Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #21  
Παλιά 22-02-09, 23:13
Το avatar του χρήστη tassos
tassos Ο χρήστης tassos δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-01-2007
Μηνύματα: 480
tassos will become famous soon enough
μας κουφανες!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 23-02-09, 11:22
Το avatar του χρήστη Dark_Niaou
Dark_Niaou Ο χρήστης Dark_Niaou δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 29-07-2004
Μηνύματα: 3.515
Dark_Niaou has a spectacular aura aboutDark_Niaou has a spectacular aura about
την αποσταση που εχει ο τροχος με τον θολο τον ειδατε; Χαος!!! Σαν να ειναι ορθιο το αμαξι
__________________


E46 330ci cabrio

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 23-02-09, 15:27
Το avatar του χρήστη Nick_compact
Nick_compact Ο χρήστης Nick_compact δεν είναι συνδεδεμένος
MINIaddict user
 
Εγγραφή: 25-06-2004
Μηνύματα: 5.249
Nick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to beholdNick_compact is a splendid one to behold
Στο Compact, είχα Sprint με Eibach Sportline, τα οποία ζόριζαν το αμορτισέρ πιο πολύ από άλλα ελατήρια, λόγω μεγαλύτερου χαμηλώματος και υψηλότερου rate. Θυμάμαι, είχα μετρήσει τα αμορτισέρ όταν είχαν 75.000km περίπου, και ήταν στο 72% εμπρός και 60 πίσω. Από τα 30 με 40.000Km , είχαν αρχίσει να πέφτουν εμφανώς. Από τότε, είπα ότι αν δεν πρόκειται για PSS, δεν ξαναβάζω Bilstein αμορτισέρ, και δεν έχουν και διαίτερη απόδοση. Την μέτρηση δεν την είχα κάνει για να μου πει αν έχω αμορτισέρ, ήξερα ότι δεν έχω από την αίσθηση του αυτοκινήτου, αλλά ήθελα να δω αν θα με επιβεβαιώσει.
Τώρα, σε άλλο αμάξι βέβαια, έχω Koni κίτρινα με μαμά ελατήρια, και είμαι πολύ πιο ευχαριστημένος από ότι με τα Bilstein όταν ήταν καινούρια. Το μόνο που μένει να δω, είναι να δω πώς και πόσο μεταβάλλεται η απόδοση τους όσο γράφουν χιλιόμετρα, αλλά εν μέρει και αυτό διορθώνεται, μια και όσο θα μαλακώνουν, τόσο εγώ θα τα σκληραίνω, μια και είναι ρυθμιζόμενα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-09, 16:35
deepblue Ο χρήστης deepblue δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 1.605
deepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura aboutdeepblue has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Ισχύει αυτό που σου είπαν! Και τέτοια μηχανήματα υπάρχουν αρκετά. Δεν ξέρω αν το ένα που εννοείς υπάρχει στην Πάτρα.

Αλλά βασικό πράγμα για να μπεις σε μια τέτοια διαδικασία Βαγγέλη (Βαθυγάλαζε) είναι να νιώσεις ότι η ανάρτηση έχει αλλάξει αίσθηση και συμπεριφορά. Σου συμβαίνει κάτι τέτοιο και μπήκες στη διαδικασία να "μετρήσεις";
C U out there
Oxι καμμια σχεση δεν ειδα κατι να με ενοχλει ισα ισα που οι αντιστρεπτικες κανουν τετοια δουλεια που δε καταλαβαινεις και πολλα,απλα οταν πηγα στο Φλασκη μου ειχε πει πως η αναρτηση ειναι δεν ειναι πολυ σκληρη και το ειχα στο μυαλο μου και μετα απο κανα δυο μηνες που βρηκα την ευκαιρια τις μετρησα για να δω.
Σαν αισθηση δεν με χαλαει κατι στο Ζ τουλαχιστον μεχρι τωρα.
Το μονο που νομιζω αλλα μπορει να κανω και λαθος σαν να εχει χαμηλωσει λιγο πισω αλλα μπορει να λεω και βλακεια,μολις τα αλλαξω και βαλω τα καινουργια με την αντικατασταση της εγγυησης θα το τσεκαρω.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-03-09, 00:45
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Αυτές οι BOSE πόσο πάνε;
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-03-09, 01:47
Το avatar του χρήστη God
God Ο χρήστης God δεν είναι συνδεδεμένος
Divine Moderator
 
Εγγραφή: 14-08-2005
Μηνύματα: 3.706
God is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to beholdGod is a splendid one to behold
Παιδιά, απλώς ξεχάστε εντελώς τα αποτελέσματα που βγάζουν αμορτισερόμετρα που έχουν "ευθυγραμμισάδες" και "λαστιχάδες". Είναι εντελώς ανακριβή μηχανήματα και είναι μόνο για να πάρεις μία ιδέα για την κατάσταση της ανάρτησης σε περίπτωση υπερβολικής φθοράς. Π.χ. αν σπάσει ένα αμορτισέρ, θα δείξει μεγάλη ποσοστιαία απόκλιση σε αυτόν τον τροχό.

