Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Τεχνικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 08-12-11, 15:16
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Δε μας είπες εάν ο κινητήρας πάρα την αυξημένη κατανάλωση δουλεύει φαινομενικά σωστά. Η κατανάλωση μετρήθηκε από σένα η είναι τιμές του OBC;
και τα 2.και μέτρημα από γέμισμα σε γέμισμα δια των χιλιομτερων αλλα και OBC

Βλέπω ότι στο άλλο θρεντ αναφέρεις ότι η EGR είναι καθαρισμένη όποτε την αποκλείουμε.
ναι ισχύει

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να το ανεβάσεις σε διαγνωστικό. Πιθανες αίτιες:
- MAF αισθητήριας όπου και ποντάρω αφού δεν αναφέρεις να σου κάνει κάτι άλλο εντύπωση στο δούλεμα του αυτοκίνητου
πολλές φορές το MAF δεν λειτουργεί σωστά και το διαγνωστικό δεν το δείχνει.το είχα πάθει και στο 996 turbo 420 ps που έχω. άλλαξα MAF και το αυτοκίνητο μεταμορφώθηκε. το διαγνωστικό δεν έβγαζε καμία βλάβη, αλλά στο δρόμο δυσκολευόμουν και με τα ατμοσφαιρικά carrera 300ps.τέλος και εγώ ποντάρω και εκεί πέραν κα κάποιον άλλων πιθανών αιτιών αλλα΄το κόστοσ του ανταλλακτικού ειναι 450 εθροσ στην αντιπροσωπεία και απαγορευτικό και να το αγοράσω μήπως και είναι αυτό. αν ήξερα ότι είναι αυτό θα το αγόραζα.

- Μετά την αλλαγή τούρμπο και κουλερ, τουρμπιζει σωστά; Δες τις ενώσεις τούρμπο και κουλερ. Έχεις παρατηρήσει να καπνίζει; Πέρα της μαυρίλας σε κατεβάσματα και σπασίματα
καπνίζει σε ανεβάσματα και κατεβάσματα, και με σταθερό γκάζι σχεδόν καθόλου. αν στουμπίζει ή όχι σωστά δεν το ξέρω. πως μπορώ να το ελενξω?επίσης υπάρχει τρόπος να ελεγθει το κύκλωμα για διαροεσ?


- Μετα την αλλαγη θερμοστατων ζεσταινει σε ικανοποιητικους χρονους για τη περιοδο και θερμοκρασιες;
σε 5 λεπτά έχει φτάσει το επιθυμητό 88-92 C...παλιότερα δεν έφτανε ποτέ τους 88, και σε 25 λεπτα και βάλε έφτανε τους 80...

- Μπεκ
- Πιεση ρειλ
σημερα επισκεύτηκα εξουσδιοδοτημένο διαγνωστικο κέντο τησ BOSCH όπου μου έιπαν ότι υπάρχει πτώση πίεσησ στο συστημα, την επόμενη τρίτη θα πάω για εξαγωγή μπεκ, τσεκάρισμα αντλίας και να κοιταχτούν κάποιεσ βαλβίδεσ πο δεν θυμάμαι την λειτοθργεία τους

- Το αμαξι εχει σομπα Βεμπαστο; Η αντλια της σομπας δημιουργει θεματα σε αρκετες περιπτωσεις.
δεν γνωρίζω τι μου λες. εξηγησε μου σε παρακαλώ


Υ.Γ. Καλο θα ηταν το αλλο σου θρεντ να ενωθει μ΄αυτο, εκει επισης ρωτας για τη καταναλωση και πρεπει ετσι να παρακολουθουνται και τα δυο για την εξελιξη του θεματος.
αν μπορεί να το κάνει καποιος ADMINISTRATOR δεν ε΄χω προβλημα


Χαιρετισμους!
επίσης!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harristheo : 08-12-11 στις 15:18
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-12-11, 15:58
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Θα σου προτεινα καποιος να σου δωσει το δικο του MAF και να δεις τι συμβαινει αλλα ποσσοι ειναι με 320d;Υποψιν, λεγεται οτι και μετα αλλαγη MAF μπορει να εχει αυξημενη καταναλωση για συγκεκριμενη περιοδο μεχρι να προσαρμοστει.
Το τουρμπο δε σου το ελεγξαν στη BOSCΗ; Εφοσον σου ειπαν για πτωση πιεσης ειναι πολυ πιθανον απο εκει να σου ανεβαζει καταναλωση, ευχομαι να μην ειναι μπεκ, δεν ειναι ποιο φτηνα απο MAF, εκτος και αν εχεις που να το δωσεις να το φτιαξουν.

