Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Γενικές Συζητήσεις > Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης

Διάφορα Θέματα Αυτοκίνησης Εδώ συζητάμε όλα θέματα σχετικά με το αυτοκίνητο, για τα οποία δεν υπάρχει εξειδικευμένη κατηγορία!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-03-09, 09:37
Το avatar του χρήστη kanonas M3
kanonas M3 Ο χρήστης kanonas M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-02-2007
Μηνύματα: 70
kanonas M3 is on a distinguished road
sos δηλωση μοτερ Ε30

χαιρετω την παρεεα σημερα το πρωι δηλ πριν μια ωρα με σταματησανε για ελεγχο αλλα επεσα σε αστερατους....η πρωτη κουβεντα τους ηταν αδεια διπλωμα καπο!!!!!εγω στο μπεμπουλινι εχω ενα κακο οταν το αγορασα δεν ειχε τιμολογιο αυτος που ειχε αλλαξει το μοτερ οποτε δεν εχω τιμολογιο!!!!ξεχασα το αμαξι ειναι διλιτρο και στην αδεια 1600..επειδη ειμαι και τυχερος και γλιτωσα το αυτοφορο και παρακρατηση αυτοκινητου αλλα δεν γλιτωσα την μηνυση και τωρα θα πρεπει να παω να το δηλωσω,γνωριζει καποιος την διαδικασια τι?πως?που και τα υπολοιπα?σορυ αν σας κουρασα τι να κανω ''για τη φουκαριαρα την μπεμπουλα μου το κανω''
__________________
__________________
Μ3 διπλωμένο ειναι σαν να μπαινει τρενο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-03-09, 12:19
ts_dimitris Ο χρήστης ts_dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Μηνύματα: 49
ts_dimitris is on a distinguished road
καλο μηνα!!!!!!
ηρθε η ωρα για τρεξιμο...εχω κανει αυτη τη διαδικασια πριν απο 3 χρονια.
1.τιμολογιο αγορας μοτερ και εγκαταστασης μηχανικου
2.παιρνεις τα τιμολογια και πας σε ενα μηχανολογο (απεναντι απο το υπουργειο στο ελληνικο θα βρεις πολλους).αυτος με τη σειρα του παει στο υπουργειο να τσεκαρει αν ο τυπος μηχανης ταιριαζει στο τυπο αυτοκινητου σου αν οχι θα το κανει να ταιριαξει(γι'αυτο πληρωνεται αδρα)
3.πας διπλα απο το κτεο ελληνικου (εχει ενα παραρτημα οποιον ρωτησεις θα σου πει)και κλεινεις ραντεβου για να το ελεξουν και καλα,μη χαιρεσαι...εμενα το ραντεβου ηρθε μετα απο 3-4 μηνες και επειδη ημουν τυχερος αναβληθηκε ενα μηνα γιατι επαισα σε απεργια.εκει ειναι το μοναδικο που δηλωνωνται οι μηχανες απο ολη την ελαδα.στο κραταν και ενα πρωινο.

αν θυμαμαι καλα ετσι ειναι η διαδικασια,οποιος εχει να συμπληρωσει κατι ας το κανει,
φιλικη συμβουλη πηγαινε κλεισε το ραντεβου πρωτα και

υπενθυμιση θα χρειαστεις κι καποια παραωολα αν θυμαμαι αλλα μη πωτας ποσο

ελπιζω να σου εδωσα μια εικονα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-09, 12:22
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Θα τιρανηθείς λιγάκι....

1) Πας σε συνεργείο (κατά προτείμησει έτσι όπως έγιναν τα πράγματα σε γνωστό σου) και θα πρέπει να πάρει αρχικά αποτύπωμα της μηχανής σου
2) Σου κόβει τιμολόγια ότι σου έκανε τη μετατροπή (τώρα μπορεί εμένα να μου φαίνεται εύκολο να το κάνει αυτό, αλλά σε αυτό μπορεί να τα βρεις σκούρα)
3) Μόλις σου κόψει τα τιμολόγια, παίρνεις ένα τηλέφωνο στο Μηχανολογικό του Ελληνικού στην Αθήνα και λες στην κοπέλα ότι θέλεις να κάνεις μετατροπή. Θα σε ρωτήσει την έγκριση τύπου του αυτοκινήτου σου (φαίνεται στην άδεια του αυτοκινήτου σου) και τι μηχανή θες να βάλεις τώρα πάνω (κοινώς αυτή που έχεις).
Αν έχει ξαναγίνει η μετατροπή αυτή, τότε θα'σαι τυχερός και απλά θα κάνεις κατάθεση άδειας, τιμολογίων, και τα αντίγραφα του φακέλου που έχει ξαναγίνει η μετατροπή.
Αν ΔΕΝ έχει ξαναγίνει, τότε θα πρέπει να πας το αυτοκίνητο εκεί στο Ελληνικό, να μείνει 2 μέρες μέσα για να του μετρήσουν καυσαέρια κτλ, και γενικά να δηλωθεί για 1η φορά η μετατροπή σου. Σε αυτή την περίπτωση θα σου βγουν πιο ακριβά τα πράγματα, και συν ότι θα μείνει μέσα το αυτοκίνητο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη YAziDis : 01-03-09 στις 12:27
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-09, 12:38
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Ο μηχανικός επίσης θα πρέπει να πάρει και το αποτύπωμα της μηχανής. Βασικό αυτό.
Πάντως τυχερός είσαι που μένεις Αθήνα γιατί αν ήσουν πουθενά βόρεια, θα έπρεπε να το κατεβάσεις κάτω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-09, 13:08
Το avatar του χρήστη stelmaniac
stelmaniac Ο χρήστης stelmaniac δεν είναι συνδεδεμένος
Μίλαν-Κούντερα 3-0
 
