Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά M > Σειρά M - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-05, 07:26
Το avatar του χρήστη DaRk_AnGeL
DaRk_AnGeL Ο χρήστης DaRk_AnGeL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 215
DaRk_AnGeL is on a distinguished road
M3 E36 USA.... what the f*ck????

Το συγκεκριμένο thread περιέχει ολίγη διαπίστωση, ολίγο κράξιμο, λίγη ενδοκλαμπική και διάφορα άλλα.. και επειδή δεν μπορούσα να το εντάξω σε κάποια απ τις παραπάνω εννότητες.. το έβαλα εδώ...
Έχουμε και λέμε λοιπόν....


Διαπιστώσεις :
- Γεμίσαμε με "γνώστες" παντός θέματος που λένε τη γνώμη τους ώς τη μία και μοναδικά αποδεκτή... και εντέλει... αποδεικνύεται οτι λένε π@π@ριές.
- Πολλοί δυσκολεύονται να πούν "δεν ξέρω" και προτιμάνε να λένε 1000 μ@λ@κιες προκειμένου να πούν κάτι.

Κρα-Κρά
Και εξηγούμαι : απ την ώρα που πήρα το Μ3 με αμερικάνικο μοτέρ 3.2, έχω ακούσει ένα σωρό απόψεις με πολλές να συμφωνούν κατηγορηματικά οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αμερικάνικο 3.2 αλλά μόνο 3.0 και οτι λέω φίδια πως το δικό μου είναι 3.2.
¶λλοι αποδέχτηκαν οτι υπάρχουν και τα 2, αλλα αναγνώρισαν απο την όψη (καθότι γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα) οτι εγώ "φοράω" το 3λιτρο και κάποιοι μου εξήγησαν και τις διαφορές που έχει το δικό μου με το 3.2 (ευχαριστώ που μου δείξατε πόσο βλάκας είμαι που πίστευα οτι είχα 3.2 αλλα τελικά είχα 3λιτρο).Να αναφέρω οτι κάποιοι απ αυτούς εργάζονται σε συνεργεία BMW ή σε γενικά...
Υπήρξαν και αυτοί που μου "εξήγησαν" οτι 3.2 και 3 είναι τα ίδια ακριβώς μοτέρ, με ίδιες ακριβώς επιδόσεις ... κοινώς δεν υφίσταται κάν λόγος διαχωρισμού... Όταν μιλάνε οι γνώσεις... εγώ ο άσχετος τι να πω???

Διαπιστώσεις (Part 2)

Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα.... και πάνω σε συζήτηση με μέλος του club που έχει Μ3 USA (E36 M3 USA) ανοίξαμε καπώ και συγκρίναμε (o Πάνος βέβαια ήξερε ΠΟΛΥ καλά τις διαφορές... αλλα είπα να τις δώ και εγώ και 2-3 ακόμα ώστε αν κάποιος "γνώστης" ξαναπεί μ@λ@κία να τον μουτζώσουμε παρέα).
Έχουμε και λέμε λοιπόν :
- Ναι,κι όμως.... υπάρχει 3.0 και 3.2....
- Τα μοτέρ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση εμφανισιακά.. ούτε και στις διαστάσεις
- Εχουν πολλές διαφορές σε εισαγωγή και 2-3 άλλα σημεία
- Εχουν διαφορές ΚΑΙ στις επιδόσεις... και ας τη χαλάω σε μερικούς.

