Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 5 > Σειρά 5 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #11  
Παλιά 30-10-10, 23:21
Το avatar του χρήστη M_enzo
M_enzo Ο χρήστης M_enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 30-04-2010
Μηνύματα: 402
M_enzo will become famous soon enoughM_enzo will become famous soon enough
θυμαμαι και γω οτι ο fsi ηθελε 98 RON και ο tsi 95 RON
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-10-10, 23:53
Το avatar του χρήστη E36 RULES!!
E36 RULES!! Ο χρήστης E36 RULES!! δεν είναι συνδεδεμένος
JDM as ファック
 
Εγγραφή: 01-06-2005
Μηνύματα: 5.490
E36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud ofE36 RULES!! has much to be proud of
Η 5αρα δεν ειναι και σε μεγαλύτερη κατηγορία απο το Passat?
__________________
There are two kinds of people: those who like me, and those who can go to hell...
Some day, we're gonna break free from the chains, and keep on, keep on, keep on, keep on, keep on FLYING...
Straights are for fast cars. Corners are for fast drivers...
I don't mean to be mean but it's all I can be, that's just me..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 31-10-10, 01:52
BMWE36 Ο χρήστης BMWE36 δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Μηνύματα: 333
BMWE36 will become famous soon enough
H συγκριση ειναι ασκοπη. Αν μπορεις χτυπα την 5αρα. Η καταναλωση της ειναι αψογη για τα κυβικα της και ειδικα στο ταξιδι εαν δεν το κυνηγας εγω με το 316 e36 εκαιγα περισσοτερο απ οτι με το 520 υπο νορμαλ συνθηκες τωρα με το σερβις σκεψου οτι ειναι εξακυλινδο με οτι συνεπαγεται αυτο παρ ολα αυτα οχι τρομερα νουμερα. Passat δεν εχω οδηγησει για ν σου πω αλλα πριν 2 χρονια που πηρα το 5αρη δεν περασε καν απο το μυαλο μου να παω να το δω (ουτε κανενα αλλο βεβαια αφου ειχαμε κολησει με το e60!!). Τωρα για τα 13-15χιλιαρ. μου φαινονται απιστευτα λιγα για e60 καλυτερα ψαξ τα καλα πριν αγορασεις!!! Με το κλειδι και τον αριθμο πλαισιου κ μηχανης σε μια αντι. bmw θα σου πουν τα παντα για το αμαξι κ σε ενα καλο λαμαρινα για πιθανες αλλαγες. Ψαξ τα και εαν ειναι καλα χτυπα τα και ασε εμας να κλαιμε που τα πληρωσαμε στην 2πλασια κ 3πλασια τιμη και η κριση τωρα τα χαντακοσε! e60 με κλειστα τα ματια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-10, 11:01
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Παντως αν και βγηκε το 2003 η bmw ειναι απιστευτα ομορφη και απορω πως καποιοι ελεγαν οτι ειναι ασχημο αυτοκινητο. Ειδικα με ενα spoiler και ζαντες γινεται προκλητικα ομορφη
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-10, 11:18
Το avatar του χρήστη E36-Hartge
E36-Hartge Ο χρήστης E36-Hartge δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 03-04-2009
Μηνύματα: 521
E36-Hartge will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από E36 RULES!! Εμφάνιση μηνυμάτων
Η 5αρα δεν ειναι και σε μεγαλύτερη κατηγορία απο το Passat?
Όχι απλά η Ε60 είναι λίγο τέρας! χαχαχαχα!
__________________
Όλοι είμαστε ίσοι. Απλώς μερικοί είναι πιο ίσοι απο τους άλλους!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 31-10-10, 11:58
Το avatar του χρήστη 120ihatch
120ihatch Ο χρήστης 120ihatch δεν είναι συνδεδεμένος
N46B20
 
Εγγραφή: 04-11-2004
Μηνύματα: 789
120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice120ihatch is just really nice
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Fairytale Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά το τι έχουμε φτάσει να συγκρίνουμε λόγω κρίσης δεν περιγράφεται. Η πλήρης ισοπέδωση αξιών.
Φίλε μου, μπες μέσα σε ένα VW Passat και μετά σε ένα BMW Ε60. Δεν θα χρειαστεί τπτ άλλο.
C U out there

