Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #71  
Παλιά 31-03-09, 16:57
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από veliopou Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα ο Βασίλης έχει τα μαμά xenon. αυτό που ρώτησε ήταν αν μπορεί να βάλει λάμπα με υψηλότερα Kelvin.
Δεν αναφερομαι στον Βασιλη αλλα στον NINJA...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 02-04-09, 09:39
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TAZ118! Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τοποθετουμε ξενον σε φαναρια που στερουνται projectors....
Δεν φωτιζουν σωστα και τυφλωνουν.Καταλαβετε το αυτο...

Oxι τα δυκαμου μπικανε και ρυθμιστηκανε στο σωστο υψος οστε να μιν τυφλωνουνε τον μπροστα και τον απεναντη.
Πραγμα που ειναι μεγαλη μ@λκ.
Οποτε δεν τιθεται τετχιο προβλιμα.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 02-04-09, 15:35
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από NINJA2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Oxι τα δυκαμου μπικανε και ρυθμιστηκανε στο σωστο υψος οστε να μιν τυφλωνουνε τον μπροστα και τον απεναντη.
Πραγμα που ειναι μεγαλη μ@λκ.
Οποτε δεν τιθεται τετχιο προβλιμα.
Συγνωμη αν ακουστηκα καπως επικριτικος αλλα τον τελευταιο καιρο κυκλοφορουν πολλοι
κοπανοι με ξενον των 100 ευρω τα οποια ειναι εντελως αρυθμιστα και κοπανανε ασχημα στα ματια.
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 02-04-09, 20:06
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Λοιπον παιδια για να μην εχουμε αυταπατες!

Δεν υπαρχει περιπτωση να φοραμε Xenon σε συμβατικα φαναρια και να μην τυφλωνουμε τους απεναντι. Το οτι μας τα ρυθμιζουν αυτοι που μας τα πουλανε οτι και καλα δε τυφλωνουμε ειναι αυταπατη.

Και θα γινω πιο κατανοητος. Καταρχιν να πω οτι ειμαι και γω ενας απο αυτους που φορανε Xenon σε φαναρι που δεν εχει προτζεκτορα. Τα εβαλα δοκιμαστικα , μου αρεσαν πολυ (ειναι και μαυρο το αμαξι και ταιριαζουν κουτι) και τα αφησα , μεχρι τωρα που σκεφτομαι να τα Βγαλω. Εχω και γω τερμα ρυθμισμενη κατω τη σκαλα (φεγγουν καμια 4 μετρα μονο μπροστα μου) και προχωραω κυριος στους δρομους. Μεχρι να φτασω σε κανενα σημειο ανηφοροκατηφορικο (ξερετε σε σημειο που λογω διαφορας κλισης αναγκαστικα χτυπας τον απεναντι με τα φωτα σου) και τον εχω διαλυσει. Στη κυριολεξια.

Πιο κατω εχω κανει ενα προχειρο σχεδιο το οποιο δειχνει κατι συμαντικο. Το συμβατικο φαναρι ειναι ετσι σχεδιασμενο -κατασκευασμενο ετσι ωστε οταν τοποθετηθη συμβατικος λαμτηρας να παραγει μια συγκεκριμενη δεσμη φωτος. Λοιπον τωρα. Μια λαμπα χενον ειναι διαφορετικα κατασκευασμενη. αν τη βαλεις διπλα σε μια συμβατικη θα δεις οτι ειναι σαφως μεγαλυτερη και το σημειο που παραγει το φως ειναι πιο μπροστα.

Βαζοντας την λοιπον στο συμβατικο φαναρι τοτε ολος ο σχεδιασμος τους (που μελετησαν κατι τυποι) παει αχρηστος και το φως διαχαιετε οπου ναναι. Το προβλημα δε διορθωνετε με ρυθμισμα που να χτυπας το "ποπο" σου κατω.



Καντε 2 τεστ:

1ον Παρκαρετε βραδυ το αμαξι σε κλειστο χωρο (πχ κλειστο παρκινγκ). Αναψτε τα φωτα και θα διαποστωσετε οτι ασχετα με το οτι τα φωτα σας ειναι τερμα χαμηλα για να μη τυφλωνετε, υπαρχουν και αλλες δεσμες φωτως πανω δεξια και αριστερα. Δηλαδη το φαναρι βαραει οπου ναναι. μπορει οι δεσμες αυτες να μην ειναι πολυ εντονες αλλα ειναι ικανες να ενοχλησουν τον απενατι.

