Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-01-15, 22:01
johnstam Ο χρήστης johnstam δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 22-06-2011
Μηνύματα: 97
johnstam is on a distinguished road
E 36 ασταθές ρελαντί σβήσιμο ρεταρισμα

Καλησπέρα γαμό την καντεμιά μου η ιστορία αρχίζει κάπως έτσι Μ40 ΜΟΤΕΡ 1600 πριν απο 20 μέρες περίπου πάω να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο βάζω μπροστά φεύγω κανονικά σταματάω σε ουρά από αυτοκίνητα και άρχισε το αυτοκίνητο να κάνει σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί πάω στο σπίτι το βάζω την άλλη μέρα μπροστά όλα καλλά. Μετά από 2 μέρες πάω να βάλω μπροστά το απόγεμα να φύγω απο την δουλειά παίρνει μπρος και σβήνει το επαναλαμβάνω αυτό 2 φορέσ μέχρι που δεν έπαιρνε μπροστά ενώ η μίζερνε το αυτοκίνητο κανονικά. Πάει ο νουσ μου στην αντλία βενζίνης βγάζω το κάθισμα ρίχνω 3 σφαλιάρες στη λαμαρίνα ενώ μίζερνα και πέρνει μπροστά α λέω αντλία βενζίνης μετά απο πσάξιμο εδώ στο νησί βρίσκω μία και την βάζω ιμιτασιόν εννοείται και όλα οκ. Εχθές είχαμε στο νησί πλημμύρες και που μου ήρθε να πάω να βάλω βενζίνη ήμουνα ρεζέρβα πάω και βάζω βενζίνη και μετά από λίγο παρατηρώ αστάθεια στο ρελαντί χωρίς όμως να σβήσει η μηχανή τρεμόπεζε μεταξύ 400 και 900 στροφές στο περίπου έτυχε? η τρελή σύμπτωση?.
πάω σήμερα το μεσημέρι να βάλω μπροστά το αμάξι εννοείται παγωμένο δεν κρατούσε ρελαντί καθόλου κ σκέφτομαι έχει γούστο να έχω πρόβλημα με νοθευμένη βενζίνα τι να κάνω πάω σε ένα άλλο πρατήριο και βάζω 17 περίπου λίτρα vpower βενζίνη μετά από λίγο αυτό ήταν το αμάξι ρετάριζε και δεν πήγαινε πατούσα γκάζι κ αντί να αυξάνει στροφές ρετάριζε πάρα πολύ μετα βίας το πήγα στην άκρη για να μην μποδίζω λέω τι γίνεται τόσο πολύ νοθεία στην βενζίνη?
Πάω πριν μισή ώρα να το βάλω μπροστά πήρε κανονικά πολύ καπνίλα η εξάτμιση άκουγε στο γκάζι το αυτοκίνητο αλλά έχω θέμα με το ρελάντι και μερικές φορές σβήνει κιόλας.
Α εντομεταξί θέλω να τονίσω κάτι έβαλα καπό με αεραγωγό και στην βροχή βρέχεται ο louft λέτε να το χάλασε η βροχή? κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-01-15, 22:06
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Θα πρέπει να το συνδέσεις σε διαγνωστικό στο συνεργείο σου. Εμένα πάντως μου ακούγεται για αισθητήρας λάμδα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-01-15, 23:27
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Εμένα πάντως, με τον λάμδα εκτός λειτουργίας, δεν είχε τέτοια συμπτώματα. Ούτε ασταθές ρελαντί είχε, ούτε έσβηνε, ούτε ρέταρε. Η λειτουργία του κινητήρα ήταν περίεργη, δεν ήταν "ήσυχη-στρωτή", αλλά επιτάγχυνε κανονικά. Πχ σε κάθε αλλαγή ταχύτητας, στο πάτημα του συμπλέκτη έπεφταν πολύ απότομα οι στροφές, το πρωί με κρύο δεν είχε υψηλό ρελαντί όπως θα έπρεπε και φυσικά η κατανάλωση ήταν στο θεό, και η εξάμιση γεμάτη καρβουνίλα.

Το διαγνωστικό, όπως αναφέρθηκε, είναι πολύ πιθανόν να σου δείξει το πρόβλημα.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-01-15, 09:00
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμένα πάντως, με τον λάμδα εκτός λειτουργίας, δεν είχε τέτοια συμπτώματα. Ούτε ασταθές ρελαντί είχε, ούτε έσβηνε, ούτε ρέταρε. Η λειτουργία του κινητήρα ήταν περίεργη, δεν ήταν "ήσυχη-στρωτή", αλλά επιτάγχυνε κανονικά. Πχ σε κάθε αλλαγή ταχύτητας, στο πάτημα του συμπλέκτη έπεφταν πολύ απότομα οι στροφές, το πρωί με κρύο δεν είχε υψηλό ρελαντί όπως θα έπρεπε και φυσικά η κατανάλωση ήταν στο θεό, και η εξάμιση γεμάτη καρβουνίλα.