Ενδοκλαμπική
Για τα τυπικά της υπόθεσης, είπαμε να κάνουμε και ένα φιλικό άνοιγμα για να δούμε άν όντως τα μοτέρ είναι κόπια απο επιδόσεις. Να επισημάνω οτι το δικό μου είναι χωρίς πολλές επεμβάσεις, ενώ το 3.0 έχει αλλαγμένη εισαγωγή, ολόκληρη εξάτμιση απο Μ3 (ενώ εγώ απο 328 - κοινώς πιο κλειστό χταπόδι) και ελαφρωμένο βολάν, αλλαγές που προτείνονται σαν σωστές βελτιώσεις για το συγκεκριμένο μοτέρ (απο όλα τα αμερικάνικα φόρουμ) και χοντρικά προσθέτουν 25-30 άλογα και ίσως παραπάνω.
Για την ιστορία, ανοίξαμε απο ρολλαριστές δευτέρες και αν και περίμενα να πιώ το γνωστό μας ρόφημα... η διαφορά ήταν αρκετή υπέρ μου...
Αυτά... τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ ειλικρινά τον Πάνο (E36 M3 USA) για την ευκαιρία που μου έδωσε να βάλω μερικούς παντογνώστες στη θέση τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-05, 08:10
Το avatar του χρήστη Fanatic
Fanatic Ο χρήστης Fanatic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 31-05-2004
Μηνύματα: 3.592
Fanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really niceFanatic is just really nice
Βρε Σπυρο απο την αρχη που το πηρες αυτο δεν λεγαμε??Οτι ναι υπαρχει και Αμερικανικο 3,2 (που το φορανε και τα Αμερικανικα M Roadster και Μ Coupe-δεν φορανε το 3,0λιτρο) απλα δεν ξεραμε ποιες ακριβως οι διαφορες εκτος απο τα κυβικα αφου δινουν 240 αλογα και για τα δυο...τι καθεσαι και ακους τον καθε χαμενο???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Fanatic : 27-12-05 στις 08:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-05, 08:16
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Μη σκας φίλε. "έλα παππού να σου δείξω τα χωράφια σου" που λένε...
Όσον αφορά το μοτέρ σου,ακόμα κι εγώ που ελάχιστα έχω ασχοληθεί με τα αμερικάνικα ξέρω οτί υπάρχει και 3.2!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-05, 10:50
Το avatar του χρήστη M-illusion
M-illusion Ο χρήστης M-illusion δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-05-2005
Μηνύματα: 9
M-illusion is on a distinguished road
Όσο για τους ..."φωτεινούς παντογνώστες" (τύπου ρίξε κέρμα και έχεις την απάντηση),πάντα θα υπάρχουν και παντού,σε κάθε τομέα όχι μόνο σε τομείς σχετικούς με αυτοκίνηση.Η άγνοια σίγουρα είναι προτιμότερη απο την ημιμάθεια και η παραπληροφόριση απλά ελεινή!¶λλωστε άν πιστεύαμε πάντα τις μ@λ@κίες που ακούμε καθημερινά...θα πιστεύαμε ακόμα στον ¶η Βασίλη...

Σπύρο,νά ένα κράξιμο που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη!Για μένα well done!Να χαίρεσαι το 3.2 σου!

Μέχρι και εγώ (οι γνώσεις μου αγγίζουν μόλις το 10% των υπολοίπων εδω μέσα) έχω πιάσει το νόημα....ρώτα,άκου,βλέπε,ενημερώσου αλλα πίστευε ελάχιστα γιατί όπως πάμε θα ανοίξουμε κινέζικο με σπεσιαλιτέ τα φίδια και ντεκόρ τους δράκους!

sorry άν βγήκα έστω και λίγο αλλα το καλό κράξιμο κυλάει στο αίμα μου
__________________
Kyrie eleison,Je ne dors plus,Je te desire,Prends moi,Je suis a toi,Je veux aller au bout de me fantasmes,Je sais que c'est interdit,Je suis folle.Je m'abandonne...Mea Culpa...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-05, 11:05
Το avatar του χρήστη E36M3ZF
E36M3ZF Ο χρήστης E36M3ZF δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 01-07-2005
Μηνύματα: 471
E36M3ZF is on a distinguished road
ΜΕΓΑΛΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ......

Κοιταξε....ΜΕΓΑΛΕ φιλαράκο......εσύ δεν νομίζω να ξέρεις οκ? Εγώ όμως μπορώ να σε βοηθήσω και αν γίνει και καμμια στραβή να σου αγοράσω άλλο....ΕΓΩ.....αν με καταλαβαίνεις τι εννοΑω.......

