Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Εγκαταστάσεις/Βελτιώσεις

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 21-10-07, 20:58
Dark_Angel_ Ο χρήστης Dark_Angel_ δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Μηνύματα: 181
Dark_Angel_ is on a distinguished road
περιμενουμε ενδιαφερομαι και εγω καποια στιγμη να κανω στο μελλον καποιο light τουρμπισμα στο Μ42
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-07, 18:05
Το avatar του χρήστη melodic
melodic Ο χρήστης melodic δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 06-11-2004
Μηνύματα: 630
melodic is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ilias-is Εμφάνιση μηνυμάτων
ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΣΤΟ IS ΜΟΥ ΦΙΛΤΡΟ-ΕΞΑΤΜΙΣΗ Κ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΡΟΓΡΑΜΑ..ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΣΑ ΑΛΟΓΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΠΑΩ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΩ...

148-149 αλογα....
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-10-07, 19:01
Το avatar του χρήστη pablo
pablo Ο χρήστης pablo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-05-2006
Μηνύματα: 181
pablo is on a distinguished road
Είμαι και εγώ σε φάση επαναπρογραμματισμού του δικού μου is και θα πάω στην Powerchips στην Ν.Ερυθραία που από προσωπική εμπειρία έχω ήδη προγραμματίσει άλλα 2 αυτοκίνητα εκεί θεωρώ πολύ καλούς και δεν τάζουν λαγούς με πετραχείλια όπως κάποιοι άλλοι στην αγορά έχει και ιδιόκτητο δυναμόμετρο για να δούμε αποτελέσματα. Για τιμή και άλογα δεν ξέρω ακόμα δεν έχω μιλήσει αλλά επί της ευκαιρίας θα πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω αύριο και θα ρωτήσω και για ομαδικό προγραμματσμό.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-10-07, 20:07
billparas Ο χρήστης billparas δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Μηνύματα: 505
billparas will become famous soon enough
Καλά αποτελέσματα παιδιά και περιμένω κι εγώ νέα για να δω τι θα κάνω στο μέλλον
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-10-07, 20:13
Το avatar του χρήστη stefos
stefos Ο χρήστης stefos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 17-01-2006
Μηνύματα: 715
stefos will become famous soon enoughstefos will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pablo Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι και εγώ σε φάση επαναπρογραμματισμού του δικού μου is και θα πάω στην Powerchips στην Ν.Ερυθραία που από προσωπική εμπειρία έχω ήδη προγραμματίσει άλλα 2 αυτοκίνητα εκεί θεωρώ πολύ καλούς και δεν τάζουν λαγούς με πετραχείλια όπως κάποιοι άλλοι στην αγορά έχει και ιδιόκτητο δυναμόμετρο για να δούμε αποτελέσματα. Για τιμή και άλογα δεν ξέρω ακόμα δεν έχω μιλήσει αλλά επί της ευκαιρίας θα πάρω ένα τηλέφωνο να μάθω αύριο και θα ρωτήσω και για ομαδικό προγραμματσμό.
Το ότι έχει δυναμομετρο δεν λέει τίποτα. Μπορεί να σου το βγάλει +20 ίππους μπροστάστα ματια σου και να μην καταλάβεις τίποτα. Όχι οτι τους ξέρω, απλά γενικά μιλάω. Το δυναμόμετρο δεν σημαίνει απαραίτητα και αξιοπιστη μετηρση. Αν σου μετρήσει το αυτοκίνητο με οποιαδήποτε άλλη σχέση εκτός από 5η (ειδικά στα BMW) σε έχει κοροϊδέψει ήδη...
__________________

Μεγάλωσα αλλά δεν έγινα 330....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-10-07, 14:19
Το avatar του χρήστη pablo
pablo Ο χρήστης pablo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 18-05-2006
Μηνύματα: 181
pablo is on a distinguished road
Επανέρχομαι στο θέμα πήρα σήμερα τηλέφωνο στην Powerchips και ρώτησα για is μου είπε +9 άλογα και 410€ σε περίπτωση που είναι από 5 αυτοκίνητα και πάνω η τιμή είναι 250€!!! και είναι τιμή χονδρικής.Για να μαζευόμαστε!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-07, 19:47
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από God Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενα σωστο προγραμμα, θεωρωντας οτι η εξατμιση που εβαλες και το φιλτρο ειναι νορμαλ πραγματα και καλα για το αμαξι σου (οχι κανενα μπουρι για εξατμιση και καμια χοανη απο Yaris πανω απο το χταποδι) λογικα θα σε στειλει στα +6-7 αλογα τροχο απο την εργοστασιακη ισχυ, χωρις την αναγκαιοτητα της 100αρας βενζινης. Με πιο αγριο αβανς (επιβαλλεται 100αρα) μαλλον +2-3 αλογα.

