωτώντας... Ο χρόνος πάντως πιστεύω είναι αρκετός για να μάθω μέχρι και τις βίδες... Λίγο πριν την αγορά θα πάρω και ένα Haynes (εκτός αν έχετε να προτείνετε κάτι καλύτερο) για να δω μερικά πράγματα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MaSt0RaS Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω οι αποριες σου με προβληματιζουν...
Καταρχας πες μας λιγο την ηλικια σου...
Πες μας τι θες απο το αμαξι...
οσο για την κουκουλα αν θες να την ασφαλισεις ειναι λιγες ασφαλειες που το κανουν και αυτες βαρανε καλα...
Καλυτερα να ρωτησεις τον ασφαλιστη σου για αυτο κανεις δεν μπορει να σου πει ποσο μπορει να σου παει...
Εγω σε 2.5Si και κατω απο 23 εδινα 2300ε..!
Εντάξει, δεν με ξέρετε οπότε λογικό...

Στα 32 είμαι, μέχρι τώρα είχα κυρίως μηχανές και το αυτοκίνητο ήταν απλά ένα μεταφορικό μέσο για το super market και για ταξίδια με φόρτωμα. Με τις μηχανές (ένα gsxr κυρίως) πέρασα καλά, γρήγορες βόλτες, πίστα κάμποση, δεν πέσαμε ποτέ, όλα οκ αλλά........το βαρέθηκα λιγάκι, μεγαλώσαμε κι όλας και άρχισε ο εγκέφαλος να σκέφτεται "κι αν πέσεις τι κάνουμε?" και τελικά το πούλησα. Έχω τώρα ένα Aprilia Caponord 1000 για μεταφορικό εντός κι εκτός πόλης και για την ανταγωνιστική και σπορ πλευρά του δικύκλου έχω κι ένα εντουράκι, ένα CCM 404 για το βουνό/χώμα. Από αυτοκίνητο έχω ένα Octavia 1600 του 2006 που το πήρα καινούργιο (ένα people carrier που λένε και στο Top Gear).

Επειδή όμως αν έχεις το μικρόβιο της σπορ οδήγησης (και αυτό αν το έχεις μεταφέρεται εύκολα από 2 ρόδες σε 4 και ανάποδα, ρόδες και τιμόνι να έχει αρκεί) δεν γλιτώνεις, ξεκίνησε μια κουβέντα με φίλο για το τι να πάρω ώστε να έχει λίγο πλάκα και να μην είναι απλό μεταφορικό σαν το Octavia που έχω τώρα. Επειδή είμαστε λίγο ιδιαίτεροι (καμμένους μας λένε κάποιοι, με την καλή έννοια) το περιορίσαμε σε πισωκίνητα αποκλειστικά. Για ευνόητους λόγους. Και είπαμε αρχικά για Ζ3. Αλλά πήγα είδα μερικά, διάβασα και λίγο σχετικά και δεν μου άρεσε η ιδέα. Οπότε είπα να δω για Ζ4 που έχει 10 χιλιάρικα περισσότερα αλλά είναι καλύτερο αμάξι και σημαντικά πιο καινούργιο. Άλλα αμάξια με πίσω κίνηση σε λογικό κόστος (κάποια Mercedes, το MX5, το RX8, το S2000 και μερικά άλλα) δεν με ενδιαφέρουν για διάφορους λόγους, μου αρέσει ΜΟΝΟ η BMW σαν εταιρεία και σαν εμφάνιση (μεγάλη συζήτηση εδώ, άλλη ώρα ίσως την κάνω). Και έτσι φτάσαμε μέχρι εδώ.......

Ουσιαστικά λοιπόν το αμάξι το θέλω να είναι fun to drive, να το πηγαίνεις σε στροφιλίκι και να γουστάρεις, να σε τραβάει να το πας σε τέτοια μέρη, όχι να το τραβάς εσύ. Να είναι όμορφο. Να είναι κάμπριο γιατί πάντα μου άρεσαν. Να έχει λίγο happy ουρά για λίγο γέλιο με κανά φίλο. Να μπορεί να μπει σε Σέρρες ή ακόμα και κανά Ring αξιοπρεπώς. Όχι για χρόνους, το ξέρω ότι δεν κάνει, απλά για λίγο χαρά οδήγησης... Και όσο για τα supermarket και άλλες τέτοιες trivial ανάγκες ας είναι καλά το Seicento....

