Επιστροφή   BMW-Motorsport.gr > Σειρές BMW > Σειρά 3 > Σειρά 3 - Γενικά Θέματα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-10-18, 13:27
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
"Φιλοσοφικές (?)" αναζητήσεις ή ΜΧ-5 NC 2.0 vs E36 4-door

Μια φορά την 5-τία περίπου με πιάνει μια διάθεση, πώς να το πω, περίεργη, να δώσω το μιατάκι μου και να ασχοληθώ πάλι με το παλιό μου έρωτα, BMW ντε.
Θες γιατί ούτε το 30άρι πρόλαβα να το κάνω όπως θέλω, θες γιατί ούτε το 36άρι πρόλαβα να το κάνω και αυτό όπως ήθελα (για το 21 δε θα πω γιατί δε με συγκίνησε ποτέ τόσο όσο τα άλλα δυο) πάντα μέσα μου κάτι με τρώει…
Πάντα στη σκέψη έρχεται και η λογική και για όσους δεν είχαν ποτέ αυτό που λένε «The answer is always miata” ισχύει και με το παραπάνω.
Το μιατάκι μου είναι έτοιμο, στημένο, light πράγματα μοτερικώς, δίνει χαμόγελα κάνει ωραίες ξεσκέπαστες βόλτες και κάνει χατίρια χωρίς δισταγμό.
Από την άλλη το ότι δεν έφτιαξα ποτέ ένα 3άρι όπως ήθελα με τρώει και τώρα τελευταία έχει στοιχειώσει το μυαλό μου η αλήτρα, ένα Ε36 τετράπορτο. Να πω σε αυτό το σημείο, ότι ποτέ ξανά δεν θέλησα να ασχοληθώ με τετράπορτο αμάξι και το 36άρι που είχα ήταν εργοστασιακό M-Pack coupe ’97. Τώρα θέλω τετράπορτο και δεν είμαι σίγουρος ότι θέλω και M-Pack…
Αφού το συζήτησα με τον εαυτό μου και μάλλον αποφάσισα ότι δε χρειάζομαι γιατρό (μάλλον λέω γιατί μπορεί και να χρειάζομαι εν τέλει) ξεκίνησε η στεναχώρια. Τα project cars αφού δε γράφουν και τρελά χλμ και δεν είναι βασικής χρήσης δε χρειάζονται και συμβιβασμούς, οπότε λέω θα βρω κανένα BRG (πόσο κ@$%α είναι αυτό το χρώμα) και απαντώ ότι δε θα βρω γιατί δεν έβγαινε… Η δεύτερη στεναχώρια είναι ότι έχουν πάρει οι τιμές την ανιούσα και μιας που δε μπορώ να γίνω συλλέκτης και να μαζεύω αυτοκίνητα ελευθέρου χρόνου, το μιατά θα τροφοδοτήσει χρηματικά το BMW (αν λέμε αν). Εννοείται το πλαίσιο για την αλήτρα είναι δυο καθίσματα, half/full-cage, μοτέρ ανάλογα τα κέφια (και έχουμε μπόλικα), στημένο κτλπ. Θα βλέπει πίστα, θα πάει και βόλτα και ξέρω ότι θα κοστίσει κιόλας αλλά υπάρχει χρόνος και διάθεση.
Το VS μπορεί να γίνει ακόμα χειρότερο αν στην εξίσωση βάλεις και κάτι τύπου turbo kιτ για το μιατάκι που από 160 πάει «αξιόπιστα» 240-250 με κλειστό μοτέρ και χάνεις και κάπως τη μπάλα γενικώς.
Ξέρω ότι ρωτάω σε BMWδοφόρουμ για κάτι απέναντι σε BMW αλλά εσείς τι γνώμη έχετε γενικά?
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-10-18, 19:03
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Είχα καιρό να γράψω κάτι και παρότι έχω ''κρατηθεί'' πολλές φορές τώρα δεν ''άντεξα''

Είναι δυνατόν να δώσεις αυτό το Mazda για BMW E36 25 ετών?

