Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-10-07, 07:47
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow Περί Συμπεριφοράς Τιμονιού

Ας γραψουμε λοιπον σε αυτο το "Thread" Προσωπικες μας εμπειριες απο τρεμουλα στο τιμονι του αυτοκινητου μας και πως τελικα το λυσαμε... Τι αλλαξαμε , τι σφηξαμε , Που το καναμε κλπ κλπ...

πχ...

1)Ειχα τρεμουλο στο τιμονι και αλλαξα συνεμπλοκ και τελος!

2)Εκανα ζηγοσταθμιση επιτοπια και τελος

και

και

και

και.......

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cabriolakias : 03-10-07 στις 07:49
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-10-07, 08:29
Το avatar του χρήστη theo36
theo36 Ο χρήστης theo36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Μηνύματα: 261
theo36 is on a distinguished road
Ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα πρόσφατα ήταν ότι όταν φρέναρα (ανεξάρτητος χιλιόμετρων)μου έτρεμε το τιμονι,αποτελεσμα ήταν να αλλάξω δίσκους κ τακάκια κ να επανέλθει το αμάξι στην αρχική του μορφή ούτε τρέμουλο ούτε να μου τραβάει δεξιά κ αριστερά, ο μηχανικός που μου τα άλλαξε (φίλος) μου είπε ότι το στράβωμα των δίσκων οφείλετε περισσότερο στο ότι όταν ήταν ζεστοί οι δίσκοι κ έπεφτε απάνω τους κρύο νερό (πλύσιμο αυτοκίνητου) κ έπαιρναν την μορφή τυρόπιτας….. κόστος περίπου με τοποθέτηση 300 euro
__________________
Ύμνος κ θρησκεία μια ζωή Μ3....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-07, 09:24
Cabriolakias Ο χρήστης Cabriolakias δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-05-2005
Μηνύματα: 1.321
Cabriolakias will become famous soon enough
Arrow

Teo και γω ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και το αντιμετωπησα ακριβως με τον ιδιο τροπο και μου κοστισε 300 ευρω με δισκους της brebo και τακακια της feroddo.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-10-07, 09:28
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Ειχα τζογο στο τιμονι μετα την αλλαγη ζαντων ....μεχρι να αλλαξω τις αναρτησεις δεν ειχε λυθει το προβλημα..μετα ολα καλα.Δεν ξερω αν ηταν θεμα αναρτησης.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-10-07, 10:22
320 open Ο χρήστης 320 open δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 06-02-2006
Μηνύματα: 468
320 open is on a distinguished road
αλλαξα ζαντες και λαστιχα και μετα απο 1500χλμ ειχα ενα ελαφρυ τρεμουλο στο τιμονι στα 140.ζυγοσταθμιση χτες και προβλημα τελος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-10-07, 10:26
Το avatar του χρήστη Spyros
Spyros Ο χρήστης Spyros δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 22-03-2006
Μηνύματα: 333
Spyros is on a distinguished road
Εγω ειχα τρεμουλο μετα τα 100 χιλ περιπου. Τρελαθηκα στις ζυγοευθυγραμμισεις αλλα τιποτα. Αποτελεσμα ηταν οτι τα λαστιχα που ειχα βαλει καινουρια πριν μια βδομαδα ηταν απο την μανα τους σταβα. Τα αλλαξαμε και ολα καλα.