όντως.....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-10, 16:22
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Δεν υπάρχει θέμα συγκρίσεων μιλάμε για αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας. Και σε αυτό περιλαμβάνονται πάρα πολλές λεπτομέρειες που γενικά τις ανακαλύπτεις με το χρόνο. Πάντως σε ποιότητα κύλισης και ταξιδίου η 5άρα πλεονεκτεί σαφώς. Ίσως και να υστερεί σε χώρους από το Passat. Σωστά σου είπαν για λάθος σύγκριση, θα πρέπει να συγκρίνεις με 1800 turbo και ίσως και κάποιο Audi και μάλιστα τετρακίνητο για να υπάρξει σκέψη. Μεταξύ αυτών των δύο το Passat σαν 1600 δεν έχει καμία ελπίδα.

Ναι η 5 έχει 2 μπουζί και θέλει 2 λίτρα λάδι παραπάνω αλλά με λίγη προσοχή και σε κανένα εξειδικευμένο μάστορα στα ίδια είναι (και στα επίσημα πάλι στα ίδια πρέπει να είναι...).
Σε κατανάλωση αν και βαριά η 5άρα μπορεί να είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε ταξίδι. Υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να είναι και οικονομικότερη από το άλλο το 1600 που θα ζορίζεται. Σαν αυτόματο μπορεί να καίει λίγο παραπάνω ειδικά στην πόλη αλλά αν το βρεις είναι πολύ καλό μη διστάσεις. Βενζίνη η BMW 95άρα παίρνει μια χαρά αν και η 100άρα μπορεί και να της αρέσει πιο πολύ.
Οδική συμπεριφορά ζύγισμα ισορροπία, τιμόνι χαρά οδήγησης 5άρα μακράν. Βασικά η διαφορά της τιμής τους σαν καινούργια δικαιολογείται.Απλά σου δίνεται η δυνατότητα λόγω της διαστροφής της εποχής να μπορείς να πάρεις 5άρα με τα λεφτά Passat 1600.... Το λένε ευκαιρία αλλά τσέκαρέ το καλά πρώτα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-10, 16:59
malakenio Ο χρήστης malakenio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior User
 
Εγγραφή: 29-04-2008
Μηνύματα: 15
malakenio is on a distinguished road
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από onyx Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει θέμα συγκρίσεων μιλάμε για αυτοκίνητα άλλης κατηγορίας. Και σε αυτό περιλαμβάνονται πάρα πολλές λεπτομέρειες που γενικά τις ανακαλύπτεις με το χρόνο. Πάντως σε ποιότητα κύλισης και ταξιδίου η 5άρα πλεονεκτεί σαφώς. Ίσως και να υστερεί σε χώρους από το Passat. Σωστά σου είπαν για λάθος σύγκριση, θα πρέπει να συγκρίνεις με 1800 turbo και ίσως και κάποιο Audi και μάλιστα τετρακίνητο για να υπάρξει σκέψη. Μεταξύ αυτών των δύο το Passat σαν 1600 δεν έχει καμία ελπίδα.

Ναι η 5 έχει 2 μπουζί και θέλει 2 λίτρα λάδι παραπάνω αλλά με λίγη προσοχή και σε κανένα εξειδικευμένο μάστορα στα ίδια είναι (και στα επίσημα πάλι στα ίδια πρέπει να είναι...).
Σε κατανάλωση αν και βαριά η 5άρα μπορεί να είναι αρκετά οικονομική, ειδικά σε ταξίδι. Υπό κάποιες συνθήκες μπορεί να είναι και οικονομικότερη από το άλλο το 1600 που θα ζορίζεται. Σαν αυτόματο μπορεί να καίει λίγο παραπάνω ειδικά στην πόλη αλλά αν το βρεις είναι πολύ καλό μη διστάσεις. Βενζίνη η BMW 95άρα παίρνει μια χαρά αν και η 100άρα μπορεί και να της αρέσει πιο πολύ.
Οδική συμπεριφορά ζύγισμα ισορροπία, τιμόνι χαρά οδήγησης 5άρα μακράν. Βασικά η διαφορά της τιμής τους σαν καινούργια δικαιολογείται.Απλά σου δίνεται η δυνατότητα λόγω της διαστροφής της εποχής να μπορείς να πάρεις 5άρα με τα λεφτά Passat 1600.... Το λένε ευκαιρία αλλά τσέκαρέ το καλά πρώτα.