Σημειωτέων ότι για την γνώμη που λέω λαμβάνουμε υπ'όψιν.
Το Ε36 είναι το πιο ''ταλαιπωρημένο'' μεταχειρισμένο όλων των εποχών με επόμενο το Ε46.
Εξηγώ:
Α) Το Ε36 είναι θύμα των πρώτων εισαγωγών (με 500.000χλμ κατεβασμένα στα 100.000 και μετά έχουν κάνει άλλα 200.000χλμ)
Β) Το Ε36 είναι θύμα των εύκολων δανείων τη δεκαετία 1998-2008 ώστε ο κάθε πικραμένος να πουλάει το hyundai accent χαμηλωμένο με ζάντες, μπουρί και φώτα νέον ώστε να πάρει ''μπέμπα''(αίσχος έκφραση) και να ασελγήσει αναλόγως επάνω της. Μετά να την δώσει σε κάποιον χειρότερο...και ούτω καθ' εξής.

Το Ε36 για να πείς ότι βρήκες ένα καλούτσικο αυτοκίνητο και για να το κάνεις σπορτιφ όσο το ΜΧ5 NC θα θέλει ένα σκασμό λεφτά (και αν το πετύχεις να είναι έτσι).

Πριν 10 χρόνια άν ρώταγες να δώσεις ένα ΝΒ 1.8 5-6 ετών για να ''φτιάξεις'' ένα ωραίο Ε36 (15 ετών) δεν θα απαντούσα.
Θα έφτιαχνες ένα ωραίο 2.5-2.8 (ή Μ) και θα ήσουν χαρούμενος. Ένα-δυο χρόνια μετά θα έβγαιναν και τα νέα τέλη και οι βενζίνη από 1.05 στο 1.55 και θα χτύπαγες το κεφάλι σου στον τοίχο.

Τώρα είναι δυνατόν να σε τρώει ακόμα?
Εντελώς φιλικά...

Έχεις κάτι σπορτιφ που δεν πετυχαίνεται με φτηνή BMW. Ή με τόσο παλιό όχημα (εύκολα και με λίγο κόστος).

Να ξοδέψεις ένα σωρό λεφτά, ξέρω και γώ...φαίνεται πολύ λάθος...

Υ.Γ. Σίγουρα υπάρχουν και καλά Ε36 και κάποιοι έχουν και εδώ μέσα. Πρώτον δεν τα δίνουν (λογικό) και αν τα δώσουν δεν γίνονται mx5 δίλιτρο με 7.5 0-100 και μπλοκέ διαφορικό και στήσιμο (όπως πρέπει χωρίς υπερβολές)
Μπορεί να τα είπα λίγο τραβηγμένα, λίγο με χιούμορ, αλλά στη πράξη η πλειοψηφία των αυτοκινήτων αυτών είναι χρέπια, το κόστος για να γίνουν τούμπανα είναι δυσθεώρητο της πραγματικής αξίας και στο τέλος τι θα φτιάξεις για να σε κάνει πιο χαρούμενο από το μιάτα.
328? Μ3? Αδήλωτο? Δηλωμένο τρίλιτρο? Με κατανάλωση στα ουράνια? Με μοτέρ με χιλιόμετρα επιπέδου ταξί που στα λένε ότι είναι κούτα?

Εγώ σου λέω να μην κάνεις ούτε τούρμπο το ΜΧ5 σου. Ιεροσυλία. Να το αφήσεις όπως είναι τέλειο και σωστό. Αν ήθελε η Μαζντα, θα έβγαζε και έκδοση με 200ps σιγά το δύσκολο το 2006-7...

Υ.Γ.2 Τώρα μπορούν όλοι οι BMWδοφιλοι (και εμένα μου αρέσουν) να σε καθοδηγήσουν στο δρόμο του Ε36...

Arigato gozaimasu
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-10-18, 21:14
mixalhs Ο χρήστης mixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Contributing Member
 
Εγγραφή: 07-03-2005
Μηνύματα: 1.263
mixalhs is on a distinguished road
Κατι που έγραψε ενας κοντοχωριανός μου .... Δε ζυγιάζω, δε μετρώ, δε βολεύουμαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι.....
Η ζωη ειναι μικρή ......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-10-18, 14:03
Το avatar του χρήστη BMW Power
BMW Power Ο χρήστης BMW Power δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 05-05-2004
Μηνύματα: 9.176
BMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud ofBMW Power has much to be proud of
Το ΜΧ-5 είναι στημένο πολύ πιο οδηγοκεντρικά από το μεγαλύτερο ποσοστό των bmw αλλά εδώ το πρόβλημα είναι ότι συγκρίνεις λάθος πράγματα. Δεν είναι "σωστό" να συγκρίνεις το ΜΧ-5 με ένα Ε36. Ο ανταγωνιστής του είναι το Ζ4.