Αργοτερα ειχα τρεμουλο στο φρεναρισμα.....τακακια στραβα......επεσε ξυρισμα....εστρωσε......αλλα οπου να'ναι θα βαλω καινουρια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-10-07, 10:34
Το avatar του χρήστη bmw316turbo
bmw316turbo Ο χρήστης bmw316turbo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 14-07-2006
Μηνύματα: 430
bmw316turbo has a spectacular aura aboutbmw316turbo has a spectacular aura about
Πριν 3 χρονια ειχα εναν θορυβο και τρεμουλο στο πισω μερος λες και ειχα πατησει πετρα και ειχε μπει στην χαραμαδα του ελαστικου.Τον ακουγα επι ενα χρονο και στα πολλα χιλομετρα το αμαξι ετρεμε πισω .Ειχα λυσει ολο το αμαξι πισω, αλλαγη μεσαιας τριβης, αλλαγη ρουλεμαν, αλλαγη ημιαξονια ,αμορτισερ αλλα τιποτα.Το αποτελεσμα ηταν οτι πηγα να σκοτωθω στα 120 χιλιομετρα οταν γινανε μαλια τα 2 πισω ελαστικα.Τα ειχα ΜΟΝΟ 22 μηνες ,GOODYEAR F1 EAGLE και ειχαν κανει και τα δυο ρωγμες στο εσωτερικο χειλακι περιφερικα του τροχου και δεν φαινοταν με τιποτα.Τα ειχα παρει τοσο κρανιο που εβαλα τα πιο ακριβα που βρηκα.....s03 εκεινη τη χρονια!!!
Παλι καλα που δεν σκοτωθηκα.....
__________________
A TO Z DEVELOPMENTS
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 04-10-07, 15:34
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Είχα τρέμουλο που σιγα σιγά χειροτέρευε μόνο όταν πρωτοπάταγα φρένο, μόλις πάταγα πιο δυνατά σταμάταγε. Μελέτησα και την βίβλο του Haynes για την Ε39 όπου λέει ότι είναι είτε δίσκοι είτε σινεμπλόκ. Ήμουν πιο πολύ υπέρ του σινεμπλόκ γιατί δεν έτρεμε καθόλου το πεντάλ του φρένου όπως προβλέπεται σε στραβούς δίσκους και γιατί έχω διαβάσει ότι είναι ένα από τα ευαίσθητα θέματα της Ε39 και συχνό γύρω στα 70000χλμ (εγώ είχα 74000χλμ).
Στο συνεργείο και μετά από δοκιμή είπανε για δίσκους. Βγάλαμε τους παλιούς που ήταν αλλαγμένοι με ανώνυμους και βάλαμε ATE δίσκους και τακάκια (ΑΤΕ βάζει εργοστασιακά και η BMW) αλλά τα αγοράσαμε από την ΑΤΕ. Όλα πήγαν καλά.
Την επόμενη μέρα όμως χλώμιασα όταν κάπου στην Αττική Οδό άρχισα να νιώθω ένα μικρό τρέμουλο στο τιμόνι. Ευτυχώς ήταν η άσφαλτος σε εκείνη την περιοχή και δεν το κάνει συνέχεια. Πάντως θα κάνω και μια ευθυγράμμιση μέχρι τα Χριστούγεννα (δεν την έκανα γιατί στο μεταξύ έβαλα νέα ελαστικά)
Κόστος 260 ευρώ συνολικά για τα φρένα-τακάκια και με σβήσιμο λαμπάκι αερόσακου, σωληνάκι πιτσιλιστήρια που είχε κοπεί, σύνδεση ντίζας αυτόματης ρύθμισης ύψους ζώνης.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-10-07, 15:47
Το avatar του χρήστη Geo_3D
Geo_3D Ο χρήστης Geo_3D δεν είναι συνδεδεμένος
User you love to hate!!!!
 
Εγγραφή: 07-07-2004
Μηνύματα: 6.444
Geo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to beholdGeo_3D is a splendid one to behold
Eιχα απτα 150 και πανω εντονο συντονισμο ολοκληρου του αυτοκινητου.
Εφταιγαν τα ελαστικα οπου ηταν θεοστραβα και με πολυ εντονο και εμφανεστατο ανομοιομορφο φαγωμα.Τα άλλαξα και το αμαξι (και εγω) ηρεμησαμε!!!
__________________
If you smell...what Geo is cookin!!!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από agrotis328 Εμφάνιση μηνυμάτων
στο 400αρι δεν ειχα ελπιδα...αυτος θα μας κανει να αλλαξουμε και χωρα!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-10-07, 16:17
Το avatar του χρήστη Johnyb
Johnyb Ο χρήστης Johnyb δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-03-2006
Μηνύματα: 355
Johnyb is on a distinguished road
Με τι μάρκα ελαστικά είχες πρόβλημα?Προς αποφυγή παρομοίων καταστάσεων και απο άλλους χρήστες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.