Για την ασφάλεια θα μιλήσω με τον ασφαλιστή, έχεις δίκιο, είναι πολλές παράμετροι που μπορεί να αλλάζουν τραγικά το ασφάλιστρο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας την ηλικία σου > 17 στα 18 και περιμένει να βγάλει δίπλωμα

Σταύρο, σχετικά με τους κινητήρες.
Οι σειρές 'si' βγήκαν όταν έγινε το facelift. Τα μοτέρ si είναι τα νεώτερης γενιάς που έχουν και valvetronic (βλαβητρόνικ).

ΕΚΑΝΑ EDIT ΕΔΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΟΣΤ ΛΟΓΩ ΠΟΛΛΩΝ ΙMG ΚΑΙ TAG.

Προσωπικά μου αρέσει το 3.0i.
Τα μοτέρ si έχουν βλαβητρόνικ και η αίσθηση που μου δίνουν είναι πολύ 'ελαστική' (λες και το βολάν είναι 58 κιλά).
Η δε υστέρηση από το μοτέρ του βλαβητρόνικ (μέχρι να βυθίσει τις βαλβίδες) είναι απίστευτη.
Επίσης προ-facelift vs facelift, θα έλεγα προ-facelift μιας και ξέρω ότι δεν σε νοιάζει το να έχεις το τελευταίο μοντέλο (εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολύ τα φανάρια του προ-facelift).

Για τα υπόλοιπα, δυστυχώς δεν ξέρω αλλά είμαι σίγουρος τα παιδιά που έχουν Ζ4 μπορούν να σε βοηθήσουν.

ΥΓ : απλά παραθέτω ότι σε 3-4 χρόνια το βλαβητρόνικ θα καταργηθεί και θα γυρίσουμε στην παλιά καλή πεταλούδα
Αλέξη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες (ξανά!)...

Κι εμένα το 3.0i μου φαίνεται η καλύτερη επιλογή και ελπίζω ρεαλιστική για τα λεφτά που θέλω να δώσω. Τα οποία βέβαια επειδή με ξέρεις ίσως αν βρεθεί κάτι πολύ καλό που να έχει και λίγο παραπάνω ίσως τα δώσω... Από ένα σημείο και μετά αν μπει το γνωστό μικρόβιο γειά σας...

Είχα όμως και την εξής ιδέα, 2.5i και μετά από κανά χρόνο αυτό. Ή ακόμα και για το 2.2 που επίσης έχει ανάλογο κιτ η ESS. Που από ότι λένε τα παιδιά εδώ κοστίζει περίπου 5000€. Πολύ λογικό κόστος θα έλεγα. Και 6-7000 να είναι πάλι λογικό μου φαίνεται. Μεγάλη συζήτηση βέβαια, μια ιδέα είναι προς το παρόν...

Σχετικά με facelift σωστά μάντεψες, δεν με νοιάζει.

Ενδιαφέρουσες και οι πληροφορίες για τα si που δεν κρύβω ότι με τραβούσανε αλλά εφόσον είναι έτσι τα βγάζω από το μυαλό μου (που έτσι κι αλλιώς έπρεπε να το είχα κάνει λόγω κόστους).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nassosbmw1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρίξε και μια ματιά εδώ: http://www.car.gr/classifieds/cars/?...tpr=25000&or=d

και ξεκίνα την ψαχτική...θα προτιμούσα το 3λιτρο στα 24-25000€ ε,όσο να κάνεις ειδικό αμάξι παίρνεις ας το πάρεις δυνατό! καλή επιλογή!!!
Στο car.gr κοιτάω από την αρχή, έχει πολλά μέσα, μόλις γυρίσω Αθήνα θα πάω σε κανά κατάστημα (όχι σε ιδιώτη καθώς θέλω μερικούς μήνες ακόμα να αγοράσω και δεν θέλω να αναστατώνω κανέναν άδικα) να δω σε τι κατάσταση είναι.

Για 3.0 ελπίζω κι εγώ!

--------------------------------------------------------

Μερικές έξτρα ερωτήσεις τώρα:

1. Με το SMG θα έχω πράγματι πρόβλημα αν αλλάξω διαφορικό? (το ξέρω ότι τα SMG είναι πιο ακριβά αλλά είπαμε, ίσως να ανέβει το budget αν κολλήσω με κάποια περίπτωση).