Μιας και είχα ΜΧ-5 από καινούριο, την επετειακή έκδοση των 10 ετών που ήταν ότι πιο "σπορ" για την συγκεκριμένη σειρά, θα σου πω ότι ήταν τέλειο για αυτό που ήταν, αλλά τα όριά του ήταν πολύ χαμηλά, "τελείωνε γρήγορα" με αποτέλεσμα να αφήνει μια ανολοκλήρωτη αίσθηση. Αυτό ήταν και το πιο "σοβαρό" του πρόβλημα οπότε σε καταλαβαίνω που αναφέρεις το turbo.

Μιας και είναι φιλοσοφική η κουβέντα, η αλήθεια είναι ότι και εγώ θα ήθελα ένα cabrio για τις όμορφες βραδιές, ένα δυνατό project car, ένα μεγάλο suv ή station για την οικογένεια και ένα μικρό καθημερινό αυτοκίνητο.
__________________


www.bmw-motorsport.gr
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-10-18, 16:03
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
@Dim77: Νομίζεις δε τα σκέφτομαι όλα αυτά + ότι το δικό μου είναι πρώτο χέρι, εντελώς ατρακάριστο άψογα συντηρημένο + + +
Επίσης, όπως έγραψα, έχω τρόπο και μέσο για να πάρω σωστό αμάξι σαν πλατφόρμα (είναι το μόνο που δε με αγχώνει να σου πω την αλήθεια) και έχω και διάθεση και χρόνο να το κάνω πολύ καλύτερο.
Η λογική λέει κράτα και μη πειράζεις δε διαφωνούμε πουθενά.
Επίσης ο μόνος λόγος που ακόμα δεν έχει μπει πωλητήριο είναι γιατί τα όρια του όχι μικρά άλλα πολύ μεγάλα θα έλεγα είναι και ακόμα δεν έχω φτάσει οδηγικά εκεί που θέλω με το αμάξι. Ενδεικτικά δες χρόνους σε πίστες και σύγκρινε να δεις. Μικρό και λίγο είναι στην ευθεία μόνο.

@BMW Power: Νομίζω δεν έχεις πιάσει ακριβώς αυτό που ήθελα να πω. Δε μου λείπει cabrio, απλά ένα BMW όπως το φαντάζομαι μου λείπει. Το Ζ4 σαν αμάξι δε μου λέει τίποτα εκτός από τη coupe εκδοχή του αλλά αν σκέφτομαι τα $$$ για το Ε36 σκέψου γιατί δε το συζητάω καν για Ζ.

@mixalhs: Τρέφω άπειρη αγάπη για τον κοντοχωριανό, απλά δε νομίζω ότι αναφερόταν σε υλικά πράγματα, τώρα αν θέλουμε να το χρησιμοποιήσουμε υπέρ μας βγάζουμε τη φιλοσοφία εκτός
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BMWdakias : 05-10-18 στις 16:06
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-10-18, 18:06
Το avatar του χρήστη konc
konc Ο χρήστης konc δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 07-10-2005
Μηνύματα: 1.587
konc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to beholdkonc is a splendid one to behold
Να την πω την αμαρτία μου? Ως κάτοχος NBFL sporty τα τελευταία χρόνια νοσταλγώ πραγματικά, αληθινά και όχι σαν ιδέα, το Ε36. Καμία λογική δεν έχει φυσικά, πόσο μάλλον από NC. Το είπα και ξαλάφρωσα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-10-18, 18:24
Το avatar του χρήστη Dim77
Dim77 Ο χρήστης Dim77 δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 13-10-2006
Μηνύματα: 7.796
Dim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant futureDim77 has a brilliant future
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BMWdakias Εμφάνιση μηνυμάτων
@Dim77: Νομίζεις δε τα σκέφτομαι όλα αυτά + ότι το δικό μου είναι πρώτο χέρι, εντελώς ατρακάριστο άψογα συντηρημένο + + +
Επίσης, όπως έγραψα, έχω τρόπο και μέσο για να πάρω σωστό αμάξι σαν πλατφόρμα (είναι το μόνο που δε με αγχώνει να σου πω την αλήθεια) και έχω και διάθεση και χρόνο να το κάνω πολύ καλύτερο.
Η λογική λέει κράτα και μη πειράζεις δε διαφωνούμε πουθενά.
Επίσης ο μόνος λόγος που ακόμα δεν έχει μπει πωλητήριο είναι γιατί τα όρια του όχι μικρά άλλα πολύ μεγάλα θα έλεγα είναι και ακόμα δεν έχω φτάσει οδηγικά εκεί που θέλω με το αμάξι. Ενδεικτικά δες χρόνους σε πίστες και σύγκρινε να δεις. Μικρό και λίγο είναι στην ευθεία μόνο.
Επειδή το φαντάστηκα ότι το δικό σου είναι όπως το περιγράφεις, κάθησα και σου έγραψα ότι έγραψα, φιλικά και ρεαλιστικά, ξέροντας πάντα ότι διαβάζοντας το πολλοί θα σκέφτονται ''τι λέει πάλι ο ....''