Η σομπα ειναι επιπλεον θερμαντηρας για να ζεσταινεις μηχανη και κουπε πριν βαλεις μπροστα το αυτοκινητο σε προκαθορισμενη απο σενα ωρα. Τα 5αρια κομον ρειλ εχουν τετοια στο στανταρ εξοπλισμο απλα τις περισσοτερες φορες δεν ειναι ξεκλειδωμενη. Δεν γνωριζω αν κατι τετοιο αντιστοιχει και για τα 3αρια και γι΄αυτο ρωταω αν εσυ εχεις. Πολλες φορες κανει θεμα η αντλια τους και επισης υπαρχει απωλεια πιεσης αλλα συνηθως τοτε εχεις θεμα και στο αναμα του κινητηρα καθως και το διαγνωστικο το πιανει ..τουλαχιστον στα 5ρια.


Χαιρετισμους!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-12-11, 16:22
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
δεν γνωρίζω κάποιον που να έχει 320d
και δεν ξέρω εάν το MAF από το Χ3 μου 2.0d 6ος 2007 (150ps) κάνει ή όχι.
μου είπαν ότι η τουρμπίνα δουλεύει σωστά.
μπορούν να τα επισκευάσουν εκείνοι.
όπως και την τρόμπα
υπομονή.

βασικά χαίρομαι που πιθανών να έχω βρει την αιτία.

σόμπα δεν έχω


σε ευχαριστώ


χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-12-11, 17:05
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Δε γνωριζω αν ο MAF του Χ3 κανει, πρεπει να δεις τους κωδικους στο OEM.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-12-11, 19:47
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
k.kakos

με αριθμούς πλαισίου μπορείς εσύ να τσεκάρεις?

ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-12-11, 21:06
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
http://realoem.com/bmw/ βαλε τους αριθμους πλαισιου εδω και θα μπορεσεις να το τσεκαρεις.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-12-11, 08:57
k.kakos Ο χρήστης k.kakos δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 10-06-2009
Μηνύματα: 64
k.kakos is on a distinguished road
Φιλε μου ξαναδιαβαζω το ποστ σου..στη BOSH δε μπορεσαν να δουν στο διαγνωστικο αν οι τιμες των μπεκ εχουν αποκλεισεις η οχι και πρεπει να τα βγαλουν;;; Επισης δεν ειχε γραμμενο λαθος απο ποιο συστημα προερχεται η απωλεια πιεσης;;

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια αφου δεν εχω εμπειρια με ε46, ας δωσει και καποιος γνωστης διαγνωστικων τα φωτα του αλλα τουλαχιστον για τα μπεκ νομιζω οτι απο live data μπορουν να δουν αν εχουν αποκλεισεις.

Ολα αυτα επιφυλασομενος, αλλα κακο δεν ειναι να τους κανουμε και ερωτησεις..τα λεφτα μας δινουμε.

Χαιρετισμους!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-12-11, 14:24
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
Φιλε μου ξαναδιαβαζω το ποστ σου..στη BOSH δε μπορεσαν να δουν στο διαγνωστικο αν οι τιμες των μπεκ εχουν αποκλεισεις η οχι και πρεπει να τα βγαλουν;;;
ναι και θα βγούν την επόμενη τρίτη για ελεγχο και θα δουν τι είδους επισκευή χρειάζονται


Επισης δεν ειχε γραμμενο λαθος απο ποιο συστημα προερχεται η απωλεια πιεσης;;
αντλία και μία βλβίδα αλλά δεν 'ηταν ξεκάθαρο από που συγκεκριμένα

Δε βαζω το χερι μου στη φωτια αφου δεν εχω εμπειρια με ε46, ας δωσει και καποιος γνωστης διαγνωστικων τα φωτα του αλλα τουλαχιστον για τα μπεκ νομιζω οτι απο live data μπορουν να δουν αν εχουν αποκλεισεις.


Ολα αυτα επιφυλασομενος, αλλα κακο δεν ειναι να τους κανουμε και ερωτησεις..τα λεφτα μας δινουμε.
συμφωνώ. όλα αυτά τα απαντώ και τα ξέρω με βάση τις ερωτήσεις που τους κάνουμε. αλλα άν θέλει να στην "κάνει " ο μάστορας μπορεί.
αν γυρίσει και μου πει ότι φταίει η αντλία που κάνει 1000 ευρώ και παραπάνω τι μπορώ να του πω? ( και ας φταίει ένα σωληνάκι π.χ.???)



αυτά προς το παρων

χάρης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-12-11, 15:38
Το avatar του χρήστη E46 POWER
E46 POWER Ο χρήστης E46 POWER δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 24-04-2006
Μηνύματα: 910
E46 POWER is on a distinguished road
κατα 80% ειναι μαφ. και εγω το ιδιο θεμα εχω..αλλα εμενα εγινε επειδη ηταν το μαφ πολυ καιρο εξω απο την μηχανη οταν το ειχα για ανακατασκευη... κανε μετρηση ειδικα το μαφ με gt1
__________________
.all-in-stock.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-12-11, 19:33
harristheo Ο χρήστης harristheo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Μηνύματα: 338
harristheo will become famous soon enough
τι είναι το gt1?
__________________
Χάρης

Ε46 320d 2003 automatic
X3 2.0d 2007 manual
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.