2. Τα κιτ της ESS που παρέθεσα παραπάνω από αξιοπιστία τι λένε? Οι αριθμοί είναι ρεαλιστικοί ή είναι φουσκωμένοι? Αν είναι αξιόπιστα, αν υπάρχει μάστορας Ελλάδα που να μπορεί να τα τοποθετήσει και συντηρήσει σωστά και αν οι αριθμοί δεν είναι φουσκωμένοι τότε το 2.2i γίνεται αυτόματα μια πολύ καλή περίπτωση αν συνυπολογίσεις και το ότι είναι εκτός τσιμπήδας εφορίας...

3. Κάπου είχε πάρει το μάτι μου ένα site/link που περιείχε όλα τα μοτέρ τις BMW με κωδικούς, χαρακτηριστικά κτλ. Το έχει κανείς να μου το δώσει γιατί δεν το βρίσκω?

Αυτά προς το παρόν παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τις μέχρι τώρα απαντήσεις και ελπίζω και σε περισσότερες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-08-09, 10:02
stako Ο χρήστης stako δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2009
Μηνύματα: 33
stako is on a distinguished road
Καμιά απάντηση βρε παιδιά...?

Ή είναι όλοι διακοπές?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-08-09, 13:14
Το avatar του χρήστη DimitrisZ4
DimitrisZ4 Ο χρήστης DimitrisZ4 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2006
Μηνύματα: 816
DimitrisZ4 will become famous soon enough
δε ξερω να απαντησω σε κανενα απο τα 3 , ειχα το link απο απο το site με τους BMW κωδικους αλλα δεν το βρισκω τωρα....προσωπικα δεν μου αρεσει το SMG..ουτε η ιδεα του ESS , μ αρεσει η ατμοσφαιρα..
__________________

I got a problem with authority
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-08-09, 09:17
Το avatar του χρήστη alexk
alexk Ο χρήστης alexk δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 16-09-2004
Μηνύματα: 2.065
alexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of lightalexk is a glorious beacon of light
Γεια σου φίλε,

1. > Γιατί να αλλάξεις διαφορικό ? Μην αρχίσεις με τα κοντά διαφορικά λες και είναι ραλλύ για ανάβαση
Προσωπικά, δεν θα έπαιρνα smg I (το Ζ4 έχει το 1 και όχι το 2).
--------------------------------------------------------

2. Νομίζω ότι είναι πολύ αξιόπιστα. Και οι αριθμοί δεν πιστεύω ότι είναι φουσκωμένοι. Από την άλλη, θες κομπρεσσέρ ? Όχι ότι είναι κακό... ωραίο είναι. Απλά το 3.0 πιστεύω είναι πιο καλό από ένα 2.5 με κομπρεσσέρ. Το χαμηλότερο κόστος ασφάλειας και τελών και και είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα βέβαια. Οπότε άν σου αρέσει η ιδέα του κομπρεσσέρ, δεν είναι καθόλου άσχημη λύση


Για το 3 δεν ξέρω
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-08-09, 11:08
stako Ο χρήστης stako δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 12-05-2009
Μηνύματα: 33
stako is on a distinguished road
Έγινε παίδες, βρήκα και ένα καλό site για BMW που έχει και ένα ψιλοτεράστιο φόρουμ, θα ρίξω μια ματιά κι εκεί. http://www.bimmerpost.com/

Αλέξη το διαφορικό το σκεφτόμουν για μπλοκέ, όχι για πιο κοντό κτλ...

Για το SMG δεν καίγομαι κι όλας, απλά είχα δει τώρα ένα σε καλή τιμή.

Τώρα το περίεργο είναι το εξής, αν μπεις car.gr και ψάξεις για Z4, τα 2500cc δεν "συμφέρουν". Ξεκινάνε από 22-23000 και μετα πάνε στα 25000+. Και έχει και σχετικά λίγα. Τα τρίλιτρα παίζουν στα 25000 και έχει πολλά διαθέσιμα. Δεν ξέρω, ίσως φοβάται ο κόσμος την εφορία και δεν παίρνει τρίλιτρο οπότε είναι πεσμένη η τιμή? Ίσως να είναι αυτό... Δεν μας χαλάει πάντως, τόσο το καλύτερο. Γλιτώνω και τις μετατροπές κτλ.

Να έβρισκα και κανένα με ενσωματωμένο το GPS καλά θα ήταν...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
bmw z4


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.