Το διαγνωστικό, όπως αναφέρθηκε, είναι πολύ πιθανόν να σου δείξει το πρόβλημα.
Τον άλλαξες Μήτσο; Τον έχω παραγγείλει και γω να τον αλλάξω γιατί μου τον έβγαζε εδω και καιρό στο διαγνωστικό. Φαντάζομαι είδες διαφορά και στην κατανάλωση..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-01-15, 10:13
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Γιάννη 3 φορές ο λάμδα βγήκε εκτός λειτουργίας. Και τις 3 επανήλθε και δεν ξαναχάλασε εδώ και κανά 8μηνο. Τις 2 φορές σταμάτησε να λειτουργεί εν ώρα ταξιδίου και το επόμενο πρωί ήταν ΟΚ. Την 3η ήταν off 3-4 μέρες και πριν τον αλλάξω πάλι επανήλθε. Από τότε είναι ΟΚ...

Η κατανάλωση με τον λάμδα εκτός λειτουργίας ήταν ~50% αυξημένη.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-01-15, 11:29
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnstam Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα γαμό την καντεμιά μου η ιστορία αρχίζει κάπως έτσι Μ40 ΜΟΤΕΡ 1600 πριν απο 20 μέρες περίπου πάω να βάλω μπροστά το αυτοκίνητο βάζω μπροστά φεύγω κανονικά σταματάω σε ουρά από αυτοκίνητα και άρχισε το αυτοκίνητο να κάνει σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί πάω στο σπίτι το βάζω την άλλη μέρα μπροστά όλα καλλά. Μετά από 2 μέρες πάω να βάλω μπροστά το απόγεμα να φύγω απο την δουλειά παίρνει μπρος και σβήνει το επαναλαμβάνω αυτό 2 φορέσ μέχρι που δεν έπαιρνε μπροστά ενώ η μίζερνε το αυτοκίνητο κανονικά. Πάει ο νουσ μου στην αντλία βενζίνης βγάζω το κάθισμα ρίχνω 3 σφαλιάρες στη λαμαρίνα ενώ μίζερνα και πέρνει μπροστά α λέω αντλία βενζίνης μετά απο πσάξιμο εδώ στο νησί βρίσκω μία και την βάζω ιμιτασιόν εννοείται και όλα οκ. Εχθές είχαμε στο νησί πλημμύρες και που μου ήρθε να πάω να βάλω βενζίνη ήμουνα ρεζέρβα πάω και βάζω βενζίνη και μετά από λίγο παρατηρώ αστάθεια στο ρελαντί χωρίς όμως να σβήσει η μηχανή τρεμόπεζε μεταξύ 400 και 900 στροφές στο περίπου έτυχε? η τρελή σύμπτωση?.
πάω σήμερα το μεσημέρι να βάλω μπροστά το αμάξι εννοείται παγωμένο δεν κρατούσε ρελαντί καθόλου κ σκέφτομαι έχει γούστο να έχω πρόβλημα με νοθευμένη βενζίνα τι να κάνω πάω σε ένα άλλο πρατήριο και βάζω 17 περίπου λίτρα vpower βενζίνη μετά από λίγο αυτό ήταν το αμάξι ρετάριζε και δεν πήγαινε πατούσα γκάζι κ αντί να αυξάνει στροφές ρετάριζε πάρα πολύ μετα βίας το πήγα στην άκρη για να μην μποδίζω λέω τι γίνεται τόσο πολύ νοθεία στην βενζίνη?
Πάω πριν μισή ώρα να το βάλω μπροστά πήρε κανονικά πολύ καπνίλα η εξάτμιση άκουγε στο γκάζι το αυτοκίνητο αλλά έχω θέμα με το ρελάντι και μερικές φορές σβήνει κιόλας.
Α εντομεταξί θέλω να τονίσω κάτι έβαλα καπό με αεραγωγό και στην βροχή βρέχεται ο louft λέτε να το χάλασε η βροχή? κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη
συγνώμη για το μεγάλο κείμενο
Εχει ξεκουμπώσει σωλήνας υποπίεσης και τραβάς αέρα στο κύκλωμα μετα το MAF
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 28-01-15, 11:49
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Να πω κ΄εγώ το σύμπτωμά μου;...Ωραία θα το πω...