Σε ευχαριστω για την απαντηση. Εννοειται πως θα το τσεκαρω πρωτα. Μου εχουν πει οτι υπαρχει ενα μηχανημα που μετραει το παχος της βαφης και θα ψαξω ενα φανοποιο που το εχει για να ξερω σιγουρα αν εχει φαει στουκα. Τωρα για την μηχανη παλι μου ειπαν οτι μπορω να βρω τα πραγματικα χμ μεσα απο τον εγγεφαλο. Τωρα αν το αμαξι εχει αλλαγμενο εγγεφαλο, τοτε θα παω σε αλλο. Θελω να ειμαι 100% σιγουρος για το αμαξι που θα παρω

Παντως θεωρω αδυνατον η bmw να εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο το passat. Το passat με normal οδηγηση χτυπαει 8αρια μεση καταναλωση. Απλα με μια καταναλωση 12 για την bmw θα ειμαι ευχαριστημενος!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-11-10, 11:59
Το avatar του χρήστη onyx
onyx Ο χρήστης onyx δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 20-04-2007
Μηνύματα: 267
onyx will become famous soon enoughonyx will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από malakenio Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως θεωρω αδυνατον η bmw να εχει χαμηλοτερη καταναλωση απο το passat. Το passat με normal οδηγηση χτυπαει 8αρια μεση καταναλωση. Απλα με μια καταναλωση 12 για την bmw θα ειμαι ευχαριστημενος!
Γενικά όπως τα λες είναι. Ειδικά αν είσαι απαλός και ήσυχος οδηγός το 1600 θα είναι σαφώς οικονομικότερο. Όπως θα είναι και γενικά σε συνθήκες πόλης.
Εκτός πόλης όμως και αν θέλεις να πας κάπως ζωηρά και είσαι φορτωμένος τότε μπορεί το 1600 να καίει περισσότερο.
Εντός πόλης εύκολα θα πας πάνω από 12 αλλά εκτός πόλης δύσκολα θα πας πάνω από 10 (εκτός αν πας πολύ επιθετικά ή συστηματικά με 160+ που βέβαια δεν είναι καθόλου δύσκολο)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-11-10, 21:48
Το avatar του χρήστη orpheus
orpheus Ο χρήστης orpheus δεν είναι συνδεδεμένος
Regular User
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Μηνύματα: 46
orpheus is on a distinguished road
γεια σου φίλε στο δίλημμα σου θα σου προσθέσω και άλλη επιλογή πιο τίμια γνώμη μου αν δεν πας σε 5άρα αντί για πασσατ πάρε το skoda superb η octavia5 , είναι vw σε σωστή τιμή Εκτός του BMW έχω και μια Octavia 5 1.6 FSI (125 ps) sw, το αμάξι κινείται οριακά με αυτό το μοτέρ, το 1.8 tsi (η 2.0 fsi) είναι μάλλον μονόδρομος, είχα rover 414si (103ps) του 96 και ήταν πιο σβέλτο στο δρόμο Βενζίνη μόνο 100άρα βαράει πιρακια με την μια μόλις την μυρίσει την απλη.Ταξιδι κάνει ωραίο και πολιτισμένο και σε αυτά τα λεφτά μπορεί να πάρει πλούσια έκδοση, από χώρους μια κατηγορία μόνο του και service πολύ λογικά, κατανάλωση 6,5 με 7,5 lt/100 km. Η γνώμη μου είναι αν δεν εκμεταλλευτεί της δυνατότητες της 5άρας και δεν τον ενδιαφέρει το σήμα στο καπό τότε skoda (σιγά το prenium vw)

my 2 cent
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.