Το NC είναι μόνο στην ευθεία λίγο (σε σχέση με 3λιτρα BMW και τουρμπο 250+ps).

Έχεις τα μέσα, έχεις και το μυαλό, να κάνεις ότι καλύτερο για εσένα.
__________________

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dim77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι να λέμε....το καλύτερο και πιο όμορφο sports car ever....(σ.σ. Toyota Supra MKIV)
Result:Banned by Administrator
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-10-18, 23:22
Το avatar του χρήστη Straight six
Straight six Ο χρήστης Straight six δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 27-03-2009
Μηνύματα: 922
Straight six will become famous soon enough
Το nc σε παλιο μεγαλο τεστ στις σερρες εκανε πλακα σε πολυ
δυνατοτερα και ακριβοτερα μοντελα. Ειχε μεγαλυτερες ταχυτητες ειαοδου στις στροφες αλλα και μεσα σε αυτες. Στο δε ρινγκ με καποιες μικρες επεμβασεις μονο στο στησιμο -που και οι υπολοιποι εχουν- εχουν γραψει κορυφαιους χρονους.
__________________
PANAGIOTIS SAYS: Nothing better than a damn S-T-R-A-I-G-H-T S-I-X
engine
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-18, 17:53
Το avatar του χρήστη konoss
konoss Ο χρήστης konoss δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Μηνύματα: 226
konoss is on a distinguished road
Μιας και ειμαι και εγω κατοχος e30 και mx5 nc 2.0l να πω και εγω την γνωμη μου .

Καταρχας κανενα απο τα δυο δεν τα εχω οδηγησει πολυ το e30 λογω οτι το πηρα για να γινει καθευθειαν αγωνιστικο και το mx5 γιατι το πηρα με προβλημα στα μεταλλα και στροφαλο ( βεβαια ατρακαριστο αριστο ) και ενω ηταν να το κυκλοφορισω με μια απλη επισκευη μοτερ κατεληξα να ζυγισω μοτερ , και πολλα πολλα αλλα που θα τα γραψω τους επομενους μηνες , οποτε εγινε track day car .

Και ξεκιναω , για εμενα μην δωσεις το mx5 για e30 η e36 . Αν θελεις το e36 πολυ καλυτερα παρε ενα και φτιαχτο σιγα σιγα .
Το πλαισιο του mx5 σε σχεση με τα αλλα δυο ειναι μερα με νυχτα και θα χρειαστει πολυ δουλεια για φτασει στο επιπεδο του mx5 .
Στην αναρτηση και εκει θελει πολυ δουλεια με το e30 και καπως λιγοτερη με το e36 για να πετυχεις την ρυθμισιμοτητα του mx5 .

