Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 1 > Σειρά 1 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 03-02-11, 18:44
Το avatar του χρήστη oldcarskickass
oldcarskickass Ο χρήστης oldcarskickass δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 17-02-2006
Μηνύματα: 4.553
oldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud ofoldcarskickass has much to be proud of
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sakkunen Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ, συνεχίζεις να μου κάνεις τον έξυπνο ?
Κ. sakkunen είστε offtopic τα μάλα.

παρακαλώ όπως έρθετε στα ίσια σας αλλιώς θα φωνάξω τους μοντ.
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TSAF Εμφάνιση μηνυμάτων
το καθηκον μου εκανα μονο.
Out for all that I can get
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ αυτό το χώρο που είναι αδιαφιλονίκητα πλέον, ο χειρότερος του κόσμου και το γεγονός πως δεχόμαστε να ζούμε εδώ, σημαίνει αυτόματα πως στερούμεθα αξιοπρέπειας, όλα γίνονται αντίθετα από το σωστό. Αυτό όμως ανάγεται στη σφαίρα της φιλοοσφίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-02-11, 19:24
Το avatar του χρήστη sakkunen
sakkunen Ο χρήστης sakkunen δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-06-2005
Μηνύματα: 1.638
sakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of lightsakkunen is a glorious beacon of light
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
Κ. sakkunen είστε offtopic τα μάλα.

παρακαλώ όπως έρθετε στα ίσια σας αλλιώς θα φωνάξω τους μοντ.
Δλδ, μου κάνεις τον έξυπνο κ με απειλείς κιόλας ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-11, 01:34
nikos_her Ο χρήστης nikos_her δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-08-2011
Μηνύματα: 2
nikos_her is on a distinguished road
Εγώ στην 116i άλλαξα τα 195/55R16 eufori@ σε 205/55R16 Continental PREMIUM CONTACT 2 91V. Τώρα, μερικές μέρες μετά,παρατήρησα ότι δε φαίνεται να ταιριάζουν απόλυτα στην ζάντα (αλουμινένια). Τι εννοώ..φαίνεται σάν να είναι τα λάστιχα λίγο μεγαλύτερα και βλέπω λίγο από το εσωτερικό του λάστιχου, το οποίο κανονικά θα έπρεπε να είναι μέσα στην ζάντα. Είναι πρόβλημα...???
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-11, 10:27
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Απλώς βλέπεις μέρος από το "νύχι" του ελαστικού που πιάνει στην ζάντα, όχι το εσωτερικό του λάστιχου. Δεν είναι τίποτα, τα λάστιχα που έβαλες απλώς είχαν μεγαλύτερο/μακρύτερο "νύχι". Αυτό είναι συνήθως και εσκεμμένο για να προστατεύει το χείλος της ζάντας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-11, 12:03
Το avatar του χρήστη ttjohn
ttjohn Ο χρήστης ttjohn δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 26-02-2011
Μηνύματα: 300
ttjohn will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george116 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερω οτι καποιοι ασσοι φορανε τα 195 και καποιοι αλλοι τα 205. Εγω φοραω 195/55/16 PIRELLI και θα αλλαξω λαστιχα. Η ερωτηση μου ειναι η εξης αν απο τα 195/55/16 φορεσω τα 205/55/16 η καταναλωση μου θα ανεβει?????
θα ανεβει λιγο η καταναλωση οπως και θα μειωθει λιγο η σβελταδα αλλα μηδαμινες αποκλεισεις ανευ σημασιας.Αλλα αν το κανεις το κανονικο ειναι 205/50/16 και οχι 205/55/16 γιατι αν αφησεις το προφιλ το ιδιο τοτε θα μεγαλωσει η διαμετρος της ροδας και θα εχεις καποια λαθος ενδειξη ταχυτητας οπως και πιο σημαντικη καταναλωση/χασιμο σβαλταδας.
Γιατι δεν βαζεις 17αρες μεταχειρο να γινει και πιο ομορφο το αμαξι??Εγω αυτο θα κανω οταν ειναι να αλλαξω λαστιχα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ttjohn : 15-08-11 στις 12:09
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-11, 12:27
Το avatar του χρήστη TAZ118!
TAZ118! Ο χρήστης TAZ118! δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 25-11-2008
Μηνύματα: 684
TAZ118! has a spectacular aura aboutTAZ118! has a spectacular aura about
Η σωστη διασταση στον Ασσο ειναι 205/55-16 και με αυτη το ταχυμετρο θα εχει μικροτερη αποκλιση....Η οποια,μετρημενη με MLS Destinator, με τα 195/55-16 ειναι 8χλμ/ωρα στα 100 και 13χλμ ωρα στα 200 ενω με τα 205/50-17 ειναι 4 και 8χλμ/ωρα αντιστοιχα....
Οσο για μεταχειρισμενες 17αρες,αυτες πολυ απλα δεν υπαρχουν στην Ελλαδα για Ε8χ....
Μπορεις να βρεις πολυ ευκολα τις V157 απο Ε92 αλλα στο full lock του τιμονιου θα βρισκουν στους θολους καθως ο Ασσος μπορει να δεχτει μπροστα μεχρι 215 πλατος χωρις προβλημα....
Παντως αλλαγη ζαντων απο τα 195/55 στα 205/55 δεν θα χρειαστεις...
__________________
SIX TURNING,FOUR BURNING...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-08-11, 23:35
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_her Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ στην 116i άλλαξα τα 195/55R16 eufori@ σε 205/55R16 Continental PREMIUM CONTACT 2 91V. Τώρα, μερικές μέρες μετά,παρατήρησα ότι δε φαίνεται να ταιριάζουν απόλυτα στην ζάντα (αλουμινένια). Τι εννοώ..φαίνεται σάν να είναι τα λάστιχα λίγο μεγαλύτερα και βλέπω λίγο από το εσωτερικό του λάστιχου, το οποίο κανονικά θα έπρεπε να είναι μέσα στην ζάντα. Είναι πρόβλημα...???
Ευχαριστώ
Έκανα ακριβώς την ίδια αλλαγή και ήταν όντως πολύ καλή επιλογή.. Το 195/55/16 είχε 600 ευρώ και το 205/55/16 μου βγήκε 400 και κάτι λίγα..