Και τώρα σοβαρά.....Τι χαλίεσαι μωρέ? Τόσα χρόνια στο κουρμπέτι και ακόμη δεν μπορώ να σε καταλάβω....Αδυνατώ , μπορώ να πω, να σε καταλάβω....όχι αδυνατίζω...αδυνατώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-05, 11:07
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από M-illusion
Η άγνοια σίγουρα είναι προτιμότερη απο την ημιμάθεια και η παραπληροφόριση απλά ελεινή!¶λλωστε άν πιστεύαμε πάντα τις μ@λ@κίες που ακούμε καθημερινά...θα πιστεύαμε ακόμα στον ¶η Βασίλη...

Σπύρο,νά ένα κράξιμο που με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη!Για μένα well done!Να χαίρεσαι το 3.2 σου!

Μέχρι και εγώ (οι γνώσεις μου αγγίζουν μόλις το 10% των υπολοίπων εδω μέσα) έχω πιάσει το νόημα....ρώτα,άκου,βλέπε,ενημερώσου αλλα πίστευε ελάχιστα γιατί όπως πάμε θα ανοίξουμε κινέζικο με σπεσιαλιτέ τα φίδια και ντεκόρ τους δράκους!

sorry άν βγήκα έστω και λίγο αλλα το καλό κράξιμο κυλάει στο αίμα μου
Καλά τα λες..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-05, 18:37
Το avatar του χρήστη MZ3
MZ3 Ο χρήστης MZ3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 02-12-2004
Μηνύματα: 1.999
MZ3 will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
Το συγκεκριμένο thread περιέχει ολίγη διαπίστωση, ολίγο κράξιμο, λίγη ενδοκλαμπική και διάφορα άλλα.. και επειδή δεν μπορούσα να το εντάξω σε κάποια απ τις παραπάνω εννότητες.. το έβαλα εδώ...
Έχουμε και λέμε λοιπόν....


Διαπιστώσεις :
- Γεμίσαμε με "γνώστες" παντός θέματος που λένε τη γνώμη τους ώς τη μία και μοναδικά αποδεκτή... και εντέλει... αποδεικνύεται οτι λένε π@π@ριές.
- Πολλοί δυσκολεύονται να πούν "δεν ξέρω" και προτιμάνε να λένε 1000 μ@λ@κιες προκειμένου να πούν κάτι.

Κρα-Κρά
Και εξηγούμαι : απ την ώρα που πήρα το Μ3 με αμερικάνικο μοτέρ 3.2, έχω ακούσει ένα σωρό απόψεις με πολλές να συμφωνούν κατηγορηματικά οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ αμερικάνικο 3.2 αλλά μόνο 3.0 και οτι λέω φίδια πως το δικό μου είναι 3.2.
¶λλοι αποδέχτηκαν οτι υπάρχουν και τα 2, αλλα αναγνώρισαν απο την όψη (καθότι γνωρίζουν πολύ καλά το θέμα) οτι εγώ "φοράω" το 3λιτρο και κάποιοι μου εξήγησαν και τις διαφορές που έχει το δικό μου με το 3.2 (ευχαριστώ που μου δείξατε πόσο βλάκας είμαι που πίστευα οτι είχα 3.2 αλλα τελικά είχα 3λιτρο).Να αναφέρω οτι κάποιοι απ αυτούς εργάζονται σε συνεργεία BMW ή σε γενικά...
Υπήρξαν και αυτοί που μου "εξήγησαν" οτι 3.2 και 3 είναι τα ίδια ακριβώς μοτέρ, με ίδιες ακριβώς επιδόσεις ... κοινώς δεν υφίσταται κάν λόγος διαχωρισμού... Όταν μιλάνε οι γνώσεις... εγώ ο άσχετος τι να πω???

Διαπιστώσεις (Part 2)

Έχει όμως ο καιρός γυρίσματα.... και πάνω σε συζήτηση με μέλος του club που έχει Μ3 USA (E36 M3 USA) ανοίξαμε καπώ και συγκρίναμε (o Πάνος βέβαια ήξερε ΠΟΛΥ καλά τις διαφορές... αλλα είπα να τις δώ και εγώ και 2-3 ακόμα ώστε αν κάποιος "γνώστης" ξαναπεί μ@λ@κία να τον μουτζώσουμε παρέα).
Έχουμε και λέμε λοιπόν :
- Ναι,κι όμως.... υπάρχει 3.0 και 3.2....
- Τα μοτέρ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση εμφανισιακά.. ούτε και στις διαστάσεις
- Εχουν πολλές διαφορές σε εισαγωγή και 2-3 άλλα σημεία
- Εχουν διαφορές ΚΑΙ στις επιδόσεις... και ας τη χαλάω σε μερικούς.