Εγγραφή: 19-03-2007
Μηνύματα: 3.479
stelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud ofstelmaniac has much to be proud of
Στο διαστημα που μεσολαβει αναμεσα στην αναγνωση ενος ποστ και στην δακτυλογραφηση της απαντησης του, νομιζω πως ξεχασατε το βασικο νοημα του θρεντ.....Ο ανθρωπος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ....
__________________
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από oldcarskickass Εμφάνιση μηνυμάτων
μετατροπές με ΛΙΓΟΤΕΡΗ ιπποδύναμη κάνει μόνο η alpina
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-09, 13:12
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Στο διπλό ποστ που έκανε και στο Διάφορα θέματα, του έγραψα πως θα πρέπει να βρει μηχανικό ο οποίος να του δώσει τιμολόγιο (αν μπορέσει και βρει κάποιον). Πιστεύω και ο ts_dimitris αυτό να εννοούσε όταν λέει 1. Τιμολόγιο αγοράς .....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-09, 14:07
Το avatar του χρήστη kanonas M3
kanonas M3 Ο χρήστης kanonas M3 δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 06-02-2007
Μηνύματα: 70
kanonas M3 is on a distinguished road
τι καλο μηνα μου ηρθε κατακεφαλα τωρα γιατι ειμαι μετα απο μεακομιση και καποια προβλαματα υγειας και καταλαβαινεται...παντως ευχαριστω μου δωσατε μια εικονα για αρχη.Μονο στο ελληνικο υπαρχει αυτος ο τομεας να δηλωνεις και να ελεγχεις??
__________________
Μ3 διπλωμένο ειναι σαν να μπαινει τρενο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-03-09, 14:46
Το avatar του χρήστη manos_e30
manos_e30 Ο χρήστης manos_e30 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-09-2008
Μηνύματα: 134
manos_e30 is on a distinguished road
για το τιμολογιο δεν ειναι κατι τοσο σοβαρο νομιζω.. Πας σε μηχανικο γνωστο σου, φτιαχνετε ενα τιμολογιο εικονικο με τα νουμερα του κινητηρα που φορας και απλα του πληρωνεις το ΦΠΑ (μην μπει μεσα κι ολας ο ανθρωπος).. Ελλαδα ειμαστε..
__________________
Όλα εδώ παίζονται
Απαράδεκτος, κολλημένος, αμετανόητος σχιστομάτης..
miata lover Ήρθε η ώρα για ένα απο δαύτα..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-03-09, 15:08
Το avatar του χρήστη YAziDis
YAziDis Ο χρήστης YAziDis δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 14-12-2007
Μηνύματα: 1.197
YAziDis has a spectacular aura aboutYAziDis has a spectacular aura about
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanonas M3 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι καλο μηνα μου ηρθε κατακεφαλα τωρα γιατι ειμαι μετα απο μεακομιση και καποια προβλαματα υγειας και καταλαβαινεται...παντως ευχαριστω μου δωσατε μια εικονα για αρχη.Μονο στο ελληνικο υπαρχει αυτος ο τομεας να δηλωνεις και να ελεγχεις??
Στο να ελέγχεις ναι. Στο να δηλώνεις δε ξέρω αν εκεί στην Αθήνα υπάρχει και άλλο τμήμα Μηχανολογικού.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-03-09, 20:44
ts_dimitris Ο χρήστης ts_dimitris δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 01-07-2008
Μηνύματα: 49
ts_dimitris is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο διαστημα που μεσολαβει αναμεσα στην αναγνωση ενος ποστ και στην δακτυλογραφηση της απαντησης του, νομιζω πως ξεχασατε το βασικο νοημα του θρεντ.....Ο ανθρωπος ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΓΟΡΑΣ....
εγω ειπα τι χρειαζεται.χωρις τιμολογιο δεν κανει τιποτα οποτε καπου θα ψαξει να βρει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.