ΤΟ λάστιχο όντως βγαίνει λιγάκι προς τα έξω, αλλά είδα ότι και καλά αυτό είναι για προστασία ζάντας γιατί και σε πιο φαρδιά ζάντα που το έβαλαν μπροστά μου πάλι εξείχε.. Δεν είναι το χειλάκι που κρατάει τον αέρα μέσα, αλλά μια προέκταση του για να προστατεύει στα πεζοδρόμια..

Σε μένα η άυξηση της κατανάλωσης είναι 0,5l/100km.. Βέβαια το προηγούμενο λάστιχο ήταν pirelli euforia του 2004 που τα λάστιχα είχαν μείνει τελείως με τα λινά.. Τώρα το αμάξι είναι απίστευτα σταθερό αν και είναι σχετικά πιο αργό.. Μην φανταστείς τρελές διαφορές.. Αυτό που μετράει είναι ότι σε εμένα έμειναν 200 ευρά στην τσέπη

Όσο για την απόκλιση του κοντέρ όντως τώρα είναι πιο σωστό κατά 2-3km σε εμένα προσωπικά..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 16-08-11, 07:09
nikos_her Ο χρήστης nikos_her δεν είναι συνδεδεμένος
Newbie
 
Εγγραφή: 15-08-2011
Μηνύματα: 2
nikos_her is on a distinguished road
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας...ήταν καθησυχαστικότατες...!!! Το αμάξι μεταμορφώθηκε...προς το καλύτερο ...και ησύχασα…τέλος τα ντουπ – ντουπ. Στα rft με 4 χρόνια ζωής, και το αυτοκίνητο πάντα παρκαρισμένο σε σκεπασμένο γκαράζ, με 32.000 χλμ μόνο, όταν χρειάστηκα την RFT ιδιότητα τους δεν την είχα… έκανα μόλις 30χλμ με 40 χλμ/ώρα και το λάστιχο που είχε τρυπήσει καταστράφηκε… Τώρα πάλι με τα καινούργια συμβατικά, άμα κάτσει κάνα καρφάκι στην εθνική, ζήτω που καήκαμε… Όμως ουδέν καλόν αμιγές κακού...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-08-11, 09:20
kostastnt Ο χρήστης kostastnt δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Μηνύματα: 470
kostastnt will become famous soon enoughkostastnt will become famous soon enough
Πάρε κι ένα σετ επισκευής να είσαι ήσυχος αν είναι κάτι μικρό και μπορείς να το φτιάξεις επιτόπου..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-08-11, 10:40
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikos_her Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα πάλι με τα καινούργια συμβατικά, άμα κάτσει κάνα καρφάκι στην εθνική, ζήτω που καήκαμε… Όμως ουδέν καλόν αμιγές κακού...
Αν κάτσει κανένα καρφάκι, δεν θα συμβεί το παραμικρό. Θα χάσει τον αέρα του το λάστιχο και θα το καταλάβεις αμέσως από την συμπεριφορά του αυτοκινήτου, θα σταματήσεις στην άκρη, θα το σηκώσεις λιγάκι, θα βάλεις το σπρέυ επισκευής ελαστικών που θα πάρεις (προτείνω Facom) και κοστίζει 8-12€, θα το φουσκώσεις, θα το αφήσεις 5 λεπτά, θα το βάλεις πάλι κάτω και θα πας με το πολύ 80χλμ/ω σε ένα βουλκανιζατέρ να στο επισκευάσει κανονικά.

Για να γίνει κατάσταση "ζήτω που καήκαμε" το ελαστικό πρέπει να διαλυθεί πρακτικά σε κλάσματα δευτερολέπτου, πράγμα που όχι καρφάκι μα πρακτικά τίποτε μικρότερο από τσεκούρι δεν μπορεί να πετύχει. Εκτός βέβαια εάν έχεις λάστιχα παραγωγής του 1992 (επί Μητσοτάκη δηλαδή) και πας με 266χλμ/ω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.