Το mx5 αν θελεις να το ανεβασεις αλογα μη κοιτας τι κανουν στα mx5 αλλα τι κανουν στα caterham και τα ford . Το μοτερ μας με αρκετα πραγματα αλλα αξιοπιστα μπορει να βγαλει 290 με 300 hp και να στροφαρει 9000 rpm .
Κατι τελευταιο μετα τα 100.000 χλμ καλο ειναι να αλλαξεις στο mx5 το ποδαρακι τις τρομπας λαδιου γιατι εχει την ταση να βουλωνει και μετα αντιο μοτερ . Ετσι την πατανε οι περισσοτεροι και ετσι εγινε και με το δικο μου .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-18, 09:55
Το avatar του χρήστη BMWdakias
BMWdakias Ο χρήστης BMWdakias δεν είναι συνδεδεμένος
Experienced User
 
Εγγραφή: 05-07-2004
Μηνύματα: 194
BMWdakias will become famous soon enough
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από konoss Εμφάνιση μηνυμάτων
Μιας και ειμαι και εγω κατοχος e30 και mx5 nc 2.0l να πω και εγω την γνωμη μου .

Καταρχας κανενα απο τα δυο δεν τα εχω οδηγησει πολυ το e30 λογω οτι το πηρα για να γινει καθευθειαν αγωνιστικο και το mx5 γιατι το πηρα με προβλημα στα μεταλλα και στροφαλο ( βεβαια ατρακαριστο αριστο ) και ενω ηταν να το κυκλοφορισω με μια απλη επισκευη μοτερ κατεληξα να ζυγισω μοτερ , και πολλα πολλα αλλα που θα τα γραψω τους επομενους μηνες , οποτε εγινε track day car .

Και ξεκιναω , για εμενα μην δωσεις το mx5 για e30 η e36 . Αν θελεις το e36 πολυ καλυτερα παρε ενα και φτιαχτο σιγα σιγα .
Το πλαισιο του mx5 σε σχεση με τα αλλα δυο ειναι μερα με νυχτα και θα χρειαστει πολυ δουλεια για φτασει στο επιπεδο του mx5 .
Στην αναρτηση και εκει θελει πολυ δουλεια με το e30 και καπως λιγοτερη με το e36 για να πετυχεις την ρυθμισιμοτητα του mx5 .

Το mx5 αν θελεις να το ανεβασεις αλογα μη κοιτας τι κανουν στα mx5 αλλα τι κανουν στα caterham και τα ford . Το μοτερ μας με αρκετα πραγματα αλλα αξιοπιστα μπορει να βγαλει 290 με 300 hp και να στροφαρει 9000 rpm .
Κατι τελευταιο μετα τα 100.000 χλμ καλο ειναι να αλλαξεις στο mx5 το ποδαρακι τις τρομπας λαδιου γιατι εχει την ταση να βουλωνει και μετα αντιο μοτερ . Ετσι την πατανε οι περισσοτεροι και ετσι εγινε και με το δικο μου .
Ρε συ για να φτάσει 290-300 και να στροφάρει 9Κ θέλει τουλάχιστον 8-10ΚΕ στο μοτερ και χάνεται εντελώς το κομμάτι το πήρα απλά βόλτα και γενικά ότι έχει σχέση με καθημερινότητα (ΟΚ αμάξι του ΣΚ είναι αλλά θα γίνει σχεδόν αποκλειστικά αμάξι πίστας μετά).
Ευχαριστώ πολύ για το heads-up στη τρόμπα λαδιού, το βάζω στα άμεσα σχέδια γιατί έχω 108Κ χιλιάδες πια.


ΟΚ παίδες ψιλοκατάλαβα τη βασική ιδέα, κάπου μέσα μου και εγώ το ίδιο πίστευα (λογική) απλά μου έχει στοιχίσει κάπως που δεν έφτασα ένα BMW εκεί που ήθελα ίσως γιαυτό και το thread.
Μάλλον η καλύτερη λύση είναι του συλλέκτη, δλδ να προσθέσω ένα ακόμα αμάξι στο στόλο αλλά οικονομικά δε βγαίνει!
Ας ρίξουμε κανά φράγκο στο κουμπαρά πάλι
__________________

BMWdakias στη ψυχή πλέον...
2008 Mazda MX-5 2.0
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Hosted by GlobalGold
BMW-Motorsport.gr is an unofficial site and is in no way associated with, endorsed by, sponsored by, or licensed by BMW. BMW-Motorsport.gr is not responsible for the content of threads/posts.