Καλο θα ηταν να περασεις προγραμμα πανω σε (αξιοπιστο) δυναμομετρο για να ξερεις και που ησουν και τι κανεις μετα. Το που...νομιζω δεν επιτρεπεται ως διαφημιση, αλλα καλο θα ηταν να το ψαξεις και μονος σου. Τα γνωστα ονοματα δεν ειναι και πολλα.
Με Φ.Π.Ε. δεν περνεις αλογο ουτε ενα παιδες... κανα κιλακι ροπη στα χαμηλα (αναλογος το προγραμμα) μια ελαχιστη διαφορα στα μπαμ στα ψηλα (φιλτρο ελευθερας) και τιποτε αλλο... Και επισης να κατασκευασει ενα προγραμμα πανω σε δυναμομετρο ας ερθει στο μαγαζι μου να του το βγαλω εγω εντελως τυχαια +200 αλογα...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-07, 19:49
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Θα προτεινα λοιπον κατι σε superchips μιας που εχεις και την εγκυηση τους και τουλαχιστον εγω ειδα μια απειροελαχηστη διαφορα με αυτο το προγραμμα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-07, 20:49
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cabriolakias Εμφάνιση μηνυμάτων
Με Φ.Π.Ε. δεν περνεις αλογο ουτε ενα παιδες... κανα κιλακι ροπη στα χαμηλα (αναλογος το προγραμμα) μια ελαχιστη διαφορα στα μπαμ στα ψηλα (φιλτρο ελευθερας) και τιποτε αλλο... Και επισης να κατασκευασει ενα προγραμμα πανω σε δυναμομετρο ας ερθει στο μαγαζι μου να του το βγαλω εγω εντελως τυχαια +200 αλογα...
Με φιλτρο και εξατμιση δεν παιρνεις (απλως μετακινεις την καμπυλη ροπης στην καλυτερη των περιπτωσεων), αλλα το προγραμμα τα ρυθμιζει να δωσουν κατι, εστω αυτο το απειροελαχιστο. Αγριευοντας τις μοιρες του αβανς, ο κινητηρας ανεβαζει ισχυ. Χωρια η αυξηση ψεκασμου καυσιμου.

Μονος σου το ειπες οτι δινει λιγακι ροπη. Η ιπποδυναμη βγαινει συναρτησει της ροπης σε συγκεκριμενες στροφες. Ειναι αδιανοητο να ανεβει η ροπη στον ιδιο κινητηρα, ιδιες στροφες και να μην ανεβει η ιπποδυναμη.

Τωρα για τα περι +200 αλογων...συμφωνω δυστυχως...μπορεις πολυ ευκολα να μην κανεις τιποτα και να κανεις το δυναμομετρο να δειξει οτι θελεις.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-10-07, 00:15
s42performance Ο χρήστης s42performance δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 20-10-2007
Μηνύματα: 73
s42performance is an unknown quantity at this point
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bmw316turbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Κοιτα φιλε μου!!
Θα σου μιλησω συγκεκριμενα!!!
Ο κολητος μου -που ειναι μελος του φορουμ- εχει 318is κουπε με μ42 και το εχει βελτιωσει ως εξης
1) Ολοκληρο εγκεφαλο απο την επομενη εκδοση is (νομιζω m44 με superchips)
2) Ολοκληρη εξατμιση απο χταποδι μεχρι πισω με μαμα καταλυτη ,(magnex νομιζω)
3) φιλτρο green στο φιλτροκουτι.
4) καλυτερα μπουζι
5) motorkote
Λοιπον επειδη εχω μπει μεσα σε κυνηγητο με αλλα αμαξια αρκετες φορες, το αμαξι πριν και μετα δεν ειχε καμια σχεση στο τροπο που γεμιζε μεχρι κοφτη.
Δεν ξερω ποσα αλογα πηρε αλλα η ζωντανια που απεκτησε σε ολο το φασμα ηταν αξιοπροσεκτη και πιο μεστη στα γεμισματα του κοντερ.
Πολυ καλο για το βαρος και τα κυβικα.
Το συστηνω....
1) Ακυρο τρελο! ο μ44 δεν μπενει σε μ42 μοτερ γιατι εχει EWS αλλα ακομα και αθτο να ξεπεραστει που ειναι σχετικα ευκολο ο Camshaft possition sensor στελνει αλλο παλμο στο Μ44 απο οτι στο Μ42 + οτι το Μ44 χρισιμοποιει MAF ενω το Μ42 VAF
2) Εδωσε τοσα λεφτα για εξατμιση και δεν εβαλε ενα πιο ελευθερο καταλυτη? ΦΑΟΥΛ!
3) +1
4) Τι ιδους ??
5) Βελτιοτικο λαδιου ???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.