Ενδοκλαμπική
Για τα τυπικά της υπόθεσης, είπαμε να κάνουμε και ένα φιλικό άνοιγμα για να δούμε άν όντως τα μοτέρ είναι κόπια απο επιδόσεις. Να επισημάνω οτι το δικό μου είναι χωρίς πολλές επεμβάσεις, ενώ το 3.0 έχει αλλαγμένη εισαγωγή, ολόκληρη εξάτμιση απο Μ3 (ενώ εγώ απο 328 - κοινώς πιο κλειστό χταπόδι) και ελαφρωμένο βολάν, αλλαγές που προτείνονται σαν σωστές βελτιώσεις για το συγκεκριμένο μοτέρ (απο όλα τα αμερικάνικα φόρουμ) και χοντρικά προσθέτουν 25-30 άλογα και ίσως παραπάνω.
Για την ιστορία, ανοίξαμε απο ρολλαριστές δευτέρες και αν και περίμενα να πιώ το γνωστό μας ρόφημα... η διαφορά ήταν αρκετή υπέρ μου...
Αυτά... τα συμπεράσματα δικά σας.

Ευχαριστώ ειλικρινά τον Πάνο (E36 M3 USA) για την ευκαιρία που μου έδωσε να βάλω μερικούς παντογνώστες στη θέση τους.


για πληροφοριες για μοτερ σου z3 m roadster north amerika s52 kodikos moter
kai θα ξαναπω για αλλη μια φορα οτι 0-100 εχει ακριβως τον ηδιο χρονο με το z3m 321hp
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-05, 19:07
Το avatar του χρήστη Fad3In
Fad3In Ο χρήστης Fad3In δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 28-10-2004
Μηνύματα: 720
Fad3In is an unknown quantity at this point
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DaRk_AnGeL
- Εχουν διαφορές ΚΑΙ στις επιδόσεις... και ας τη χαλάω σε μερικούς.
Φτου σου ρε γαμωτο! Χαλαστηκα πολυ τωρα που δε σε τσαγιασε!
Να το χαιρεσαι και μην ακους τον καθε βλακα!
'Γεμισε ο κοσμος απο μεντορες' πια...
Ν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-05, 20:16
Το avatar του χρήστη NICK_M3
NICK_M3 Ο χρήστης NICK_M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-09-2005
Μηνύματα: 1.221
NICK_M3 will become famous soon enoughNICK_M3 will become famous soon enough
πραγματικά δεν καταλαβαίνω γιατί χαλιέσαι ρε συνάδελφε..?
ρε γράψτους κανονικά όλους λέμε....
__________________

Natural Aspirated...
12,7 compression ratio,CSL intake,288/280 cams,head work
much much more...
QSDS
...

Mια ζωή Μ3 που είναι πουταν@ και κυρία...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-05, 20:29
Το avatar του χρήστη DaRk_AnGeL
DaRk_AnGeL Ο χρήστης DaRk_AnGeL δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 215
DaRk_AnGeL is on a distinguished road
Δεν χαλιέμαι καθόλου...απλά δε μπορώ να ακούω τον κάθε έναν που λέει το κοντό και το μακρύ του και μας ζαλίζει με τις βλακίες του. Οπότε, προτιμώ να μαζεύω τις απαραίτητες πληροφορίες και να τις κοπανάω στα μούτρα του κάθε "γνώστη" ωστε την επόμενη φορά που θα μαι παρών... να σκέφτεται οτι αν πεί μ@λ@κία παίζει να τον ξανακράξω δημοσιως.
Στέλιο το ξέρω, και δεν μιλάω για όλους. Μιλάω γι αυτούς που επέμεναν να λένε τα δικά τους μέχρι και λίγες μέρες πρίν.
Είπαμε.. το "δεν ξέρω" ειναι ανθρώπινο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.