Πέρα από αυτό, δεν κάνουν για τίποτα άλλο. Πρώτα απ'όλα επηρρεάζονται πάρα πολύ από δεκάδες εξωτερικούς παράγοντες. Αν βάλεις το ίδιο αυτοκίνητο με 2 bar διαφορετική πίεση στα ελαστικά θα δείξει εντελώς διαφορετικά αποτελέσματα, πόσο μάλλον αν βάλεις στο ίδιο αυτοκίνητο 2" μεγαλύτερες ζάντες και διαφορετικά λάστιχα. Προσωπικά το ότι έδειξε 70%+ σε αυτοκίνητο με 18" ζάντες (αν δεν κάνω λάθος) το θεωρώ θαύμα. Δεύτερον, δεν υπάρχει μηχάνημα που να μπορεί να κάνει "universal" μέτρηση αναρτήσεων. Αυτά μετράνε με ακριβώς ίδιο τρόπο όλα τα αυτοκίνητα, ενώ κάθε αυτοκίνητο όχι μόνο έχει εντελώς διαφορετικό σχεδιασμό ανάρτησης, βάρος και εξοπλισμό, αλλά και εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις από την ανάρτηση. Τι σχέση ακριβώς έχει η ανάρτηση του δικού μου αυτοκινήτου με ένα Impreza WRX, ένα 1000cc Suzuki Swift του '92 ή μία Mercedes E500 του '06; Άλλα αυτοκίνητα έχουν πολύ άνετη ανάρτηση, άλλα πολύ βασική, άλλα πάρα πολύ σφικτή και έτσι πρέπει να είναι. Οπότε αυτό το μηχάνημα τι ακριβώς μετράει; Σκληρότητα; Επαναφορά; Διαδρομή;Όλα αυτά είναι πράγματα εντελώς σχετικά και εντελώς διαφορετικά σε κάθε αυτοκίνητο, οπότε τι ακριβώς χρησιμοποιεί ως πρότυπο;

Και επειδή ο άνθρωπος που κάνω ευθυγραμμίσεις έχει τέτοιο μηχάνημα, για όσους δεν θέλουν επιστημονική ανάλυση του όλου θέματος μπορούν απλά να λάβουν υπ'όψη ότι κατά γράμμα μου έχει πει ότι "αν δεν δείξει κάτω από 30% σε όλους τους τροχούς ή απόκλιση μεγαλύτερη του 30% μεταξύ τροχών του ίδιου άξονα, ούτε αέρα στα λάστιχα δεν ασχολείσαι να βάλεις".



Όσον αφορά τις BOSE, δεν πάνε. Είναι εντελώς πειραματικού επιπέδου και δεν έχουν μπει ακόμα σε κανένα απολύτως αυτοκίνητο παραγωγής.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη God : 04-03-09 στις 01:53
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-03-09, 06:21
moumtzisa Ο χρήστης moumtzisa δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 28-02-2009
Μηνύματα: 61
moumtzisa is on a distinguished road
Εγώ πήγα και μέτρησα τις αναρτήσεις μου και δεν πλήρωσα τίποτα. Είχα sacks στο 46αρι cabrio, οι μπροστά μου βγήκαν εκτός ορίων και οι πίσω εντός. Την επόμενη μέρα άλλαξα και τις τέσσερεις και έβαλα sacks και πάλι. Μια χαρά είναι και η μέση μου δεν πονάει όταν πεφτω σε λακούβες. Οι bilstein οι κίτρινες είναι υπέροχες αλλά για ευρώπαϊκη χώρα... (Η Ελλάδα δεν συμπεριλαμβλάνεται).
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-03-09, 06:36
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Αλήθεια, εγώ που θα ήθελα μια πιο σπορ ανάρτηση, αλλά δε θέλω να χάσω και την άνεση, να κινηθώ σε mpack πακέτο;
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-03-09, 16:37
Το avatar του χρήστη Αντών///is
Αντών///is Ο χρήστης Αντών///is δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 04-03-2008
Μηνύματα: 1.019
Αντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to beholdΑντών///is is a splendid one to behold
Από προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω απολύτως με τον God, στο post #26.
Παλιότερα συνήθιζα να μετράω την ανάρτησή μου σε αμορτισερόμετρο κάθε 1-2 χρόνια. Κάποια στιγμή (είχα τότε ένα Lancia Y10 turbo), το αμαξάκι "έκατσε" εντελώς πίσω αριστερά. Είχα πάει τότε σε γνωστό βουλκανιζατέρ / αναρτισάδικο / ευθυγραμμισάδικο στον Σταυρό, όπου ήμουν πελάτης ούτως ή άλλως. Το βλέπουν (έβγαζε μάτι, μιλάμε...), αλλά ο μάστορας λέει "να το βάλουμε στο μηχάνημα, να δούμε τι λένε και τα υπόλοιπα". Το πίσω αριστερά αμορτισέρ, βγήκε μακράν καλύτερο απ' όλα! Μιλάμε για απόδοση σχεδόν 90% - αν θυμάμαι καλά - ενώ τα υπόλοιπα τρία κυμαινόντουσαν γύρω στο 50 - 60%! Όταν έβγαλαν το συγκεκριμμένο αμορτισέρ δεν είχε καθόλου διαδρομή - ήταν σφηνωμένο στην θέση συμπίεσης!

Η εξήγηση που έδωσε ο μάστορας, είναι πως "ξεγέλασε" το μηχάνημα, λόγω του ότι το αμορτισέρ "λειτουργούσε" εκτός οποιουδήποτε ορίου! Έτσι την συμπεριφορά "κούτσουρου" το μηχάνημα την εξέλαβε ως την "απόλυτη απόσβεση"!!!

Από τότε δεν έκανα ποτέ ξανά "αμορτισερομέτρηση" και βασίζομαι αποκλειστικά στις δικές μου παρατηρήσεις και αισθήσεις, καθώς και στις παρατηρήσεις και δοκιμές των μηχανικών του συνεργείου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.