Κάποιες λίγες φορές συμβαίνει το εξής.
Βάζω μπρος, όλα καλά με το ρελαντί.
Έστω ότι είμαι σε ελάχιστα κατηφορικό δρόμο.
Αφήνω το αυτοκίνητο να τσουλήσει, πιο αργά και από άνθρωπο που περπατάει.
Το ρελαντί αρχίζει και παίζει σταθερά από πχ 500-1000. Μπορεί να τσουλάω για 100 μέτρα κι αυτό να παίζει συνέχεια και σε απόλυτα σταθερά εύρος.
Με το που σταματάω κατ' ευθείαν σταματάει να παίζει το ρελαντί και καρφώνεται στην φυσιολογική τιμή του.
Αν ξαναρχίσω να τσουλάω, μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι....
Ρουφάω κ εγώ αέρα;;

Συμβαίνει λίγες φορές...αλλά συμβαίνει.

Υπάρχει καμιά BOLD απάντηση και για μένα;;;
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 28-01-15, 11:56
Το avatar του χρήστη gearboxer
gearboxer Ο χρήστης gearboxer δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Μηνύματα: 869
gearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of lightgearboxer is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κ΄εγώ το σύμπτωμά μου;...Ωραία θα το πω...

Κάποιες λίγες φορές συμβαίνει το εξής.
Βάζω μπρος, όλα καλά με το ρελαντί.
Έστω ότι είμαι σε ελάχιστα κατηφορικό δρόμο.
Αφήνω το αυτοκίνητο να τσουλήσει, πιο αργά και από άνθρωπο που περπατάει.
Το ρελαντί αρχίζει και παίζει σταθερά από πχ 500-1000. Μπορεί να τσουλάω για 100 μέτρα κι αυτό να παίζει συνέχεια και σε απόλυτα σταθερά εύρος.
Με το που σταματάω κατ' ευθείαν σταματάει να παίζει το ρελαντί και καρφώνεται στην φυσιολογική τιμή του.
Αν ξαναρχίσω να τσουλάω, μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι....
Ρουφάω κ εγώ αέρα;;

Συμβαίνει λίγες φορές...αλλά συμβαίνει.

Υπάρχει καμιά BOLD απάντηση και για μένα;;;

Σε μένα αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχω ανοιχτά φώτα και αντίσταση πίσω και γενικά όταν καταναλώνω αρκετή ενέργεια από τα αξεσουάρ..Με λίγα λόγια γονατίζει η μπαταρία (αν και 60άρα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 28-01-15, 12:07
Το avatar του χρήστη 6ylinder
6ylinder Ο χρήστης 6ylinder δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-12-2011
Μηνύματα: 1.341
6ylinder will become famous soon enough6ylinder will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gearboxer Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε μένα αυτό συμβαίνει μόνο όταν έχω ανοιχτά φώτα και αντίσταση πίσω και γενικά όταν καταναλώνω αρκετή ενέργεια από τα αξεσουάρ..Με λίγα λόγια γονατίζει η μπαταρία (αν και 60άρα)
Από μπαταρία είμαι ΟΚ. Εργοστασιακή 65άρα 2,5 ετών. Και συμβαίνει οποτεδήποτε σε μένα.
__________________
E36 M44B19
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 28-01-15, 12:42
Το avatar του χρήστη rapid_fast
rapid_fast Ο χρήστης rapid_fast δεν είναι συνδεδεμένος
Valvetronic soupa user
 
Εγγραφή: 15-05-2006
Μηνύματα: 7.731
rapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud ofrapid_fast has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από 6ylinder Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω κ΄εγώ το σύμπτωμά μου;...Ωραία θα το πω...

Κάποιες λίγες φορές συμβαίνει το εξής.
Βάζω μπρος, όλα καλά με το ρελαντί.
Έστω ότι είμαι σε ελάχιστα κατηφορικό δρόμο.
Αφήνω το αυτοκίνητο να τσουλήσει, πιο αργά και από άνθρωπο που περπατάει.
Το ρελαντί αρχίζει και παίζει σταθερά από πχ 500-1000. Μπορεί να τσουλάω για 100 μέτρα κι αυτό να παίζει συνέχεια και σε απόλυτα σταθερά εύρος.
Με το που σταματάω κατ' ευθείαν σταματάει να παίζει το ρελαντί και καρφώνεται στην φυσιολογική τιμή του.
Αν ξαναρχίσω να τσουλάω, μπορεί να το κάνει, μπορεί και όχι....
Ρουφάω κ εγώ αέρα;;

Συμβαίνει λίγες φορές...αλλά συμβαίνει.

Υπάρχει καμιά BOLD απάντηση και για μένα;;;
Σταματάς με φρένο, η μόνο του?
Για να ξεκινήσεις να τσουλάς, έχεις πριν πατημένο φρένο και το αφήνεις?
Δοκίμασε με χειρόφρενο.
Πατώντας φρένο, ρουφάς υποπίεση..
Αφήνοντας φρένο, ζητάς απο το τύμπανο έξτρα υποπίεση..
Και εσένα με την υποπίεση έχει να κάνει.. 99,3%
__________________
Τα "μαστόρια" χαλάνε τα αυτοκίνητα μας....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.