2ον Δωστε το αυτοκινητο σας να το οδηγησει καποιος αλλος. Εσεις με το δικο του αυτοκινητο πηγαινετε μπροστα και αυτος να ακολουθαει απο πισω. Σε 500 μετρα θα σπασουν τα νευρα σας. Οταν παω πισω απο ενα μαξι βλεπω τα φωτα μου οτι φεγκουν πολυ πιο χαμηλα απο τους καθρεφτες του και φυσικα απο το καπο του. Και ομως τον τυφλωνω και του σπαω τα νευρα γιατι τα φωτα μου παραγουν και αλλες δεσμες που ειναι ικανες για αυτο.

Οταν διασταυρωνεστε με καποιον εισται σιγουροι οτι τα φωτα σας ειναι τερμα κατω και δεν τον ενοχλουν. Κοιταξε λιγο τη μουρη του... τον φεγγετε εστω και λιγο αλλα βεβαια αφου σας εχει περασει , βριζει μια απο μεσα του, δεν σας αναβει τα φωρα και εσεις νομιζετε οτι βαλατε και γ@μ% τα Xenon.

2 χρονια φοραω τα τα Xenon σχεδον. Μου εχει αναψει μονο μια φορα ενας τα φωτα. Ειμαι σιγουρος ομως οτι με βρισαν αλλοι 1000. Γιαυτο κοιταζω κατι τετοιο:http://www.well-done.es/index.php?id...to&producto=31


Συγνωμη για το μεγεθος του ποστ...

Σπυρος!
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 02-04-09, 20:42
Το avatar του χρήστη veliopou
veliopou Ο χρήστης veliopou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-04-2005
Μηνύματα: 243
veliopou is an unknown quantity at this point
Σπύρο είπες τα πάντα γύρω από το θέμα xenon.
και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 07-04-09, 13:30
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Ερωτηση:

Μιας και σε μενα εχουν λυθει τα θεματα με βλαβες cancellers κτλ και τα xenon λειτουργουν κανονικα, αν υποθεσουμε οτι παραγελνω αυτο κουμπονω πανω τις λαμπες μου και δουλευουν κανονικα?

Το D1S που γραφει εκει ειναι αλλος τυπος λαμπας? και καμια σχεση με Η7 ε??
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 08-04-09, 08:50
Το avatar του χρήστη dmyl
dmyl Ο χρήστης dmyl δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-01-2008
Μηνύματα: 141
dmyl is on a distinguished road
Καλημερα.

Εσυ φιλε μου εχεις Η7 λαμπες.
Αλλα το site που αναφερεις λεει οτι συμπεριλαμβανει τα ballast Και τις λαμπες D1s.

Τα εργοστασιακα φαναρια με ΒΙΧΕΝΟΝ εχουν λαμπες D1s οπως και τα περισοτερα φαναρια
με εργοστασιακα ΧΕΝΟΝ και ο λογος ειναι οτι εχουν μικροτερες παρεμβολες διοτι το igniter
(μετασχηματιστης υψηλης τασης) ειναι προσαρμοσμενο στην λαμπα και δεν ειναι στο ballast αρα μιρκοτερη αποσταση καλωδιου - μικροτερες παρεμβολες στα ηλεκτρικα- ηλεκτρονικα του αυτοκινητου.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 08-04-09, 17:03
Το avatar του χρήστη giannis 116
giannis 116 Ο χρήστης giannis 116 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 16-02-2009
Μηνύματα: 3.167
giannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nicegiannis 116 is just really nice
Spaka εσενα τα ξενον ειναι και angel eyes? Δηλαδη μοιαζουν με φωτεινα στεφανια οταν αναβουν;..
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 08-04-09, 17:39
Το avatar του χρήστη spaka
spaka Ο χρήστης spaka δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-12-2006
Μηνύματα: 314
spaka is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannis 116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Spaka εσενα τα ξενον ειναι και angel eyes? Δηλαδη μοιαζουν με φωτεινα στεφανια οταν αναβουν;..
Οχι Γιαννη ειναι τα απλα συμβατικα φαναρια.
__________________

www.snowclub.gr
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 08-04-09, 21:57
Το avatar του χρήστη NINJA2
NINJA2 Ο χρήστης NINJA2 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 08-02-2009
Μηνύματα: 183
NINJA2 is an unknown quantity at this point
Εστιλα προχτες mail και στα δυο shop με φαναρια και κανενας δεν απαντισε στης ερωτισης και δεν αναλαμβανουνε εφθινες αν δεν κατσουνε σωστα ? οποτε μια χαρα ειναι τα after market που εβαλα.
Ακομα και τα original που βρικα δεν αναλαμβανει κανενας να τα περασει !.
Χαος στην Ελλαδα με τα αξεσουαρ μονο η bmw τα περνα αλλα με 700Ε + οτι χριασει.
__________________
BMW 116i CBR 1000 RR 08 KONICA MINOLTA
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.